SwimPhone
Meet Home | Events | Swimmers | Clubs

2017 NE-LMSC & Colonies Zone SCM Championships

Event Results

<<< Previous Event    
Next Event >>>

Event 14 Men 50 M Free


Age Group 18-24
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
CRSC McWhirter, Andrew 23.25 14/6 25.89 1 17
CONN Rebbecchi, Thomas 26.70 13/7 25.91 2 15
KFAC Whyte, Dustin 45.00 1/7 28.27 3 14
SRPM Wyatt, David 28.00 11/5 29.02 4 13
SWMR Silva, Elliot 28.90 10/4 29.55 5 12
Age Group 25-29
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
CHEL Modrov, Drew 22.46 14/5 22.58 1 17
CRM Caputo, Matteo 28.00 11/4 27.72 2 15
WMW Serra, Dario 27.08 13/8 28.32 3 14
WAM Mitchell, Craig 27.69 12/3 28.37 4 13
WAM Morette, Kyle 29.10 10/10 29.73 5 12
CRM Vanacore, Mark 30.69 8/10 30.15 6 11
BERK Dawson, Aundray 28.29 11/3 31.77 7 10
WAM Dillon, Sean 32.60 6/10 35.02 8 9
BUMS# Handin, Alex 40.00 2/7 35.04 9 8
LANE Mesirow, Benjamin 34.37 4/8 35.83 10 7
CRM Fisher, Paul 33.00 NS 0
Age Group 30-34
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
SWMR Card, Mathew 25.90 14/9 25.72 1 16
BYB Margono, Louis 27.16 13/9 25.72 1 16
WAM Steinkraus-Ramirez, Henry 28.88 10/5 25.93 3 14
WCMS Sarwat, Ahmed 27.00 13/3 26.28 4 13
GBM Schuster, Kevin 25.92 14/1 26.93 5 11.5
SWMR Wallace, Connor 26.50 13/6 26.93 5 11.5
KFAC Lorson, Mark 28.26 11/7 27.31 7 10
UMAC Oloughlin, Jonathan 27.54 12/6 28.16 8 9
NMEG Beahn, Brian 28.82 11/9 28.60 9 8
BUMS# Poirot, Cedric 29.20 9/6 28.98 10 7
GBM Wraight, Thomas 28.89 10/6 29.77 11 6
WAM Jonas, Tzvi 31.62 6/3 32.97 12 5
Age Group 35-39
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
MESC DeHart, Pieter 26.26 14/10 26.17 1 17
BAM Leake, Michael 27.72 12/8 27.88 2 15
SWMR Shute, Aaron 30.00 8/6 28.64 3 14
NSY Teague, Neal 28.00 11/6 29.44 4 13
UC02 Veilleux, Christopher 31.00 7/2 32.56 5 12
ARDS Hunter, Andy 25.50 14/2 NS 0
Age Group 40-44
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
GSP Ohman, Niclas 24.92 14/3 25.38 1 17
BUMS# Phillips, Tom 25.15 14/8 26.03 2 15
WAM Hammond, Ben 27.09 13/2 26.48 3 14
KFAC Bird, Gregory 28.32 11/8 26.95 4 13
CRM Liem, Kau 29.00 10/9 28.75 5 12
UC02 Bandeira-deMello, Rodrigo 30.00 8/4 29.15 6 11
GBM Cloitre, Christophe 29.72 9/2 29.81 7 10
UC02 Kishchenko, Roman 30.59 8/1 30.29 8 9
SWS Riley, Sean 32.50 6/1 32.55 9 8
YNS Sullivan, John 32.10 6/8 32.57 10 7
GBM Danielson, Kurt 33.00 5/10 NS 0
GBM Whitford, Matthew 26.30 13/5 NS 0
Age Group 45-49
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
UC02 Waldfried, Carlo 26.50 13/4 25.83 1 17
GSP Carroll, Stephen 27.59 12/4 26.26 2 15
WCMS Strehle, Andrew 27.74 12/2 28.61 3 14
SWS Mazzella, Angelo 33.07 4/5 32.02 4 13
ABC Juethner, Konrad 35.25 3/5 33.74 5 12
GBM Rooney, Alec 34.20 4/3 34.26 6 11
UC02 Bashista, Mark 29.00 10/8 NS 0
SWMR Garcia, Albert 27.64 12/7 NS 0
CRM Gieske, Scott 30.26 8/8 NS 0
ABC Hall, Matthew 30.25 8/3 NS 0
CRM Mills, Edward 40.00 2/3 NS 0
SWMR Rogers, John 27.89 12/10 NS 0
NMEG Siepser, Craig 31.50 6/6 NS 0
UC02 Taub, Philip 31.00 7/9 NS 0
NEM Avard, Christian 31.21 NS 0
Age Group 50-54
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
1776 Hiltabiddle, Steve 24.78 14/4 24.55 1 17
NITR Heber, Scott 24.91 14/7 25.13 2 15
WCMS Blood, Jonathan 27.24 13/1 28.23 3 14
CONN Wyckoff, Benjamin 30.30 8/9 28.32 4 13
GBM Schultz, Richard 29.15 9/5 28.47 5 12
SWMR Bevilacqua, Joseph 28.85 11/1 29.26 6 11
KFAC Correll, Sean 31.00 7/3 29.32 7 10
SRPM Johnson, Eric 30.00 8/5 29.34 8 9
WAM Ols, John 29.00 10/2 30.07 9 8
GBM Schmuhl, Frederick 29.98 9/1 30.23 10 7
SWMR Sayles, Douglas 29.94 9/9 30.30 11 6
KEEN Fabian, Jack 36.22 3/7 31.35 12 5
FLA Grady, Seth 31.57 6/7 31.92 13 4
UCLB Chestnut, Wendell 30.00 9/10 32.23 14 3
GBM Madden, Peter 35.00 4/2 33.04 15 2
SRPM O'Donnell, Steve 35.00 4/10 34.63 16 1
BYB Nichols, Jeffry 38.00 2/5 35.51 17 0
ABC McMorrow, Rob 29.50 9/7 NS 0
CONN Sargent, Jeff 27.75 12/9 NS 0
Age Group 55-59
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
GBM Davis, Guy 27.80 12/1 27.75 1 17
UC02 Weissman, Greg 28.94 10/7 28.03 2 15
CONN Hebner, George 27.50 12/5 28.52 3 14
WCMS Brown, Phil 29.02 10/1 28.81 4 13
CRM Davis, William 28.53 11/2 28.95 5 12
SWMR Torgerson, Rob 28.87 11/10 29.68 6 11
CRM Alexander, Mark 29.69 9/8 29.86 7 10
GSP DeLew, Christopher 30.29 8/2 29.90 8 9
WAM McGahie, Ted 31.55 6/4 29.91 9 8
CRM Wallace, Thomas 29.35 9/4 30.04 10 7
SRPM Meier, Bill 28.98 10/3 30.21 11 6
MAMA Totten, Mark 31.00 7/6 30.35 12 5
MAMA Foster, Walter 32.70 5/5 30.38 13 4
SRPM Purdy, Neil 31.33 7/10 31.23 14 3
YNS Dearmin, Carl 31.50 6/5 31.80 15 2
UCLB Estabrook, Todd 32.90 5/7 32.94 16 1
UC02 Savuto, Paul 33.00 5/1 33.01 17 0
BUMS# Deville, Douglas 49.00 1/8 33.39 18 0
UCLB Grant, Charles 33.00 5/8 33.53 19 0
WAM Shattuck, Doug 36.00 3/4 34.12 20 0
MESC Roth, Douglas 33.65 4/6 34.36 21 0
SWS Graham, James 35.00 4/9 36.42 22 0
SRPM Ramirez, Francisco 36.73 3/3 37.49 23 0
UC05 Robbins, Gary 44.00 1/5 40.89 24 0
NMEG Burke, Chris 31.00 7/8 NS 0
SWMR Burks, Vincent 45.00 1/4 NS 0
GBM Gendreau, Edmund 27.50 13/10 NS 0
TNYA Goran, Steven 52.26 1/9 NS 0
CONN Canning, Peter 34.00 NS 0
NMEG Hinebaugh, Carl 31.00 NS 0
Age Group 60-64
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
MESC Syphers, Dale 30.96 7/5 30.16 1 17
GBM Ceckler, Jack 31.01 7/1 30.27 2 15
UCLB Davis, Bill 30.00 8/7 30.32 3 14
LANE O'Brien, David 31.00 7/7 30.90 4 13
WELL Donnelly, Kevin 29.68 9/3 31.12 5 12
SWMR Elturkmani, Majed 33.00 5/3 32.23 6 11
ABC McLaughlin, Brian 32.73 5/6 34.03 7 10
NSY Wettach, Robert 34.00 4/7 34.82 8 9
MIT Heyison, Michael 37.20 3/9 35.67 9 8
SWMR Dow, Paul 37.00 3/8 36.24 10 7
HOLY Gottsegen, David 44.94 1/6 45.38 11 6
NEM Skolnick, Stewart 32.26 6/9 NS 0
Age Group 65-69
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
SRPM Epstein, Daniel 31.00 7/4 31.07 1 17
BUMS! Pot, Eugene 32.11 6/2 31.67 2 15
GBM Newkirk, Thomas 33.00 5/9 32.84 3 14
SRPM Olander, John 32.87 5/4 33.84 4 13
GSP Plencner, Bob 33.00 5/2 34.64 5 12
YNS Prue, Paul 43.00 2/1 36.21 6 11
SWMR Morse, Tim 35.00 4/1 37.16 7 10
UC02 Hassey, James 37.28 3/1 38.31 8 9
GSP Edsall, David 37.00 3/2 39.46 9 8
Age Group 70-74
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
SWMR Wright, Phil 34.00 4/4 31.68 1 17
GBM Lewis, John 35.48 3/6 37.01 2 15
ABC Baxter, David 38.00 2/6 38.86 3 14
CONN Epstein, Paul 42.00 2/2 42.46 4 13
ABC Terry, Jim 43.00 2/10 42.58 5 12
SWMR Roccabello, John 55.27 1/1 1:02.48 6 11
Age Group 75-79
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
GSP Coupe, George 37.30 3/10 36.97 1 17
ADMS Kilroy, Thomas 42.00 2/9 42.02 2 15
GBM Read, Philip 40.00 2/8 43.10 3 14
ABC Ribush, Nicholas 46.00 1/3 45.45 4 13
SRPM Hatchette, Michael 50.00 1/2 48.05 5 12
WAM Hutchings, Dick 39.00 2/4 NS 0
SYSM Mitchell, Jack 59.71 NS 0
Age Group 80-84
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
CRM Martin, Charles 1:12.00 1/10 1:09.75 1 17
SRPM Bernstein, Bruce 55.00 NS 0
Key
NS No Swim (or No Show)
<<< Previous Event    
Next Event >>>
For informational purposes only.  All times are unofficial just like a scoreboard.  For official times see official results at meet.
Club Assistant
Advertisement will open in a new window.
This Meet > Swim Meets > Home