SwimPhone
Meet Home | Events | Swimmers | Clubs

Pan American Masters 2018 Swimming Championship

Event Results

<<< Previous Event    
Next Event >>>

Event 606 Men 50 M Back

Results by Age Group   Results by Result Time

Age Group 18-24
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl
PHI Sanchez, Jude 29.85 27/4 29.82 1
AWLM Douglas, Opio 41.64 27/3 39.95 2
AU Ascencio, Adrian 34.00 27/5 NS
Age Group 25-29
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl
DN Gomez, Jean Luis 27.85 26/4 27.85 1
BRMAS Spanhol, André 29.00 26/5 29.93 2
CANOB Oviedo, Matias 35.00 25/7 30.15 3
CRC Monzón, Lucas 29.27 26/6 30.19 4
INDY DeBrota, Anthony 29.74 26/2 30.69 5
ACUCO Agudelo, Jorge 31.77 26/1 31.26 6
ANV Zenteno Ramirez, Jorge 30.00 26/7 31.55 7
DELV Dominguez Gallego, Sebastian 29.11 26/3 32.14 8
MEX Aguilera Solis, Diego 32.30 25/5 32.76 9
ACUCO Escobar Alvarez, David 33.00 25/3 33.05 10
SIMAS Fregonara, Martino 33.59 25/2 33.50 11
CAA Tarnawski, Andrés 32.00 26/8 33.60 12
NEM Hsieh, Alan 32.10 25/4 33.85 13
SPORT Damm Gómez, Ricardo 33.57 25/6 36.07 14
MASJO Angulo Gaucherand, Luis 48.59 25/8 42.90 15
APUPY Paniagua, Adrian 45.56 25/1 46.57 16
LQBLO Gutierrez, Felipe 50.00 24/8 48.12 17
Age Group 30-34
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl
AZFL Magevski Sickert, Thiago 27.20 24/5 27.00 1
GB Sumida, Leonardo 27.00 24/4 27.05 2
SPMAS Da Silva, Matheus 28.00 24/6 27.70 3
FREE Shudrenko, Roman 28.00 24/3 29.57 4
UC45 Snyder, Dan 30.67 24/2 31.03 5
EDELP Bin, Pedro Manuel 31.90 24/7 33.00 6
DN Diaz Bencosme, Ruben 33.29 24/1 NS
Age Group 35-39
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl
PSCM Ferreira, Rodrigo 28.00 23/5 27.04 1
BUMS Wells, Geoff 33.61 23/7 30.67 2
BRZA Alvarez, Juan 33.09 23/2 34.07 3
PIRAT Garcia Jimenez, Fernando Jos 36.50 23/8 36.10 4
ETAND Bustos, Diego 36.10 23/1 36.70 5
APUPY Galeano, Jorge 47.98 18/8 1:03.79 6
YCFM Dionisi, Nicolas 1:05.26 16/8 NS
SYSM Dirden, Richard 31.00 23/6 NS
PBM Lotano, Daniel 27.93 23/4 NS
LRM Sintjago, Rinaldo 29.47 23/3 NS
Age Group 40-44
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl
OKUDA Okuda, Leandro 28.80 22/4 29.34 1
TTO Gopaulsingh, Anton 31.40 22/2 31.07 2
CLS Garcia, Abdiel 31.72 22/7 31.31 3
DN Mieses, Franklin 31.77 22/1 31.35 4
RICE Mastracchio, Dominic 32.92 21/5 31.57 5
CDDQ Nunez, Oscar 34.00 21/3 32.02 6
PAR Cubero Torres, Rolando 30.80 22/6 32.26 7
AQRLS Leon, Jhonattan 32.89 21/4 32.35 8
ARIZ Valle, Marc 34.05 21/6 33.70 9
ACUCO Quintero Vallejo, Juan 35.00 21/2 34.75 10
MV Carranza, Néstor 30.50 22/3 34.77 11
APUPY Vargas Gomez, David 41.23 21/7 39.65 12
GB Avelleda, Rene 44.90 21/8 NS
AWJ Chia, Nei-Kuan 29.31 22/5 NS
CAMEC Loor, Rodrigo 41.65 21/1 NS
UJS Tauil, Andre 32.00 22/8 NS
Age Group 45-49
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl
DN Bisono Lopez, Tomas 29.19 20/5 28.49 1
CDDQ Suarez, Francisco 28.75 20/4 29.46 2
LIM Grotta, Warley 30.00 20/6 30.98 3
RICE Connolly, James 31.40 20/8 31.00 4
BRMAS Perricone, Fabrízio 30.00 20/3 31.42 5
COLO Garland, Robert 31.61 19/4 31.59 6
NST Lysenko, Andrii 31.01 20/2 31.84 7
YCFM Farrell, Andrew 31.25 20/1 32.67 8
UC15 LaCour, Michael 33.00 19/6 32.96 9
BRMAS Oliveira Neto, Anastácio 31.88 19/5 33.57 10
CDDQ Palacios, Henry 35.00 19/1 33.83 11
SPMAS Rossa Filho, Sérgio 34.50 19/7 34.03 12
BDO Campesino, Bernardo 35.50 18/4 34.36 13
FFC Boa, Flavio 35.59 18/5 35.43 14
DN Ramos, Eric 35.13 19/8 35.60 15
ELMIL Brenes, Marco 37.90 18/2 38.33 16
UC14 Koontz, Jackson 31.15 20/7 38.89 17
GNU Júnior, Cyro 37.00 18/6 39.64 18
DN Utate, Juan 53.20 18/1 48.90 19
EE Batlle, Juan 32.50 19/3 NS
DN Cano, Edward 34.00 19/2 NS
ANV Leal, Marco 41.00 18/7 NS
RMSC Palace, Mark 36.26 18/3 NS
Age Group 50-54
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl
SFTL Krishtal, Valeriy 30.61 17/4 30.96 1
CVMM Boosin, Michael 31.00 17/3 31.04 2
TTC Woldaynsky, Jefferson 30.68 17/5 31.78 3
GSM Faria, Jose 33.00 17/1 32.68 4
UC14 Krieger, Dima 34.51 16/4 34.25 5
ATHL Goncalves, Silvio 32.33 17/7 34.83 6
ANV Vargas, Adolfo 35.00 16/3 36.66 7
MCHIH Venegas, Hugo 38.59 16/2 37.71 8
CCMA Hoyos, Felipe 38.21 16/6 38.34 9
BRMAS Monteiro, Antonio 40.00 16/7 41.85 10
ELMIL Carnevale, Gabriel 49.60 16/1 53.58 11
BRZA Lema, Pablo 34.00 17/8 NS
NCMS Moran, Marty 31.00 17/2 NS
AQUAS Salguero, Salvador 34.75 16/5 NS
SPM Smith, Joshua 31.00 17/6 NS
Age Group 55-59
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl
SYSM Zimmerman, David 32.15 15/5 31.89 1
NCMS Stewart, Henry 32.22 15/3 32.51 2
SDMDR Vicioso, Danilo 33.00 15/2 33.06 3
DSTAK De Souza Costa, Marco 33.30 15/7 33.23 4
SPMAS Almeida, Marcio 33.83 15/1 33.80 5
YCFM Beattie, Jeff 35.00 14/4 33.95 6
CVMM Stolshek, Bradley 35.06 14/5 34.56 7
CMPR Funicelli, Antonio 32.00 15/4 34.99 8
MOST Pegues, Lex 36.58 14/3 35.50 9
EDELP Taboada, Sergio Marcelo 34.50 15/8 36.92 10
CFA Del Tredici, Claudio 37.00 14/6 37.41 11
UC03 Rogers, Bradley 39.25 14/1 37.66 12
CB Garcia, Juan 40.00 13/4 39.91 13
EMELE Salcedo, Victor 42.80 13/5 43.85 14
AMAZ Acosta, Jose De Jesus 59.01 13/6 1:07.40 15
SPM Esposito, Jim 37.23 14/2 NS
SCAQ Ireland, Bill 37.87 14/7 NS
SYSM Miller, Jim 48.50 13/3 NS
AQUAS Robert, Roberto 39.45 14/8 NS
SFTL Zubero, David 32.72 15/6 NS
Age Group 60-64
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl
SFTL Steynberg, Andre 31.22 12/5 30.63 1
NCMS Klein, Jonathan 31.15 12/4 31.62 2
FSN Montane, Leandro 33.13 12/6 32.97 3
JERU Gutiérrez, Oscar 35.00 12/8 33.98 4
MTC Borges, Victor 35.00 12/1 34.30 5
PALM Shake, Joe 35.05 11/3 34.44 6
MOVY Sherman, Bill 35.00 11/4 34.77 7
IM Black, Boyd 34.73 12/2 35.00 8
SFTL Hendrick, Marty 34.78 12/7 35.45 9
SFTL Voll, Robert 36.58 11/6 36.23 10
UC43 Vallejo, Sergio 38.00 11/1 38.48 11
LIM Bigeli, Walter 38.00 11/7 39.34 12
SWFL Stuart, Greg 35.00 11/5 40.24 13
TAM Spellberg, Geoff 42.00 8/3 41.64 14
PSM Fritschen, Tom 41.00 11/8 41.91 15
CCMA Campo, Juan Fernando 46.18 8/5 43.16 16
SPORT Santos, Alejandro 48.00 8/1 45.97 17
MOVY Recalde, Marco 45.12 8/2 52.30 18
RICE Kone, Bruce 32.50 12/3 NS
SPM Nixon, John 36.63 11/2 NS
GNU Walter, Ricardo 45.00 8/4 NS
Age Group 65-69
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl
RICE Williams, Bruce 34.50 10/5 32.23 1
WMAC Mykleby, Geoff 36.00 10/2 32.94 2
YCFM Middleton, Marc 33.88 10/4 33.81 3
GTX Courtney, Jack 35.80 10/6 36.22 4
PBM Heacock, Robert 36.12 10/1 36.48 5
WMST Tharp, Greg 35.43 10/3 36.68 6
CMS Barrand, Mark 37.00 9/5 37.04 7
CVMM Buckley, Mark 36.79 9/4 37.20 8
APEA Rocha de Alencar, Francisco 36.10 10/7 37.92 9
TXLA Burns, Bill 36.44 10/8 37.98 10
UC50 Martinez, Fernando 42.87 9/6 39.43 11
VMST Miller, Jim 42.96 9/2 43.91 12
BRZA Mejia, Sergio 49.00 8/6 45.07 13
GAJA Woody, Leonard 47.20 9/8 47.01 14
TERR Castro, Félix 47.00 9/1 47.10 15
MAIQQ Ortega, Luis 58.00 8/7 1:14.44 16
PEMA Escardó, Eduardo 45.90 9/7 DQ
PSM Warner, Frank 37.50 9/3 NS
Age Group 70-74
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl
NEM Schlicher, Fred 36.54 7/4 34.65 1
GAJA Reid, Joe 37.82 7/5 36.58 2
LMAO Wright, Gregg 37.91 7/3 37.14 3
RIPT Selna, Mike 41.00 7/2 37.40 4
FACT Jarvis, David 39.00 7/6 40.36 5
PSM Fogg, Stephen 41.42 7/1 41.00 6
SYSM Brinkman, Terry 41.20 7/7 41.82 7
PBM Parsons, Roger 42.30 6/5 41.97 8
SGWO Fuhr, Gerhard 45.00 6/2 47.82 9
SKY Johnston, Robert 49.91 6/8 48.96 10
CCMA Gonzalez, Cesar 46.05 6/7 49.02 11
SFTL Szeinfeld, Marcos 51.08 4/3 51.55 12
FACT Hickey, Ken 49.04 6/1 53.89 13
BRMAS Almeida, Manoel 54.44 4/5 1:05.70 14
EMELE Pincay, José 50.00 4/4 1:05.86 15
TTO Akbar, Clyde 1:38.92 4/1 1:36.96 16
SYSM Claridge, Don 43.46 6/6 NS
SYSM Evans, Keith 41.50 7/8 NS
BRMAS Guisard Ferraz, Jose 42.00 6/4 NS
PSCM Ide, Yutaka 56.18 4/2 NS
AP Pereira, Rubens 1:37.00 4/6 NS
BRMAS Velloso, Rui 42.80 6/3 NS
Age Group 75-79
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl
TAM Burns, Richard 35.50 5/4 34.45 1
NOR Straka, Peter 42.60 5/6 40.76 2
WMST Boak, Thomas 41.50 5/5 41.39 3
BRMAS Silva, Osmar 42.30 5/3 41.99 4
BRMAS Koelle, Ingo 46.10 5/7 45.85 5
UC32 Reynolds, Wiley 1:18.43 4/8 49.40 6
SYSM Colburn, Harry 54.11 5/8 53.63 7
ARKM Gillanders, David 1:03.68 4/7 54.22 8
1776 Diehl, David 50.10 5/1 55.81 9
TOC Elder, James 43.00 5/2 NS
Age Group 80-84
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl
SBM Farrell, Jeff 46.00 3/4 45.26 1
OAK Liepner, Michael 48.30 3/5 47.26 2
INDY Goldstein, Mel 49.00 3/3 48.76 3
SFTL Gorwitz, Nahum 1:18.00 3/7 1:07.32 4
FACT Kung, Luke 59.40 3/6 1:12.69 5
PMS Arguedas Falconi, Italo 1:04.00 3/2 NS
Age Group 85-89
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl
O*H* Oyakawa, Yoshi 42.00 2/4 40.50 1
FACT Coulter, Robert 50.72 2/5 50.56 2
RMST Manheim, Frank 1:01.00 2/6 55.11 3
FACT Ralph, Gordon 58.56 2/3 57.22 4
FMM Weatherbee, Charles 1:02.35 2/2 1:01.32 5
GNU dos Reis, Jayme 1:03.05 2/7 1:02.72 6
ANV Rodriguez, Jorge 1:10.00 2/1 1:14.52 7
Age Group 90-94
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl
GNU Biedermann, Anton 56.00 1/3 1:00.07 1
FACT Cornell, John 59.89 1/4 1:09.95 2
FACT Corse, John 1:12.32 1/2 1:19.13 3
WMST Shannon, Baker 1:40.82 1/8 2:02.48 4
AMAZ Llano, Emiliano 2:35.00 1/1 2:37.46 5
Age Group 95-99
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl
OREG Lamb, Willard 1:00.00 1/6 1:00.59 1
FACT Graves, Edwin 1:12.43 1/7 1:24.38 2
Key
NS No Swim (or No Show)
DQ Disqualified
<<< Previous Event    
Next Event >>>
For informational purposes only.  All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Advertise Here
Advertisement will open in a new window.
This Meet > Swim Meets > Home