Meet Home
Events
Swimmers
Clubs
Login
2016 Pacific Masters Long Course Swimming Championships ( Fri, Jul 22, 2016 - Sun, Jul 24, 2016 )
Event Results
Event 2: Men 1500 M Free
Results by Age Group
Results by Result Time
Age Group 18-24
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
TOC
Arnold, Allison
18:20.00
1/6
18:32.28
1
22
USF
Petrakis, Danae
22:30.00
4/1
20:51.36
2
19
USF
Tilton, Jennifer
22:30.00
4/7
22:38.51
3
18
Age Group 18-24
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
LAMV
Thomas, Michael
21:00.34
3/5
20:13.22
1
22
USF
Estrada, Austin
30:00.00
10/4
20:42.35
2
19
USF
Dillane, Jack
30:00.00
10/1
23:26.28
3
18
RHMS
Stompe, Michael
17:00.00
1/4
25:08.76
4
17
USF
Gutarov, Leonid
38:00.00
13/5
NS
0
Age Group 25-29
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
TOC
Read, Haley
18:55.00
1/2
20:24.29
1
22
SMM
Ryan, Caitlin
24:50.00
6/2
23:09.83
2
19
USF
Petrakis, Kristina
25:00.00
7/5
24:01.20
3
18
MEMO
Yamauchi, Penelope
22:00.00
NS
NS
0
Age Group 25-29
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
USF
Vizcarra, Nathan
19:45.00
2/3
18:20.96
1
22
Age Group 30-34
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
TVM
Radecke-Noble, Jennifer
20:10.00
2/6
20:15.23
1
22
MAM
Chinn, Sarah
20:45.00
2/1
20:47.89
2
19
SMM
West, Meredith
23:39.19
5/2
23:14.77
3
18
BAY
Coggshall, Kathleen
21:29.90
NS
NS
0
Age Group 30-34
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
MEMO
Song, James
22:16.96
4/5
22:36.88
1
22
USF
Litvak, Igor
26:30.00
8/6
27:29.19
2
19
Age Group 35-39
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SMM
Couch, Kelly
23:00.00
5/4
21:11.74
1
22
USF
Nishimoto, Amber
35:00.00
12/7
25:34.08
2
19
Age Group 35-39
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
AAM
Lemke, Zebron
19:45.00
2/5
19:16.03
1
22
USF
Donlon, Kevin
20:45.00
2/8
20:55.27
2
19
SMM
Mustiazza, Oleg
25:07.70
7/7
25:16.50
3
18
USF
Lim, Hubert
29:55.00
9/8
27:48.82
4
17
USF
Smith, Justin
23:42.00
5/7
NS
0
Age Group 40-44
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
UC38
George, Heidi
17:17.22
1/5
17:49.76
1
22
USF
Maze, Ghislaine
26:00.00
8/5
26:59.03
2
19
Age Group 45-49
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
MAM
Cox, Juliet
20:20.00
2/2
20:30.73
1
22
LGSR
Adams, Krissy
22:00.00
3/1
21:02.20
2
19
SMM
Feix, Jenny
25:00.00
6/1
22:45.20
3
18
USF
Myers, Karen
25:00.00
7/4
24:44.84
4
17
PCCM
Kahlert, Susan
26:00.00
8/4
25:49.80
5
16
USF
Ask, Julie
32:00.00
11/6
26:09.34
6
15
SMM
Tom, Norma
36:00.00
12/1
30:41.15
7
14
USF
De Vries, Liza
40:00.00
13/3
34:43.81
8
13
CMAM
Bruno, Susan
26:36.29
NS
NS
0
SMM
Elgaaen, Katie
22:22.22
NS
NS
0
Age Group 45-49
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
UC38
Wells, Barton
17:31.07
1/3
18:15.89
1
22
MELO
Ingardia, Michael
19:00.00
1/7
18:44.09
2
19
MAAC
Fahlen, Mark
19:15.00
1/1
19:23.03
3
18
USF
Harrington, Matt
21:00.00
3/4
20:04.57
4
17
MELO
Stietzel, Kent
22:29.47
4/2
22:05.54
5
16
USF
Noble, Brian
25:00.00
7/3
22:54.03
6
15
WCM
Carter, Paul
24:40.00
6/6
24:33.22
7
14
USF
El-Awady, Khalid
30:00.00
10/7
29:15.13
8
13
USF
Walker, John
22:21.00
4/6
NS
0
Age Group 50-54
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
MELO
Couch, Stephanie
21:44.79
3/2
21:47.54
1
22
LGSR
Driscoll, Heather
28:05.00
9/5
23:42.60
2
19
LGSR
McCleary, Jackie
25:59.00
7/8
25:30.00
3
18
USF
Saylor, Alison
40:00.00
13/2
32:20.61
4
17
USF
Glass, Elizabeth
45:00.00
14/4
34:21.29
5
16
SMM
Cotter, Victoria
36:02.02
13/4
36:13.31
6
15
SMM
Luisa, Gia
9:35.20
NS
NS
0
Age Group 50-54
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
DAM
McAdam, Samuel
21:20.30
3/3
21:29.23
1
22
USF
Paris, Lorenzo
25:00.00
6/7
22:33.16
2
19
USF
Sarrafzadeh, David
25:00.00
6/8
22:53.73
3
18
BAC
Gustavson, Jeff
24:00.00
6/5
23:18.01
4
17
MEMO
Lopez, David
23:48.44
5/1
23:42.93
5
16
QSS
Tanzer, Paul
27:45.00
8/7
24:47.37
6
15
USF
Dudley, Raymond Adams
32:00.00
11/7
33:07.72
7
14
WCM
Cook, Doug
22:19.13
NS
NS
0
SMM
Coquillard, Moby
19:30.00
2/4
NS
0
MELO
Sheeper, Tim
22:30.00
NS
NS
0
Age Group 55-59
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SRM
Walts, Merrie
22:20.00
4/3
21:44.40
1
22
USF
Gerhan, Martha
23:00.00
5/5
23:43.78
2
19
SMM
Kruse-Elliott, Kris
28:00.00
8/8
26:44.85
3
18
USF
Zipp, Frederika
55:00.00
15/6
29:05.03
4
17
USF
Aho, Kirsti
40:00.00
NS
NS
0
TCAM
Hill, Siobhan
31:00.00
NS
NS
0
SMM
Lee, Cindy
24:15.00
NS
NS
0
Age Group 55-59
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
WCM
Boatwright, David
19:30.00
1/8
18:34.42
1
22
OREG
Hathaway, David
20:35.14
2/7
20:19.29
2
19
SMM
Kenny, Daniel
21:52.00
3/7
23:45.16
3
18
SRVM
Waters, Steve
29:00.00
9/7
24:24.41
4
17
SFGG
Chan, Timothy
29:00.00
9/6
26:42.38
5
16
USF
Young, Stephen
35:00.00
12/2
32:34.88
6
15
SMM
Barrick, Jim
32:00.00
11/2
33:36.99
7
14
Age Group 60-64
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
LNRS
Helmrich, Susan
22:15.00
4/4
22:44.37
1
22
TCAM
Welsh, Mary
25:30.00
7/1
23:00.01
2
19
USF
Ogilvie, Carol
23:55.00
5/8
24:02.59
3
18
TOC
Quinn, Phyllis
23:38.58
5/6
24:13.16
4
17
QSS
Zlotoff, Mara
26:17.69
8/3
26:10.25
5
16
MELO
Strauss, Judy
27:00.00
8/2
26:22.81
6
15
USF
Dunn, Audrey
31:00.00
11/5
30:55.14
7
14
USF
Niccolls, Dorothy
54:00.00
15/3
37:58.02
8
13
Age Group 60-64
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
USF
Lapin, Donald
35:00.00
12/6
23:47.09
1
22
PCCM
Anderson, Robert
23:37.03
5/3
24:01.32
2
19
YCMS
Citron, Jeffrey
23:59.00
6/4
24:01.88
3
18
USF
Regenie, Philip
30:00.00
10/2
29:37.19
4
17
PCCM
King, Gerald
30:00.00
10/3
30:59.58
5
16
USF
Orbelian, George
50:00.00
14/8
32:18.91
6
15
USF
Burke, Bill
34:00.00
12/5
32:33.55
7
14
USF
Morreale, Vincent
33:03.80
11/8
33:02.12
8
13
WCM
Au, Andre
45:00.00
14/6
38:10.30
9
12
Age Group 65-69
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
TAM
Val, Laura
22:00.10
3/8
21:00.10
1
22
TAM
Shoenberger, Linda
25:06.10
7/2
25:38.19
2
19
RHMS
Coholan, Annette
28:58.08
9/3
29:41.68
3
18
BAY
Litman, Jacklyn
32:00.00
11/3
31:39.82
4
17
USF
Cohn, Darcy
34:24.00
12/3
33:38.10
5
16
USF
Campbell, Martha
50:00.00
14/1
41:19.90
6
15
USF
Petro, Susan
50:00.00
14/7
59:15.00
7
14
Age Group 65-69
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
USF
Virtue, Paul
21:29.00
3/6
21:53.20
1
22
USF
Ridinger, Kim
23:00.00
4/8
22:45.91
2
19
USF
Mortimer, Niland
30:00.00
10/5
26:55.84
3
18
USF
Frank, Dennis
28:00.00
9/4
27:13.28
4
17
SRVM
Strunk, Jack
31:00.00
11/4
29:16.50
5
16
USF
Gelfond, Michael
45:00.00
14/5
32:04.56
6
15
MELO
Crockett, Robert
33:39.60
12/4
32:50.94
7
14
USF
Murray, Ed
43:00.00
13/8
36:06.10
8
13
USF
Schiller, Randy
45:00.00
14/3
37:11.58
9
12
USF
Boland, John
40:00.00
13/6
40:32.66
10
11
DAM
Braly, Bruce
27:00.00
NS
NS
0
Age Group 70-74
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SMM
Milner, Diane
29:00.00
9/2
29:20.82
1
22
Age Group 70-74
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
MELO
Dawson, Bill
25:00.00
7/6
24:52.79
1
22
RHMS
Davis, Don
24:20.00
6/3
27:08.77
2
19
USF
Wiscomb, Lance
30:00.00
10/6
32:11.73
3
18
USF
Freeman, Dale
42:00.00
13/1
39:41.68
4
17
TOC
McCarty, Thomas
26:45.00
NS
NS
0
Age Group 75-79
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
USF
Hagiwara, Tanako
41:00.00
13/7
37:20.69
1
22
Age Group 75-79
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SMM
Fasbender, Barry
27:46.10
8/1
28:14.13
1
22
STAN
Price, Kent
30:30.00
10/8
31:53.44
2
19
DAM
Norris, Robert
29:54.05
9/1
32:08.14
3
18
Age Group 80-84
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SMM
Mc Cubbin, Miek
32:27.03
11/1
32:37.20
1
22
USF
Bensu, Janet
46:00.00
14/2
42:32.61
2
19
USF
Keeve, Deborah
50:05.00
15/4
52:02.06
3
18
Age Group 80-84
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
MELO
Sulzbach, John
36:00.00
12/8
40:03.86
1
22
USF
Grohe, William
35:18.23
NS
NS
0
Age Group 85-89
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SMM
Lambertson, Ann
50:50.60
15/5
45:50.16
1
22
Key
NS
No Swim (or No Show)
For informational purposes only. All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Advertisement will open in a new window.
This Meet
>
Swim Meets
>
Home