2016 Pacific Masters Long Course Swimming Championships ( Fri, Jul 22, 2016 - Sun, Jul 24, 2016 )

Event Results

Event 2 Men 1500 M Free

Results by Age Group   Results by Result Time

Age Group 18-24
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
TOC Arnold, Allison 18:20.00 1/6 18:32.28 1 22
USF Petrakis, Danae 22:30.00 4/1 20:51.36 2 19
USF Tilton, Jennifer 22:30.00 4/7 22:38.51 3 18
Age Group 18-24
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
LAMV Thomas, Michael 21:00.34 3/5 20:13.22 1 22
USF Estrada, Austin 30:00.00 10/4 20:42.35 2 19
USF Dillane, Jack 30:00.00 10/1 23:26.28 3 18
RHMS Stompe, Michael 17:00.00 1/4 25:08.76 4 17
USF Gutarov, Leonid 38:00.00 13/5 NS 0
Age Group 25-29
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
TOC Read, Haley 18:55.00 1/2 20:24.29 1 22
SMM Ryan, Caitlin 24:50.00 6/2 23:09.83 2 19
USF Petrakis, Kristina 25:00.00 7/5 24:01.20 3 18

MEMO Yamauchi, Penelope 22:00.00 NS NS 0
Age Group 25-29
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
USF Vizcarra, Nathan 19:45.00 2/3 18:20.96 1 22
Age Group 30-34
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
TVM Radecke-Noble, Jennifer 20:10.00 2/6 20:15.23 1 22
MAM Chinn, Sarah 20:45.00 2/1 20:47.89 2 19
SMM West, Meredith 23:39.19 5/2 23:14.77 3 18

BAY Coggshall, Kathleen 21:29.90 NS NS 0
Age Group 30-34
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
MEMO Song, James 22:16.96 4/5 22:36.88 1 22
USF Litvak, Igor 26:30.00 8/6 27:29.19 2 19
Age Group 35-39
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
SMM Couch, Kelly 23:00.00 5/4 21:11.74 1 22
USF Nishimoto, Amber 35:00.00 12/7 25:34.08 2 19
Age Group 35-39
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
AAM Lemke, Zebron 19:45.00 2/5 19:16.03 1 22
USF Donlon, Kevin 20:45.00 2/8 20:55.27 2 19
SMM Mustiazza, Oleg 25:07.70 7/7 25:16.50 3 18
USF Lim, Hubert 29:55.00 9/8 27:48.82 4 17
USF Smith, Justin 23:42.00 5/7 NS 0
Age Group 40-44
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
UC38 George, Heidi 17:17.22 1/5 17:49.76 1 22
USF Maze, Ghislaine 26:00.00 8/5 26:59.03 2 19
Age Group 45-49
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
MAM Cox, Juliet 20:20.00 2/2 20:30.73 1 22
LGSR Adams, Krissy 22:00.00 3/1 21:02.20 2 19
SMM Feix, Jenny 25:00.00 6/1 22:45.20 3 18
USF Myers, Karen 25:00.00 7/4 24:44.84 4 17
PCCM Kahlert, Susan 26:00.00 8/4 25:49.80 5 16
USF Ask, Julie 32:00.00 11/6 26:09.34 6 15
SMM Tom, Norma 36:00.00 12/1 30:41.15 7 14
USF De Vries, Liza 40:00.00 13/3 34:43.81 8 13

CMAM Bruno, Susan 26:36.29 NS NS 0
SMM Elgaaen, Katie 22:22.22 NS NS 0
Age Group 45-49
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
UC38 Wells, Barton 17:31.07 1/3 18:15.89 1 22
MELO Ingardia, Michael 19:00.00 1/7 18:44.09 2 19
MAAC Fahlen, Mark 19:15.00 1/1 19:23.03 3 18
USF Harrington, Matt 21:00.00 3/4 20:04.57 4 17
MELO Stietzel, Kent 22:29.47 4/2 22:05.54 5 16
USF Noble, Brian 25:00.00 7/3 22:54.03 6 15
WCM Carter, Paul 24:40.00 6/6 24:33.22 7 14
USF El-Awady, Khalid 30:00.00 10/7 29:15.13 8 13
USF Walker, John 22:21.00 4/6 NS 0
Age Group 50-54
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
MELO Couch, Stephanie 21:44.79 3/2 21:47.54 1 22
LGSR Driscoll, Heather 28:05.00 9/5 23:42.60 2 19
LGSR McCleary, Jackie 25:59.00 7/8 25:30.00 3 18
USF Saylor, Alison 40:00.00 13/2 32:20.61 4 17
USF Glass, Elizabeth 45:00.00 14/4 34:21.29 5 16
SMM Cotter, Victoria 36:02.02 13/4 36:13.31 6 15

SMM Luisa, Gia 9:35.20 NS NS 0
Age Group 50-54
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
DAM McAdam, Samuel 21:20.30 3/3 21:29.23 1 22
USF Paris, Lorenzo 25:00.00 6/7 22:33.16 2 19
USF Sarrafzadeh, David 25:00.00 6/8 22:53.73 3 18
BAC Gustavson, Jeff 24:00.00 6/5 23:18.01 4 17
MEMO Lopez, David 23:48.44 5/1 23:42.93 5 16
QSS Tanzer, Paul 27:45.00 8/7 24:47.37 6 15
USF Dudley, Raymond Adams 32:00.00 11/7 33:07.72 7 14

WCM Cook, Doug 22:19.13 NS NS 0
SMM Coquillard, Moby 19:30.00 2/4 NS 0
MELO Sheeper, Tim 22:30.00 NS NS 0
Age Group 55-59
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
SRM Walts, Merrie 22:20.00 4/3 21:44.40 1 22
USF Gerhan, Martha 23:00.00 5/5 23:43.78 2 19
SMM Kruse-Elliott, Kris 28:00.00 8/8 26:44.85 3 18
USF Zipp, Frederika 55:00.00 15/6 29:05.03 4 17

USF Aho, Kirsti 40:00.00 NS NS 0
TCAM Hill, Siobhan 31:00.00 NS NS 0
SMM Lee, Cindy 24:15.00 NS NS 0
Age Group 55-59
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
WCM Boatwright, David 19:30.00 1/8 18:34.42 1 22
OREG Hathaway, David 20:35.14 2/7 20:19.29 2 19
SMM Kenny, Daniel 21:52.00 3/7 23:45.16 3 18
SRVM Waters, Steve 29:00.00 9/7 24:24.41 4 17
SFGG Chan, Timothy 29:00.00 9/6 26:42.38 5 16
USF Young, Stephen 35:00.00 12/2 32:34.88 6 15
SMM Barrick, Jim 32:00.00 11/2 33:36.99 7 14
Age Group 60-64
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
LNRS Helmrich, Susan 22:15.00 4/4 22:44.37 1 22
TCAM Welsh, Mary 25:30.00 7/1 23:00.01 2 19
USF Ogilvie, Carol 23:55.00 5/8 24:02.59 3 18
TOC Quinn, Phyllis 23:38.58 5/6 24:13.16 4 17
QSS Zlotoff, Mara 26:17.69 8/3 26:10.25 5 16
MELO Strauss, Judy 27:00.00 8/2 26:22.81 6 15
USF Dunn, Audrey 31:00.00 11/5 30:55.14 7 14
USF Niccolls, Dorothy 54:00.00 15/3 37:58.02 8 13
Age Group 60-64
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
USF Lapin, Donald 35:00.00 12/6 23:47.09 1 22
PCCM Anderson, Robert 23:37.03 5/3 24:01.32 2 19
YCMS Citron, Jeffrey 23:59.00 6/4 24:01.88 3 18
USF Regenie, Philip 30:00.00 10/2 29:37.19 4 17
PCCM King, Gerald 30:00.00 10/3 30:59.58 5 16
USF Orbelian, George 50:00.00 14/8 32:18.91 6 15
USF Burke, Bill 34:00.00 12/5 32:33.55 7 14
USF Morreale, Vincent 33:03.80 11/8 33:02.12 8 13
WCM Au, Andre 45:00.00 14/6 38:10.30 9 12
Age Group 65-69
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
TAM Val, Laura 22:00.10 3/8 21:00.10 1 22
TAM Shoenberger, Linda 25:06.10 7/2 25:38.19 2 19
RHMS Coholan, Annette 28:58.08 9/3 29:41.68 3 18
BAY Litman, Jacklyn 32:00.00 11/3 31:39.82 4 17
USF Cohn, Darcy 34:24.00 12/3 33:38.10 5 16
USF Campbell, Martha 50:00.00 14/1 41:19.90 6 15
USF Petro, Susan 50:00.00 14/7 59:15.00 7 14
Age Group 65-69
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
USF Virtue, Paul 21:29.00 3/6 21:53.20 1 22
USF Ridinger, Kim 23:00.00 4/8 22:45.91 2 19
USF Mortimer, Niland 30:00.00 10/5 26:55.84 3 18
USF Frank, Dennis 28:00.00 9/4 27:13.28 4 17
SRVM Strunk, Jack 31:00.00 11/4 29:16.50 5 16
USF Gelfond, Michael 45:00.00 14/5 32:04.56 6 15
MELO Crockett, Robert 33:39.60 12/4 32:50.94 7 14
USF Murray, Ed 43:00.00 13/8 36:06.10 8 13
USF Schiller, Randy 45:00.00 14/3 37:11.58 9 12
USF Boland, John 40:00.00 13/6 40:32.66 10 11

DAM Braly, Bruce 27:00.00 NS NS 0
Age Group 70-74
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
SMM Milner, Diane 29:00.00 9/2 29:20.82 1 22
Age Group 70-74
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
MELO Dawson, Bill 25:00.00 7/6 24:52.79 1 22
RHMS Davis, Don 24:20.00 6/3 27:08.77 2 19
USF Wiscomb, Lance 30:00.00 10/6 32:11.73 3 18
USF Freeman, Dale 42:00.00 13/1 39:41.68 4 17

TOC McCarty, Thomas 26:45.00 NS NS 0
Age Group 75-79
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
USF Hagiwara, Tanako 41:00.00 13/7 37:20.69 1 22
Age Group 75-79
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
SMM Fasbender, Barry 27:46.10 8/1 28:14.13 1 22
STAN Price, Kent 30:30.00 10/8 31:53.44 2 19
DAM Norris, Robert 29:54.05 9/1 32:08.14 3 18
Age Group 80-84
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
SMM Mc Cubbin, Miek 32:27.03 11/1 32:37.20 1 22
USF Bensu, Janet 46:00.00 14/2 42:32.61 2 19
USF Keeve, Deborah 50:05.00 15/4 52:02.06 3 18
Age Group 80-84
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
MELO Sulzbach, John 36:00.00 12/8 40:03.86 1 22

USF Grohe, William 35:18.23 NS NS 0
Age Group 85-89
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
SMM Lambertson, Ann 50:50.60 15/5 45:50.16 1 22
Key
NS No Swim (or No Show)
For informational purposes only.  All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Club Assistant
Advertisement will open in a new window.
This Meet > Swim Meets > Home