SwimPhone
Meet Home | Events | Swimmers | Clubs

2017 U.S. Masters Swimming Summer National Championship

Event Results

Event 17 Men 200 M Breast

Results by Age Group   Results by Result Time

Age Group 18-24
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
WMAC Hora, Nicholas 2:40.90 15/4 2:45.97 1 11
ARMS Frederick, Aaron 2:43.00 15/5 2:50.13 2 9
UC17 Muni, Nicholas 2:57.92 15/3 3:10.12 3 8
MINN Vogt, Logan 3:02.82 15/6 3:10.58 4 7
BCTM Escareno, Jesus 3:13.00 15/2 NS 0
Age Group 25-29
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
MICH Ksebati, Fares 2:37.99 14/5 2:39.68 1 11
SCAQ Leung, Brian 2:34.96 14/4 2:48.78 2 9
OREG Asleson, Kris 3:00.00 14/6 2:50.43 3 8
NCMS Sauter, Trace 2:50.00 14/3 2:52.80 4 7
MINN Warner, Aaron 3:12.00 14/2 3:29.82 5 6

MINN Forslund, Cory 2:42.49 NS NS 0
Age Group 30-34
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
MINN Prokop, Luke 2:25.00 13/4 2:37.85 1 11
UC30 Girard, Matt 2:35.00 13/5 2:50.65 2 9
CMS Ganiyev, Doston 3:04.79 13/6 3:00.46 3 8
IM Pedersen, Robert 3:04.61 13/3 3:01.10 4 7
ROSE Kim, Gene 3:30.01 13/7 3:06.36 5 6
BERK Hoke, James 3:11.50 13/2 3:22.70 6 5
Age Group 35-39
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
CMS David, Emmanuel 2:38.01 12/4 2:42.88 1 11
PALM Malik, Michael 2:52.22 12/3 2:49.05 2 9
WH2O Corcho, Rodrigo 2:43.00 12/5 2:54.28 3 8
CMS Bergford, Brian 3:10.00 12/2 3:01.51 4 7
SCCM Bouchard, Trevor 3:10.00 12/7 3:02.46 5 6
SWIA Okerbloom, Neal 3:09.47 12/6 3:07.63 6 5
DAM Waterson, Kevin 3:19.13 12/8 3:15.87 7 4
MINN Johnson, Luke 3:17.26 12/1 3:20.23 8 3
Age Group 40-44
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
UC04 McNelis, Michael 3:03.00 11/5 2:54.55 1 11
SYSM Palace, Mark 3:03.12 11/3 3:00.66 2 9
DAM Muir, Scott 3:01.55 11/4 3:02.15 3 8
WMAC Wu, Bobby 3:12.47 11/6 3:16.51 4 7
NEM Graham, David 3:18.32 11/2 3:19.72 5 6
SFTL Cox, Raymond 3:26.41 11/7 3:32.57 6 5
SFTL Vogel, Michel 4:58.76 11/1 3:44.86 7 4
Age Group 45-49
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
PSM Doherty, Todd 2:43.08 10/4 2:38.70 1 11
TFAM Kennedy, Patrick 3:03.74 10/6 2:39.69 2 9
MINN Soltis, Brian 2:55.16 10/3 2:57.14 3 8
NCMS Dunson, David 2:47.51 10/5 2:58.18 4 7
SFTL Koenig, Kit 3:19.43 10/1 3:13.04 5 6
MOVY Grimm, Kurt 3:10.98 10/2 3:16.49 6 5
PBM Ames, Eddie 3:25.78 10/8 3:24.23 7 4
SFTL Lassen, Jason 3:15.19 10/7 3:30.16 8 3

MINN Soltis, Mike 3:15.00 NS NS 0
Age Group 50-54
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
IM Tuchler, Jim 2:35.90 9/4 2:37.87 1 11
SFTL Fiser, Graeme 2:40.77 9/5 2:40.06 2 9
VMST Harris, Gregory 2:45.10 9/3 2:45.54 3 8
MINN Ewing, Michael 2:52.89 9/6 2:50.14 4 7
IAMA Bennett, Dennis 2:57.91 9/7 2:55.63 5 6
IM Brandt, Mark 2:54.75 9/2 2:57.16 6 5
MOVY Thompson, Anthony 3:09.09 9/8 3:04.07 7 4
ROSE Mc Ginley, Patrick 3:08.36 9/1 3:17.97 8 3
EMSC Summers, Scott 3:29.17 5/7 3:33.03 9 2

PSM Esko, Kevin 2:55.03 NS NS 0
YCFM Livingston, Terry 2:51.18 NS NS 0
Age Group 55-59
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
RICE Guthrie, David 2:30.63 8/4 2:31.23 1 11
GS McAdam, Robert 2:50.75 8/3 2:47.13 2 9
SCCM Ritchie, Andy 2:47.50 8/5 2:48.93 3 8
MINN Kochendorfer, James 2:56.10 8/6 2:53.65 4 7
PBM Aubrey, Michael 2:56.22 8/2 2:54.17 5 6
OREG Howell, Richard 3:10.00 5/5 3:03.38 6 5
MOST Richey, Steven 3:07.42 8/8 3:03.53 7 4
IAMA Huebener, Wayne 3:08.74 5/4 3:08.37 8 3
IM Holmberg, Tom 3:05.51 8/1 3:08.86 9 2
SFTL Marks, Ronald 3:10.00 5/3 3:10.82 10 1
ARIZ Baird, Jeff 3:00.00 8/7 3:12.05 11 0
O2 Schiemann, Steven 3:16.00 5/6 3:17.58 12 0
TVM Hektner, Eric 3:17.75 5/2 3:34.22 13 0

UC38 Anderson, Bruce 2:54.77 NS NS 0
GSM Doyle, Benn 2:53.00 NS NS 0
WMAC Holland, David 2:50.00 NS NS 0
PBM Moreno, Al 3:02.15 NS NS 0
CMS Scott, Greg 2:44.08 NS NS 0
ARIZ Vargas, Daniel 2:56.05 NS NS 0
Age Group 60-64
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
KM Hamm, Michael 2:55.64 7/4 2:59.70 1 11
PALM Slowey, Michael 3:00.82 7/3 3:00.26 2 9
O*H* Wasserman, Neil 3:01.73 7/6 3:01.57 3 8
MICH Parker, Randy 3:02.78 7/2 3:03.18 4 7
CMS Louie, Jamie 3:03.99 7/7 3:05.00 5 6
RHMS Rider, Lee 3:00.00 7/5 3:07.75 6 5
NEM Battistini, Rick 3:17.99 6/5 3:15.03 7 4
SKY Haberek, Cork 3:06.10 7/1 3:15.06 8 3
MINN Evers, John 3:10.00 7/8 3:16.75 9 2
DAM Woodruff, David 3:19.70 6/6 3:23.23 10 1
MINN Kopp, Lindsey 3:28.00 6/1 3:23.87 11 0
AKMS Withoff, David 3:23.00 6/2 3:26.68 12 0
MICH Aumiller, Joe 3:23.58 6/7 3:26.91 13 0
PCCM Anderson, Robert 3:18.93 6/3 3:30.43 14 0
MELO Pinto, Harlan 3:29.54 6/8 3:33.30 15 0
MICH Phillips, Mike 3:16.91 6/4 3:34.38 16 0
SFTL Larson, Allen 4:03.07 1/8 4:04.43 17 0
UC21 Gerlich, Peter 4:55.56 1/7 4:46.13 18 0

KISU Carlsen, Glenn 3:03.34 NS NS 0
MICH Forgione, David 6:37.12 NS NS 0
WMAC Hoganson, Robert 3:30.00 NS NS 0
MINN Hullsiek, Ted 3:35.00 NS NS 0
Age Group 65-69
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
IM Dahlberg, Peder 3:06.78 4/5 3:01.42 1 11
OREG Stark, Allen 2:59.99 4/4 3:03.39 2 9
CMS MacDonald, Lee 3:10.00 4/3 3:13.35 3 8
1776 Dougherty, Stephen 3:16.07 4/6 3:21.34 4 7
WMAC Millholland, Carl 3:30.00 4/2 3:35.62 5 6
MINN Bovard, Ralph 3:40.17 4/7 3:35.93 6 5
MINN Fine, Gary 3:42.00 4/1 3:46.23 7 4
FAST Baumann, Martin 3:50.00 4/8 3:54.89 8 3
TSUN Ceci, Louis 4:06.41 2/8 4:22.97 9 2
Age Group 70-74
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
PSM Peterson, Steven 3:20.60 3/5 3:17.88 1 11
CMS Carney, Kent 3:25.00 3/3 3:21.77 2 9
IM Wendt, George 3:20.00 3/4 3:22.79 3 8
SWIA LeMaster, Stan 3:29.19 3/6 3:24.63 4 7
MINN Pelissier, Jim 3:30.00 3/2 3:38.65 5 6
PSCM Gemmill, Dave 3:40.00 3/7 3:40.61 6 5
AMS Bailey, Conner 3:51.15 3/8 3:48.19 7 4
AGUA Bernstein, Rich 3:45.00 3/1 3:52.69 8 3
WMAC Pease, Richard 3:55.00 2/7 3:53.20 9 2
NASH Fuenmayor, Jose 3:52.31 2/6 4:00.59 10 1
WMAC Corris, Robert 4:00.00 2/5 4:03.26 11 0
Age Group 75-79
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
GRA Freshley, Mike 3:13.93 2/3 3:20.81 1 11
MINN Arlander, David 4:10.70 2/4 4:13.36 2 9
T2NM Wakelin, Fred 4:00.00 5/8 4:19.04 3 8
VMST Galletly, Sandy 4:33.65 2/1 4:24.84 4 7
RMST Chadsey, William 3:58.69 2/2 4:36.46 5 6

CMS Burgess, Thom 4:05.00 NS NS 0
UC08 Loewe, Raymond 3:34.15 NS NS 0
Age Group 80-84
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
INDY Costill, David 3:55.00 1/3 3:43.98 1 11
WMAC May, George 4:24.13 1/4 4:22.96 2 9
MINN Kansas, Bill 4:30.00 1/1 4:25.50 3 8
MICH Martin, Ray 4:09.48 1/2 4:26.47 4 7
Age Group 85-89
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
SRM Stupfel, Norman 5:59.00 1/6 5:01.63 1 11
SCCM Smith, Christopher 5:09.00 1/5 5:15.27 2 9
Key
NS No Swim (or No Show)
For informational purposes only.  All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
FINIS
Advertisement will open in a new window.
This Meet > Swim Meets > Home