SwimPhone
Meet Home | Events | Swimmers | Clubs

2017 U.S. Masters Swimming Summer National Championship

Event Results

Event 1 Men 1500 M Free

Results by Age Group   Results by Result Time

Age Group 18-24
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
MINN Nelson, Daniel 17:38.00 9/5 19:21.66 1 11
Age Group 25-29
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
SFTL Monahan, Sean 18:34.25 9/8 17:33.77 1 11
ROSE Daltorio, Robert 19:23.53 7/4 20:12.80 2 9
Age Group 30-34
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
NORT Rubesch, Maxwell 20:21.96 6/2 19:56.51 1 11
CONN Duguay, Robert 20:43.90 6/8 20:54.11 2 9
BERK Hoke, James 20:46.78 5/5 21:00.69 3 8

MINN Anderson, Joseph 17:31.32 NS NS 0
Age Group 35-39
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
CONN Virgil, Jeremy 17:59.20 9/6 17:54.18 1 11
PALM Malik, Michael 18:45.85 8/5 18:36.25 2 9
WMAC Girard, Alex 18:30.35 9/1 18:41.83 3 8
DAM Roper, Matt 18:37.84 8/4 18:59.85 4 7
MINN Overby, Nathan 21:25.35 4/5 20:43.97 5 6
MINN Johnson, Luke 21:34.04 4/6 20:47.57 6 5
Age Group 40-44
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
ROSE Popko, David 18:49.89 8/3 18:33.48 1 11
OREG Miller, Matt 18:55.00 8/2 19:25.70 2 9
GS Decker, John 19:59.56 7/1 19:40.40 3 8
SFTL Pardo, Robert 20:06.76 6/4 19:48.12 4 7
1776 Patterson, Thomas 19:50.00 7/7 20:06.64 5 6
MINN Myers, Scott 21:12.20 5/1 20:59.52 6 5
Age Group 45-49
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
SYSM Rodriguez, Ramses 18:22.63 9/7 18:45.82 1 11
YCFM Farrell, Andrew 19:05.26 8/1 19:38.32 2 9
Age Group 50-54
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
ARIZ Dickson, Kurt 17:42.11 9/3 17:39.99 1 11
UC38 Wells, Barton 17:30.27 9/4 17:50.94 2 9
MICH Anderson, Tony 18:00.23 9/2 17:57.97 3 8
CONN Reul, Andy 18:55.00 8/6 18:25.28 4 7
SWED Cordero, Billy 19:50.00 7/2 18:58.19 5 6
PALM Cook, Andy 19:37.25 7/3 19:22.83 6 5
IM Brandt, Mark 20:18.52 6/6 21:00.06 7 4
ROSE Mc Ginley, Patrick 20:44.79 5/4 21:02.12 8 3
MINN Kough, David 21:56.28 4/7 21:59.57 9 2
MINN Lulich, Ronald 22:43.51 3/2 22:58.16 10 1
NTXL Doyle, Michael 21:05.15 5/7 NS 0

MINN Reinartz, John 20:01.10 NS NS 0
Age Group 55-59
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
WMAC Biles, James 19:05.00 8/7 19:14.18 1 11
MTSC Thain, Doug 20:17.00 6/3 20:01.22 2 9
PSM Rogers, Randy 19:37.54 7/6 20:08.69 3 8
IM Seibt, Andreas 21:00.00 5/6 20:20.47 4 7
MOVY Valley, Eric 20:08.55 6/5 20:27.43 5 6
SGSC Leier, Brian 20:54.99 5/3 21:30.17 6 5
MACC Boisvert, Paul 21:18.00 5/8 21:30.19 7 4
MINN Collins, Craig 21:24.88 4/4 21:47.46 8 3

LSLP Francis, Lee 20:43.06 NS NS 0
Age Group 60-64
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
KISU Carlsen, Glenn 19:13.38 8/8 19:19.64 1 11
PAA Gibson, Christopher 19:37.00 7/5 19:53.92 2 9
O*H* Wasserman, Neil 20:05.00 7/8 20:14.83 3 8
AKMS Collier, Scott 20:31.68 6/7 20:45.50 4 7
TXLA Wood, Larry 23:10.00 3/8 20:48.23 5 6
IM Scanlan, Kevin 20:41.20 6/1 20:48.54 6 5
IAMA Kealy, Tom 22:58.00 3/7 21:06.53 7 4
NAM Tribuzi, Scot 22:30.00 3/6 21:36.52 8 3
MICH Aumiller, Joe 22:04.45 3/4 21:49.53 9 2
DOC Wright, Robert 21:59.12 4/1 21:59.33 10 1
MINN Schroeder, Robert 23:00.00 3/1 24:35.22 11 0

SYSM Kriger, Joel 20:00.00 NS NS 0
ARIZ Modjeska, Mark 20:13.81 NS NS 0
Age Group 65-69
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
GRA Kerns, Hubie 21:00.00 5/2 21:05.22 1 11
MOVY Glidden, Chip 21:35.09 4/2 21:22.71 2 9
SFTL Shead, Timothy 21:30.00 4/3 21:46.06 3 8
WMAC Watts, David 24:16.24 2/3 24:18.16 4 7
PSM Carlton, Brian 23:11.28 2/4 24:46.41 5 6
Age Group 70-74
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
IM Wendt, George 22:00.00 4/8 22:01.52 1 11
TOC Rudloff, Edward 22:10.00 3/5 22:08.38 2 9
SPM Selles, Carl 22:15.00 3/3 22:21.46 3 8
SWIA LeMaster, Stan 23:12.57 2/5 22:34.11 4 7
CMS Carney, Kent 25:00.00 2/6 24:39.66 5 6

DAMM Russell, Gordon 28:45.00 NS NS 0
Age Group 75-79
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
SFTL Goldbas, Mervyn 26:49.78 2/2 26:19.96 1 11
VMST Galletly, Sandy 28:32.64 2/8 28:14.90 2 9
SDSM Bell, John 28:06.27 2/7 35:38.13 3 8
Age Group 80-84
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
OREG Fasbender, Barry 28:15.31 2/1 29:55.51 1 11
METR Schloss, Steve 41:05.00 1/3 37:52.71 2 9
Age Group 85-89
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
SCCM Smith, Christopher 32:00.00 1/4 31:52.97 1 11
Age Group 95-99
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
OREG Lamb, Willard 32:25.81 1/5 37:06.82 1 11
Key
NS No Swim (or No Show)
For informational purposes only.  All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Strive Swim
Advertisement will open in a new window.
This Meet > Swim Meets > Home