SwimPhone
Meet Home | Events | Swimmers | Clubs

Pan American Masters 2018 Swimming Championship

Event Results

<<< Previous Event    

Event 804 Men 400 M Free

Results by Age Group   Results by Result Time

Age Group 18-24
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl
MBI Arevalo Encinas, Jaime 4:18.40 28/5 4:37.91 1
LEOMA Juarez Montes, Andres 4:59.00 19/5 4:47.56 2
PIRAT Cullell, Jose 5:05.00 17/3 5:12.84 3
PSCM Pruett, Jacob 4:57.23 20/6 5:22.22 4
NST Krutoy, Kostyantyn 4:52.00 22/3 6:16.48 5
SCS Omelchuk, Yulian 4:19.91 28/6 NS
Age Group 25-29
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl
PSCM Barcinas, Ken 5:10.00 16/4 4:24.97 1
CAIX Prestes, Kassius 4:24.23 28/8 4:26.86 2
DAA Quinteros, Gonzalo 4:40.00 25/2 4:38.84 3
SPM Stiles, David 4:46.49 23/5 4:44.89 4
PIRAT Hernandez, Nicolas 5:04.53 18/1 4:49.04 5
CONN Gerard, William 4:50.34 23/8 4:52.32 6
SPORT Santos, Alfredo 4:51.74 22/5 4:57.70 7
ROSE Daltorio, Robert 5:05.35 17/6 5:05.90 8
SST Canales, Diego 5:30.00 12/4 5:36.35 9
MASJO Angulo Gaucherand, Luis 7:00.15 5/2 6:21.84 10
MCHIH Torres, Omar 6:26.04 7/8 6:22.45 11
LQBLO Gutierrez, Felipe 8:00.00 3/6 7:50.56 12
NCMS Fox, Will 4:36.82 26/2 NS
CCMA Molina, Alvaro 6:04.00 8/3 NS
Age Group 30-34
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl
SPORT Arredondo Gomez, Julio 4:20.00 28/2 4:24.30 1
PRAIA Silva, Vinicius 4:28.97 27/6 4:25.21 2
TOC Lentz, Graham 4:50.00 23/1 4:42.62 3
NCMS Heijnen, Michel 4:30.00 27/7 4:43.48 4
MINN Rosales Yepez, Jose 4:38.38 25/4 4:54.42 5
YMCA Nepote, Exequiel 4:55.00 21/2 5:08.04 6
OKUDA Xavier, Bruno 5:25.00 14/8 5:13.58 7
MORSS Vidal, Gerardo 5:30.00 13/8 5:20.77 8
EXER Plata, Rodolfo 5:39.00 11/5 5:38.74 9
UC14 Barbero, Matias 5:32.77 12/8 NS
BATAN Benitez, Felipe 4:55.10 21/7 NS
CONN Duguay, Robert 5:11.28 16/6 NS
Age Group 35-39
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl
CONN Virgil, Jeremy 4:27.29 27/3 4:24.00 1
BRMAS Sanvicente, Lourenco 4:40.78 24/4 4:40.20 2
YCFM Kloppe, William 4:43.36 24/7 4:41.36 3
DAM Roper, Matt 4:42.91 24/3 4:47.68 4
KSS Fuentes, Julio 4:43.05 24/2 4:56.38 5
PRAIA Rodrigues, Rodrigo 4:52.07 22/7 4:57.89 6
BRMAS Czelusniak da Silva, Ricardo 5:00.00 19/3 5:04.29 7
LOMA Gutierrez Labarthe, Jose Ant 5:18.40 15/1 5:20.22 8
ANAC Monge Espana, Oscar 5:30.34 12/3 5:24.80 9
ACUCO Velez Johnson, Juan 6:00.00 9/4 5:24.96 10
ANV Torres, Christian 5:42.00 11/6 5:27.66 11
DN Romero, Arturo 6:02.26 8/5 5:50.18 12
PCMV Pisso, Wilman 7:00.00 5/6 5:54.32 13
CROL Chavarria, Luis 6:15.00 7/3 5:56.84 14
UC32 Nelson, Mark 5:20.00 14/4 6:12.83 15
DELV Velásquez Martínez, Iván 6:20.00 7/2 6:18.90 16
NCMS Nguyen, Sonny 6:29.99 6/4 6:27.61 17
MASTE Campos Salazar, Manuel 5:00.15 19/8 NS
LHM Goldstein, Brad 6:12.26 7/4 NS
GOLD Miyares, Andres 6:18.22 7/6 NS
ETAND Zaccaro, Luciano 5:00.00 19/2 NS
Age Group 40-44
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl
BDO Christensen, Eric 4:18.55 28/3 4:19.58 1
DS Valle, Ramon 4:24.00 28/1 4:33.15 2
AQUAF Dutra, Breno 4:29.03 27/2 4:33.40 3
PIRAT Garcia Lachner, Roberto 4:40.00 25/7 4:38.58 4
OREG Miller, Matt 4:40.00 25/1 4:42.81 5
RMST Baldwin, Craig 4:47.89 23/3 4:48.51 6
GS Decker, John 4:51.67 22/4 4:51.46 7
TTC Carli, Marcelo 4:46.00 24/8 4:51.64 8
ELMIL Mora, Eduardo 4:58.25 20/1 4:53.17 9
SPCO Ellefson, Carl 4:25.00 27/4 4:54.58 10
SNM Hatch, Eric 4:57.20 20/3 4:56.15 11
ARIZ Valle, Marc 5:05.84 17/2 4:57.16 12
AQUAS Sugisawa, Takashi 5:08.07 17/7 4:58.17 13
CRSF Leon, Diego 5:08.94 17/1 5:07.96 14
CMS Jones, Ryan 5:09.91 17/8 5:13.96 15
DAA Sartori, Nicolas 4:55.00 21/6 5:14.92 16
CACBA Mortara, Hector 5:05.00 17/5 5:18.95 17
DAA Ferron, Adriano 5:45.00 11/2 5:55.00 18
SPMAS Pontes, Leonardo 7:40.00 4/8 7:21.91 19
FENIX Mercado, Isaias 7:29.00 4/2 7:31.14 20
CC Albino, Jorge 4:55.55 21/8 NS
CAMEC Farfán, Freddy 5:25.67 13/5 NS
SFTL Martinez, Juan 4:25.02 27/5 NS
AZFL Monasterio, Ricardo 4:20.83 28/7 NS
APUPY Vargas Gomez, David 6:10.23 8/1 NS
Age Group 45-49
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl
SYSM Rodriguez, Ramses 4:33.00 26/5 4:32.79 1
COLO Garland, Robert 4:30.33 27/1 4:34.59 2
UNIDO Tapia, Miguel 4:35.00 26/6 4:37.10 3
BRMAS Aragao, Antonio 4:37.50 26/1 4:37.98 4
NAUT Mendez, Libardo 4:37.70 26/8 4:42.68 5
BELEN Atkinson, Juan 4:58.00 20/2 4:49.05 6
UC45 Sanchez, Juan 4:48.81 23/2 4:50.45 7
YCFM Farrell, Andrew 4:39.62 25/3 4:51.78 8
NCMS Rubacky, Mark 4:54.03 22/8 4:51.88 9
BRMAS Vieira, Augusto 4:55.00 21/3 4:57.58 10
SPM Herman, Eric 4:52.00 22/6 4:57.82 11
SPCO Gornto, Donald 4:15.00 28/4 5:04.56 12
DN Camejo, Julio 5:17.64 15/7 5:10.28 13
CSF Rinaldini, Emilio 4:58.75 19/4 5:13.60 14
ABM Colburn, Christopher 5:15.10 15/2 5:17.97 15
GNU Poitevin, Andre 5:04.66 18/8 5:18.03 16
SPORT Urrutia, Ricardo 5:29.50 13/1 5:36.05 17
MASC Hidalgo, Carlos 5:30.02 12/5 6:30.82 18
DN Bisono Lopez, Tomas 4:38.73 25/5 NS
TTC Cagy, Marcelo 4:55.47 21/1 NS
BRMAS Carvalho, Rodrigo 4:46.00 23/4 NS
EE Casassus, Matias 5:52.00 10/5 NS
DN Defillo, Christian 5:21.56 14/2 NS
GNU Dutra, William 4:45.80 24/1 NS
PBM Gawriljuk, Douglas 5:10.46 16/5 NS
CVMM Karren, Kelly 4:55.00 21/5 NS
YCFM Kroupa, Andy 5:04.00 18/6 NS
GRA Lucero, Michael 4:56.84 20/5 NS
BRMAS Moraes, Marco Antonio 6:00.00 9/5 NS
OREG Tujo, Christian 5:13.30 15/4 NS
Age Group 50-54
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl
IAMA Bennett, Dennis 4:42.89 24/5 4:41.11 1
CONN Sargent, Gregory 4:43.00 24/6 4:41.42 2
CDDQ Palacios Wanke, Hans 4:40.60 25/8 4:47.58 3
RIDG Campbell, Marshall 4:50.00 23/7 4:51.45 4
BUMS Mayall, Randy 4:56.52 20/4 4:51.93 5
CRCC Garcia Carranza, Jaime 4:58.30 20/8 5:09.93 6
IM Brandt, Mark 5:00.01 19/1 5:11.61 7
SDCC Mejia, Juan 5:14.52 15/5 5:12.95 8
NTXL Doyle, Michael 5:13.06 16/1 5:16.10 9
OKUDA Schippers, Pierre 5:22.25 14/7 5:30.45 10
GSM Volker, Jens 5:30.38 12/6 5:35.59 11
UC14 Tisdale, David 5:19.00 15/8 5:42.67 12
MCHIH Venegas, Hugo 6:12.39 7/5 5:47.40 13
SYSM Hillman III, Allen 5:25.72 13/3 5:49.34 14
CCMA Calle, Juan 4:52.00 22/2 NS
OKUDA Damha, Mario 5:20.00 14/5 NS
BRMAS Neto, Renato 6:00.00 9/3 NS
CFA Rossi, Luis 5:04.45 18/2 NS
GRSC Valdivia, Ricardo 4:32.28 26/4 NS
DYNAM Vazhnenin, Igor 5:20.54 14/6 NS
Age Group 55-59
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl
MICH Anderson, Tony 4:31.14 27/8 4:27.52 1
CMPR Perez, Arnaldo 4:34.14 26/3 4:29.58 2
ARIZ Richardson, Terry 4:48.47 23/6 4:47.21 3
CMPR Meares, Stuart 4:55.00 21/4 4:52.95 4
SFTL Zubero, David 5:01.22 18/4 4:55.24 5
SNM Brancamp, David 4:53.74 22/1 5:02.81 6
CMPR Cue, Juan 5:05.00 17/4 5:13.28 7
BRMAS Barros, Sebastian 5:27.00 13/6 5:23.38 8
ACUCO Gomez, Gabriel 5:59.00 10/1 5:29.09 9
NCMS Carlson, Eric 6:07.07 8/2 5:51.18 10
DELV Valencia, Jose 5:39.99 11/3 6:04.17 11
AMAZ Acosta, Jose De Jesus 10:30.01 1/4 9:31.27 12
DYNAM Gilyazov, Rinat 4:58.00 20/7 NS
SCAQ Ireland, Bill 5:25.66 13/4 NS
SPM Salomon, Greg 6:00.00 9/7 NS
YCFM Schick, David 5:58.13 10/7 NS
CMSP Serra, Nicolau 5:03.00 18/3 NS
Age Group 60-64
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl
DJAN Madruga, Djan 4:37.00 26/7 4:37.43 1
ROSE Stephenson, Dan 4:39.85 25/6 4:42.91 2
NCMS Sanchez, Greg 5:10.96 16/3 4:59.00 3
IM Seibt, Andreas 5:00.00 19/7 5:07.22 4
MOST Walker, Donald 5:14.99 15/6 5:15.13 5
GSM Niemi, Ken 5:13.17 16/8 5:16.19 6
SPM Freeman, Stephan 6:00.00 9/2 5:48.03 7
PCCM Anderson, Robert 5:50.38 10/4 5:53.57 8
ACUCO Moreno, Alonso 6:00.00 10/8 5:57.62 9
TVM Hektner, Eric 6:05.37 8/6 6:01.48 10
ACUCO Ramirez Barcenas, Carlos 5:48.00 11/1 6:02.70 11
YCFM Pontes, Jose Renato 6:02.00 8/4 6:16.71 12
TANI Carvajal Cortez, Gilberto 6:12.00 8/8 6:37.53 13
NCMS Glender, Carlos 6:55.70 5/5 6:43.02 14
SPORT Santos, Alejandro 7:07.00 5/7 7:14.91 15
ECLLG Assis, Eduardo 5:00.00 19/6 NS
IM Conlon, Mark 8:30.00 3/8 NS
SPM Davis, Kern 5:02.66 18/5 NS
YCFM Meisenheimer, Lucky 5:20.00 14/3 NS
DAM Swenor, Gary 7:11.96 5/1 NS
PBM Taber, Mike 7:12.34 5/8 NS
WMST Wolfhagen, Niels 5:31.18 12/2 NS
Age Group 65-69
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl
SCM Krauser, Larry 5:04.52 18/7 5:04.05 1
LRM Gooding, Jack 5:14.71 15/3 5:15.36 2
IM Dodson, Phil 5:12.92 16/7 5:16.30 3
WIN Voisard, Brian 5:32.66 12/1 5:29.56 4
MOVY Glidden, Chip 5:28.27 13/7 5:50.85 5
MV Russian, Oscar 6:00.00 9/6 5:50.95 6
FACT Walker, Allan 6:20.22 7/7 6:36.69 7
DELV Aguilera, Jorge 6:30.00 6/6 6:37.10 8
EMELE Salmon, John 7:32.48 4/7 6:50.58 9
GAJA Delair, Stan 6:45.00 6/8 NS
UC14 Kesslering, Nick 6:10.20 8/7 NS
Age Group 70-74
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl
PSM Kirkland, Dan 5:11.67 16/2 5:03.56 1
NEM Schlicher, Fred 5:22.64 14/1 5:11.89 2
SYSM Couch, Bob 5:32.00 12/7 5:36.85 3
LRM Schwartz, Marvin 5:34.05 11/4 5:39.89 4
PSM McColly, Michael 5:50.00 11/8 5:41.49 5
PBM Quiggin, David 5:56.00 10/2 5:44.28 6
MICH Arneson, Gaard 5:55.50 10/3 5:48.41 7
PEMA Canepa, Fernando 6:01.66 9/8 5:54.88 8
PCST Ebel, Mark 6:31.23 6/2 6:25.67 9
UC03 Mitchell, Tocher 6:25.00 7/1 6:28.84 10
SFTL Szeinfeld, Marcos 7:13.69 4/4 7:06.94 11
LIM Piccirilo, Jose 6:30.00 6/3 7:21.40 12
NCMS Diel, Bruce 6:45.55 5/4 NS
COMPE Dine, Nelson 6:30.00 6/5 NS
OREG Foges, John 8:11.18 3/2 NS
BRMAS Meneses, Francisco 8:00.00 3/3 NS
FACT Ross, Mark 6:32.84 6/7 NS
TOC Rudloff, Edward 5:28.21 13/2 NS
Age Group 75-79
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl
SDSM Ralphs, Tony 6:00.00 9/1 5:42.62 1
ANMBA Da Silva Céo Neto, Pompilio 6:58.06 5/3 6:28.29 2
NEM Hutchings, Dick 6:40.54 6/1 6:47.29 3
TSK Ingolfsrud, Geir 7:15.00 4/3 7:10.34 4
NEM Tapia-Perez, Santiago 7:34.48 4/1 7:40.64 5
SYSM Colburn, Harry 9:54.94 2/2 9:46.22 6
PBM Lodwig, Keefe 5:56.00 10/6 NS
GAJA Miller, David 7:20.00 4/6 NS
CTMS Reed, Ed 5:47.86 11/7 NS
Age Group 80-84
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl
SFTL Rimerman, Ira 7:15.00 4/5 7:06.85 1
T2NM Stollmeyer, Michael 8:20.45 3/1 7:49.08 2
FACT Zani, William 7:59.25 3/5 8:05.53 3
SPEL Zeller, Max 7:55.00 3/4 8:31.36 4
PBM Marchbanks, Jerry 8:34.00 2/4 NS
GAJA Stolz, Hal 8:18.68 3/7 NS
Age Group 85-89
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl
IM Mullins, Stephen 8:55.00 2/5 8:13.40 1
SPM Beach, Robert 9:00.00 2/3 8:50.53 2
PEMA Peñaloza Jarrín, José 9:35.18 2/6 9:27.94 3
GAJA Stolz, Irwin 10:45.00 1/5 10:06.38 4
ANV Rodriguez, Jorge 13:00.00 1/3 11:21.36 5
HAHAV Abusada, Espir 10:00.00 2/7 NS
Key
NS No Swim (or No Show)
<<< Previous Event    
For informational purposes only.  All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
FINIS
Advertisement will open in a new window.
This Meet > Swim Meets > Home