Meet Home
Events
Swimmers
Clubs
Login
2016 Pacific Masters Long Course Swimming Championships ( Fri, Jul 22, 2016 - Sun, Jul 24, 2016 )
Event Results
Event 32: Men 400 M Free
Results by Age Group
Results by Result Time
Age Group 18-24
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
USF
Chan, Kristie
6:00.00
7/7
5:32.32
1
22
WCM
Hwang, Jenn
5:35.15
5/3
5:34.75
2
19
SMM
Cheong, Sinclaire
6:30.99
9/5
6:12.90
3
18
MEMO
Breed, Catherine
4:35.00
NS
NS
0
Age Group 18-24
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
LAMV
Thomas, Michael
5:00.16
2/2
4:49.79
1
22
USF
Gutarov, Leonid
8:00.00
NS
NS
0
SMM
Jacobs, Bryant
4:59.99
NS
NS
0
Age Group 25-29
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
CALM
Kohler, Kara
4:57.09
2/3
5:16.16
1
22
RHMS
Burton, Sarah
5:55.55
7/3
5:41.81
2
19
SMM
Ryan, Caitlin
6:00.00
7/2
5:50.26
3
18
USF
Suur, Laura
5:30.00
4/1
6:20.47
4
17
Age Group 30-34
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
TVM
Radecke-Noble, Jennifer
5:10.00
3/5
5:01.43
1
22
BAY
Coggshall, Kathleen
5:25.00
4/6
5:27.40
2
19
WCM
Tiernan, Heather
5:42.77
14/4
5:44.77
3
18
SMM
West, Meredith
6:05.42
8/4
5:57.84
4
17
PSM
Dees, Jillian
6:45.17
9/1
6:34.49
5
16
Age Group 30-34
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SMM
Sanchez, Carlos
4:50.00
2/4
4:33.53
1
22
WCM
Tiernan, Robert
4:45.00
1/6
4:41.28
2
19
FROG
Law, David
5:14.84
3/2
5:21.67
3
18
MEMO
Song, James
5:49.09
6/7
5:42.88
4
17
CALM
Monaghan, Ryan
5:20.32
4/5
5:51.70
5
16
Age Group 35-39
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
TVM
Groskopf, Sarah
5:43.21
6/3
5:40.55
1
22
SMM
Couch, Kelly
6:00.00
NS
NS
0
STAN
Rosenfeld, Liat
5:00.00
NS
NS
0
USF
Tilds, Katrina
8:00.00
NS
NS
0
Age Group 35-39
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
AAM
Lemke, Zebron
5:00.00
2/6
4:45.46
1
22
DAM
Roper, Matthew
4:49.13
1/7
4:45.71
2
19
OREG
Miller, Matt
4:49.44
1/1
4:54.33
3
18
USF
Smith, Justin
6:23.00
8/1
6:12.89
4
17
Age Group 40-44
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
STAN
Glenn, Katie
4:39.76
1/5
4:38.21
1
22
Age Group 40-44
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
MEMO
Hertzer, Keith
5:37.42
5/1
5:39.16
1
22
SAC
Hurndon, Reuben
6:15.00
NS
NS
0
USF
Renko, John
5:02.35
2/1
NS
0
Age Group 45-49
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
MAM
Cox, Juliet
5:20.00
3/8
5:17.37
1
22
CRUZ
Hertzer, Cynthia
5:22.48
4/3
5:27.87
2
19
CRUZ
Bechhoefer, Marta
5:57.00
7/6
6:05.11
3
18
SRM
Nelson, Sheila
6:20.00
8/2
6:32.79
4
17
MEMO
Bevilacqua, Deborah
8:20.00
NS
NS
0
SMM
Feix, Jenny
6:22.00
NS
NS
0
Age Group 45-49
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
BRSM
Brundage, Patrick
4:27.99
1/4
4:43.07
1
22
MAAC
Fahlen, Mark
4:42.06
1/3
4:45.87
2
19
USF
Walker, John
5:36.00
5/2
5:30.95
3
18
WCM
Carter, Paul
6:17.00
14/3
6:12.13
4
17
Age Group 50-54
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
STAN
Preston, Susan
4:50.00
1/8
4:41.18
1
22
WCM
Ward, Lisa
5:30.00
4/7
5:20.21
2
19
USF
Dornan, Gwen
5:43.15
6/5
5:44.14
3
18
DAM
Price, Patricia
5:00.23
2/7
5:45.68
4
17
SRM
Bulman, Robin
5:49.73
6/1
5:50.09
5
16
MELO
Capen, Tasha
6:10.60
8/5
6:04.58
6
15
WCM
Adler, Felicia
7:00.00
10/5
6:50.25
7
14
DAM
Phalen, Jennifer
6:30.81
9/4
6:53.80
8
13
WCM
Dibley, Allison
7:34.35
11/4
7:28.44
9
12
WCM
Cook, Amy
5:39.00
NS
NS
0
SMM
Luisa, Gia
5:20.20
4/4
NS
0
Age Group 50-54
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
WCM
Stahl, Stephen
5:05.05
2/8
5:01.72
1
22
WCM
Boone, Jon
5:10.63
3/3
5:11.95
2
19
MEMO
Lopez, David
5:53.88
7/4
5:52.17
3
18
BAC
Gustavson, Jeff
5:45.00
14/2
5:57.97
4
17
USF
Dudley, Raymond Adams
8:00.00
11/8
7:45.78
5
16
MAM
Canepa, Mark
5:14.50
NS
NS
0
MELO
Sheeper, Tim
6:10.00
NS
NS
0
Age Group 55-59
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SRM
Walts, Merrie
5:36.40
5/7
5:25.75
1
22
USF
Gerhan, Martha
5:55.00
7/5
6:14.66
2
19
TCAM
Loyd, Susan
8:24.00
12/3
8:01.91
3
18
USF
Aho, Kirsti
10:00.00
12/7
10:03.26
4
17
USF
McNamara, Kathleen
6:33.56
NS
NS
0
Age Group 55-59
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
WCM
Boatwright, David
4:46.00
1/2
4:36.62
1
22
TVM
Mc Cracken, Bill
4:52.00
2/5
5:00.36
2
19
OREG
Hathaway, David
5:08.69
3/4
5:03.40
3
18
WCM
O'Brien, Kerry
5:11.07
3/6
5:22.62
4
17
SMM
Kenny, Daniel
5:19.69
3/1
5:41.59
5
16
TVM
Hektner, Eric
6:05.00
7/8
6:15.65
6
15
TCAM
Gass, Matthew
6:47.01
9/8
7:05.68
7
14
QSS
Yuen, Matt
6:19.88
NS
NS
0
Age Group 60-64
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
WCM
O'Brien, Charlene
5:35.90
5/6
5:26.80
1
22
LNRS
Helmrich, Susan
5:52.60
6/8
5:45.59
2
19
MEMO
Benjamin, Marcia
6:30.00
8/8
6:08.88
3
18
TOC
Quinn, Phyllis
6:03.41
7/1
6:09.31
4
17
FREM
Igel, Victoria
6:20.00
8/3
6:30.73
5
16
MELO
Pinto, Rebecca
6:40.38
9/7
6:47.31
6
15
QSS
Zlotoff, Mara
6:55.98
10/4
6:54.93
7
14
USF
Klatzkin, Amy
8:00.00
11/7
6:55.63
8
13
USF
Dunn, Audrey
8:00.00
11/2
7:55.57
9
12
USF
Niccolls, Dorothy
10:00.00
12/2
9:48.32
10
11
YCMS
Finch, Merry
6:00.59
NS
NS
0
MELO
Strauss, Judy
7:00.00
NS
NS
0
Age Group 60-64
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
JAMM
Nelson, John
5:30.00
4/8
5:19.83
1
22
SMM
Sweeney, James
5:17.99
3/7
5:22.20
2
19
STAN
Glenn, Tim
5:35.00
5/5
5:32.10
3
18
USF
Ford, Kent
5:49.00
6/2
5:47.14
4
17
DAM
Kahn, Stuart
6:40.01
9/2
6:30.12
5
16
SMM
Levi, Robert
7:30.00
10/8
7:13.55
6
15
PCCM
King, Gerald
7:30.00
14/5
7:44.09
7
14
WCM
Au, Andre
11:00.00
13/4
9:18.60
8
13
Age Group 65-69
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
TAM
Shoenberger, Linda
6:22.15
8/7
6:34.09
1
22
RHMS
Coholan, Annette
7:15.44
10/2
7:35.62
2
19
TCAM
Parola, Sheryl
7:56.00
11/3
8:11.85
3
18
USF
Cohn, Darcy
8:58.97
12/6
8:45.41
4
17
Age Group 65-69
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
TAM
Bernard, Alan
5:29.90
4/2
5:32.68
1
22
USF
Virtue, Paul
5:31.00
5/4
5:32.91
2
19
MAM
Clemmons, Jim
5:39.50
5/8
5:42.91
3
18
USF
Ridinger, Kim
5:45.00
6/6
5:43.44
4
17
USF
Sapirstein, Julian
5:40.00
6/4
5:51.46
5
16
CMAM
Kennedy, James
6:40.00
9/6
6:45.15
6
15
USF
Moore, Michael
7:00.15
10/3
7:13.93
7
14
TCAM
Johnson, Gary
8:03.25
12/4
7:56.97
8
13
USF
Gelfond, Michael
8:00.00
11/1
8:10.28
9
12
USF
Murray, Ed
12:00.00
13/3
9:06.98
10
11
MEMO
Benjamin, David
7:10.00
NS
NS
0
CRUZ
Wilson, Joel
5:15.00
NS
NS
0
Age Group 70-74
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SMM
Milner, Diane
7:35.00
11/5
7:15.05
1
22
TAM
Ridout, Nancy
7:25.75
10/1
7:29.26
2
19
USF
Rose, Polly
12:00.00
13/5
12:17.34
3
18
Age Group 70-74
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
MELO
Dawson, Bill
6:35.00
9/3
6:28.18
1
22
MELO
Gildea, David
6:20.00
8/6
6:32.92
2
19
ECAM
Pastor, Alvaro
7:10.00
10/6
6:53.88
3
18
RHMS
Davis, Don
5:29.64
NS
NS
0
Age Group 75-79
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
DAM
Munn, Susan
8:15.00
12/5
8:14.29
1
22
USF
Hagiwara, Tanako
12:30.00
13/6
9:50.28
2
19
TCAM
Wivell, Toni
10:59.20
12/8
11:14.50
3
18
Age Group 75-79
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
WCM
Lane, Ed
7:24.11
10/7
7:02.58
1
22
DAM
Norris, Robert
7:57.59
11/6
7:59.23
2
19
Age Group 80-84
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
USF
Bensu, Janet
10:00.00
12/1
10:34.64
1
22
Age Group 80-84
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SRM
Stupfel, Norman
8:00.00
14/6
8:32.60
1
22
USF
Grohe, William
9:17.22
NS
NS
0
Key
NS
No Swim (or No Show)
For informational purposes only. All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Advertisement will open in a new window.
This Meet
>
Swim Meets
>
Home