SwimPhone
Meet Home | Events | Swimmers | Clubs

Pan American Masters 2018 Swimming Championship

Event Results

<<< Previous Event    
Next Event >>>

Event 701 Women 200 M IM

Results by Age Group   Results by Result Time

Age Group 18-24
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl
ELMIL Ramirez, Valery 2:34.95 20/4 2:31.61 1
ANTAR Gamboa Gongora, Jessica 2:44.25 20/5 2:44.54 2
AMAZ Reza, Grace Alitzel 3:09.25 20/3 3:10.59 3
SST Silva Osses, Consuelo 3:20.00 20/2 3:22.76 4
SST Salinas, Jessica 3:10.00 20/6 NS
Age Group 25-29
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl
PSCM Moronuki, Emi 2:34.18 19/5 2:24.42 1
SBC Nakagaki, Jovana 2:33.50 19/4 2:36.53 2
DADS Kutac, Carleigh 2:40.00 19/6 2:38.20 3
AMC Robles Velazquez, Tania 2:45.00 19/2 2:42.25 4
PBM Lackey, Tori 2:55.02 18/4 2:43.80 5
LAMV Skoda, Anette 2:46.01 19/7 2:44.17 6
SST Álvarez, Paulina 2:40.00 19/3 2:46.13 7
VMST Geroni, Deidre 2:52.20 19/8 2:46.32 8
SVY Lampe, Corinne 3:05.00 18/3 2:48.90 9
SST Morris, Catalina 3:05.00 18/6 2:56.02 10
TECH Jara-Charbonneau, Daphne 3:06.72 18/2 3:06.10 11
AQUAS Chica, Maria 2:55.68 18/5 3:10.27 12
ETAND Villalba Ulberich, Magdalens 3:10.00 18/7 3:11.09 13
SST Covarrubias, Paula 2:50.00 19/1 3:12.10 14
SKY Baldwin, Tricia 4:08.77 18/1 4:14.16 15
Age Group 30-34
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl
TW Hale, Alicia 2:25.44 17/4 2:23.35 1
AWJ O'Leary, Britta 2:26.00 17/5 2:25.59 2
VMST Letendre, Denise 2:32.64 17/3 2:30.49 3
CROL Hidalgo, Mariangel 2:34.00 17/6 2:31.31 4
SBC Nakagaki, Mariana 2:35.00 17/2 2:40.16 5
GSC Huber, Stacey 2:50.00 17/8 2:42.90 6
TOC McGraw, Kathleen 2:45.00 17/1 2:42.98 7
UC02 Dixon, Jill 2:53.94 16/4 2:54.15 8
O*H* Braniecki, Ashley 2:59.70 16/5 2:58.42 9
SDEPO Carrasco, Barbara Carolina 3:06.94 16/3 3:04.92 10
SFTL Murphy, Siobhan 3:20.44 16/1 3:11.53 11
CONN Karas, Stefanie 3:26.80 16/8 3:19.82 12
MASPE Guzmán, Pamela 3:30.00 14/4 3:48.77 13
ACUCO Coronel David, Ana 3:10.00 16/6 NS
ANV Fluchaire Bernal, Ethel 3:10.50 16/2 NS
SPM Hall, Johannah 2:44.00 17/7 NS
CBLV Reyes Madriñan, Marlene 3:30.00 14/3 NS
MICH Yager, Laura 3:16.51 16/7 NS
Age Group 35-39
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl
BBWM Ritter, Jennifer 3:05.00 15/6 2:49.72 1
GMUP Geskos, Evangeline 2:44.15 15/4 2:55.37 2
SRM Rueda, Marcela 3:00.62 15/3 2:56.47 3
CC Abrahao, Ana Isabel 3:06.12 15/2 3:06.08 4
MINN Jeske, Ingrid 3:10.02 15/7 3:13.47 5
SFTL Stutz, Kathleen 3:28.89 15/1 3:27.36 6
SPMAS Torres, Luana 3:38.00 15/8 3:27.83 7
DN Haro, Susana 4:50.24 14/5 4:37.99 8
ADMS King, Sarah 5:50.00 14/6 5:47.28 9
NCMS Holland, Irish 2:47.47 15/5 NS
Age Group 40-44
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl
Bertelink, Cindy 2:32.00 13/4 2:33.63 1
PALM Moro, Erin 2:38.99 13/5 2:39.27 2
UC09 Gross, Jennifer 2:40.23 13/3 2:41.07 3
CDI Cohen, Cecy 2:41.00 13/2 2:45.13 4
SYSM Keiber, Casey 2:40.88 13/6 2:46.64 5
CROL Gonzalez, Elizabeth 2:55.43 12/4 2:48.67 6
SKY Della, Lindsay 2:50.50 13/7 2:49.47 7
IM Hoover, Molly 2:55.00 13/8 2:50.47 8
MAM Maidenberg, Eve 2:54.73 13/1 2:53.91 9
APUPY Sanchez, Rosanna 3:05.26 12/5 3:05.15 10
STGOM Roman Pulgarin, Ana 3:47.61 12/7 3:40.51 11
DN Castrillon Loaiza, Lina 3:20.00 12/2 NS
O*H* Collier, Kari 3:07.33 12/3 NS
CONN Matarese, Christine 3:19.00 12/6 NS
Age Group 45-49
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl
ELMIL Poll, Claudia 2:35.40 11/4 2:34.05 1
DN Duque Correa, Diana 2:43.30 11/5 2:40.28 2
SKY Nieto, Alexandra 2:49.00 11/3 2:45.09 3
DN Paulino Berges, Eliana 2:59.25 11/2 2:54.25 4
UC14 Wreski, Julia 3:00.00 11/1 3:04.42 5
ACUCO Klinkert, Joanna 3:00.58 11/8 3:07.74 6
ETOB de Laat, Marcela 3:19.47 10/5 3:10.35 7
OAK Navarro, Maria 3:10.00 10/4 3:11.47 8
ELMIL Monge, Marta 3:29.12 10/3 3:24.22 9
OREG Gonzalez, Shirlene 3:35.27 10/6 3:34.54 10
ACUCO Escobar, Sandra 4:00.00 10/1 3:35.78 11
AMAZ Cinencio, Grace 3:45.10 10/7 3:42.44 12
ASC Pusch, Judy 3:45.00 10/2 4:02.58 13
SKY Holbrook, Dana 4:05.00 10/8 4:05.66 14
CSF Fernandez, Veronica 2:59.80 11/7 NS
HAFL Stewart, Ann 2:53.64 11/6 NS
Age Group 50-54
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl
IM Sands, Liz 2:46.51 9/4 2:47.68 1
KAC Cleven, Detra 2:59.38 9/2 2:50.86 2
T2NM Morrisseau, AnnMarie 3:08.57 8/4 2:54.08 3
CVMM Weiderman, Jennifer 3:00.30 9/8 2:56.33 4
SYSM Frederic, Christine 3:00.02 9/7 2:56.43 5
CAMO Chapdelaine, Josee 2:50.00 9/5 2:57.28 6
CC Rodacki, Andrea 2:54.00 9/3 3:14.52 7
MICH Rogers, Julie 3:12.07 8/5 3:14.90 8
SPM Kupan, Cheryl 3:00.03 9/1 3:21.65 9
GS Scott, Leslie 3:33.11 8/2 3:27.75 10
TYSM Maurer, Jody 3:23.08 8/3 3:28.64 11
BRMAS Assis, Welma 4:30.00 5/4 3:55.48 12
SKY Ehringer, Susan 4:02.54 8/7 4:01.99 13
AMAZ Ibarra, Veronica 4:06.06 8/8 4:02.93 14
UC07 Fiedler Lord, Olympia 4:06.00 8/1 4:09.86 15
AMAZ Suarez, Cecilia 4:25.25 5/2 4:16.75 16
AMAZ Ortiz, Celina 4:20.20 5/3 4:16.92 17
TTO Cozier, Danielle 2:55.00 9/6 NS
VERMO Vega, Maribel 4:30.09 5/1 NS
YCFM Zimmermann, Kathy 3:25.67 8/6 NS
Age Group 55-59
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl
GS Moore, Carolyn 2:51.01 7/4 2:55.02 1
ARIZ Bunch, Brigid 3:03.69 7/6 2:58.30 2
IM Froehlich, Kathryn 2:58.85 7/3 2:58.97 3
ANV Castro Neri, Leticia 3:06.00 7/2 3:01.99 4
MBC Letarte, Sylvie 3:10.00 7/7 3:09.33 5
VMST Miller, Patricia 3:15.18 7/8 3:11.10 6
EE Pérez, Claudia 3:15.13 7/1 3:19.56 7
MOST Robinson, Ming 3:30.00 6/3 3:19.57 8
ELMIL Gonzalez, Ana 3:36.22 6/2 3:22.50 9
SNOW Russello, Stacey 3:23.72 6/5 3:22.99 10
ANBM Rokich, Karen 3:37.93 6/7 3:24.59 11
MMAC Rexer, Marianne 3:49.23 6/1 3:48.42 12
GS Aragon, Leah 3:58.09 5/6 4:02.23 13
MASPE Ojeda, Maria Pia 4:30.00 5/8 4:43.99 14
MOST Cuda, Suzanne 3:30.00 6/6 DQ
NTXL Bailey, Monica 2:55.00 7/5 NS
BRMAS Franco, Tania Lucia 4:17.66 5/5 NS
SFTL Kelly, Mary Shawn 3:17.77 6/4 NS
Age Group 60-64
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl
STAR McDonough, Janet 2:56.00 4/5 2:57.11 1
SDSM Ganze, Cathy 2:58.07 4/3 3:04.48 2
TAM Wheeler, Barbara 3:12.00 4/6 3:11.70 3
GOLD Devanney, Celia 3:14.00 4/2 3:18.29 4
FACT Lasher, Cynthia 3:24.35 4/1 3:19.48 5
NCMS Alton, Dale 3:30.00 3/5 3:19.52 6
AQRLS Valencia, Marcela 3:15.00 4/7 3:21.68 7
ANV Rodriguez, Araceli 3:30.00 3/3 3:34.37 8
BRMAS Melo, Marina Palmeira 3:40.00 3/6 3:37.11 9
CAVS Mehmed, Laura 3:44.50 3/2 3:38.12 10
SPM Harrelson, Jo Ann 3:54.79 3/1 3:41.58 11
CFM Veloso, Lolita 3:45.30 3/7 3:42.24 12
CAE Barbosa, Mirta Susana 3:54.85 3/8 3:50.24 13
AQAMA Arango, Silvia 3:30.00 3/4 4:04.91 14
AMAZ Gutierrez, Angelica 4:20.00 2/6 DQ
WCM Bilich, Bonnie 2:47.71 4/4 NS
IM Emmrich, Ann 3:58.65 2/7 NS
INDY Gettelfinger, Cheryl 3:26.07 4/8 NS
AST Romanos, Silvia 4:53.59 2/8 NS
Age Group 65-69
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl
NASH Kendrick, Anne 4:30.00 2/4 4:55.64 1
AQAMA Barrios, Gloria 4:40.00 2/2 4:56.62 2
BRMAS Cosenza, Bianca 5:45.00 2/5 6:26.64 3
GAJA Hamilton, Rebecca 7:53.60 2/1 NS
SDSM Kaguni, Laurie 3:47.53 2/3 NS
Age Group 70-74
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl
FACT Panker, Karen 4:12.95 1/8 4:23.10 1
Age Group 75-79
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl
SYSM Meyers, Susan 3:53.00 1/6 4:10.12 1
BRMAS Andrade, Cynthia 4:53.30 1/7 4:55.82 2
MARY Weston, Frances 7:57.09 1/5 6:40.27 3
Age Group 80-84
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl
HAHAV Busch Herrera, Eliana 5:07.01 1/3 5:10.99 1
VIC Varty, Eulah 5:17.89 1/2 5:18.15 2
FACT Henderson, Martha 5:35.21 1/4 5:29.80 3
BSMT Hastings, Patricia 6:15.00 1/1 5:50.85 4
Key
NS No Swim (or No Show)
DQ Disqualified
<<< Previous Event    
Next Event >>>
For informational purposes only.  All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Advertise Here
Advertisement will open in a new window.
This Meet > Swim Meets > Home