SwimPhone
Meet Home | Events | Swimmers | Clubs

2017 SPMS Short Course Meters Championship

Event Results

<<< Previous Event    
Next Event >>>

Event 41 Men 100 M IM


Age Group 18-24
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
ROSE Lum, Andrew 1:08.32 10/7 1:05.72 1 9
MVN Fidler, Tyler 1:12.65 8/6 1:06.39 2 7
GRA Acosta - Gomez, Misael 1:20.00 6/8 1:09.61 3 6
ROSE AmiryinClipps, Jamaal 1:17.50 6/4 1:10.14 4 5
TSTT Guardado, Jese 1:15.56 7/7 1:13.03 5 4
GRA Contreras, Caleb 2:00.00 1/6 DQ 0
Age Group 25-29
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
GRA Aceino, Alexander 58.56 12/4 59.72 1 9
WH2O Dueweke, Colin 1:06.00 11/2 1:04.57 2 7
WH2O Kunsch, Antoine 1:15.00 7/2 1:05.48 3 6
GRA Cook, Jacob 1:06.00 11/7 1:05.57 4 5
WH2O Stryker, Samuel 1:07.00 11/8 1:07.10 5 4
RAA Carpio, Raphael 1:11.92 8/4 1:10.00 6 3
GRA Odonnell, Patrick 1:10.00 9/6 1:13.02 7 2
ROSE Tom, Marc 1:37.89 2/2 1:35.57 8 1
GRA Adajar, Jordan 1:08.09 10/2 DQ 0

GRA Herrera, Carlos 1:15.00 NS NS 0
LVM Meier, Brandon 1:00.00 12/3 NS 0
GRA Pechmann, Luke 54.51 NS NS 0
Age Group 30-34
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
WH2O Frosini, Niccolò 1:07.50 10/5 1:02.72 1 9
WH2O Gibson, Christopher 1:00.38 12/6 1:02.75 2 7
SCAQ McAteer, Brian 1:01.50 12/2 1:04.21 3 6
ROSE Armour, Justin 1:09.46 9/4 1:07.72 4 5
MVM Pereira, Ed 1:14.44 7/5 1:13.49 5 4
SNM Freeman, Michael 1:17.49 7/8 1:13.76 6 3
GRA Burnett, Davey 1:14.48 7/3 1:15.74 7 2

WH2O Manning, James 1:08.99 NS NS 0
Age Group 35-39
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
WH2O Schmidt, Matthew 1:05.50 11/6 1:04.95 1 9
ROSE Ecklund, Tait 1:04.71 11/5 1:05.56 2 7
WH2O Larson, Adam 1:09.75 9/5 1:09.27 3 6
GRA Corcho, Rodrigo 1:07.35 10/4 1:11.51 4 5
GRA Toledano, Mark 1:22.33 5/1 1:17.74 5 4
WH2O Libit, Bryan 1:18.03 6/5 1:18.95 6 3
ROSE Burnett, Nicholas 1:30.00 3/7 1:20.57 7 2
SDSM Muniz, Rodrigo 1:20.11 5/5 1:23.52 8 1

GRA Pronin, Yan 1:20.00 NS NS 0
CHEL Sabala, Michael 1:07.17 NS NS 0
Age Group 40-44
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
MINN Jacobson, Brian 59.07 12/5 1:02.34 1 9
WH2O Sinel, Craig 1:07.78 10/6 1:05.96 2 7
ROSE Galluzzi, David 1:07.00 11/1 1:09.77 3 6
DAM Muir, Scott 1:10.77 9/7 1:11.95 4 5
ROSE Culver, Ian 1:16.16 7/1 1:12.47 5 4
MAX Zhou, John 1:20.00 5/4 1:13.10 6 3
SDSM Monney, Pascal 1:19.00 6/6 1:19.45 7 2

SDSM Arrasmith, Frank 1:18.69 NS NS 0
GRA Palmer, Kent 1:11.65 NS NS 0
Age Group 45-49
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
PSCM Dreitzler, Todd 1:01.75 12/7 1:00.99 1 9
ROSE DeSouza, Jose 1:05.00 11/3 1:02.44 2 7
RAA Magee, Mark 1:04.52 11/4 1:05.48 3 6
GRA Bever, Gregory 1:12.00 8/5 1:06.78 4 5
MVN Gunnell, Steve 1:07.65 10/3 1:07.03 5 4
UC38 Banbury, James 1:10.44 9/2 1:07.89 6 3
ROSE Paxton, Sean 1:20.00 6/1 1:15.34 7 2
SPP McPeak, Charles 1:22.00 5/7 1:20.64 8 1
RMDA Green, Michael 1:25.00 4/5 1:21.07 9 0
GRA Heath, Lee 1:22.00 5/2 1:21.47 10 0
WH2O Liao, Seymour 1:30.00 3/6 1:22.64 11 0
GRA Brown, Matt 1:30.95 3/8 DQ 0

WCM Wen, Patrick 1:10.00 NS NS 0
Age Group 50-54
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
MAM Hamilton, Rick 1:03.47 12/8 1:04.83 1 9
ROSE Beubis, Michael 1:13.00 8/7 1:08.22 2 7
DAM McAdam, Samuel 1:08.70 10/8 1:08.27 3 6
GRA Helgason, Tryggvi 1:10.00 9/3 1:08.61 4 5
GRA Ford, Brent 1:08.50 10/1 1:09.01 5 4
SDSM Jones, Kenton 1:11.65 9/1 1:12.84 6 3
GRA Skelly, Drew 1:13.76 8/8 1:15.29 7 2
SDSM Given, Michael 1:20.59 5/3 1:19.53 8 1
SDSM Harden, Jimmy 1:25.00 4/6 1:25.27 9 0
LBG Fowler, Chris 1:25.00 4/2 1:26.94 10 0
LVM Jauch, Peter 1:37.50 2/6 1:34.42 11 0
LBG Osmond, Scott 1:58.27 1/5 2:05.30 12 0

WH2O Ferguson, Daniel 1:12.11 NS NS 0
Age Group 55-59
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
IM Sims, David 1:01.76 12/1 1:03.91 1 9
LVM Jaffee, Laurence 1:20.00 6/7 1:13.59 2 7
LVM Mitchell, Robert 1:20.67 5/6 1:16.79 3 6
RIPT Pombo, Diego 1:14.90 7/6 1:17.42 4 5
VCM Frank, Peter 1:20.00 6/2 1:19.25 5 4
LBG Nelson, Jim 1:25.80 4/1 1:24.33 6 3
MVN Santy, James 1:29.25 3/3 1:25.69 7 2
WH2O Bahamon, Luis 1:45.00 2/7 1:34.20 8 1
LBG Baron, Mike 2:15.00 1/7 1:45.70 9 0
LVM Feldman, Michael 2:00.00 1/3 2:09.78 10 0
GRA Gonzalez Hibner, Roger 1:26.51 3/4 NS 0

SCAQ Ireland, Bill 1:19.89 NS NS 0
GRA Madden, Mark 1:40.00 NS NS 0
GRA Meaney, Pat 1:11.00 NS NS 0
GRA Menefee, Bruce 1:26.00 4/8 NS 0
CVMM Robinson, Keith 1:25.94 NS NS 0
CRUZ Smith, Donny 1:19.04 NS NS 0
Age Group 60-64
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
ROSE Uchiyama, Winston 1:13.00 8/1 1:10.38 1 9
TVM Cutting, Steve 1:12.56 8/3 1:12.12 2 7
SWM Edwards, Clive 1:25.12 4/7 1:20.85 3 6
SBM Johannsen, David 1:24.05 4/4 1:23.43 4 5
LBG Butler, Bill 1:32.00 2/4 1:31.65 5 4
CVMM Losinski, Mark 1:30.00 3/2 1:32.41 6 3

ROSE Tulin, Michael 1:58.91 NS NS 0
WH2O Wallace, Mike 1:35.00 NS NS 0
Age Group 65-69
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
NMMS Wilson, Robert 1:14.00 7/4 1:11.53 1 9
MELO Whatley, Thomas 1:11.70 9/8 1:14.83 2 7
CVMM Rosen, Robert 1:30.00 3/1 1:24.21 3 6
ROSE Sterne, Erik 1:23.33 5/8 1:25.40 4 5

SCAQ Bean, James 1:32.50 NS NS 0
VCM Foote, David 1:37.21 NS NS 0
Age Group 70-74
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
DAM McPherson, Andrew 1:13.00 8/2 1:14.53 1 9
TAM Burns, Richard 1:18.40 6/3 1:18.12 2 7
SDSM Andersen, Peter 1:27.65 3/5 1:28.46 3 6
GRA Gast, Monte 1:50.30 2/8 DQ 0
Age Group 75-79
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
UC44 Carey, George 1:34.23 2/3 1:34.84 1 9
ROSE Bell, John 1:33.42 2/5 1:43.01 2 7
ROSE Ronay, Peter 1:55.00 1/4 1:48.58 3 6
ROSE Goode, Douglas 2:14.42 1/2 2:23.75 4 5
SDSM Jones, Brian 2:45.00 1/1 DQ 0
Age Group 80-84
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
SBM Farrell, Jeff 1:25.00 4/3 1:28.38 1 9
Age Group 85-89
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
SDSM Best, Bob 1:50.00 2/1 1:48.20 1 9
Age Group 90-94
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts

SDSM Hubbard, Donald 2:41.00 NS NS 0
Key
NS No Swim (or No Show)
DQ Disqualified
<<< Previous Event    
Next Event >>>
For informational purposes only.  All times are unofficial just like a scoreboard.  For official times see official results at meet.
Club Assistant
Advertisement will open in a new window.
This Meet > Swim Meets > Home