Meet Home
Events
Swimmers
Clubs
Login
2017 NE-LMSC & Colonies Zone SCM Championships ( Fri, Dec 8, 2017 - Sun, Dec 10, 2017 )
Event Results
Event 2: Men 1500 M Free
Results by Age Group
Results by Result Time
Age Group 25-29
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
CONN
Gerard, William
19:08.76
1/9
18:55.48
1
17
WAM
Mitchell, Craig
24:00.69
3/3
22:30.28
2
15
CRM
Vanacore, Mark
24:00.00
5/10
24:03.41
3
14
WAM
Dillon, Sean
26:18.27
3/1
27:09.98
4
13
SPM
Stiles, David
20:30.50
2/9
NS
0
Age Group 30-34
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
BUMS!
Schaefer, Andrew
18:54.70
1/3
18:57.01
1
17
CONN
Duguay, Robert
20:15.32
2/3
20:02.19
2
15
GBM
Schuster, Kevin
20:00.00
2/7
20:28.48
3
14
WAM
Jonas, Tzvi
30:00.00
4/7
27:49.43
4
13
Age Group 35-39
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
TNYA
Denrich, David
18:29.25
1/4
18:33.96
1
17
MESC
DeHart, Pieter
19:13.29
1/1
19:13.78
2
15
GSP
Wright, Brendan
20:30.00
2/2
19:57.03
3
14
CRM
Emmons, Michael
17:11.42
1/5
NS
0
CHEL
Sabala, Michael
19:33.98
NS
0
Age Group 40-44
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
GS
Decker, John
19:03.73
1/2
19:13.92
1
17
WAM
Hammond, Ben
19:19.97
1/10
19:30.59
2
15
CRM
Kwa, Ken
24:00.00
3/7
23:02.06
3
14
ADMS
Hargis, Blake
26:15.00
NS
0
Age Group 45-49
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
GSP
Rubacky, Mark
18:56.09
1/8
18:49.80
1
17
MAMA
Prescott, Al
30:00.00
4/4
25:53.97
2
15
GSP
Carroll, Stephen
18:36.00
1/7
NS
0
CRM
Mills, Edward
23:45.00
NS
0
Age Group 50-54
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SWMR
Allen, Robbie
18:22.22
1/6
18:01.36
1
17
PTMS
Meade, Matthew
19:52.77
2/4
19:47.49
2
15
ABC
McMorrow, Rob
19:45.00
2/5
20:02.19
3
14
GBM
Schmuhl, Frederick
22:29.50
3/6
23:03.97
4
13
THOR
Mackin, Robert
28:20.00
4/6
29:39.19
5
12
GSM
Faria, Jose
20:15.99
2/8
NS
0
Age Group 55-59
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
GBM
Davis, Guy
19:45.00
2/6
19:00.91
1
17
ABC
McClellan, John
20:40.00
2/1
21:23.33
2
15
MESC
Roth, Douglas
23:24.69
3/4
24:13.49
3
14
CONN
Canning, Peter
32:00.00
4/3
29:08.94
4
13
Age Group 60-64
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
GBM
Miller, Steve
20:56.75
2/10
21:08.03
1
17
ABC
McLaughlin, Brian
22:28.91
3/5
22:19.31
2
15
MAMA
Keil, Mark
24:47.92
3/8
25:56.84
3
14
Age Group 65-69
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SWMR
Morse, Tim
25:30.00
3/9
24:10.60
1
17
MESC
Darling, Drew
25:43.00
NS
0
Age Group 70-74
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
AGUA
Bernstein, Rich
25:00.00
3/2
22:49.29
1
17
PITY
Rogacki, Daniel
27:51.12
4/5
22:52.53
2
15
Age Group 75-79
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
WAM
Hutchings, Dick
26:30.00
3/10
26:22.39
1
17
ABC
Tapia-Perez, Santiago
29:37.57
4/10
29:13.05
2
15
ABC
Ribush, Nicholas
35:00.00
4/2
33:31.25
3
14
GSP
Coupe, George
38:00.00
4/9
34:22.63
4
13
SYSM
Mitchell, Jack
42:57.80
4/1
43:29.52
5
12
Age Group 80-84
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
MESC
Jones, William
33:07.64
4/8
33:52.46
1
17
Key
NS
No Swim (or No Show)
For informational purposes only. All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Advertisement will open in a new window.
This Meet
>
Swim Meets
>
Home