SwimPhone
Meet Home | Events | Swimmers | Clubs

2017 NE-LMSC & Colonies Zone SCM Championships

Event Results

<<< Previous Event    
Next Event >>>

Event 29 Women 400 M Free

Results by Age Group   Results by Result Time

Age Group 18-24
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
WAM Villaran, Heidi 7:40.00 2/2 7:30.29 1 17
Age Group 25-29
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
CRM Aubin, Alana 4:55.69 6/3 4:50.22 1 17
UC02 Kent, Sonja 4:50.00 6/4 4:56.53 2 15
UMAC Tonelli, Marlena 5:05.08 6/1 5:02.66 3 14
WAM Caron, Danielle 6:00.00 4/2 5:28.87 4 13
CRM Levenstein, Katherine 8:00.00 2/9 6:34.57 5 12
BUMS# Koch, Meredith 8:32.00 2/10 7:16.81 6 11
CRM Cohan, Elizabeth 5:15.00 5/8 NS 0
GSP Martins, Ashley 5:15.00 5/2 NS 0
NSY Nihan, Lianne 5:11.88 5/6 NS 0
Age Group 30-34
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
MESC Harrington, Brittany 5:07.12 6/10 5:11.06 1 17
CONN Bernstein, Heather 5:17.77 5/10 5:15.00 2 15
CRM Howell, Ginger 5:25.76 4/4 5:20.97 3 14
CONN Bey, Madeline 6:23.67 3/7 6:24.56 4 13
CONN Guglielmo, Nicole 6:40.10 3/10 6:25.79 5 12
CONN Duguay, Melissa 6:59.82 2/7 6:46.98 6 11
ADMS King, Sarah 11:00.00 1/4 9:36.96 7 10
Age Group 35-39
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
GSP Williams, Melinda 4:46.49 6/6 4:51.66 1 17
CRM Downing, Jennifer 5:01.35 6/2 4:57.58 2 15
MAMA Wolf, Jenny 6:00.00 4/8 5:40.47 3 14
SWMR Winslow, Stephanie 6:14.03 3/5 6:04.41 4 13
GBM Salinger, Melissa 6:10.00 4/10 6:25.58 5 12
CONN Burns Gallagher, Kelly 6:54.93 2/4 6:36.27 6 11
HOLY Toner, Michelle 5:35.00 NS 0
Age Group 40-44
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
GSP Crusco, Kysa 4:57.81 6/8 4:55.62 1 17
GSP Sweetser, Stacy 4:52.56 6/7 4:56.87 2 15
WCMS Hindle, Lori 5:02.93 6/9 5:27.09 3 14
UMAC Corley, Marie 7:00.00 2/3 6:27.22 4 13
CONN Sega, Ally 7:06.71 2/8 7:00.60 5 12
SWS Biskovich, Karin 5:16.89 5/1 NS 0
Age Group 45-49
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
CONN Fox, Amelia 5:16.00 5/9 4:52.72 1 17
YNS Leveroni, Amy 5:11.38 5/5 5:11.27 2 15
CRM Garland, Sue 5:46.57 4/3 5:38.23 3 14
CONN Rinaldi, Galen 5:13.49 5/4 NS 0
Age Group 50-54
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
NTXL Stone, Stephanie 4:44.50 6/5 4:46.16 1 17
WELL Renner, Rebecca 5:15.00 5/7 4:55.18 2 15
STOW Brynn, Charlotte 5:15.00 5/3 5:21.31 3 14
GSP Soraghan, Marilyn 6:03.80 4/9 5:49.25 4 13
MESC Crans, Mara 6:20.80 3/4 5:53.55 5 12
ABC Barlow, Jennifer 6:28.51 3/8 6:29.84 6 11
KING Harvey, Lori 6:29.00 3/2 6:30.96 7 10
NEM Beconi, Maria 8:00.00 NS 0
GBM Cook, Stephanie 7:30.00 NS 0
NMEG Emblidge, Cecilia 5:26.25 NS 0
GWDM Flynn, Sandra 7:25.74 NS 0
CRM Pasterczyk, Christine 6:08.11 NS 0
Age Group 55-59
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
GSP Stokes, Karin 5:45.00 4/7 5:39.85 1 17
WCMS Tunstall, Nancy 6:25.00 3/3 5:49.26 2 15
PITY Dixon, Alison 6:39.32 3/9 6:45.46 3 14
GWDM Delorey, Laura 5:30.15 NS 0
SRPM Fleming, Jill 6:45.33 NS 0
PITY Florio-Jefferys, Joanna 6:43.84 NS 0
CRM Jensen, Sue 5:49.33 NS 0
Age Group 60-64
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
GSP Grilli, Tracy 5:25.55 4/6 5:16.27 1 17
GSP Estel, Beth 5:21.00 4/5 5:24.91 2 15
MIT White, Emily 6:43.69 2/5 6:37.52 3 14
ABC Randall, Romaine 6:40.00 3/1 6:39.22 4 13
CRM Twomey, Maura 7:12.96 NS 0
Age Group 65-69
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
NMEG Hayes, Christie 6:15.03 3/6 6:02.04 1 17
PITY West, Barbara 6:50.06 2/6 6:58.48 2 15
STOW Needham, Cynthia 9:37.23 1/6 8:55.41 3 14
CRM Shenouda, Baheya 13:12.66 1/7 12:14.41 4 13
SYSM Mitchell, Carol 8:00.22 NS 0
Age Group 70-74
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
YNS Slifer, Kathy 6:06.19 4/1 6:25.52 1 17
UC02 Scanlon, Mary 15:00.00 1/3 10:46.93 2 15
CONN Onton, Ann Louise 8:44.77 2/1 NS 0
Age Group 75-79
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
GBM Caron, Aagje 9:20.48 1/5 7:48.81 1 17
SRPM Stephen, Mary 8:00.00 NS 0
Key
NS No Swim (or No Show)
<<< Previous Event    
Next Event >>>
For informational purposes only.  All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Advertise Here
Advertisement will open in a new window.
This Meet > Swim Meets > Home