2017 U.S. Masters Swimming Summer National Championship

Event Results

Event 25 Men 100 M Breast

Results by Age Group   Results by Result Time

Age Group 18-24
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
DKTA Brower, Andrew 1:04.08 19/4 1:05.90 1 11
BOZE Kelly, Matthew 1:16.55 19/7 1:12.84 2 9
WMAC Hora, Nicholas 1:16.50 19/2 1:15.75 3 8
ARMS Frederick, Aaron 1:13.18 19/3 1:16.06 4 7
UC30 Baetzold, Seth 1:16.14 19/6 1:18.02 5 6
MINN Klemm, Josh 1:26.01 13/4 1:19.09 6 5
MINN Breheim, Greg 1:11.93 19/5 1:21.19 7 4
BCTM Escareno, Jesus 1:22.56 19/8 1:22.20 8 3
MINN Vogt, Logan 1:30.49 13/5 1:23.77 9 2
UC17 Muni, Nicholas 1:20.88 19/1 1:27.70 10 1
UC38 Rodriguez Martinez, Adrian 1:53.92 5/8 1:32.93 11 0
Age Group 25-29
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
MICH Ksebati, Fares 1:11.99 18/4 1:10.50 1 11
OREG Asleson, Kris 1:15.00 18/3 1:13.92 2 9
SFTL Jackwin, Eric 1:15.76 18/6 1:14.61 3 8
MINN Forslund, Cory 1:13.90 18/5 1:15.23 4 7
SCAQ Leung, Brian 1:16.46 18/2 1:19.07 5 6
MINN Carlson, Reid 1:17.00 18/7 1:22.50 6 5
MMMT Divilbiss, Zachary 1:20.91 18/1 1:25.38 7 4
NEM Hsieh, Adam 1:24.51 18/8 1:25.89 8 3
Age Group 30-34
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
DKTA Yagi, Keisuke 1:06.56 17/4 1:07.16 1 11
MINN Prokop, Luke 1:09.00 17/3 1:11.45 2 9
DKTA Schneider, Jeffrey 1:08.00 17/5 1:12.24 3 8
UC30 Girard, Matt 1:10.00 17/6 1:14.52 4 7
SFTL Wenzel, Serge 1:13.26 17/7 1:16.84 5 6
NAST Rosier, Nicholas 1:16.38 17/1 1:19.89 6 5
CMS Ganiyev, Doston 1:18.43 17/8 1:20.39 7 4
CONN Duguay, Robert 1:39.91 13/7 1:36.54 8 3
MYWM Kale, Nachiket 1:31.30 13/6 NS 0
UC30 Markota, Matej 1:10.00 17/2 NS 0
Age Group 35-39
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
CMS David, Emmanuel 1:11.92 16/4 1:12.07 1 11
PALM Malik, Michael 1:20.08 16/2 1:16.05 2 9
WH2O Corcho, Rodrigo 1:14.89 16/5 1:17.76 3 8
SCCM Bouchard, Trevor 1:18.73 16/3 1:19.11 4 7
O2 Kovacs, Gary 1:26.26 16/1 1:24.19 5 6
CMS Bergford, Brian 1:25.25 16/7 1:25.22 6 5
MOVY Houts, Thomas 1:30.23 16/8 1:27.15 7 4
MINN Roub, Adam 1:19.10 16/6 1:29.57 8 3
MINN Opheim, Robert 1:33.05 13/8 NS 0
Age Group 40-44
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
MINN Jacobson, Brian 1:07.58 15/4 1:11.44 1 11
SYSM Palace, Mark 1:20.72 15/5 1:20.26 2 9
DAM Muir, Scott 1:22.57 15/6 1:22.34 3 8
WMAC Wu, Bobby 1:27.73 15/2 1:26.43 4 7
NEM Graham, David 1:22.01 15/3 1:28.33 5 6
WMAC Bayliss, Adam 1:42.10 15/1 1:31.93 6 5
SFTL Cox, Raymond 1:33.00 15/7 1:32.79 7 4
Age Group 45-49
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
YCFM Van Thielen, Mike 1:08.39 14/4 1:09.29 1 11
PSM Doherty, Todd 1:14.88 14/6 1:11.99 2 9
TFAM Kennedy, Patrick 1:13.81 14/3 1:13.19 3 8
NCMS Dunson, David 1:13.57 14/5 1:15.37 4 7
UMAC Doane, Michael 1:15.30 14/2 1:17.21 5 6
MINN Soltis, Brian 1:19.28 14/7 1:19.46 6 5
MOVY Grimm, Kurt 1:20.29 14/1 1:22.23 7 4
MICH Cabbage, Sean 1:21.68 14/8 1:24.14 8 3
PBM Ames, Eddie 1:32.14 13/1 1:28.53 9 2
MINN Guillen, Newton 1:28.50 13/3 1:32.14 10 1
SFTL Bynoe, Ralph 2:45.77 1/8 2:23.97 11 0
MINN Soltis, Mike 1:24.30 13/2 NS 0
Age Group 50-54
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
IM Tuchler, Jim 1:12.00 12/4 1:10.79 1 11
SFTL Fiser, Graeme 1:12.77 12/5 1:12.41 2 9
VMST Harris, Gregory 1:14.71 12/3 1:12.45 3 8
YCFM Livingston, Terry 1:14.81 12/6 1:13.81 4 7
MINN Ewing, Michael 1:15.92 12/2 1:16.17 5 6
PSM Esko, Kevin 1:17.26 12/7 1:20.55 6 5
IM Brandt, Mark 1:19.17 12/8 1:20.99 7 4
MOVY Thompson, Anthony 1:20.99 11/4 1:22.78 8 3
MINN Stenroos, John 1:17.34 12/1 1:22.93 9 2
REDT Hetzel, William 1:26.50 11/6 1:24.72 10 1
UC50 Perillo, Luis 1:21.83 11/5 1:26.09 11 0
WLOO Vogel, Brian 1:29.69 11/7 1:29.59 12 0
WMAC Brudnak, Mark 1:26.91 11/2 NS 0
ROSE Mc Ginley, Patrick 1:26.18 11/3 NS 0
Age Group 55-59
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
RICE Guthrie, David 1:07.97 10/4 1:08.02 1 11
GS McAdam, Robert 1:16.02 10/3 1:15.67 2 9
PBM Aubrey, Michael 1:17.27 10/1 1:16.65 3 8
MINN Kochendorfer, James 1:16.37 10/6 1:17.37 4 7
SCCM Ritchie, Andy 1:16.55 10/2 1:18.12 5 6
GSM Doyle, Benn 1:17.00 10/7 1:18.65 6 5
OREG Howell, Richard 1:21.00 9/6 1:21.42 7 4
WMAC Blommel, Gregory 1:21.20 9/2 1:21.81 8 3
MOST Richey, Steven 1:21.53 9/7 1:22.71 9 2
ARIZ Baird, Jeff 1:22.00 9/1 1:23.49 10 1
NEM Davis, William 1:27.01 8/5 1:24.23 11 0
IM Holmberg, Tom 1:23.24 9/8 1:24.72 12 0
IAMA Huebener, Wayne 1:28.14 8/3 1:27.87 13 0
NORT Licari, Robert 1:29.69 8/2 1:29.15 14 0
MINN Fleming, Patrick 1:27.00 8/4 1:29.30 15 0
DAMM Myers, Ross 1:32.29 8/7 1:31.13 16 0
TVM Hektner, Eric 1:29.16 8/6 1:33.98 17 0
UC38 Anderson, Bruce 1:17.66 10/8 NS 0
WMAC Holland, David 1:18.00 9/5 NS 0
DKTA McGraw, Thomas 1:45.35 8/1 NS 0
PBM Moreno, Al 1:20.30 9/3 NS 0
CMS Scott, Greg 1:13.99 10/5 NS 0
ARIZ Vargas, Daniel 1:17.94 9/4 NS 0
Age Group 60-64
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
MICH Parker, Randy 1:17.21 7/3 1:18.68 1 11
FAST Neville, Richard 1:16.74 7/5 1:19.23 2 9
KM Hamm, Michael 1:17.36 7/6 1:19.93 3 8
PALM Slowey, Michael 1:20.21 7/7 1:20.52 4 7
IM Seybold, Harvey 1:19.94 7/2 1:21.48 5 6
RHMS Rider, Lee 1:16.00 7/4 1:23.33 6 5
MINN Evers, John 1:26.77 6/5 1:25.34 7 4
CMS Louie, Jamie 1:24.75 7/8 1:25.85 8 3
NEM Battistini, Rick 1:27.08 6/3 1:26.81 9 2
SKY Haberek, Cork 1:23.81 7/1 1:26.85 10 1
WMAC Hoganson, Robert 1:27.50 6/2 1:28.73 11 0
MINN Anderson, Jay 1:25.67 6/4 1:29.03 12 0
MELO Pinto, Harlan 1:30.35 6/8 1:29.84 13 0
DAM Woodruff, David 1:28.11 6/7 1:30.26 14 0
MINN Kopp, Lindsey 1:30.00 6/1 1:30.62 15 0
PCCM Anderson, Robert 1:27.23 6/6 1:30.75 16 0
PMST Trussell, Tony 1:31.87 5/5 1:30.75 16 0
AKMS Withoff, David 1:30.50 5/4 1:31.40 18 0
MICH Aumiller, Joe 1:34.28 5/2 1:32.37 19 0
MICH Phillips, Mike 1:32.68 5/3 1:38.60 20 0
UC21 Gerlich, Peter 2:12.02 5/1 2:09.34 21 0
DOC Finn, Peter 1:32.84 5/6 NS 0
MINN Hullsiek, Ted 1:35.00 5/7 NS 0
Age Group 65-69
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
PSM Colella, Rick 1:15.94 4/4 1:14.77 1 11
IM Dahlberg, Peder 1:25.51 4/6 1:20.48 2 9
OREG Stark, Allen 1:20.99 4/5 1:24.09 3 8
CMS MacDonald, Lee 1:25.00 4/3 1:27.87 4 7
1776 Dougherty, Stephen 1:27.28 4/2 1:31.98 5 6
MINN Anderson, Marc 1:30.25 4/7 1:32.30 6 5
MINN Bovard, Ralph 1:38.07 4/8 1:35.38 7 4
GRA Rollins, Bruce 1:35.02 4/1 1:35.56 8 3
FAST Baumann, Martin 1:40.00 2/7 1:36.82 9 2
BUMS Pot, Eugene 1:44.20 2/8 1:44.60 10 1
MINN Joyner, Jay 2:15.00 1/6 2:15.25 11 0
Age Group 70-74
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
IM Wendt, George 1:40.00 3/2 1:31.00 1 11
PSM Peterson, Steven 1:29.90 3/4 1:32.09 2 9
MINN Pelissier, Jim 1:37.00 3/3 1:34.04 3 8
MINN Kleffman, Robin 1:36.10 3/5 1:34.19 4 7
PSCM Gemmill, Dave 1:40.00 3/6 1:36.72 5 6
PBM Parsons, Roger 1:46.50 3/8 1:45.52 6 5
NASH Fuenmayor, Jose 1:42.96 3/7 1:47.13 7 4
WMAC Pease, Richard 1:45.00 3/1 1:47.57 8 3
Age Group 75-79
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
GRA Freshley, Mike 1:27.74 2/3 1:30.89 1 11
CMS Burgess, Thom 1:47.00 2/2 1:47.32 2 9
T2NM Wakelin, Fred 1:50.00 2/1 1:58.25 3 8
MINN Arlander, David 1:52.15 2/6 1:58.50 4 7
RMST Chadsey, William 1:47.83 2/5 2:02.77 5 6
MINN Bigger, Leland 2:08.33 1/5 2:06.16 6 5
UC08 Loewe, Raymond 1:35.09 2/4 NS 0
Age Group 80-84
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
INDY Costill, David 1:42.00 1/3 1:40.90 1 11
MICH Martin, Ray 1:51.88 1/2 1:56.53 2 9
WMAC May, George 2:01.83 1/1 1:56.55 3 8
MINN Kansas, Bill 2:00.00 1/4 2:06.78 4 7
Age Group 85-89
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
SRM Stupfel, Norman 2:39.00 1/7 2:19.51 1 11
Key
NS No Swim (or No Show)
For informational purposes only.  All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Advertise Here
Advertisement will open in a new window.
This Meet > Swim Meets > Home