Meet Home
Events
Swimmers
Clubs
Login
2017 NE-LMSC & Colonies Zone SCM Championships ( Fri, Dec 8, 2017 - Sun, Dec 10, 2017 )
Event Results
Event 10: Men 50 M Fly
Results by Age Group
Results by Result Time
Age Group 18-24
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
CONN
Rebbecchi, Thomas
27.00
10/3
27.70
1
17
RAC
St. Vincent, Thomas
29.27
9/4
28.16
2
15
SWMR
Silva, Elliot
28.90
10/10
29.87
3
14
SRPM
Wyatt, David
33.00
6/4
31.79
4
13
CRM
Naidu, Arin
35.00
5/2
32.43
5
12
Age Group 25-29
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
CHEL
Modrov, Drew
24.20
10/5
24.45
1
17
CONN
Gerard, William
32.13
7/2
31.52
2
15
WMW
Serra, Dario
32.00
7/4
33.76
3
14
WAM
Morette, Kyle
38.42
3/8
34.27
4
13
CRM
Vanacore, Mark
37.60
3/5
36.71
5
12
LANE
Mesirow, Benjamin
42.87
2/3
39.38
6
11
BERK
Dawson, Aundray
1:28.01
1/10
42.98
7
10
SPM
Stiles, David
29.36
9/7
NS
0
WAM
Wild, Mark
39.56
3/1
NS
0
CRM
Fisher, Paul
45.00
NS
0
Age Group 30-34
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
GBM
Schuster, Kevin
27.76
10/8
28.25
1
17
WCMS
Sarwat, Ahmed
30.00
8/7
28.53
2
15
BYB
Margono, Louis
40.00
2/5
28.89
3
14
WAM
Steinkraus-Ramirez, Henry
35.88
4/4
29.01
4
13
SWMR
Wallace, Connor
29.00
9/6
29.16
5
12
BUMS#
Poirot, Cedric
34.35
5/6
33.87
6
11
GBM
Wraight, Thomas
34.69
5/3
35.03
7
10
Age Group 35-39
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
UMAC
Strahota, Jeffrey
29.92
9/9
28.94
1
17
GSP
Wright, Brendan
30.00
8/4
30.26
2
15
SWMR
Shute, Aaron
32.00
7/7
32.66
3
14
NSY
Teague, Neal
31.00
8/10
32.89
4
13
Age Group 40-44
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
GSP
Ohman, Niclas
26.89
10/7
27.74
1
17
WAM
Hammond, Ben
28.05
10/2
28.07
2
15
KFAC
Bird, Gregory
29.97
9/10
28.32
3
14
BUMS#
Phillips, Tom
29.40
9/3
29.25
4
13
GS
Decker, John
29.58
9/8
30.00
5
12
UC02
Bandeira-deMello, Rodrigo
35.00
7/6
31.09
6
0
CRM
Liem, Kau
30.00
8/2
32.30
7
11
WSY
Chicoski, James
40.00
3/10
33.65
8
10
UC02
Kishchenko, Roman
33.35
6/8
34.06
9
9
GBM
Cloitre, Christophe
34.13
5/5
35.24
10
8
SWS
Riley, Sean
39.50
3/9
38.40
11
7
YNS
Sullivan, John
46.76
1/5
39.63
12
6
Age Group 45-49
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
UMAC
Goodison, Michael
28.18
10/9
27.98
1
17
GSP
Carroll, Stephen
29.95
9/1
29.65
2
15
CRM
Gieske, Scott
31.25
5/8
31.09
3
14
SIMM
Hersh, Craig
31.00
7/5
31.53
4
13
UC02
Bashista, Mark
30.00
8/3
32.03
5
12
WCMS
Strehle, Andrew
32.12
7/8
32.95
6
11
MESC
Morse, Benjamin
32.00
7/3
33.06
7
10
BYB
Holmes, Jeff
36.00
4/3
34.38
8
9
ABC
Juethner, Konrad
37.43
4/1
36.16
9
8
WAM
Schaal, Maor
37.50
4/10
39.06
10
7
GBM
Rooney, Alec
45.56
2/1
42.43
11
6
GBM
Bailey, Jerry
28.96
9/5
NS
0
SWMR
Garcia, Albert
30.50
8/9
NS
0
SWMR
Rogers, John
28.50
10/1
NS
0
NEM
Avard, Christian
34.70
NS
0
Age Group 50-54
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
1776
Hiltabiddle, Steve
26.18
1/2
26.15
1
0
NITR
Heber, Scott
26.00
10/6
26.58
2
15
CONN
Wyckoff, Benjamin
29.87
9/2
29.23
3
14
CONN
Doyle, Christopher
31.00
11/2
29.77
4
13
SWMR
Theroux, Trent
30.53
8/1
30.29
5
12
KFAC
Correll, Sean
35.00
5/10
32.09
6
11
SRPM
Johnson, Eric
33.00
6/5
32.70
7
10
CONN
Sargent, Jeff
30.00
8/6
32.93
8
9
SWMR
Sayles, Douglas
32.30
7/9
33.00
9
8
WAM
Ols, John
33.00
6/6
33.10
10
7
GBM
Schmuhl, Frederick
33.24
6/3
33.59
11
6
KEEN
Fabian, Jack
37.22
4/9
34.69
12
5
BUMS#
Reyes, David
35.00
5/1
35.84
13
4
GWDM
Dymek, Timothy
37.75
3/6
37.09
14
3
UCLB
Chestnut, Wendell
36.00
4/7
38.81
15
2
GBM
Madden, Peter
40.00
2/6
NS
0
WCMS
Blood, Jonathan
31.36
NS
0
THOR
Mackin, Robert
1:00.00
NS
0
PTMS
Meade, Matthew
34.20
NS
0
Age Group 55-59
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
GBM
Davis, Guy
29.99
8/5
29.44
1
17
WCMS
Brown, Phil
32.60
7/1
32.47
2
15
WAM
McGahie, Ted
35.55
4/6
33.26
3
14
YNS
Dearmin, Carl
34.05
6/10
33.67
4
13
NBPB
Olson, Bob
34.03
6/1
34.08
5
12
SRPM
Purdy, Neil
34.57
5/4
34.75
6
11
MAMA
Totten, Mark
37.00
4/2
34.77
7
10
CRM
Wallace, Thomas
34.58
5/7
34.88
8
9
SWMR
Torgerson, Rob
36.64
4/8
37.41
9
8
XCL
Cataldo, Keith
38.00
3/3
37.66
10
7
BUMS#
Deville, Douglas
1:10.00
1/1
38.55
11
6
CONN
Canning, Peter
47.00
1/6
45.86
12
5
GSP
DeLew, Christopher
33.45
6/2
DQ
0
TNYA
Goran, Steven
1:09.66
1/9
NS
0
Age Group 60-64
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
GBM
Ceckler, Jack
32.88
7/10
32.16
1
17
NSY
Judelson, David
33.20
6/7
33.54
2
15
MESC
Syphers, Dale
33.80
6/9
35.51
3
14
UCLB
Davis, Bill
35.00
5/9
36.09
4
13
SWMR
Elturkmani, Majed
39.00
3/2
37.71
5
12
MAMA
Keil, Mark
47.84
1/4
43.83
6
11
SWMR
Dow, Paul
45.00
2/9
45.18
7
10
NEM
Skolnick, Stewart
43.48
2/2
NS
0
Age Group 65-69
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
KEEN
Shaw, Greg
30.00
8/8
30.51
1
17
HOLY
Cochrane, Scott
37.87
3/4
37.51
2
15
GBM
Newkirk, Thomas
40.00
2/4
39.06
3
14
SRPM
Zelehoski, Raymond
43.07
2/8
42.92
4
13
YNS
Prue, Paul
52.50
1/7
46.98
5
12
Age Group 70-74
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
PITY
Rogacki, Daniel
35.09
4/5
34.94
1
17
SWMR
Wright, Phil
38.00
3/7
36.98
2
15
MIT
Myers, Richard
40.00
2/7
38.60
3
14
ABC
Baxter, David
46.00
2/10
48.38
4
13
CONN
Epstein, Paul
58.00
1/8
1:01.16
5
12
Age Group 75-79
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
GSP
Coupe, George
1:04.00
1/2
1:01.16
1
17
GBM
Read, Philip
55.00
1/3
1:02.73
2
15
Key
NS
No Swim (or No Show)
DQ
Disqualified
For informational purposes only. All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Advertisement will open in a new window.
This Meet
>
Swim Meets
>
Home