2016 Pacific Masters Long Course Swimming Championships

Event Results

<<< Previous Event    
Next Event >>>

Event 10 Men 200 M Free

Results by Age Group   Results by Result Time

Age Group 18-24
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
SMM Jacobs, Bryant 2:10.00 1/1 2:03.58 1 22
SMM Rosas, Javier 2:10.88 2/4 2:06.03 2 19
SMM Naughton, John Paul 2:05.00 1/3 2:06.67 3 18
UC38 Chew, Anthony 2:36.75 6/4 2:23.06 4 17
USF Dillane, Jack 2:30.00 5/4 2:32.25 5 16
Age Group 25-29
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
MEMO Ward, Roger 2:01.00 1/4 2:04.73 1 22
USF Holway, Jimmy 2:05.00 1/5 2:14.91 2 19
USF Cleveland, Thomas 2:10.00 1/8 2:20.25 3 18
SMM Neuhold-Huber, Kai 2:09.00 1/2 2:23.93 4 17
Age Group 30-34
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
SMM Sanchez, Carlos 2:08.00 1/6 2:06.00 1 22
FROG Law, David 2:23.34 3/1 2:28.61 2 19
USF Figueroa, J.J. 2:30.00 5/3 2:32.38 3 18
MEMO Song, James 2:45.10 7/7 2:39.85 4 17
CALM Monaghan, Ryan 2:30.32 5/6 2:44.13 5 16

USF Comfort, James 3:00.00 NS NS 0
Age Group 35-39
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
DAM Roper, Matthew 2:15.00 2/2 2:14.19 1 22
OREG Miller, Matt 2:15.12 2/1 2:15.89 2 19
ROSE Ecklund, Tait 2:12.00 2/5 2:20.07 3 18
SON Bost, Chris 2:09.32 1/7 2:22.19 4 17
SAC Rodriguez, Sergio 2:40.00 6/2 2:30.71 5 16
USF Davis, Bryant 2:45.00 7/2 2:32.11 6 15
USF Smith, Justin 2:28.00 4/3 2:46.34 7 14
USF Gomes, Erico 3:20.00 9/2 3:04.51 8 13
Age Group 40-44
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
USF Renko, John 2:17.34 3/4 2:19.69 1 22
TAM Shoenberger, Deacon 2:30.00 4/1 2:31.03 2 19
RPM Sabatini, Greg 2:41.19 6/8 2:33.83 3 18
Age Group 45-49
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
MAAC Fahlen, Mark 2:12.17 2/3 2:13.07 1 22
MAM Hamilton, Rick 2:15.69 2/8 2:13.28 2 19
MELO Hayhurst, Simon 2:30.00 4/8 2:38.58 3 18
MELO Higgins, John 2:45.00 7/3 2:41.45 4 17
WCM Carter, Paul 2:51.00 8/5 2:55.67 5 16
USF El-Awady, Khalid 3:30.00 10/4 3:29.64 6 15
Age Group 50-54
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
WCM Stahl, Stephen 2:22.22 3/7 2:20.98 1 22
MELO Chan, Andy 2:18.90 3/5 2:22.83 2 19
WCM Boone, Jon 2:21.63 3/2 2:22.99 3 18
BC Sanzi, Richard 2:15.00 2/7 2:28.94 4 17
MAM Levy, Sid 2:37.82 6/5 2:36.04 5 16
USF Sarrafzadeh, David 2:45.00 7/5 2:36.75 6 15
WCM Nootbaar, Tom 2:49.99 8/4 2:42.93 7 14
WCM France, Kermit 2:55.74 8/2 2:53.82 8 13
QSS Tanzer, Paul 3:05.00 8/7 2:54.16 9 12

MAM Canepa, Mark 2:23.20 NS NS 0
BAC Gustavson, Jeff 2:45.00 NS NS 0
STAN Phelan, Darren 2:09.44 NS NS 0
Age Group 55-59
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
WCM Boatwright, David 2:13.00 2/6 2:05.88 1 22
TVM Cutting, Steve 2:21.00 3/6 2:21.34 2 19
TVM Mc Cracken, Bill 2:19.00 3/3 2:22.55 3 18
OREG Hathaway, David 2:23.37 3/8 2:22.92 4 17
SMM Prosen, Dennis 2:28.10 4/6 2:24.86 5 16
WCM O'Brien, Kerry 2:25.74 4/4 2:29.92 6 15
SMM Kenny, Daniel 2:28.50 4/2 2:35.98 7 14
SMM Sharron, Will 2:35.00 5/8 2:40.55 8 13
ALB Nageotte, James 2:40.00 6/6 2:47.05 9 12
MELO Pinto, Harlan 2:52.71 8/3 2:54.35 10 11
TVM Hektner, Eric 2:54.50 8/6 2:55.16 11 10
USF Mitchell, David 3:15.00 9/6 3:08.90 12 9
MEMO Tsugawa, Peter 3:15.00 9/4 3:10.17 13 8
TCAM Gass, Matthew 3:31.01 10/5 3:29.94 14 7

MELO Anderson, Thomas 2:37.34 NS NS 0
ALMA Snelgrove, Todd 2:40.14 NS NS 0
QSS Yuen, Matt 2:38.90 NS NS 0
Age Group 60-64
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
SMM Sweeney, James 2:29.99 4/7 2:29.84 1 22
STAN Glenn, Tim 2:35.00 5/1 2:31.66 2 19
DAM Woodruff, David 2:30.00 5/5 2:46.08 3 18
YCMS Citron, Jeffrey 2:45.00 7/4 2:52.71 4 17
ROSE Sterne, Erik 2:41.12 6/1 2:53.64 5 16
SMM Levi, Robert 3:30.00 9/8 3:28.47 6 15
USF Orbelian, George 6:00.00 11/6 3:37.67 7 14
ALB Terusaki, Steven 3:50.00 10/1 3:42.38 8 13
WCM Au, Andre 5:00.00 11/5 4:00.05 9 12
USF Burke, Bill 4:00.00 10/8 4:06.14 10 11
USF Morreale, Vincent 4:00.00 11/4 4:07.64 11 10

PCCM King, Gerald 3:40.00 NS NS 0
LOM Madison, David 3:00.00 NS NS 0
SMM Reudy, Tom 2:31.00 NS NS 0
Age Group 65-69
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
TAM Bernard, Alan 2:27.99 4/5 2:29.30 1 22
USF Sapirstein, Julian 2:33.00 5/2 2:39.33 2 19
USF Virtue, Paul 2:41.00 6/7 2:39.63 3 18
USF Ridinger, Kim 2:45.00 7/6 2:43.35 4 17
MAM Clemmons, Jim 2:38.50 6/3 2:43.74 5 16
SMM Brenner, Gary 2:49.99 7/8 2:56.07 6 15
ALB Durell, Robert 3:11.00 8/1 2:57.09 7 14
CMAM Kennedy, James 3:15.00 9/3 3:02.93 8 13
TCAM Fogarty, Peter 3:12.06 8/8 3:20.15 9 12
USF Moore, Michael 3:30.00 9/7 3:27.81 10 11
SMM Borden, Peter 3:30.00 9/1 3:30.91 11 10
TCAM Johnson, Gary 3:38.73 10/6 3:38.12 12 9
OAM Kirtland, Grayson 3:34.00 10/3 3:59.96 13 8
Age Group 70-74
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
WCM DeLacy, James 2:35.00 5/7 2:35.97 1 22
MELO Dawson, Bill 3:15.00 9/5 3:06.21 2 19
RHMS Davis, Don 2:45.60 7/1 3:09.08 3 18
USF Sider, Gabriel 6:00.00 11/3 4:23.59 4 17
Age Group 75-79
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
DAM Norris, Robert 3:44.39 10/2 3:52.29 1 22
Age Group 80-84
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
MELO Sulzbach, John 3:45.00 10/7 3:53.63 1 22

USF Galvin, Barry 5:20.00 NS NS 0
Key
NS No Swim (or No Show)
<<< Previous Event    
Next Event >>>
For informational purposes only.  All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Advertise Here
Advertisement will open in a new window.
This Meet > Swim Meets > Home