SwimPhone
Meet Home | Events | Swimmers | Clubs

Pan American Masters 2018 Swimming Championship

Event Results

<<< Previous Event    
Next Event >>>

Event 801 Women 100 M Breast

Results by Age Group   Results by Result Time

Age Group 18-24
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl
DAMM Nicholas, Tara-Lynn 1:13.50 24/4 1:18.46 1
GRA DeValk, Brittany 1:28.36 24/5 1:31.93 2
SST Silva Osses, Consuelo 1:31.00 24/6 1:37.13 3
IAMA Bennett, Alex 1:45.84 24/7 1:37.86 4
MORSS Garcia Moreno, Kioa 1:38.03 24/2 1:51.57 5
SST Salinas, Jessica 1:29.00 24/3 NS
Age Group 25-29
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl
AMC Robles Velazquez, Tania 1:19.00 23/4 1:19.83 1
PBM Lackey, Tori 1:30.33 23/2 1:21.99 2
SFTL Guerra, Mariela 1:24.00 23/5 1:24.59 3
LAMV Skoda, Anette 1:25.96 23/3 1:25.57 4
TECH De Steur, Alienor 1:30.00 23/6 1:28.10 5
DAA Lapuente, Sofia 1:36.00 23/8 1:32.44 6
TECH Jara-Charbonneau, Daphne 1:31.48 23/7 1:33.79 7
ANV Pineda Madrigal, Adriana 1:34.00 23/1 1:36.10 8
DN Javier Guman, Jessica 1:47.06 19/5 1:44.39 9
AWLM Slawta, Sara 1:47.45 19/6 1:54.41 10
Age Group 30-34
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl
AWJ O'Leary, Britta 1:16.00 22/4 1:15.61 1
TOC McGraw, Kathleen 1:22.00 22/6 1:21.78 2
MV Gonzalez, Gloria 1:25.50 22/2 1:22.47 3
SWED Tonelli, Marlena 1:26.31 22/1 1:28.57 4
MCONC Gonzalez Julio, Diana 1:25.78 22/7 1:28.87 5
TYM Silva, Clara 1:29.23 22/8 1:29.37 6
DKTA Pederson, Erin 1:34.49 21/6 1:33.16 7
SDEPO Carrasco, Barbara Carolina 1:34.34 21/3 1:33.26 8
UC02 Dixon, Jill 1:29.90 21/4 1:33.52 9
L4S Bofinger, Sarah 1:33.11 21/5 1:36.16 10
NORT Flessert, Amy 1:36.09 21/7 1:36.37 11
GBM Cook, Emily 1:36.00 21/2 1:37.33 12
FMN Jimenez, Mahelet 1:42.71 19/3 1:41.32 13
UC45 Campbell, Patricia 1:50.98 19/4 1:42.28 14
GSM Schranze, Hillary 1:20.33 22/5 1:44.49 15
PAR Arroyo Castillo, Tanya 1:48.00 19/2 NS
BER Berendson, Chris 1:54.51 19/1 NS
VMST Letendre, Denise 1:20.33 22/3 NS
SFTL Murphy, Siobhan 1:36.44 21/1 NS
MICH Yager, Laura 1:40.71 21/8 NS
Age Group 35-39
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl
GMUP Geskos, Evangeline 1:23.70 20/4 1:24.92 1
GNU Burin, Francieli 1:25.00 20/5 1:26.43 2
SRM Rueda, Marcela 1:30.82 20/6 1:28.39 3
BBWM Ritter, Jennifer 1:30.00 20/3 1:28.45 4
BRMAS Rocha, Beatrice 1:31.00 20/2 1:31.04 5
CC Abrahao, Ana Isabel 1:31.94 20/7 1:34.79 6
ADMS Rose, Leanne 1:40.83 20/1 1:39.41 7
SPMAS Torres, Luana 1:48.69 20/8 1:42.81 8
NEM Stotts, Maria 2:05.10 19/7 2:13.78 9
Age Group 40-44
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl
SYSM Keiber, Casey 1:16.50 18/4 1:19.67 1
ELMIL Carnevale, Cecilia 1:23.03 18/5 1:25.08 2
EOC Rivadávia, Ana Lúcia 1:24.65 18/3 1:25.83 3
CBBV Scagliarini, Valeria 1:26.68 18/6 1:25.98 4
AQUAS Quiroz de Beraud, Beatriz 1:27.63 18/2 1:30.60 5
MCHIH Chavez, Patricia 1:33.05 17/4 1:33.44 6
MBI Cazzol Sandoval, Italia 1:28.60 18/7 1:37.61 7
FCN Guerra, Ana 1:32.22 18/8 1:38.33 8
SPM Hayman, Annie 1:29.27 18/1 1:39.56 9
SPM Camoes, Marie-Noelle 1:42.00 17/2 1:40.71 10
LIM Grotta, Tatiana 1:50.00 17/1 1:46.68 11
SDCC de Calventi, Parmelia 1:47.92 17/7 1:48.66 12
ETAND Ayala, Silvia 1:50.00 17/8 1:53.69 13
DN Castrillon Loaiza, Lina 1:35.00 17/5 NS
O*H* Collier, Kari 1:39.97 17/6 NS
CONN Matarese, Christine 1:35.32 17/3 NS
Age Group 45-49
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl
COMPE Nishimura, Eunice 1:22.83 16/4 1:24.75 1
CSF Fernandez, Veronica 1:30.00 16/6 1:27.12 2
DN Paulino Berges, Eliana 1:34.52 16/1 1:28.74 3
SDM Forest, Anna Marie 1:33.74 16/7 1:31.35 4
ACUCO Rodriguez Aristizaba, Myria 1:34.52 16/8 1:33.15 5
OPTA Espinosa Guzmán, Sandra 1:26.70 16/3 1:33.99 6
UC14 Wreski, Julia 1:40.00 9/5 1:34.64 7
ACUCO Klinkert, Joanna 1:32.46 16/2 1:34.79 8
CROL Bianchini, Jilma 1:25.00 16/5 1:35.85 9
ELMIL Monge, Marta 1:37.96 9/4 1:39.78 10
AMAZ Cinencio, Grace 1:50.20 9/2 1:52.95 11
ACUCO Escobar, Sandra 2:00.00 9/7 1:54.59 12
CROL Diaz, Ana 2:25.58 9/1 2:11.37 13
NST Kutuieva, Olga 1:48.80 9/6 NS
ROSE Liu, Sandy 1:47.00 9/3 NS
Age Group 50-54
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl
KAC Cleven, Detra 1:35.77 14/5 1:28.43 1
DKTA Tracy, Robin 1:25.69 15/5 1:28.74 2
CVMM Weiderman, Jennifer 1:27.93 15/3 1:29.06 3
SYSM Frederic, Christine 1:30.53 15/1 1:30.44 4
PALM Wilson, Jamie 1:30.36 15/7 1:31.58 5
SPM Zien, Livia 1:29.33 15/6 1:32.57 6
T2NM Morrisseau, AnnMarie 1:36.55 14/3 1:32.94 7
TYSM Maurer, Jody 1:33.84 15/8 1:36.40 8
MICH Rogers, Julie 1:35.38 14/4 1:38.63 9
GS Scott, Leslie 1:52.35 13/3 1:44.82 10
MLZ Ferrari, Andrea 1:42.81 24/1 1:45.69 11
SPORT Mendoza, Maria 1:42.00 14/2 1:46.15 12
SPM Kupan, Cheryl 1:42.55 14/7 1:47.52 13
DYNAM Vazhnenin, Irina 1:48.17 14/8 1:51.08 14
ELMIL Matamoros, Marianela 1:05.60 15/4 1:51.20 15
AMAZ Ibarra, Veronica 1:56.10 13/7 1:57.92 16
FACT Crook, Michelle 1:53.42 13/2 2:00.42 17
GAJA Walleshauser, Penelope 2:30.12 13/8 2:01.51 18
APANI De Oliveira, Morgana 1:52.59 13/6 2:02.38 19
MASPE Parra, Jacqueline 2:05.00 14/1 2:22.32 20
CCMA Castaño, Marcela 1:39.68 14/6 NS
ACUCO Cifuentes, Alicia 1:50.00 13/5 NS
NEM Henao, Sandra 1:49.50 13/4 NS
UC02 Lane, Victoria 1:30.00 15/2 NS
Age Group 55-59
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl
STAR Sweetall, Patty 1:27.84 12/4 1:29.70 1
GS Moore, Carolyn 1:28.66 12/5 1:32.15 2
VMST Miller, Patricia 1:32.16 12/3 1:32.52 3
IM Froehlich, Kathryn 1:35.02 12/6 1:34.58 4
SYSM Groselle, Laura 1:38.00 12/2 1:37.89 5
SNOW Russello, Stacey 1:40.86 12/1 1:40.11 6
MOST Eakle, Julie 1:40.29 12/7 1:40.84 7
ELMIL Gonzalez, Ana 1:45.75 11/3 1:41.68 8
ETAND Ulberich, Ana Cristina 1:49.00 11/2 1:42.42 9
MMAC Rexer, Marianne 1:49.26 11/7 1:45.59 10
MMAC Clutter, Cynthia 1:48.58 11/6 1:45.67 11
CTM Rodriguez, Nancie 1:45.15 11/5 1:46.13 12
GAJA McClure, Pam 1:50.06 11/8 1:46.96 13
RGSC Grenier, Marisa 1:55.18 10/3 1:52.43 14
BRMAS Rabay, Leila 1:50.02 11/1 1:54.34 15
EE Bilbao, Maria 1:55.59 10/6 1:54.88 16
GS Aragon, Leah 1:54.11 10/5 1:57.76 17
BRMAS Nascimento, Marinês 2:00.50 10/7 1:57.91 18
MASPE Ojeda, Maria Pia 2:10.00 10/1 2:20.43 19
TOR Gomezmarquez, Florinda 2:35.00 10/8 2:38.31 20
MASJO Molina Coto, Ana 3:15.43 9/8 2:58.38 21
WMAC Anderson, Julie 1:44.19 12/8 NS
CMS Eldridge, Audrey 1:44.82 11/4 NS
SFTL Gatto, Caroline 1:53.36 10/4 NS
BDO Mardle, Valerie 2:00.00 10/2 NS
Age Group 60-64
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl
NEM Estel, Beth 1:28.50 8/5 1:28.64 1
PALM De Herder, Elizabeth 1:30.16 8/6 1:30.25 2
NEM Mareb, Karen 1:27.70 8/4 1:31.66 3
STAR McDonough, Janet 1:35.00 8/7 1:32.02 4
GSCGB Iseppi, Esther 1:29.00 8/3 1:32.71 5
NCMS Alton, Dale 1:39.00 7/4 1:35.01 6
TAM Wheeler, Barbara 1:34.00 8/2 1:35.89 7
INDY Gettelfinger, Cheryl 1:39.36 7/5 1:41.13 8
SDSM Siegel, Christine 1:36.44 8/1 1:43.91 9
KONA Finch, Merry 1:45.58 7/7 1:44.93 10
GAJA Kittles, Ginny 1:58.00 6/3 1:45.23 11
OAK Lopes, Sonia 1:48.50 7/8 1:51.33 12
ACUCO Ostertag-Galvez, Liliana 1:57.50 6/5 1:51.70 13
ACUCO Ocampo, Patricia 1:58.39 6/6 1:52.63 14
ANV Rodriguez, Araceli 1:45.00 7/6 1:53.78 15
GNU Barros, Helena Maria 1:50.00 6/4 1:57.12 16
AGUA Friedman, Jill 1:38.20 8/8 1:57.75 17
MPROV Cordero, Maria Carmen 2:02.30 6/1 1:57.93 18
APUPY Oporto, Maria 2:03.30 6/8 1:59.35 19
SVY Lampe, Betty 2:00.64 6/7 2:01.97 20
UC14 Prezzano, Maryann 2:00.00 6/2 2:02.11 21
AQAMA Garcia, Angela 1:48.35 7/1 2:17.66 22
SFTL Albano, Carla 2:20.00 3/6 NS
CCMA Bougaud, Claude 2:05.78 3/5 NS
FACT Glennan, Lolly 1:45.41 7/2 NS
AQRLS Valencia, Marcela 1:40.00 7/3 NS
Age Group 65-69
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl
PSM Davis, Charlotte 1:35.00 5/4 1:33.32 1
SVB Steiger, Regula 1:37.25 5/5 1:36.96 2
CNSI Gonthier, Martine 1:43.63 5/3 1:43.87 3
CHEL Merena, Elizabeth 1:49.52 5/6 1:49.04 4
BRMAS Peregrino, Yara 1:52.70 4/4 1:49.47 5
PBM Fitzpatrick, Maureen 1:52.40 5/1 1:50.41 6
MOST Lindsey, Connie 1:50.41 5/7 1:51.32 7
UC17 Wagner, June 1:56.19 4/3 1:59.17 8
OKUDA Pinheiro, Maria Cristina 2:24.55 4/8 2:00.79 9
MOST Burke, Randee 1:52.50 5/8 2:02.01 10
BRMAS Rodrigues, Rosilda 1:53.04 4/5 2:02.38 11
ACUCO Fazzano, Catalina 2:08.28 4/6 2:09.63 12
DN Mieses, Sandra 2:10.39 4/7 2:17.61 13
FACT Hayes, Julia 2:10.79 4/1 2:23.29 14
NASH Kendrick, Anne 2:34.64 1/3 DQ
LOM Cambra-Brungard, Jeanne 1:49.66 5/2 NS
FACT Early, Karen 2:09.65 4/2 NS
Age Group 70-74
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl
PALM Brown, Dana 1:42.09 3/3 1:39.14 1
GAJA Williamson, Francine 1:47.70 3/4 1:47.39 2
FACT McKenney, Marilynn 2:17.37 3/1 2:16.85 3
SYSM Holbrook, Julianna 1:45.00 3/2 NS
Age Group 75-79
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl
FACT Hackett, Jeanne 2:02.93 2/7 1:59.89 1
BRMAS Andrade, Cynthia 2:02.23 2/6 2:08.52 2
GBM Caron, Aagje 2:30.86 2/5 2:18.61 3
Age Group 80-84
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl
T2NM Jebe, Margit 2:02.50 2/2 2:11.75 1
TAM Jaffe, Kristin 2:01.24 2/3 2:17.33 2
AMAZ Diaz, Pilar 3:15.00 2/4 3:35.01 3
CAM Vijil, Rosie 3:45.15 2/1 NS
Age Group 85-89
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl
YCFM Vogel, Alyce 4:30.00 1/5 3:02.38 1
BRMAS Ferreira da Silva, Terezinha 3:33.04 1/4 3:21.86 2
Key
NS No Swim (or No Show)
DQ Disqualified
<<< Previous Event    
Next Event >>>
For informational purposes only.  All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Club Assistant
Advertisement will open in a new window.
This Meet > Swim Meets > Home