SwimPhone
Meet Home | Events | Swimmers | Clubs

2017 U.S. Masters Swimming Summer National Championship

Event Results

Event 35 Men 100 M Back

Results by Age Group   Results by Result Time

Age Group 18-24
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
UC30 Ekstrom, Jonathan 1:10.00 18/5 1:08.41 1 11
GMUP Danchak, Alexander 1:03.91 18/4 NS 0
UC45 Purrington, Nicholas 1:10.00 18/3 NS 0
Age Group 25-29
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
ROSE Porrazzo, Ralph 1:04.65 17/6 59.65 1 11
TOC Hurko, Matt 1:00.15 17/4 1:00.05 2 9
SFTL Jackwin, Eric 1:07.76 17/7 1:05.76 3 8
MINN Albu, Phil 1:01.85 17/5 1:07.40 4 7
UC30 Hubbard, Max 1:15.25 16/3 1:08.48 5 6
DAM Docken, Steffen 1:09.78 17/1 1:13.59 6 5
NORT Broch, William 1:07.52 17/2 1:17.02 7 4
MINN Eggersgluss, Andrew 1:14.32 17/8 1:17.05 8 3
PCAT Aselton, John 1:02.19 17/3 NS 0
MINN Wojta, Samuel 1:15.00 16/4 NS 0
Age Group 30-34
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
IM Pedersen, Robert 1:13.04 16/5 1:08.63 1 11
ROSE Kim, Gene 1:15.01 16/6 1:16.40 2 9
Age Group 35-39
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
PBM Lotano, Daniel 1:07.85 15/4 1:04.33 1 11
DAM Roper, Matt 1:08.56 15/5 1:08.84 2 9
DAS Weber, Matthew 1:11.67 15/3 1:10.40 3 8
MATD Dimitrov, Matias 1:15.00 15/6 1:12.03 4 7
CMS Bergford, Brian 1:17.25 15/2 1:16.52 5 6
DAM Waterson, Kevin 1:18.62 15/7 1:18.00 6 5
PMST Gohman, Chad 1:21.46 15/1 1:24.97 7 4
Age Group 40-44
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
STAN Stringer, Sean 1:06.83 14/4 1:07.41 1 11
NAST Maydak, Jeffrey 1:10.65 14/2 1:09.34 2 9
PSM DeWard, Robert 1:14.92 14/1 1:13.18 3 8
OREG Miller, Matt 1:12.50 14/7 1:14.90 4 7
CVMM Karren, Kelly 1:08.80 14/6 NS 0
BCTM Nakahodo, Sidney 1:08.71 14/3 NS 0
SFTL Tiozzo, Eduard 1:08.57 14/5 NS 0
Age Group 45-49
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
MINN Tripps, Scott 1:07.07 13/5 1:05.62 1 11
NCMS Lee, Lawrence 1:05.63 13/4 1:06.10 2 9
LVM Wegner, Dan 1:07.85 13/3 1:06.35 3 8
SFTL Koenig, Kit 1:13.69 13/6 1:13.60 4 7
MICH Sturdy, Patrick 1:19.00 13/2 1:21.09 5 6
Age Group 50-54
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
ROSE Granger, Nicolas 1:01.89 12/4 1:01.57 1 11
IM Tuchler, Jim 1:06.80 12/6 1:05.30 2 9
ARIZ Dickson, Kurt 1:06.68 12/3 1:05.87 3 8
SFTL Segarra, Rafael 1:08.26 12/2 1:08.39 4 7
MINN Schlichting, Randy 1:11.88 12/1 1:10.43 5 6
MICH Christensen, Kurt 1:11.50 12/7 1:11.43 6 5
VMST Clear, Kirk 1:11.91 12/8 1:12.76 7 4
UC14 Krieger, Dima 1:18.68 4/2 1:13.10 8 3
ENSW McPherson, John 1:17.00 4/4 1:19.84 9 2
SFTL Horwitz, Peter 1:15.00 4/3 NS 0
NS Krishtal, Valeriy 1:06.67 12/5 NS 0
MMA Livingston, Tommy 1:25.00 4/5 NS 0
Age Group 55-59
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
MOVY Wells, Brad 1:09.00 11/4 1:08.05 1 11
WMAC Grisa, Thomas 1:13.05 11/3 1:10.20 2 9
SFTL Zubero, David 1:13.86 11/7 1:10.79 3 8
MTSC Thain, Doug 1:14.31 11/1 1:11.76 4 7
OREG Uebele, Keith 1:13.76 11/2 1:11.90 5 6
DAMM Myers, Ross 1:11.73 11/5 1:12.01 6 5
CONN Gunzl, Arthur 1:15.28 10/3 1:12.89 7 4
SYSM Newman, Steven 1:15.00 10/4 1:14.17 8 3
MINN Brenton, Ken 1:17.26 10/1 1:14.52 9 2
MICH Pogue, Jim 1:15.00 11/8 1:14.92 10 1
PBM Caudrillier, Francois 1:16.50 10/7 1:15.87 11 0
WMAC Blommel, Gregory 1:15.86 10/2 1:16.28 12 0
IAMA Kealy, Daniel 1:15.20 10/5 1:16.57 13 0
SFTL Marks, Ronald 1:18.50 9/4 1:17.43 14 0
BUMS Kristek, Steven 1:18.00 10/8 1:18.14 15 0
SFTL Hendrick, Marty 1:15.62 10/6 1:18.89 16 0
SLAM Dennis, Justin 1:20.28 9/5 1:19.08 17 0
UC40 Patterson, Daniel 1:21.50 9/7 1:20.43 18 0
1776 Matz, Michael 1:21.72 9/1 1:20.94 19 0
NORT Punyko, Bill 1:21.78 9/8 1:22.47 20 0
MINN Nelson, Stephen 1:23.59 4/6 1:26.34 21 0
UC38 Anderson, Bruce 1:13.33 11/6 NS 0
CTMS Moore, Lin 1:21.19 9/2 NS 0
IM Ruderman, Richard 1:21.00 9/6 NS 0
UTAH Treiman, Gerald 1:20.91 9/3 NS 0
Age Group 60-64
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
NCMS Klein, Jonathan 1:08.51 8/4 1:10.78 1 11
MINN Lukens, Jeffrey 1:12.00 8/5 1:14.18 2 9
PSM Graham, Donald 1:13.22 8/3 1:14.79 3 8
IM Black, Boyd 1:20.86 7/2 1:14.89 4 7
TSUN Darlington, Taite 1:18.10 7/4 1:16.32 5 6
GAJA Hildebrandt, David 1:16.17 8/6 1:16.89 6 5
MINN Holthus, Brian 1:16.50 8/2 1:17.59 7 4
PALM Slowey, Michael 1:17.23 8/8 1:17.92 8 3
MOVY Welchlin, Bob 1:16.50 8/7 1:18.22 9 2
LIB Keil, Todd 1:19.51 7/5 1:18.46 10 1
SAWS Crist, Bruce 1:19.84 7/6 1:21.20 11 0
NEM Bright, David 1:21.00 7/7 1:22.43 12 0
JAMM Nelson, John 1:22.80 7/8 1:23.84 13 0
CSMT Bargar, Scott 1:30.49 4/7 1:24.00 14 0
CMS Benson, Stan 1:22.00 7/1 NS 0
UC33 Gordin, Scott 1:16.59 8/1 NS 0
TXLA Vandam, David 1:19.77 7/3 NS 0
Age Group 65-69
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
NCMS Bober, Richard 1:14.26 6/4 1:14.71 1 11
WMST Tharp, Greg 1:16.17 6/5 1:18.59 2 9
WIN Voisard, Brian 1:19.50 6/6 1:18.93 3 8
RMST Rysdon, Jon 1:20.00 6/2 1:19.23 4 7
PBM Schmidt, George 1:17.44 6/3 1:19.28 5 6
GRA Kerns, Hubie 1:20.00 6/1 1:19.59 6 5
MINN Nelson, Steven 1:23.00 6/8 1:20.19 7 4
SKY Tingley, William 1:25.99 5/3 1:24.92 8 3
BUMS Kornblatt, Daniel 1:24.00 5/4 1:25.88 9 2
ROSE Hitch, Walter 1:28.00 5/6 1:26.63 10 1
1776 Jones, Robert 1:31.10 5/2 1:30.47 11 0
MICH Thompson, Frank 1:20.00 6/7 1:31.26 12 0
PSM Fogg, Stephen 1:34.72 5/7 1:33.09 13 0
MINN Joyner, Jay 2:15.00 1/5 2:16.47 14 0
SFTL Akbar, Clyde 2:55.48 1/6 3:39.68 15 0
PSM Warner, Frank 1:24.21 5/5 NS 0
Age Group 70-74
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
ARIZ Wilder, Hugh 1:16.00 3/4 1:13.49 1 11
PALM Brzezinski, Jay 1:20.00 3/5 1:18.06 2 9
LMAO Wright, Gregg 1:20.77 3/3 1:23.36 3 8
MINN Kleffman, Robin 1:32.30 3/2 1:26.82 4 7
WMAC Meehan, Tom 1:30.00 3/6 1:28.30 5 6
PBM Parsons, Roger 1:34.25 3/7 1:32.44 6 5
WMAC Hollub, Greg 1:37.55 3/1 1:33.95 7 4
PSCM Gemmill, Dave 1:40.00 3/8 NS 0
Age Group 75-79
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
TOC Van Horn, William 1:40.00 2/7 1:33.25 1 11
MINN Bergman, John 1:35.00 2/6 1:38.82 2 9
MM Avery, John 1:52.44 2/5 1:54.02 3 8
ARIZ Moye, Paul 1:56.00 2/8 NS 0
Age Group 80-84
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
INDY Costill, David 1:35.50 2/3 1:29.06 1 11
IM Ackerman, Owen 1:45.00 2/4 1:37.71 2 9
O*H* Oyakawa, Yoshi 1:42.00 2/2 1:44.00 3 8
MINN Magee, Pete 1:54.92 2/1 1:55.00 4 7
Age Group 85-89
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
PMST Farrar, Frank 2:55.68 1/2 3:23.32 1 11
UC33 McConnell, Stan 2:22.00 1/3 NS 0
Age Group 95-99
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
OREG Lamb, Willard 2:08.64 1/4 2:11.19 1 11
Key
NS No Swim (or No Show)
For informational purposes only.  All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Swim Smart
Advertisement will open in a new window.
This Meet > Swim Meets > Home