Meet Home
Events
Swimmers
Clubs
Login
2016 Pacific Masters Long Course Swimming Championships ( Fri, Jul 22, 2016 - Sun, Jul 24, 2016 )
Event Results
Event 10: Men 200 M Free
Results by Age Group
Results by Result Time
Age Group 18-24
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SMM
Jacobs, Bryant
2:10.00
1/1
2:03.58
1
22
SMM
Rosas, Javier
2:10.88
2/4
2:06.03
2
19
SMM
Naughton, John Paul
2:05.00
1/3
2:06.67
3
18
UC38
Chew, Anthony
2:36.75
6/4
2:23.06
4
17
USF
Dillane, Jack
2:30.00
5/4
2:32.25
5
16
Age Group 25-29
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
MEMO
Ward, Roger
2:01.00
1/4
2:04.73
1
22
USF
Holway, Jimmy
2:05.00
1/5
2:14.91
2
19
USF
Cleveland, Thomas
2:10.00
1/8
2:20.25
3
18
SMM
Neuhold-Huber, Kai
2:09.00
1/2
2:23.93
4
17
Age Group 30-34
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SMM
Sanchez, Carlos
2:08.00
1/6
2:06.00
1
22
FROG
Law, David
2:23.34
3/1
2:28.61
2
19
USF
Figueroa, J.J.
2:30.00
5/3
2:32.38
3
18
MEMO
Song, James
2:45.10
7/7
2:39.85
4
17
CALM
Monaghan, Ryan
2:30.32
5/6
2:44.13
5
16
USF
Comfort, James
3:00.00
NS
NS
0
Age Group 35-39
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
DAM
Roper, Matthew
2:15.00
2/2
2:14.19
1
22
OREG
Miller, Matt
2:15.12
2/1
2:15.89
2
19
ROSE
Ecklund, Tait
2:12.00
2/5
2:20.07
3
18
SON
Bost, Chris
2:09.32
1/7
2:22.19
4
17
SAC
Rodriguez, Sergio
2:40.00
6/2
2:30.71
5
16
USF
Davis, Bryant
2:45.00
7/2
2:32.11
6
15
USF
Smith, Justin
2:28.00
4/3
2:46.34
7
14
USF
Gomes, Erico
3:20.00
9/2
3:04.51
8
13
Age Group 40-44
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
USF
Renko, John
2:17.34
3/4
2:19.69
1
22
TAM
Shoenberger, Deacon
2:30.00
4/1
2:31.03
2
19
RPM
Sabatini, Greg
2:41.19
6/8
2:33.83
3
18
Age Group 45-49
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
MAAC
Fahlen, Mark
2:12.17
2/3
2:13.07
1
22
MAM
Hamilton, Rick
2:15.69
2/8
2:13.28
2
19
MELO
Hayhurst, Simon
2:30.00
4/8
2:38.58
3
18
MELO
Higgins, John
2:45.00
7/3
2:41.45
4
17
WCM
Carter, Paul
2:51.00
8/5
2:55.67
5
16
USF
El-Awady, Khalid
3:30.00
10/4
3:29.64
6
15
Age Group 50-54
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
WCM
Stahl, Stephen
2:22.22
3/7
2:20.98
1
22
MELO
Chan, Andy
2:18.90
3/5
2:22.83
2
19
WCM
Boone, Jon
2:21.63
3/2
2:22.99
3
18
BC
Sanzi, Richard
2:15.00
2/7
2:28.94
4
17
MAM
Levy, Sid
2:37.82
6/5
2:36.04
5
16
USF
Sarrafzadeh, David
2:45.00
7/5
2:36.75
6
15
WCM
Nootbaar, Tom
2:49.99
8/4
2:42.93
7
14
WCM
France, Kermit
2:55.74
8/2
2:53.82
8
13
QSS
Tanzer, Paul
3:05.00
8/7
2:54.16
9
12
MAM
Canepa, Mark
2:23.20
NS
NS
0
BAC
Gustavson, Jeff
2:45.00
NS
NS
0
STAN
Phelan, Darren
2:09.44
NS
NS
0
Age Group 55-59
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
WCM
Boatwright, David
2:13.00
2/6
2:05.88
1
22
TVM
Cutting, Steve
2:21.00
3/6
2:21.34
2
19
TVM
Mc Cracken, Bill
2:19.00
3/3
2:22.55
3
18
OREG
Hathaway, David
2:23.37
3/8
2:22.92
4
17
SMM
Prosen, Dennis
2:28.10
4/6
2:24.86
5
16
WCM
O'Brien, Kerry
2:25.74
4/4
2:29.92
6
15
SMM
Kenny, Daniel
2:28.50
4/2
2:35.98
7
14
SMM
Sharron, Will
2:35.00
5/8
2:40.55
8
13
ALB
Nageotte, James
2:40.00
6/6
2:47.05
9
12
MELO
Pinto, Harlan
2:52.71
8/3
2:54.35
10
11
TVM
Hektner, Eric
2:54.50
8/6
2:55.16
11
10
USF
Mitchell, David
3:15.00
9/6
3:08.90
12
9
MEMO
Tsugawa, Peter
3:15.00
9/4
3:10.17
13
8
TCAM
Gass, Matthew
3:31.01
10/5
3:29.94
14
7
MELO
Anderson, Thomas
2:37.34
NS
NS
0
ALMA
Snelgrove, Todd
2:40.14
NS
NS
0
QSS
Yuen, Matt
2:38.90
NS
NS
0
Age Group 60-64
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SMM
Sweeney, James
2:29.99
4/7
2:29.84
1
22
STAN
Glenn, Tim
2:35.00
5/1
2:31.66
2
19
DAM
Woodruff, David
2:30.00
5/5
2:46.08
3
18
YCMS
Citron, Jeffrey
2:45.00
7/4
2:52.71
4
17
ROSE
Sterne, Erik
2:41.12
6/1
2:53.64
5
16
SMM
Levi, Robert
3:30.00
9/8
3:28.47
6
15
USF
Orbelian, George
6:00.00
11/6
3:37.67
7
14
ALB
Terusaki, Steven
3:50.00
10/1
3:42.38
8
13
WCM
Au, Andre
5:00.00
11/5
4:00.05
9
12
USF
Burke, Bill
4:00.00
10/8
4:06.14
10
11
USF
Morreale, Vincent
4:00.00
11/4
4:07.64
11
10
PCCM
King, Gerald
3:40.00
NS
NS
0
LOM
Madison, David
3:00.00
NS
NS
0
SMM
Reudy, Tom
2:31.00
NS
NS
0
Age Group 65-69
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
TAM
Bernard, Alan
2:27.99
4/5
2:29.30
1
22
USF
Sapirstein, Julian
2:33.00
5/2
2:39.33
2
19
USF
Virtue, Paul
2:41.00
6/7
2:39.63
3
18
USF
Ridinger, Kim
2:45.00
7/6
2:43.35
4
17
MAM
Clemmons, Jim
2:38.50
6/3
2:43.74
5
16
SMM
Brenner, Gary
2:49.99
7/8
2:56.07
6
15
ALB
Durell, Robert
3:11.00
8/1
2:57.09
7
14
CMAM
Kennedy, James
3:15.00
9/3
3:02.93
8
13
TCAM
Fogarty, Peter
3:12.06
8/8
3:20.15
9
12
USF
Moore, Michael
3:30.00
9/7
3:27.81
10
11
SMM
Borden, Peter
3:30.00
9/1
3:30.91
11
10
TCAM
Johnson, Gary
3:38.73
10/6
3:38.12
12
9
OAM
Kirtland, Grayson
3:34.00
10/3
3:59.96
13
8
Age Group 70-74
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
WCM
DeLacy, James
2:35.00
5/7
2:35.97
1
22
MELO
Dawson, Bill
3:15.00
9/5
3:06.21
2
19
RHMS
Davis, Don
2:45.60
7/1
3:09.08
3
18
USF
Sider, Gabriel
6:00.00
11/3
4:23.59
4
17
Age Group 75-79
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
DAM
Norris, Robert
3:44.39
10/2
3:52.29
1
22
Age Group 80-84
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
MELO
Sulzbach, John
3:45.00
10/7
3:53.63
1
22
USF
Galvin, Barry
5:20.00
NS
NS
0
Key
NS
No Swim (or No Show)
For informational purposes only. All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Advertisement will open in a new window.
This Meet
>
Swim Meets
>
Home