Meet Home
Events
Swimmers
Clubs
Login
Pan American Masters 2018 Swimming Championship ( Sat, Jul 28, 2018 - Sat, Aug 4, 2018 )
Event Results
Event 804: Men 400 M Free
Results by Age Group
Results by Result Time
Age Group 18-24
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
MBI
Arevalo Encinas, Jaime
4:18.40
28/5
4:37.91
1
LEOMA
Juarez Montes, Andres
4:59.00
19/5
4:47.56
2
PIRAT
Cullell, Jose
5:05.00
17/3
5:12.84
3
PSCM
Pruett, Jacob
4:57.23
20/6
5:22.22
4
NST
Krutoy, Kostyantyn
4:52.00
22/3
6:16.48
5
SCS
Omelchuk, Yulian
4:19.91
28/6
NS
Age Group 25-29
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
PSCM
Barcinas, Ken
5:10.00
16/4
4:24.97
1
CAIX
Prestes, Kassius
4:24.23
28/8
4:26.86
2
DAA
Quinteros, Gonzalo
4:40.00
25/2
4:38.84
3
SPM
Stiles, David
4:46.49
23/5
4:44.89
4
PIRAT
Hernandez, Nicolas
5:04.53
18/1
4:49.04
5
CONN
Gerard, William
4:50.34
23/8
4:52.32
6
SPORT
Santos, Alfredo
4:51.74
22/5
4:57.70
7
ROSE
Daltorio, Robert
5:05.35
17/6
5:05.90
8
SST
Canales, Diego
5:30.00
12/4
5:36.35
9
MASJO
Angulo Gaucherand, Luis
7:00.15
5/2
6:21.84
10
MCHIH
Torres, Omar
6:26.04
7/8
6:22.45
11
LQBLO
Gutierrez, Felipe
8:00.00
3/6
7:50.56
12
NCMS
Fox, Will
4:36.82
26/2
NS
CCMA
Molina, Alvaro
6:04.00
8/3
NS
Age Group 30-34
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
SPORT
Arredondo Gomez, Julio
4:20.00
28/2
4:24.30
1
PRAIA
Silva, Vinicius
4:28.97
27/6
4:25.21
2
TOC
Lentz, Graham
4:50.00
23/1
4:42.62
3
NCMS
Heijnen, Michel
4:30.00
27/7
4:43.48
4
MINN
Rosales Yepez, Jose
4:38.38
25/4
4:54.42
5
YMCA
Nepote, Exequiel
4:55.00
21/2
5:08.04
6
OKUDA
Xavier, Bruno
5:25.00
14/8
5:13.58
7
MORSS
Vidal, Gerardo
5:30.00
13/8
5:20.77
8
EXER
Plata, Rodolfo
5:39.00
11/5
5:38.74
9
UC14
Barbero, Matias
5:32.77
12/8
NS
BATAN
Benitez, Felipe
4:55.10
21/7
NS
CONN
Duguay, Robert
5:11.28
16/6
NS
Age Group 35-39
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
CONN
Virgil, Jeremy
4:27.29
27/3
4:24.00
1
BRMAS
Sanvicente, Lourenco
4:40.78
24/4
4:40.20
2
YCFM
Kloppe, William
4:43.36
24/7
4:41.36
3
DAM
Roper, Matt
4:42.91
24/3
4:47.68
4
KSS
Fuentes, Julio
4:43.05
24/2
4:56.38
5
PRAIA
Rodrigues, Rodrigo
4:52.07
22/7
4:57.89
6
BRMAS
Czelusniak da Silva, Ricardo
5:00.00
19/3
5:04.29
7
LOMA
Gutierrez Labarthe, Jose Ant
5:18.40
15/1
5:20.22
8
ANAC
Monge Espana, Oscar
5:30.34
12/3
5:24.80
9
ACUCO
Velez Johnson, Juan
6:00.00
9/4
5:24.96
10
ANV
Torres, Christian
5:42.00
11/6
5:27.66
11
DN
Romero, Arturo
6:02.26
8/5
5:50.18
12
PCMV
Pisso, Wilman
7:00.00
5/6
5:54.32
13
CROL
Chavarria, Luis
6:15.00
7/3
5:56.84
14
UC32
Nelson, Mark
5:20.00
14/4
6:12.83
15
DELV
Velásquez Martínez, Iván
6:20.00
7/2
6:18.90
16
NCMS
Nguyen, Sonny
6:29.99
6/4
6:27.61
17
MASTE
Campos Salazar, Manuel
5:00.15
19/8
NS
LHM
Goldstein, Brad
6:12.26
7/4
NS
GOLD
Miyares, Andres
6:18.22
7/6
NS
ETAND
Zaccaro, Luciano
5:00.00
19/2
NS
Age Group 40-44
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
BDO
Christensen, Eric
4:18.55
28/3
4:19.58
1
DS
Valle, Ramon
4:24.00
28/1
4:33.15
2
AQUAF
Dutra, Breno
4:29.03
27/2
4:33.40
3
PIRAT
Garcia Lachner, Roberto
4:40.00
25/7
4:38.58
4
OREG
Miller, Matt
4:40.00
25/1
4:42.81
5
RMST
Baldwin, Craig
4:47.89
23/3
4:48.51
6
GS
Decker, John
4:51.67
22/4
4:51.46
7
TTC
Carli, Marcelo
4:46.00
24/8
4:51.64
8
ELMIL
Mora, Eduardo
4:58.25
20/1
4:53.17
9
SPCO
Ellefson, Carl
4:25.00
27/4
4:54.58
10
SNM
Hatch, Eric
4:57.20
20/3
4:56.15
11
ARIZ
Valle, Marc
5:05.84
17/2
4:57.16
12
AQUAS
Sugisawa, Takashi
5:08.07
17/7
4:58.17
13
CRSF
Leon, Diego
5:08.94
17/1
5:07.96
14
CMS
Jones, Ryan
5:09.91
17/8
5:13.96
15
DAA
Sartori, Nicolas
4:55.00
21/6
5:14.92
16
CACBA
Mortara, Hector
5:05.00
17/5
5:18.95
17
DAA
Ferron, Adriano
5:45.00
11/2
5:55.00
18
SPMAS
Pontes, Leonardo
7:40.00
4/8
7:21.91
19
FENIX
Mercado, Isaias
7:29.00
4/2
7:31.14
20
CC
Albino, Jorge
4:55.55
21/8
NS
CAMEC
Farfán, Freddy
5:25.67
13/5
NS
SFTL
Martinez, Juan
4:25.02
27/5
NS
AZFL
Monasterio, Ricardo
4:20.83
28/7
NS
APUPY
Vargas Gomez, David
6:10.23
8/1
NS
Age Group 45-49
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
SYSM
Rodriguez, Ramses
4:33.00
26/5
4:32.79
1
COLO
Garland, Robert
4:30.33
27/1
4:34.59
2
UNIDO
Tapia, Miguel
4:35.00
26/6
4:37.10
3
BRMAS
Aragao, Antonio
4:37.50
26/1
4:37.98
4
NAUT
Mendez, Libardo
4:37.70
26/8
4:42.68
5
BELEN
Atkinson, Juan
4:58.00
20/2
4:49.05
6
UC45
Sanchez, Juan
4:48.81
23/2
4:50.45
7
YCFM
Farrell, Andrew
4:39.62
25/3
4:51.78
8
NCMS
Rubacky, Mark
4:54.03
22/8
4:51.88
9
BRMAS
Vieira, Augusto
4:55.00
21/3
4:57.58
10
SPM
Herman, Eric
4:52.00
22/6
4:57.82
11
SPCO
Gornto, Donald
4:15.00
28/4
5:04.56
12
DN
Camejo, Julio
5:17.64
15/7
5:10.28
13
CSF
Rinaldini, Emilio
4:58.75
19/4
5:13.60
14
ABM
Colburn, Christopher
5:15.10
15/2
5:17.97
15
GNU
Poitevin, Andre
5:04.66
18/8
5:18.03
16
SPORT
Urrutia, Ricardo
5:29.50
13/1
5:36.05
17
MASC
Hidalgo, Carlos
5:30.02
12/5
6:30.82
18
DN
Bisono Lopez, Tomas
4:38.73
25/5
NS
TTC
Cagy, Marcelo
4:55.47
21/1
NS
BRMAS
Carvalho, Rodrigo
4:46.00
23/4
NS
EE
Casassus, Matias
5:52.00
10/5
NS
DN
Defillo, Christian
5:21.56
14/2
NS
GNU
Dutra, William
4:45.80
24/1
NS
PBM
Gawriljuk, Douglas
5:10.46
16/5
NS
CVMM
Karren, Kelly
4:55.00
21/5
NS
YCFM
Kroupa, Andy
5:04.00
18/6
NS
GRA
Lucero, Michael
4:56.84
20/5
NS
BRMAS
Moraes, Marco Antonio
6:00.00
9/5
NS
OREG
Tujo, Christian
5:13.30
15/4
NS
Age Group 50-54
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
IAMA
Bennett, Dennis
4:42.89
24/5
4:41.11
1
CONN
Sargent, Gregory
4:43.00
24/6
4:41.42
2
CDDQ
Palacios Wanke, Hans
4:40.60
25/8
4:47.58
3
RIDG
Campbell, Marshall
4:50.00
23/7
4:51.45
4
BUMS
Mayall, Randy
4:56.52
20/4
4:51.93
5
CRCC
Garcia Carranza, Jaime
4:58.30
20/8
5:09.93
6
IM
Brandt, Mark
5:00.01
19/1
5:11.61
7
SDCC
Mejia, Juan
5:14.52
15/5
5:12.95
8
NTXL
Doyle, Michael
5:13.06
16/1
5:16.10
9
OKUDA
Schippers, Pierre
5:22.25
14/7
5:30.45
10
GSM
Volker, Jens
5:30.38
12/6
5:35.59
11
UC14
Tisdale, David
5:19.00
15/8
5:42.67
12
MCHIH
Venegas, Hugo
6:12.39
7/5
5:47.40
13
SYSM
Hillman III, Allen
5:25.72
13/3
5:49.34
14
CCMA
Calle, Juan
4:52.00
22/2
NS
OKUDA
Damha, Mario
5:20.00
14/5
NS
BRMAS
Neto, Renato
6:00.00
9/3
NS
CFA
Rossi, Luis
5:04.45
18/2
NS
GRSC
Valdivia, Ricardo
4:32.28
26/4
NS
DYNAM
Vazhnenin, Igor
5:20.54
14/6
NS
Age Group 55-59
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
MICH
Anderson, Tony
4:31.14
27/8
4:27.52
1
CMPR
Perez, Arnaldo
4:34.14
26/3
4:29.58
2
ARIZ
Richardson, Terry
4:48.47
23/6
4:47.21
3
CMPR
Meares, Stuart
4:55.00
21/4
4:52.95
4
SFTL
Zubero, David
5:01.22
18/4
4:55.24
5
SNM
Brancamp, David
4:53.74
22/1
5:02.81
6
CMPR
Cue, Juan
5:05.00
17/4
5:13.28
7
BRMAS
Barros, Sebastian
5:27.00
13/6
5:23.38
8
ACUCO
Gomez, Gabriel
5:59.00
10/1
5:29.09
9
NCMS
Carlson, Eric
6:07.07
8/2
5:51.18
10
DELV
Valencia, Jose
5:39.99
11/3
6:04.17
11
AMAZ
Acosta, Jose De Jesus
10:30.01
1/4
9:31.27
12
DYNAM
Gilyazov, Rinat
4:58.00
20/7
NS
SCAQ
Ireland, Bill
5:25.66
13/4
NS
SPM
Salomon, Greg
6:00.00
9/7
NS
YCFM
Schick, David
5:58.13
10/7
NS
CMSP
Serra, Nicolau
5:03.00
18/3
NS
Age Group 60-64
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
DJAN
Madruga, Djan
4:37.00
26/7
4:37.43
1
ROSE
Stephenson, Dan
4:39.85
25/6
4:42.91
2
NCMS
Sanchez, Greg
5:10.96
16/3
4:59.00
3
IM
Seibt, Andreas
5:00.00
19/7
5:07.22
4
MOST
Walker, Donald
5:14.99
15/6
5:15.13
5
GSM
Niemi, Ken
5:13.17
16/8
5:16.19
6
SPM
Freeman, Stephan
6:00.00
9/2
5:48.03
7
PCCM
Anderson, Robert
5:50.38
10/4
5:53.57
8
ACUCO
Moreno, Alonso
6:00.00
10/8
5:57.62
9
TVM
Hektner, Eric
6:05.37
8/6
6:01.48
10
ACUCO
Ramirez Barcenas, Carlos
5:48.00
11/1
6:02.70
11
YCFM
Pontes, Jose Renato
6:02.00
8/4
6:16.71
12
TANI
Carvajal Cortez, Gilberto
6:12.00
8/8
6:37.53
13
NCMS
Glender, Carlos
6:55.70
5/5
6:43.02
14
SPORT
Santos, Alejandro
7:07.00
5/7
7:14.91
15
ECLLG
Assis, Eduardo
5:00.00
19/6
NS
IM
Conlon, Mark
8:30.00
3/8
NS
SPM
Davis, Kern
5:02.66
18/5
NS
YCFM
Meisenheimer, Lucky
5:20.00
14/3
NS
DAM
Swenor, Gary
7:11.96
5/1
NS
PBM
Taber, Mike
7:12.34
5/8
NS
WMST
Wolfhagen, Niels
5:31.18
12/2
NS
Age Group 65-69
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
SCM
Krauser, Larry
5:04.52
18/7
5:04.05
1
LRM
Gooding, Jack
5:14.71
15/3
5:15.36
2
IM
Dodson, Phil
5:12.92
16/7
5:16.30
3
WIN
Voisard, Brian
5:32.66
12/1
5:29.56
4
MOVY
Glidden, Chip
5:28.27
13/7
5:50.85
5
MV
Russian, Oscar
6:00.00
9/6
5:50.95
6
FACT
Walker, Allan
6:20.22
7/7
6:36.69
7
DELV
Aguilera, Jorge
6:30.00
6/6
6:37.10
8
EMELE
Salmon, John
7:32.48
4/7
6:50.58
9
GAJA
Delair, Stan
6:45.00
6/8
NS
UC14
Kesslering, Nick
6:10.20
8/7
NS
Age Group 70-74
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
PSM
Kirkland, Dan
5:11.67
16/2
5:03.56
1
NEM
Schlicher, Fred
5:22.64
14/1
5:11.89
2
SYSM
Couch, Bob
5:32.00
12/7
5:36.85
3
LRM
Schwartz, Marvin
5:34.05
11/4
5:39.89
4
PSM
McColly, Michael
5:50.00
11/8
5:41.49
5
PBM
Quiggin, David
5:56.00
10/2
5:44.28
6
MICH
Arneson, Gaard
5:55.50
10/3
5:48.41
7
PEMA
Canepa, Fernando
6:01.66
9/8
5:54.88
8
PCST
Ebel, Mark
6:31.23
6/2
6:25.67
9
UC03
Mitchell, Tocher
6:25.00
7/1
6:28.84
10
SFTL
Szeinfeld, Marcos
7:13.69
4/4
7:06.94
11
LIM
Piccirilo, Jose
6:30.00
6/3
7:21.40
12
NCMS
Diel, Bruce
6:45.55
5/4
NS
COMPE
Dine, Nelson
6:30.00
6/5
NS
OREG
Foges, John
8:11.18
3/2
NS
BRMAS
Meneses, Francisco
8:00.00
3/3
NS
FACT
Ross, Mark
6:32.84
6/7
NS
TOC
Rudloff, Edward
5:28.21
13/2
NS
Age Group 75-79
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
SDSM
Ralphs, Tony
6:00.00
9/1
5:42.62
1
ANMBA
Da Silva Céo Neto, Pompilio
6:58.06
5/3
6:28.29
2
NEM
Hutchings, Dick
6:40.54
6/1
6:47.29
3
TSK
Ingolfsrud, Geir
7:15.00
4/3
7:10.34
4
NEM
Tapia-Perez, Santiago
7:34.48
4/1
7:40.64
5
SYSM
Colburn, Harry
9:54.94
2/2
9:46.22
6
PBM
Lodwig, Keefe
5:56.00
10/6
NS
GAJA
Miller, David
7:20.00
4/6
NS
CTMS
Reed, Ed
5:47.86
11/7
NS
Age Group 80-84
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
SFTL
Rimerman, Ira
7:15.00
4/5
7:06.85
1
T2NM
Stollmeyer, Michael
8:20.45
3/1
7:49.08
2
FACT
Zani, William
7:59.25
3/5
8:05.53
3
SPEL
Zeller, Max
7:55.00
3/4
8:31.36
4
PBM
Marchbanks, Jerry
8:34.00
2/4
NS
GAJA
Stolz, Hal
8:18.68
3/7
NS
Age Group 85-89
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
IM
Mullins, Stephen
8:55.00
2/5
8:13.40
1
SPM
Beach, Robert
9:00.00
2/3
8:50.53
2
PEMA
Peñaloza Jarrín, José
9:35.18
2/6
9:27.94
3
GAJA
Stolz, Irwin
10:45.00
1/5
10:06.38
4
ANV
Rodriguez, Jorge
13:00.00
1/3
11:21.36
5
HAHAV
Abusada, Espir
10:00.00
2/7
NS
Key
NS
No Swim (or No Show)
For informational purposes only. All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Advertisement will open in a new window.
This Meet
>
Swim Meets
>
Home