SwimPhone
Meet Home | Events | Swimmers | Clubs

Pan American Masters 2018 Swimming Championship

Event Results

<<< Previous Event    
Next Event >>>

Event 402 Men 100 M Back

Results by Age Group   Results by Result Time

Age Group 18-24
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl
CUICA Becker, Allan 1:07.00 26/4 1:09.58 1
PSCM Pruett, Jacob 1:20.90 26/5 1:18.57 2
AWLM Soules, Ian 1:28.00 26/3 1:24.53 3
AWLM Mercado, Gianni 1:41.14 26/6 1:38.12 4
Age Group 25-29
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl
DN Gomez, Jean Luis 59.98 25/4 1:00.20 1
CRC Monzón, Lucas 1:03.55 25/3 1:04.08 2
BRMAS Spanhol, André 1:05.60 25/6 1:05.90 3
BRMAS Vivan Lima, Rafaelli 1:08.00 25/7 1:07.70 4
ANV Zenteno Ramirez, Jorge 1:08.00 25/2 1:08.46 5
ACUCO Agudelo, Jorge 1:10.28 25/1 1:08.53 6
ACUCO Escobar Alvarez, David 1:13.00 24/4 1:11.25 7
DELV Dominguez Gallego, Sebastian 1:03.11 25/5 1:11.41 8
WEST Koss, Stephen 1:12.00 25/8 1:13.45 9
SST Canales, Diego 1:17.00 24/6 1:14.65 10
SIMAS Fregonara, Martino 1:15.51 24/5 1:15.27 11
AWLM Greve, Jesse 1:15.63 24/3 1:17.12 12
AWLM An, Peter 1:30.01 24/2 1:26.29 13
MASJO Angulo Gaucherand, Luis 1:45.10 24/7 1:35.87 14
LQBLO Gutierrez, Felipe 2:01.00 24/1 1:50.79 15
Age Group 30-34
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl
AZFL Magevski Sickert, Thiago 59.15 23/5 58.46 1
GB Sumida, Leonardo 58.00 23/4 58.68 2
SPMAS Da Silva, Matheus 1:02.00 23/3 1:02.62 3
GAJA Weyandt, Todd 1:02.86 23/6 1:03.57 4
ELMIL Garcia Lachner, Andres 1:08.80 23/2 1:10.59 5
DN Diaz Bencosme, Ruben 1:15.31 23/7 1:12.61 6
Age Group 35-39
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl
PBM Lotano, Daniel 1:04.33 22/4 1:03.45 1
DAM Roper, Matt 1:08.84 22/3 1:08.73 2
MR Ledesma, Hugo 1:09.01 22/6 1:09.61 3
UC14 Nappi, Steve 1:10.00 22/2 1:14.44 4
PCMV Pisso, Wilman 2:00.00 22/7 1:25.07 5
YCFM Dionisi, Nicolas 2:14.46 22/1 2:28.89 6
SYSM Dirden, Richard 1:06.00 22/5 NS
Age Group 40-44
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl
PAR Carrillo, Alfredo 1:03.52 21/3 1:03.28 1
OKUDA Okuda, Leandro 1:02.20 21/4 1:03.42 2
SPMAS Junior, Wanderley 1:08.58 21/1 1:06.41 3
IM Secor, Don 1:08.91 21/8 1:06.47 4
CLS Garcia, Abdiel 1:11.60 20/2 1:09.64 5
UJS Tauil, Andre 1:10.00 20/5 1:10.04 6
SDS Saum, Brett 1:05.50 21/6 1:10.22 7
TTO Gopaulsingh, Anton 1:10.75 20/3 1:10.61 8
CDDQ Nunez, Oscar 1:11.00 20/6 1:10.80 9
SNM Hatch, Eric 1:14.94 20/7 1:13.85 10
MV Carranza, Néstor 1:10.00 20/4 1:16.77 11
ACUCO Quintero Vallejo, Juan 1:15.00 20/1 1:17.14 12
APUPY Vargas Gomez, David 1:30.19 20/8 1:31.46 13
FENIX Mercado, Isaias 1:58.09 17/7 2:07.94 14
DN Sainz, Miguel 2:12.51 17/8 2:10.59 15
UBCAR Vidal, Mariano 1:07.56 21/7 DQ
AWJ Chia, Nei-Kuan 1:03.43 21/5 NS
AQRLS Fonseca Elze, Carlos 1:05.80 21/2 NS
Age Group 45-49
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl
DN Bisono Lopez, Tomas 1:02.91 19/4 1:03.20 1
CDDQ Suarez, Francisco 1:04.50 19/5 1:04.56 2
MLAC Chiappetta, Michael 1:05.55 19/3 1:07.66 3
BRMAS Perricone, Fabrízio 1:07.00 19/6 1:08.66 4
MUSK Rasmussen, Gregory 1:10.00 18/4 1:08.78 5
NST Lysenko, Andrii 1:07.84 19/7 1:09.71 6
ANV Partida, Juan 1:09.00 19/1 1:10.60 7
NAM Nance, Chad 1:10.56 18/5 1:10.62 8
LIM Grotta, Warley 1:09.90 19/8 1:11.90 9
AQRLS Collazos, Andres 1:12.90 18/6 1:12.97 10
EE Batlle, Juan 1:11.10 18/3 1:13.81 11
UC15 LaCour, Michael 1:15.00 18/8 1:14.64 12
BDO Campesino, Bernardo 1:14.00 18/7 1:15.54 13
SPMAS Rossa Filho, Sérgio 1:15.00 18/1 1:16.41 14
BRMAS Oliveira Neto, Anastácio 1:13.10 18/2 1:18.10 15
PSG Dominguez Laiz, Alan 1:19.86 17/2 1:18.30 16
DN Ramos, Eric 1:19.21 17/5 1:18.77 17
GNU Poitevin, Andre 1:17.95 17/4 1:19.88 18
AP Faria, Jr., Almir 1:18.00 17/3 1:20.81 19
DN Utate, Juan 2:09.10 17/1 2:11.15 20
ANV Leal, Marco 1:31.00 17/6 NS
GNU Marques, Eduardo 1:07.09 19/2 NS
Age Group 50-54
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl
SFTL Krishtal, Valeriy 1:06.67 16/5 1:06.68 1
YCFM Bryant, Brandon 1:04.00 16/4 1:07.32 2
1776 Hiltabiddle, Steve 1:09.58 16/7 1:08.94 3
SYSM Mench, Edward 1:09.00 16/2 1:08.99 4
NAM Morris, Richard 1:10.00 16/1 1:09.88 5
TTC Woldaynsky, Jefferson 1:07.65 16/6 1:10.09 6
GSM Faria, Jose 1:14.00 15/5 1:10.30 7
SPM Smith, Joshua 1:07.13 16/3 1:12.98 8
CVMM Boosin, Michael 1:10.01 16/8 1:14.17 9
SDCC Mejia, Juan 1:15.44 15/2 1:16.09 10
CCMA Hoyos, Felipe 1:23.32 15/1 1:22.22 11
MCHIH Venegas, Hugo 1:23.04 15/7 1:22.84 12
UC14 Tisdale, David 1:24.00 15/8 1:23.13 13
BRMAS Monteiro, Antonio 1:25.00 10/7 1:37.11 14
UC14 Krieger, Dima 1:14.10 15/6 NS
BRZA Lema, Pablo 1:14.01 15/3 NS
AQUAS Salguero, Salvador 1:13.50 15/4 NS
Age Group 55-59
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl
ANCM Britt, Clay 1:04.00 14/4 1:05.80 1
TOMS Gushe, Len 1:08.20 14/5 1:06.83 2
VMST Harris, Gregory 1:11.36 14/3 1:09.44 3
SDMDR Vicioso, Danilo 1:12.00 14/6 1:11.35 4
DSTAK De Souza Costa, Marco 1:12.01 14/7 1:12.30 5
YCFM Beattie, Jeff 1:15.00 13/4 1:12.68 6
SPMAS Almeida, Marcio 1:14.51 14/1 1:14.72 7
CVMM Stolshek, Bradley 1:18.99 13/3 1:16.57 8
SDM Woods, Thomas 1:12.00 14/2 1:17.71 9
SPM Esposito, Jim 1:28.11 10/3 1:17.86 10
SNM Brancamp, David 1:17.84 13/5 1:18.31 11
CMPR Funicelli, Antonio 1:15.00 14/8 1:18.50 12
MOST Pegues, Lex 1:21.58 13/6 1:20.37 13
CFA Del Tredici, Claudio 1:23.00 13/7 1:24.60 14
DELV Valencia, Jose 1:24.34 13/1 1:24.97 15
CB Garcia, Juan 1:27.00 13/8 1:30.27 16
AMAZ Acosta, Jose De Jesus 2:35.35 10/2 2:24.57 17
AQUAS Robert, Roberto 1:32.28 10/4 NS
UTAH Treiman, Gerald 1:22.95 13/2 NS
Age Group 60-64
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl
DJAN Madruga, Djan 1:09.00 12/5 1:08.97 1
NCMS Klein, Jonathan 1:07.27 12/4 1:09.01 2
SFTL Steynberg, Andre 1:09.81 12/3 1:11.01 3
SPORT Sisniega, Ivar 1:13.00 12/6 1:12.71 4
MTC Borges, Victor 1:17.00 12/1 1:14.07 5
FSN Montane, Leandro 1:13.13 12/2 1:15.44 6
SFTL Hendrick, Marty 1:18.89 12/8 1:15.65 7
JERU Gutiérrez, Oscar 1:20.00 11/3 1:16.04 8
SPM Nixon, John 1:19.11 11/4 1:18.99 9
IM Black, Boyd 1:14.89 12/7 1:19.23 10
GSM Niemi, Ken 1:20.08 11/6 1:19.24 11
SFTL Voll, Robert 1:19.45 11/5 1:22.65 12
UC43 Vallejo, Sergio 1:23.00 11/2 1:25.97 13
ACUCO Ramirez Barcenas, Carlos 1:28.00 11/7 1:26.42 14
LIM Bigeli, Walter 1:29.00 11/1 1:28.30 15
PSM Fritschen, Tom 1:30.31 10/5 1:30.81 16
SPORT Santos, Alejandro 1:46.00 10/6 1:43.91 17
FACT Finley, Mark 1:29.00 11/8 NS
Age Group 65-69
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl
RICE Williams, Bruce 1:14.00 9/5 1:12.19 1
WMAC Mykleby, Geoff 1:17.50 9/3 1:13.67 2
TOC Ferroggiaro, Fred 1:12.50 9/4 1:13.96 3
GTX Courtney, Jack 1:19.50 9/7 1:19.14 4
WIN Voisard, Brian 1:18.93 9/2 1:19.51 5
WMST Tharp, Greg 1:18.59 9/6 1:19.55 6
NEM Bright, David 1:22.43 8/5 1:20.90 7
PBM Heacock, Robert 1:21.12 9/8 1:23.18 8
TAM Bernard, Alan 1:29.99 8/6 1:24.48 9
APEA Rocha de Alencar, Francisco 1:22.00 8/4 1:29.69 10
UC50 Martinez, Fernando 1:30.81 8/7 1:31.01 11
MOVY Glidden, Chip 1:30.16 8/2 1:31.40 12
PSM Warner, Frank 1:24.21 8/3 1:33.28 13
DELV Aguilera, Jorge 1:45.00 4/4 1:37.39 14
VMST Miller, Jim 1:42.15 8/1 1:38.85 15
PEMA Escardó, Eduardo 1:44.43 3/3 1:42.63 16
FACT Dickson, Todd 1:44.00 8/8 1:44.52 17
GERM Boyle, Michael 2:08.72 4/5 2:08.35 18
MAIQQ Ortega, Luis 2:10.00 4/1 2:36.88 19
TXLA Burns, Bill 1:20.14 9/1 NS
GAJA Delair, Stan 1:45.00 4/2 NS
Age Group 70-74
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl
GAJA Reid, Joe 1:20.87 7/5 1:20.73 1
RIPT Selna, Mike 1:26.00 7/6 1:23.38 2
LMAO Wright, Gregg 1:13.36 7/4 1:24.63 3
PSM McColly, Michael 1:32.00 7/1 1:26.24 4
LRM Schwartz, Marvin 1:25.10 7/3 1:29.44 5
PSM Fogg, Stephen 1:33.09 7/8 1:29.75 6
PBM Parsons, Roger 1:34.25 6/5 1:32.34 7
FACT Jarvis, David 1:29.00 7/2 1:32.44 8
BRMAS Guisard Ferraz, Jose 1:32.00 7/7 1:34.46 9
MICH Arneson, Gaard 1:33.50 6/4 1:34.87 10
SKY Johnston, Robert 1:57.86 6/2 1:51.37 11
FACT Hickey, Ken 1:44.30 6/3 1:59.98 12
BRMAS Almeida, Manoel 2:37.46 6/1 2:32.92 13
TTO Akbar, Clyde 3:39.68 6/8 3:27.56 14
IM Krier, Ron 1:46.43 6/6 NS
BRMAS Meneses, Francisco 2:00.00 6/7 NS
Age Group 75-79
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl
TAM Burns, Richard 1:20.00 5/4 1:17.17 1
WMST Boak, Thomas 1:34.00 5/5 1:37.39 2
BRMAS Silva, Osmar 1:50.00 5/6 1:39.51 3
SPM Betzer, Peter 1:48.90 5/3 1:42.78 4
BRMAS Koelle, Ingo 1:51.30 5/2 1:47.94 5
FMT Bergstrom, Robert 2:18.33 4/6 1:58.75 6
FACT Rodenfels, Bill 2:00.05 5/8 2:02.21 7
1776 Diehl, David 1:58.18 5/1 2:05.51 8
ARKM Gillanders, David 2:36.96 1/3 2:14.43 9
EMELE Agama Pesantes, Alejandro 1:55.00 4/7 2:23.02 10
Age Group 80-84
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl
TOC Van Horn, William 1:33.25 3/4 1:36.42 1
OAK Liepner, Michael 1:52.71 3/5 1:48.97 2
SFTL Gorwitz, Nahum 2:43.62 3/2 2:36.02 3
FACT Kung, Luke 2:14.91 3/6 2:55.52 4
PMS Arguedas Falconi, Italo 2:45.90 3/7 NS
SDSM Coles, Bill 1:55.62 4/3 NS
Age Group 85-89
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl
O*H* Oyakawa, Yoshi 1:35.00 2/4 1:42.20 1
FACT Coulter, Robert 1:57.44 2/5 2:01.49 2
TERR Alva, Julio 2:02.13 2/3 2:02.62 3
FACT Ralph, Gordon 2:16.19 2/2 2:12.52 4
MOST Raiborn, Louis 2:53.00 2/1 2:27.26 5
ANV Rodriguez, Jorge 2:40.00 2/7 2:43.36 6
FMM Weatherbee, Charles 2:06.37 2/6 NS
Age Group 90-94
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl
GNU Biedermann, Anton 2:10.00 1/4 2:16.13 1
FACT Cornell, John 2:22.00 1/5 2:39.51 2
Key
NS No Swim (or No Show)
DQ Disqualified
<<< Previous Event    
Next Event >>>
For informational purposes only.  All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Swim Smart
Advertisement will open in a new window.
This Meet > Swim Meets > Home