SwimPhone
Meet Home | Events | Swimmers | Clubs

2017 SPMS Short Course Meters Championship

Event Results

<<< Previous Event    
Next Event >>>

Event 28 Men 50 M Free


Age Group 18-24
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
MVN Fidler, Tyler 24.77 19/3 24.82 1 9
ROSE Smith, Joshua-Josiah 25.33 18/1 25.41 2 7
LVM Anderson, Eric 25.11 18/8 25.53 3 6
GRA Lindsay, Kyle 25.00 18/5 25.66 4 5
GRA Hill, Jamal 26.58 16/7 26.53 5 4
UC33 Chavez, Matthew 26.17 16/4 26.59 6 3
GRA Dickson, Keith 28.32 13/4 27.24 7 2
GRA Acosta - Gomez, Misael 28.00 14/2 DQ 0
Age Group 25-29
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
ROSE Ubellacker, Wyatt 23.38 20/2 22.89 1 9
GRA Aceino, Alexander 23.27 20/7 23.73 2 7
ROSE Porrazzo, Ralph 23.55 20/8 24.20 3 6
UC33 Barbrick, Kevin 24.92 19/2 24.35 4 5
LVM Meier, Brandon 24.80 19/7 24.44 5 4
GRA Campbell, Alexander 24.54 19/4 25.09 6 3
TSTT Rogers, James 24.57 19/5 25.13 7 2
GRA Odonnell, Patrick 25.65 17/2 25.54 8 1
WH2O Stryker, Samuel 27.00 16/1 26.75 9 0
ROSE Nahigian, Daniel 26.49 16/5 26.79 10 0
ROSE Castro, Daniel 27.12 15/4 27.12 11 0
RAA Carpio, Raphael 29.00 13/8 27.86 12 0
GRA Binkow, Samuel 26.00 17/1 28.69 13 0
ROSE Ladanyi, Jakob 29.08 12/8 28.97 14 0
LVM Anderson, Patrick 33.00 7/8 31.39 15 0
WH2O Chen, Charles 25.00 18/4 32.67 16 0
GRA Zambello, Luca 40.00 3/3 33.71 17 0
GRA Salazar, Eric 45.00 2/4 33.99 18 0
ROSE Tom, Marc 36.24 4/4 37.51 19 0
GRA Adajar, Jordan 26.62 16/8 NS 0
GRA Colupaev, Dimitri 21.97 20/4 NS 0

GRA Herrera, Carlos 29.00 NS NS 0
GRA Popov, Nicholas 21.98 NS NS 0
GRA Verdegem, Alex 25.00 19/1 NS 0
Age Group 30-34
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
ROSE Mendoza, Jon 25.00 18/3 25.56 1 9
SCAQ McAteer, Brian 25.45 17/4 25.77 2 7
GRA Quinn, Stephen 26.53 16/3 26.12 3 6
ROSE Armour, Justin 27.91 15/8 27.52 4 5
GRA Hochstrasser, James 30.51 9/4 28.17 5 4
SNM Freeman, Michael 28.04 14/8 28.56 6 3
MEMO Song, James 33.99 6/8 31.32 7 2
SPP Fishwick, Scott 33.00 7/1 33.44 8 1
GRA Bird, Justin 45.00 2/5 34.51 9 0

GRA Alexandrov, Mike 22.41 NS NS 0
WH2O Manning, James 27.99 NS NS 0
Age Group 35-39
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
GRA Marshall, Mario 23.08 20/5 23.76 1 9
PVS Ford, Peter 25.02 18/7 25.32 2 7
MAM Dunlap, Ryan 27.51 15/5 27.57 3 6
TSTT Nam, Tae Kwang 30.99 9/3 29.11 4 5
GRA Toledano, Mark 31.84 8/7 29.68 5 4
SDSM Muniz, Rodrigo 31.11 9/8 30.19 6 3
WH2O Charmes, Roman 40.00 3/5 34.88 7 2
SPP Umali, Lloyd 55.50 1/5 45.98 8 1

GRA Pronin, Yan 28.00 NS NS 0
Age Group 40-44
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
MINN Jacobson, Brian 23.13 20/3 24.03 1 9
GRA Wood, Andrew 24.99 19/8 25.48 2 7
LVM Marlow, Jarvis 29.06 12/2 26.22 3 6
LVM Kohlbecker, Mitchell 25.53 17/3 26.31 4 5
GRA Reason, Matt 28.30 14/1 27.53 5 4
SDSM Monney, Pascal 29.50 11/8 28.69 6 3
DAM Muir, Scott 29.30 11/3 29.04 7 2
ROSE McBride, William 30.20 10/2 29.26 8 1
TSTT Montanez, Robert 31.00 9/7 30.19 9 0
ROSE Bostrom, Michael 33.84 6/2 34.02 10 0
GRA Mallen, Travis 40.00 3/7 40.65 11 0

CVMM Karren, Kelly 26.50 NS NS 0
Age Group 45-49
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
NOVA West, Steve 25.50 17/5 24.89 1 9
LVM Wegner, Dan 25.02 18/2 24.90 2 7
LVM Boshoff, Nick 25.62 17/7 26.37 3 6
GRA Bever, Gregory 28.00 14/4 26.80 4 5
UC38 Banbury, James 27.59 15/3 26.88 5 4
ROSE Paxton, Sean 28.64 13/3 28.47 6 3
WCM Wen, Patrick 29.06 12/7 29.04 7 2
SDSM Geremia, Antonio 32.00 7/4 31.63 8 1
GRA Brown, Matt 33.09 6/4 31.83 9 0
SDSM Nitsch, Michael 31.98 8/8 32.48 10 0

GRA Johnson, Che 29.68 NS NS 0
SPP McPeak, Charles 27.64 15/7 NS 0
CARL Padgett, David 27.20 NS NS 0
SBM Power, Michael 26.08 NS NS 0
Age Group 50-54
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
GRA Ford, Brent 25.80 17/8 26.62 1 9
WH2O Ferguson, Daniel 26.60 16/2 27.04 2 7
GRA Helgason, Tryggvi 28.00 14/5 27.61 3 6
ROSE Beubis, Michael 29.00 12/4 27.83 4 5
ROSE Cienega, Julio 29.09 12/1 28.58 5 4
GRA Skelly, Drew 29.31 11/7 28.86 6 3
GRA Finn, Jeff 29.22 11/4 29.73 7 2
ROSE Frost, Ray 31.00 9/2 29.85 8 1
SDSM Eisenbraun, Michael 32.27 7/5 31.96 9 0
SCAQ Chang, Mike 32.50 7/3 32.56 10 0
LVM Jauch, Peter 34.56 5/3 33.22 11 0
SCAQ Fisk, Nelson 38.00 4/2 33.24 12 0
GRA Kreger, Jeffrey 35.00 5/7 36.15 13 0
LVM Tarquino, Mario 40.00 3/4 38.27 14 0
SPP Reichhardt, Thomas 38.00 4/7 39.18 15 0
LBG Osmond, Scott 40.96 3/8 40.93 16 0
SDSM Clepper, Al 40.25 3/2 40.98 17 0

WH2O Camacho, Raymond 31.00 NS NS 0
NOVA Duplanty, Chris 26.84 NS NS 0
GRA Heredia, Jose 33.00 7/2 NS 0
TSTT Mejia, Fernando 40.40 NS NS 0
SDSM Strate, Brian 26.67 NS NS 0
Age Group 55-59
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
IM Sims, David 24.51 20/1 25.42 1 9
SDSM Hartloff, Paul 29.00 13/1 28.33 2 7
ROSE Taylor, Thomas 29.35 11/2 28.40 3 6
CRUZ Smith, Donny 28.61 13/5 28.55 4 5
LVM Jaffee, Laurence 32.00 8/1 29.12 5 4
GRA Burke, Tom 29.57 11/1 29.16 6 3
GRA Menefee, Bruce 29.28 11/5 29.78 7 2
GRA Madden, Mark 30.13 10/7 31.24 8 1
WH2O Graham, Errol 30.40 10/8 31.70 9 0
BAC Gustavson, Jeff 31.73 8/3 31.71 10 0
MYST Ramos, John 31.17 9/1 31.85 11 0
LBG Nelson, Jim 33.12 6/5 32.53 12 0
GRA Wrabley, Matt 34.00 5/5 32.61 13 0
CVMM Aamoth, James 34.00 6/1 32.79 14 0
LBG Baron, Mike 45.00 2/3 35.25 15 0
UC33 Hopper, Tom 35.00 5/8 38.42 16 0

SDSM Benner, Tord 32.00 NS NS 0
GRA Keating, David 38.00 4/3 NS 0
ROSE Loly, Scott 34.66 NS NS 0
GRA Meaney, Pat 28.00 NS NS 0
CVMM Robinson, Keith 34.04 NS NS 0
Age Group 60-64
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
MAM Heath, Robert 28.00 14/7 27.57 1 9
LAPS Lindstedt, David 27.66 15/2 27.80 2 7
PSM Graham, Donald 29.99 10/5 27.95 3 6
LAPS Mc Bride, Duncan 29.00 12/3 28.85 4 5
LVM Wyson, Joseph 30.01 10/3 29.58 5 4
PCCM Anderson, Robert 32.71 7/7 33.54 6 3
LBG Butler, Bill 34.00 5/4 33.90 7 2
MELO Pinto, Harlan 33.64 6/7 34.04 8 1
ROSE Purgason, H Lee 35.40 5/1 35.39 9 0
WH2O Wallace, Mike 35.00 5/2 35.81 10 0
ROSE Tulin, Michael 41.93 3/1 42.63 11 0
LBG Parnes, Bart 45.00 2/7 43.10 12 0
GRA Giacomazzi, Albert 46.54 2/8 45.08 13 0

WH2O Bordovsky, Mauro 28.10 NS NS 0
CVMM Buckley, Mark 29.31 NS NS 0
MVN Taylor, Jeffrey 27.56 NS NS 0
Age Group 65-69
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
MELO Whatley, Thomas 29.00 12/5 27.42 1 9
NMMS Wilson, Robert 28.00 15/1 27.76 2 7
VCM Gruber, Glenn 28.78 13/7 28.47 3 6
CVMM Rosen, Robert 31.50 8/4 30.76 4 5
SDSM Duffield, Harry 30.70 9/5 31.34 5 4
LVM Ghan, Jeff 39.00 4/1 35.18 6 3
SBM Beguhl, Philip 38.95 4/8 40.36 7 2
LVM Cochran, Victor 49.00 2/1 44.54 8 1

SDSM Sicard, Federico 35.00 NS NS 0
Age Group 70-74
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
CMS Abrahams, Richard 28.00 14/3 28.04 1 9
DAM McPherson, Andrew 29.00 13/2 28.54 2 7
ARIZ Wilder, Hugh 30.40 10/1 30.59 3 6
SDSM Andersen, Peter 31.96 8/2 32.00 4 5
ROSE Farmer, Michael 33.20 6/3 34.08 5 4
GRA Gast, Monte 37.96 4/5 38.16 6 3
Age Group 75-79
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
GRA Freshley, Mike 29.90 10/4 31.45 1 9
SDSM Jones, Brian 1:00.00 1/3 1:06.73 2 7
Age Group 80-84
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
SBM Farrell, Jeff 31.73 8/5 31.25 1 9

GRA McMeekin, Robert 56.20 NS NS 0
Age Group 85-89
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
LVM Butler, Walter 53.10 1/4 52.65 1 9
ROSE Reuben, Richard 1:11.31 1/7 1:18.59 2 7
Age Group 90-94
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
SDSM Hubbard, Donald 46.00 2/2 1:04.37 1 9
Key
NS No Swim (or No Show)
DQ Disqualified
<<< Previous Event    
Next Event >>>
For informational purposes only.  All times are unofficial just like a scoreboard.  For official times see official results at meet.
Strive Swim
Advertisement will open in a new window.
This Meet > Swim Meets > Home