2016 SPMS and Southwest Zone Spring SCY Championship ( Sat, Apr 16, 2016 - Sun, Apr 17, 2016 )

Event Results

<<< Previous Event    
Next Event >>>

Event 34 Men 50 Y Free

Results by Age Group   Results by Result Time

Age Group 18-24
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
LVM Jaffee, Alec 30.00 2/6 24.69 1 20

GRA Betts, Joshua 35.50 NS NS 0
Age Group 25-29
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
WH2O Stryker, Samuel 24.47 8/6 24.28 1 20
GRA Cook, Jacob 24.50 8/7 24.42 2 17
LVM Griffard, Jared 26.00 6/3 24.80 3 16
GRA Cox, Tony 20.48 9/5 DQ 0

ROSE Castro, Daniel 24.84 NS NS 0
RAA Fiedler, Luke 28.00 NS NS 0
ROSE Kim, Gene 27.00 5/9 NS 0
GRA Zambello, Luca 38.00 NS NS 0
Age Group 30-34
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
GRA Marshall, Mario 20.56 9/6 20.55 1 20
GRA Serrano, Ivan 21.50 9/4 21.52 2 17
LVM Jackson, Randy 22.50 9/8 22.02 3 16
ROSE Mendoza, Jon 22.86 9/2 23.41 4 15
ROSE Armour, Justin 25.06 7/3 25.35 5 14
WH2O Hochstrasser, James 25.69 6/5 26.16 6 13
MSCM Leloup, Paul 30.00 2/7 28.18 7 12
GRA Steeves, Joshua 50.00 1/9 35.69 8 11
Age Group 35-39
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
LVM Ford, Peter 22.36 9/7 22.75 1 20
GRA Adair, Jarod 26.50 5/6 24.31 2 17
ROSE Dailey, Erik 24.91 8/9 25.31 3 16
RAA Popko, David 26.00 6/2 25.53 4 15
WH2O Guzman, Erik 26.00 6/7 25.87 5 14
SWM Godor, Frank 25.89 6/6 26.03 6 13
SDSM Arrasmith, Frank 26.74 5/8 26.42 7 12

NOVA Hwang, Wayne 24.00 NS NS 0
MVN Ramirez, Miguel 27.39 4/5 NS 0
NOVA Yu, Peter 26.30 NS NS 0
Age Group 40-44
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
LVM Wegner, Dan 22.37 9/3 22.64 1 20
NOVA Jackson, Scott 24.93 8/1 24.77 2 17
MSCM Denson, Chris 26.00 6/9 25.07 3 16
LVM Brady, Paul 26.00 6/8 25.91 4 15
GRA Price, Joel 37.40 1/7 29.75 5 14

WH2O Henkel, Joao 22.49 NS NS 0
CVMM Karren, Kelly 23.79 NS NS 0
GRA Kirsten, Jason 34.25 NS NS 0
UC33 Naranjo, Omar 27.00 NS NS 0
WCM Wen, Patrick 26.09 NS NS 0
Age Group 45-49
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
UC48 Dreitzler, Todd 25.00 7/4 22.51 1 20
ARIZ Howard, Patrick 23.66 9/9 23.68 3 16
CTM Moreno, David 23.82 9/1 23.84 4 15
SDSM Strate, Brian 24.17 8/5 24.12 5 14
RAA Timko, Kevin 24.50 8/4 24.34 6 13
SDSM Rozow, Stephen 24.51 8/3 24.40 7 12
NBMS Del Villar, Felipe 30.00 2/4 24.56 8 11
NOVA Dietrich, Jim 25.42 7/9 24.72 9 9
SDSM Hohn, Chris 24.63 8/8 24.80 10 7
WH2O Kaplan, Keith 25.50 7/1 25.03 11 6
SDSM Frogley, Terry 25.31 7/8 25.28 12 5
ROSE Hilger, Eric 26.64 5/4 27.28 13 4
SDSM Nitsch, Michael 27.38 5/1 28.25 14 3
SCAQ Chang, Mike 29.50 3/8 28.61 15 2
RAA Kolb, Matthew 30.00 2/5 29.30 16 1

UC36 Charpentier, Christophe 24.87 NS NS 0
ROSE Dubrick, Jon 30.18 NS NS 0
MELO Kaloust, Scott 26.21 NS NS 0
Age Group 50-54
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
MVN Barker, Douglas 25.00 7/7 23.74 1 20
SCMC Compayre, Kevin 26.00 6/4 25.60 2 17
WH2O Kirvan, David 27.83 4/4 26.57 3 16
PSP Krueger, Dana 27.91 4/7 27.53 4 15
NOVA Crosson, Jeffrey 27.50 4/6 27.89 5 14
MSCM Camacho, Raymond 28.50 4/9 28.42 6 13
RAA Moncayo, Lenin 32.04 2/2 30.50 7 12
LVM Jauch, Peter 36.50 1/4 31.13 8 11
ARIZ Everett, Douglas 32.54 2/1 31.32 9 9

SWM Keating, David 32.00 NS NS 0
Age Group 55-59
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
SCMC Meaney, Pat 24.65 8/2 24.10 1 20
GRA Menefee, Bruce 28.49 4/2 25.32 2 17
GRA Madden, Mark 26.69 5/7 26.70 3 16
LVM Wyson, Joseph 26.32 5/5 27.47 4 15
LVM Arpin, Dave 27.00 5/2 27.48 5 14
SDSM Genz, Michael 28.49 4/8 28.39 6 13
GRA Ruppert, William 55.00 1/1 28.97 7 12
UC33 Robinson, Keith 31.80 2/8 30.98 8 11

SDSM Divjak, Zdravko 26.54 NS NS 0
TSTT Georges, Chris 30.87 2/3 NS 0
PSP Harmon, Mark 30.00 NS NS 0
SDSM Komissarov, Andrey 24.60 NS NS 0
TCC Mitchell, Robert 29.00 NS NS 0
MYST Ramos, John 29.98 NS NS 0
Age Group 60-64
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
CAQM Wilson, Robert 24.98 7/5 24.61 1 20
PSM Graham, Donald 25.00 7/6 25.17 2 17
MVN Heather, Michael 26.73 5/3 26.49 3 16
ROSE Sterne, Erik 28.13 4/3 27.94 4 15
OJAI Umholtz, Ken 29.66 3/2 29.30 6 13
ROSE Tulin, Michael 38.09 1/3 38.00 7 12
RAA Vesely, Larry 49.53 1/2 48.60 8 11
Age Group 65-69
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
VCM Gruber, Glenn 25.33 7/2 24.75 1 20
VCM Rollins, Bruce 26.02 6/1 26.48 2 17
CVMM Rosen, Robert 28.50 4/1 26.80 3 16
PSP Hellwig, Christian 29.35 3/3 28.36 4 15
UC48 Ludwig, Terry 28.93 3/6 28.71 5 14
MVN Balt, Randall 29.00 3/4 30.11 6 13
ROSE Farmer, Michael 28.80 3/5 30.34 7 12
ARIZ Bailey, Hop 33.50 1/5 33.28 8 11
VCM Owens, Robert 30.00 3/1 NS 0
Age Group 70-74
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
SDSM Walker, Larry 29.95 3/9 30.97 1 20
CVMM Freeman, Frank 32.22 2/9 33.33 2 17
Age Group 80-84
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
SCMC McMeekin, Robert 47.19 1/8 49.82 1 20
Key
NS No Swim (or No Show)
DQ Disqualified
<<< Previous Event    
Next Event >>>
For informational purposes only.  All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Club Assistant
Advertisement will open in a new window.
This Meet > Swim Meets > Home