SwimPhone
Meet Home | Events | Swimmers | Clubs

Pan American Masters 2018 Swimming Championship

Event Results

<<< Previous Event    
Next Event >>>

Event 703 Women 50 M Breast

Results by Age Group   Results by Result Time

Age Group 18-24
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl
DAMM Nicholas, Tara-Lynn 35.50 25/4 34.32 1
GRA DeValk, Brittany 39.49 25/3 40.57 2
SST Silva Osses, Consuelo 40.00 25/6 41.92 3
MPNY Krasykova, Albina 37.45 25/5 44.29 4
MORSS Garcia Moreno, Kioa 48.34 25/7 47.89 5
SST Salinas, Jessica 41.30 25/2 NS
Age Group 25-29
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl
AMC Robles Velazquez, Tania 36.90 24/4 35.84 1
PBM Lackey, Tori 40.81 24/7 36.54 2
SFTL Guerra, Mariela 38.00 24/5 37.40 3
LAMV Skoda, Anette 38.44 24/3 38.11 4
TTO Pierre, Rochelle 40.51 24/2 40.13 5
SVY Lampe, Corinne 48.00 24/8 40.83 6
DAA Lapuente, Sofia 44.19 24/1 41.20 7
ANV Pineda Madrigal, Adriana 40.00 24/6 41.68 8
DN Javier Guman, Jessica 48.21 18/5 47.39 9
AWLM Slawta, Sara 51.66 18/6 52.89 10
Age Group 30-34
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl
TOC McGraw, Kathleen 36.00 23/4 34.84 1
MV Gonzalez, Gloria 36.50 23/5 36.08 2
MCONC Gonzalez Julio, Diana 37.40 23/6 38.72 3
DKTA Pederson, Erin 43.18 22/5 40.68 4
MAM Chinn, Sarah 42.54 23/1 40.76 5
TYM Silva, Clara 38.57 23/2 40.90 6
GBM Cook, Emily 43.00 22/4 42.85 7
SFTL Murphy, Siobhan 45.44 22/6 43.51 8
L4S Bofinger, Sarah 42.59 23/8 44.03 9
GSM Schranze, Hillary 37.02 23/3 44.15 10
ACMSP Soma, Andrea 47.00 22/2 44.23 11
ELMIL Jimenez, Karolina 1:04.21 22/8 59.03 12
PAR Arroyo Castillo, Tanya 48.00 22/7 NS
BER Berendson, Chris 50.65 22/1 NS
PBM Mullings, Shannon 42.00 23/7 NS
MICH Yager, Laura 44.96 22/3 NS
Age Group 35-39
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl
GNU Burin, Francieli 37.00 21/4 38.23 1
BRMAS Rocha, Beatrice 41.00 21/3 39.10 2
CPA Paz, Omaivi 42.52 21/7 39.78 3
GMUP Geskos, Evangeline 37.45 21/5 40.00 4
SRM Rueda, Marcela 41.37 21/6 40.15 5
BBWM Ritter, Jennifer 42.00 21/2 42.24 6
ADMS Rose, Leanne 45.98 21/8 44.24 7
MINN Jeske, Ingrid 44.46 21/1 44.28 8
NEM Stotts, Maria 54.44 18/7 57.64 9
Age Group 40-44
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl
SYSM Keiber, Casey 33.49 20/4 35.20 1
NCMS Lindauer, Kerry 35.22 20/3 36.38 2
EOC Rivadávia, Ana Lúcia 37.88 20/7 37.97 3
MUMS Campbell, Jennifer 36.68 20/6 38.05 4
NCMS Stump, Karen 37.86 20/2 38.34 5
IM Hoover, Molly 40.00 19/4 38.35 6
CBBV Scagliarini, Valeria 38.70 20/1 38.56 7
SKY Della, Lindsay 41.00 19/5 40.08 8
AQUAS Quiroz de Beraud, Beatriz 39.59 20/8 40.64 9
MCHIH Chavez, Patricia 41.05 19/3 41.39 10
FCN Guerra, Ana 44.20 18/3 43.00 11
SPM Hayman, Annie 41.18 19/6 43.68 12
MBI Cazzol Sandoval, Italia 34.26 20/5 44.78 13
MINN France, Jessica 42.46 19/7 45.37 14
DN Gonzalez, Tania 43.75 19/1 45.85 15
SPM Camoes, Marie-Noelle 46.00 18/2 46.07 16
SDCC de Calventi, Parmelia 44.13 19/8 46.20 17
ETAND Ayala, Silvia 53.00 18/1 50.50 18
MR Sotomayor, Gisela 52.52 18/4 51.68 19
CONN Matarese, Christine 42.32 19/2 NS
Age Group 45-49
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl
COMPE Nishimura, Eunice 37.79 17/4 38.03 1
CSF Fernandez, Veronica 40.00 17/7 38.83 2
UC09 Sheppard, Rosie 39.68 17/6 38.95 3
DN Paulino Berges, Eliana 42.02 17/8 39.81 4
SDM Forest, Anna Marie 41.16 17/1 40.57 5
ACUCO Rodriguez Aristizaba, Myria 43.77 16/5 40.94 6
OPTA Espinosa Guzmán, Sandra 39.20 17/3 41.36 7
CROL Bianchini, Jilma 40.00 17/2 43.51 8
BRZA Posada, Margarita 42.30 16/4 43.58 9
UC14 Wreski, Julia 50.00 16/7 44.29 10
ELMIL Monge, Marta 43.88 16/3 44.97 11
ACUCO Escobar, Sandra 55.00 16/8 49.18 12
ROSE Liu, Sandy 50.00 16/1 49.89 13
CROL Diaz, Ana 1:03.34 10/8 52.25 14
GB Souza, Alessandra 49.02 16/2 52.41 15
NST Kutuieva, Olga 48.80 16/6 55.96 16
ELMIL Gonzalez, Milena 1:11.06 7/8 DQ
ELMIL Montiel, Alejandra 1:24.28 4/6 DQ
MOVY Eldridge, Beth 37.99 17/5 NS
Age Group 50-54
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl
DKTA Tracy, Robin 37.31 15/4 38.48 1
KAC Cleven, Detra 42.50 15/1 39.47 2
PALM Wilson, Jamie 39.97 15/3 39.79 3
CVMM Weiderman, Jennifer 39.44 15/5 40.40 4
SYSM Frederic, Christine 40.80 15/6 41.05 5
TYSM Maurer, Jody 41.49 15/2 41.10 6
T2NM Morrisseau, AnnMarie 47.93 14/7 41.36 7
LVM Kunovac, Jelena 41.73 15/7 42.69 8
MICH Rogers, Julie 43.03 14/5 43.94 9
MLZ Ferrari, Andrea 47.71 14/2 46.01 10
SPM Kupan, Cheryl 55.50 13/5 47.19 11
GS Scott, Leslie 48.29 14/1 47.72 12
SPORT Mendoza, Maria 47.00 14/3 48.11 13
ELMIL Matamoros, Marianela 54.10 13/4 50.57 14
GAJA Walleshauser, Penelope 1:05.63 13/7 52.54 15
APANI De Oliveira, Morgana 52.97 14/8 53.55 16
MORSS Zavala, Claudia 1:04.46 13/6 1:02.77 17
MASPE Parra, Jacqueline 1:05.00 13/2 1:04.94 18
DDSA Samberg, Amy 1:07.04 13/1 1:07.73 19
BRMAS Nobre, Catia 1:20.00 13/8 1:19.63 20
CCMA Castaño, Marcela 42.61 15/8 NS
NEM Henao, Sandra 47.03 14/6 NS
UC02 Lane, Victoria 43.00 14/4 NS
FENA Sancan Quinde, Laura 1:02.40 13/3 NS
Age Group 55-59
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl
PBM Pipes, Karlyn 38.34 12/4 38.64 1
GS Moore, Carolyn 40.01 12/5 40.63 2
VMST Miller, Patricia 40.53 12/3 40.81 3
STAR Sweetall, Patty 40.58 12/6 41.09 4
SYSM Groselle, Laura 44.00 12/7 43.75 5
SNOW Russello, Stacey 44.40 12/1 44.49 6
ETAND Ulberich, Ana Cristina 49.26 11/1 44.64 7
MOST Eakle, Julie 43.69 12/2 44.65 8
MMAC Rexer, Marianne 49.23 11/7 46.42 9
MMAC Clutter, Cynthia 46.58 11/5 46.55 10
WMAC Anderson, Julie 46.52 11/4 46.88 11
GAJA McClure, Pam 49.98 11/8 47.88 12
RGSC Grenier, Marisa 50.43 10/4 49.79 13
UC14 Ault, Mary 55.00 10/2 49.89 14
BRMAS Rabay, Leila 49.22 11/2 50.41 15
EE Bilbao, Maria 52.81 10/6 50.55 16
GS Aragon, Leah 52.34 10/3 52.64 17
BRMAS Nascimento, Marinês 1:00.20 10/7 54.47 18
BDO Mardle, Valerie 52.00 10/5 1:04.24 19
PIRAT Montero Calderon, Marta 1:15.10 10/1 1:18.55 20
CMS Eldridge, Audrey 48.49 11/3 NS
SFTL Gatto, Caroline 48.91 11/6 NS
UBC Krzic, Maja 45.40 12/8 NS
Age Group 60-64
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl
NEM Estel, Beth 40.25 9/4 40.04 1
PALM De Herder, Elizabeth 41.00 9/3 40.69 2
NEM Mareb, Karen 40.51 9/5 40.84 3
TAM Wheeler, Barbara 43.00 9/2 42.67 4
NCMS Alton, Dale 45.50 9/8 43.05 5
SDSM Siegel, Christine 41.65 9/6 43.80 6
INDY Gettelfinger, Cheryl 44.11 9/1 44.57 7
GAJA Kittles, Ginny 44.00 9/7 46.39 8
KONA Finch, Merry 45.79 8/4 46.92 9
GNU Barros, Helena Maria 48.00 8/3 47.01 10
CAVS Mehmed, Laura 47.00 8/5 47.78 11
SFTL Albano, Carla 1:10.00 7/1 47.84 12
ACUCO Ocampo, Patricia 50.10 8/2 50.02 13
OAK Lopes, Sonia 51.30 8/8 50.24 14
MPROV Cordero, Maria Carmen 53.70 7/6 52.18 15
SVY Lampe, Betty 53.26 7/3 52.53 16
AGUA Friedman, Jill 50.57 8/1 52.71 17
SKY Baldwin, Patricia 52.53 7/5 53.40 18
AQAMA Garcia, Angela 58.68 7/2 59.11 19
ACUCO Mejia, Maritza 59.00 7/7 1:02.21 20
ACUCO Ostertag-Galvez, Liliana 51.50 7/4 DQ
FACT Glennan, Lolly 48.57 8/6 NS
FACT Walker, Brenda 50.39 8/7 NS
Age Group 65-69
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl
SVB Steiger, Regula 41.83 6/4 41.57 1
PSM Davis, Charlotte 43.00 6/3 42.08 2
CNSI Gonthier, Martine 46.98 6/6 46.35 3
PBM Fitzpatrick, Maureen 49.20 5/4 47.18 4
BRMAS Peregrino, Yara 49.32 5/5 47.32 5
CHEL Merena, Elizabeth 47.66 6/2 47.45 6
MOST Lindsey, Connie 48.48 6/1 49.14 7
BRZA Longas, Marta 43.00 6/5 50.09 8
MOST Burke, Randee 50.18 5/3 50.87 9
UC17 Wagner, June 48.39 6/7 51.24 10
SYSM Guins, Ann 48.61 6/8 51.48 11
PAR Acosta Romero, Maria 59.19 4/3 56.00 12
DN Mieses, Sandra 57.80 5/1 58.65 13
ACUCO Fazzano, Catalina 56.26 5/7 58.72 14
FACT Hayes, Julia 58.72 5/8 59.62 15
OKUDA Pinheiro, Maria Cristina 1:15.00 4/2 1:05.53 16
NASH Kendrick, Anne 1:14.11 4/4 1:12.36 17
FACT Basye, Pamela 1:17.00 4/5 NS
LOM Cambra-Brungard, Jeanne 50.81 5/6 NS
FACT Early, Karen 53.30 5/2 NS
Age Group 70-74
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl
PALM Brown, Dana 45.21 3/4 43.19 1
SYSM Holbrook, Julianna 46.00 3/5 47.25 2
AQAMA Robledo, Lia 2:20.27 3/2 1:21.43 3
FACT McKenney, Marilynn 1:03.82 3/6 DQ
Age Group 75-79
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl
BRMAS Silva, Vera Lucia 51.95 2/5 53.32 1
FACT Hackett, Jeanne 54.83 2/3 53.35 2
BRMAS Andrade, Cynthia 55.16 2/6 55.37 3
TAM Archer, Sue 49.00 2/4 55.96 4
WMAC Dillon Stewart, Jane 1:02.85 2/2 1:08.36 5
REV Laurel, Gloria 1:35.00 2/7 DQ
Age Group 80-84
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl
TAM Jaffe, Kristin 51.92 1/4 53.43 1
T2NM Jebe, Margit 58.10 1/3 57.81 2
YCFM Beattie, Ernestine 1:45.00 1/1 1:10.20 3
NEM Coakley, Marian 1:05.00 1/5 1:11.59 4
AMAZ Diaz, Pilar 1:45.00 1/6 1:36.65 5
BRMAS Jaeger, Erica 1:40.00 1/2 1:37.51 6
Age Group 85-89
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl
YCFM Vogel, Alyce 2:10.00 1/8 1:18.17 1
BRMAS Ferreira da Silva, Terezinha 1:37.47 1/7 1:30.44 2
Key
NS No Swim (or No Show)
DQ Disqualified
<<< Previous Event    
Next Event >>>
For informational purposes only.  All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Club Assistant
Advertisement will open in a new window.
This Meet > Swim Meets > Home