Meet Home
Events
Swimmers
Clubs
Login
2017 NE-LMSC & Colonies Zone SCM Championships ( Fri, Dec 8, 2017 - Sun, Dec 10, 2017 )
Event Results
Event 44: Men 200 M Free
Results by Age Group
Results by Result Time
Age Group 18-24
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
UC02
Dray, Jonathan
2:06.00
8/8
2:00.46
1
17
RAC
St. Vincent, Thomas
2:05.94
8/3
2:01.11
2
15
CONN
Davison, Andrew
2:21.51
6/8
2:19.52
3
14
Age Group 25-29
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
CONN
Gerard, William
2:16.86
6/6
2:17.39
1
17
CRM
Vanacore, Mark
2:38.43
5/9
2:36.29
2
15
OEVT
Feng, Cheng
3:00.00
3/3
2:50.43
3
14
CHEL
Modrov, Drew
1:49.00
8/5
NS
0
SPM
Stiles, David
2:16.58
NS
0
Age Group 30-34
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SWMR
Wallace, Connor
2:12.00
7/5
2:12.74
1
17
GBM
Schuster, Kevin
2:12.67
7/4
2:17.97
2
15
CONN
Duguay, Robert
2:28.29
6/10
2:27.02
3
14
CONN
Heisler, Ryan
2:55.00
4/10
2:43.81
4
13
WAM
Jonas, Tzvi
3:30.00
2/7
2:51.70
5
12
CONN
Hinchey, Dave
3:10.00
3/1
3:15.51
6
11
Age Group 35-39
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
WMW
Moran, Daniel
2:00.01
7/2
2:00.67
1
17
UMAC
Strahota, Jeffrey
2:07.02
8/2
2:06.78
2
15
SWMR
Shute, Aaron
2:20.00
6/7
2:25.10
3
14
SWMR
Mulcahy, Seann
2:54.93
4/1
2:40.16
4
13
ARDS
Hunter, Andy
2:05.80
8/7
NS
0
CHEL
Sabala, Michael
2:14.17
NS
0
Age Group 40-44
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
GSP
Ohman, Niclas
2:00.70
8/6
2:06.32
1
17
GS
Decker, John
2:10.43
8/10
2:15.17
2
15
GSP
Edsall, Tyler
2:15.00
7/1
2:27.45
3
14
CONN
Higgens, Erik
2:50.00
4/2
2:39.59
4
13
Age Group 45-49
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
ACES
Streppel, Greg
2:02.00
8/4
2:01.49
1
17
CONN
Akers, Stephen
2:10.14
8/1
2:06.55
2
15
GBM
Bailey, Jerry
2:07.22
8/9
2:06.66
3
14
GSP
Carroll, Stephen
2:12.99
7/7
2:10.59
4
13
UC02
Waldfried, Carlo
2:14.00
7/8
2:14.68
5
12
SWMR
Duru, Kaan
2:12.39
7/6
2:15.07
6
11
GSP
Rubacky, Mark
2:20.59
6/3
2:22.19
7
10
WCMS
Strehle, Andrew
2:16.79
6/5
2:25.79
8
9
SRPM
Thorp, Alexander
2:40.51
5/1
2:31.02
9
8
MAMA
Prescott, Al
4:00.00
1/4
3:06.22
10
7
GSP
Hopkins, Kevin
2:22.22
NS
0
CRM
Mills, Edward
2:50.00
NS
0
Age Group 50-54
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
1776
Hiltabiddle, Steve
3:20.00
2/6
2:07.24
1
17
CONN
Doyle, Christopher
2:13.00
7/3
2:11.22
2
15
SWMR
Gilson, Matthew
2:14.50
7/9
2:13.53
3
14
GBM
Schultz, Richard
2:37.26
5/2
2:29.43
4
13
ABC
Belletete, Steve
2:23.00
6/9
2:30.68
5
12
WAM
Ols, John
2:22.00
6/2
2:37.84
6
11
GSP
McDermot, Patrick
2:45.00
4/6
2:43.91
7
10
WCMS
Blood, Jonathan
2:13.49
NS
0
SWMR
Sayles, Douglas
2:23.45
NS
0
Age Group 55-59
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
GBM
Davis, Guy
2:16.00
7/10
2:13.13
1
17
GSP
Tyler, Bob
2:25.01
6/1
2:15.47
2
15
CONN
Hebner, George
2:17.00
6/4
2:24.29
3
14
OAKS
Taylor, Giles
2:36.65
5/8
2:35.79
4
13
MESC
Roth, Douglas
2:43.86
4/5
2:48.23
5
12
WAM
Shattuck, Doug
2:50.00
4/8
3:03.51
6
11
KFAC
Westland, Pete
3:00.00
3/8
3:14.67
7
10
SRPM
Riordan, Patrick
2:46.50
4/7
NS
0
GSP
French, Chris
2:18.50
NS
0
GSP
French, Chris
2:18.50
NS
0
ABC
McClellan, John
2:26.00
NS
0
UC02
Savuto, Paul
3:40.00
NS
0
Age Group 60-64
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
WAAC
Heinbuch, John
2:34.38
5/4
2:32.40
1
17
WELL
Donnelly, Kevin
2:31.75
5/5
2:36.46
2
15
GBM
Miller, Steve
2:35.17
5/7
2:37.85
3
14
ABC
McLaughlin, Brian
2:42.10
5/10
2:45.84
4
13
SWMR
Elturkmani, Majed
3:00.00
3/2
2:52.08
5
12
ABC
Geist, Dan
3:25.00
2/4
3:32.89
6
11
ANA
Maldari, Frank
3:55.85
1/5
3:59.70
7
10
MIT
Heyison, Michael
2:58.02
3/7
NS
0
MESC
Syphers, Dale
2:32.00
5/6
NS
0
Age Group 65-69
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
GSM
McElroy, Frank
2:55.00
3/6
2:36.25
1
17
BYB
Ryan, Bill
2:46.00
4/4
2:43.67
2
15
SRPM
Olander, John
2:47.58
4/3
2:58.18
3
14
GBM
Newkirk, Thomas
2:55.00
3/5
3:00.14
4
13
CONN
Schwarten, John
3:30.00
2/3
3:25.76
5
12
UC02
Hassey, James
3:34.39
2/2
3:35.82
6
11
CRM
Schlicher, Fred
2:35.40
5/3
NS
0
MESC
Darling, Drew
3:03.90
NS
0
Age Group 70-74
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
PITY
Rogacki, Daniel
2:51.02
4/9
2:37.26
1
17
CONN
Epstein, Paul
3:20.00
2/5
3:18.22
3
14
ABC
Terry, Jim
3:37.00
2/9
3:36.57
4
13
ABC
Baxter, David
3:40.00
2/1
3:54.61
5
12
SWMR
Roccabello, John
5:19.60
1/8
4:58.09
6
11
Age Group 75-79
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
WAM
Hutchings, Dick
3:05.00
3/9
3:04.96
1
17
LYMT
Pope, James
2:57.57
3/4
3:13.21
2
15
CONN
Laux, Michael
3:30.00
2/8
3:13.89
3
14
GSP
Coupe, George
3:44.00
2/10
3:35.43
4
13
ABC
Ribush, Nicholas
4:00.00
1/6
4:06.69
5
12
SRPM
Hatchette, Michael
4:25.00
1/3
4:38.32
6
11
ADMS
Kilroy, Thomas
3:55.00
NS
0
SYSM
Mitchell, Jack
5:12.90
NS
0
Age Group 85-89
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
GBM
Arnold, Richard
4:22.10
1/7
NS
0
Key
NS
No Swim (or No Show)
For informational purposes only. All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Advertisement will open in a new window.
This Meet
>
Swim Meets
>
Home