SwimPhone
Meet Home | Events | Swimmers | Clubs

2017 SPMS Short Course Meters Championship

Event Results

<<< Previous Event    
Next Event >>>

Event 45 Men 200 M Breast


Age Group 18-24
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
ROSE Lum, Andrew 3:02.19 4/4 2:52.74 1 9
TSTT Guardado, Jese 3:20.45 3/3 3:08.82 2 7

GRA Havton, Alexander 2:19.72 NS NS 0
Age Group 25-29
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
LVM Meier, Brandon 2:20.00 7/5 2:14.50 1 9
GRA Duarte, Kenny 2:44.58 6/6 2:51.78 2 7
GRA Binkow, Samuel 3:00.00 5/7 3:11.14 3 6
LVM Anderson, Patrick 3:30.00 3/2 3:34.49 4 5
Age Group 30-34
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
SCAQ McAteer, Brian 2:35.16 7/6 2:37.56 1 9
OREG Cleary, Kevin 2:48.00 6/2 2:49.18 2 7
MEMO Song, James 3:00.89 5/8 2:53.45 3 6
UC38 Law, David 2:59.86 5/6 2:59.32 4 5
Age Group 35-39
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
ROSE Ecklund, Tait 2:34.74 7/3 2:38.10 1 9
WH2O Schmidt, Matthew 2:40.00 7/1 2:38.11 2 7
ROSE Durieux, Chad 2:37.91 7/7 2:38.65 3 6
LVM Jackson, Randy 2:40.52 7/8 2:43.36 4 5
GRA Corcho, Rodrigo 2:42.24 6/4 2:55.33 5 4

ROSE Burnett, Nicholas 3:10.00 NS NS 0
CHEL Sabala, Michael 2:59.17 NS NS 0
Age Group 40-44
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
LBG Kremers, Brian 3:30.03 3/7 3:23.30 1 9
Age Group 45-49
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
NOVA West, Steve 2:16.93 7/4 2:16.12 1 9
RAA Magee, Mark 2:35.93 7/2 2:40.69 2 7
LVM Boshoff, Nick 2:43.62 6/3 2:42.96 3 6
ROSE Bloss, Wolf-Rudiger 3:00.00 5/1 2:58.50 4 5
ROSE Paxton, Sean 3:10.14 4/3 3:11.43 5 4
GRA Winslow, Scott 3:37.08 3/8 3:54.78 6 3
Age Group 50-54
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
CVMM Koehler, Doug 2:42.70 6/5 2:41.16 1 9
DAM McAdam, Samuel 2:55.70 6/8 2:46.14 2 7
GRA Edge, Jonathan 2:55.68 6/1 2:52.27 3 6
ROSE Mc Ginley, Patrick 2:59.61 5/3 2:59.23 4 5
SDSM Harden, Jimmy 3:10.00 4/5 3:14.24 5 4
SDSM Given, Michael 3:14.00 4/2 3:23.00 6 3

NOVA Duplanty, Chris 2:38.84 NS NS 0
LVM Jauch, Peter 3:49.25 NS NS 0
Age Group 55-59
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
ARIZ Evans, Dave 2:48.16 6/7 2:46.83 1 9
ROSE Taylor, Thomas 2:57.05 5/5 2:55.23 2 7
GRA Burke, Tom 3:17.33 4/1 3:18.84 3 6
MYST Ramos, John 3:26.07 3/6 3:24.01 4 5
MVN Santy, James 3:41.94 2/4 3:35.90 5 4
TSTT Georges, Chris 4:31.27 2/7 4:11.11 6 3

LVM Feldman, Michael 5:26.51 NS NS 0
CVMM Robinson, Keith 3:36.52 NS NS 0
Age Group 60-64
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
ROSE Uchiyama, Winston 3:00.00 5/2 2:50.97 1 9
SDSM Von Hoffmann, Gerard 2:56.00 5/4 2:56.01 2 7
SWM Edwards, Clive 3:20.12 3/5 3:16.94 3 6
SBM Johannsen, David 3:20.00 3/4 3:35.08 4 5
GRA Giacomazzi, Albert 4:15.76 2/6 4:10.11 5 4

LBG Butler, Bill 3:30.00 NS NS 0
NOVA Sponagle, Stephen 2:53.19 NS NS 0
Age Group 65-69
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
VCM Kerns, Hubie 3:12.00 4/6 3:03.10 1 9
SAWS Clemmons, Jim 3:19.50 4/8 3:11.86 2 7
LVM Cochran, Victor 4:05.00 2/3 4:47.72 3 6

OREG Stark, Allen 5:10.00 NS NS 0
Age Group 70-74
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
SDSM Andersen, Peter 3:36.49 3/1 3:33.46 1 9
ROSE Farmer, Michael 4:22.27 2/2 4:27.12 2 7
Age Group 75-79
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
GRA Freshley, Mike 3:15.99 4/7 3:33.66 1 9

SDSM Jones, Brian 5:15.00 NS NS 0
Age Group 80-84
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
SDSM Mitchell, Tom 4:46.22 1/4 4:51.83 1 9
SDSM Coles, Bill 5:10.63 1/5 5:47.74 2 7
Age Group 85-89
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
SDSM Best, Bob 4:00.00 2/5 4:25.55 1 9
ROSE Reuben, Richard 9:46.24 1/3 10:05.03 2 7
Key
NS No Swim (or No Show)
<<< Previous Event    
Next Event >>>
For informational purposes only.  All times are unofficial just like a scoreboard.  For official times see official results at meet.
Strive Swim
Advertisement will open in a new window.
This Meet > Swim Meets > Home