SwimPhone
Meet Home | Events | Swimmers | Clubs

2017 NE-LMSC & Colonies Zone SCM Championships

Event Results

<<< Previous Event    
Next Event >>>

Event 46 Men 100 M Back

Results by Age Group   Results by Result Time

Age Group 18-24
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
CONN Rebbecchi, Thomas 1:04.00 5/6 1:04.42 1 17
CRM Hobson, Ryan 1:04.93 NS 0
Age Group 25-29
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
SWMR Burtchell, Eric 1:09.50 5/3 1:09.84 1 17
OEVT Feng, Cheng 1:40.00 2/9 1:28.84 2 15
CHEL Modrov, Drew 54.00 NS 0
SPM Stiles, David 1:10.38 NS 0
Age Group 30-34
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
WAM Steinkraus-Ramirez, Henry 1:15.88 4/6 1:07.34 1 17
WAM Jonas, Tzvi 2:00.00 1/4 1:43.24 2 15
Age Group 35-39
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
MESC DeHart, Pieter 1:11.11 5/9 1:10.16 1 17
GBM Wolfson, Benjamin 1:10.00 5/8 1:15.30 2 15
GSP Wright, Brendan 1:16.00 4/4 1:17.03 3 14
CHEL Sabala, Michael 1:07.17 5/4 NS 0
GBM Westgeest, Bart 1:20.00 3/5 NS 0
Age Group 40-44
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
CONN Higgens, Erik 1:30.00 3/9 1:22.12 1 17
GWDM Graham, David 1:24.26 3/7 1:27.89 2 15
CRM Kwa, Ken 1:55.00 1/5 1:45.69 3 14
Age Group 45-49
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
GBM Bailey, Jerry 1:03.17 5/5 1:03.51 1 17
GSP Carroll, Stephen 1:10.00 5/2 1:12.98 2 15
GSP Rubacky, Mark 1:31.51 2/5 1:25.67 3 14
MAMA Prescott, Al 2:00.00 1/6 1:55.02 4 13
Age Group 50-54
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
SWMR Sayles, Douglas 1:15.48 4/5 1:14.31 1 17
CONN Wyckoff, Benjamin 1:18.50 4/2 1:18.73 2 15
ABC Belletete, Steve 1:19.63 4/1 1:21.32 3 14
GSP McDermot, Patrick 1:35.00 2/3 1:32.61 4 13
1776 Hiltabiddle, Steve 1:25.00 3/8 NS 0
SWMR Theroux, Trent 1:08.00 5/7 NS 0
WCMS Blood, Jonathan 1:10.79 NS 0
GSM Faria, Jose 1:08.37 NS 0
Age Group 55-59
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
GBM Davis, Guy 1:12.50 5/10 1:11.49 1 17
CRM Alexander, Mark 1:12.41 5/1 1:12.51 2 15
GSP Tyler, Bob 1:19.01 4/9 1:14.91 3 14
WAM McGahie, Ted 1:16.55 4/7 1:15.89 4 13
SWMR Torgerson, Rob 1:25.00 3/3 1:18.63 5 12
GSP DeLew, Christopher 1:20.00 4/10 1:19.91 6 11
CONN Burbank, Gerald 1:30.00 3/1 1:26.54 7 10
MESC Roth, Douglas 1:29.10 3/2 1:32.58 8 9
GBM Orzel, Joseph 1:35.00 2/7 1:34.14 9 8
CONN Canning, Peter 2:00.00 1/7 1:56.57 10 7
GSP French, Chris 1:16.60 NS 0
GSP French, Chris 1:16.60 NS 0
GBM Gendreau, Edmund 1:13.00 NS 0
Age Group 60-64
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
LANE Mockler, Frank 1:18.00 4/8 1:18.01 1 17
MAMA Keil, Mark 1:38.41 2/2 1:38.80 2 15
GBM Ceckler, Jack 1:33.00 2/6 NS 0
Age Group 65-69
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
GWDM Holt, Steve 1:22.31 3/6 1:27.74 1 17
GBM Kerkhove, Johan 1:30.10 3/10 1:28.27 2 15
CONN Schwarten, John 1:35.00 2/4 1:34.41 3 14
SRPM Epstein, Daniel 1:17.60 4/3 NS 0
MESC Darling, Drew 1:41.73 NS 0
Age Group 70-74
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
MESC Rupert, Bill 1:23.00 3/4 1:36.06 1 17
ABC Song, Mingjie 1:43.02 2/1 1:36.44 2 15
CONN Epstein, Paul 2:20.00 1/2 2:21.24 3 14
SWMR Roccabello, John 2:23.86 1/9 DQ 0
Age Group 75-79
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
LYMT Pope, James 1:36.72 2/8 1:44.21 1 17
WAM Hutchings, Dick 1:45.93 2/10 1:46.33 2 15
GSP Coupe, George 2:16.00 1/8 2:17.79 3 14
SYSM Mitchell, Jack 2:52.58 NS 0
Age Group 80-84
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
CRM Martin, Charles 2:51.00 1/1 2:54.94 1 17
Age Group 85-89
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
TYMS Smith, Chris 2:05.00 1/3 2:10.90 1 17
Key
NS No Swim (or No Show)
DQ Disqualified
<<< Previous Event    
Next Event >>>
For informational purposes only.  All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Advertise Here
Advertisement will open in a new window.
This Meet > Swim Meets > Home