2016 SPMS and Southwest Zone Spring SCY Championship ( Sat, Apr 16, 2016 - Sun, Apr 17, 2016 )

Event Results

<<< Previous Event    
Next Event >>>

Event 3 Men 200 Y Free

Results by Age Group   Results by Result Time

Age Group 18-24
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
GRA Korth, Nicholas 1:43.14 9/5 1:46.01 1 20
LVM Jaffee, Alec 2:25.00 4/4 2:09.93 2 17
Age Group 25-29
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
WH2O Stryker, Samuel 1:58.13 8/5 1:55.65 1 20
ROSE Castro, Daniel 1:58.86 8/4 1:59.68 2 17
RAA Fiedler, Luke 2:02.00 8/9 2:17.96 3 16
Age Group 30-34
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
GRA Jaben, Max 1:43.14 9/6 1:41.40 1 20
LVM Jackson, Randy 1:51.00 9/7 1:49.65 2 17
ROSE Mendoza, Jon 1:56.62 9/8 1:53.31 3 16
ROSE Martin, Matthew 2:16.00 5/7 2:01.01 4 15
WH2O Hochstrasser, James 2:02.48 8/1 2:05.87 5 14
SCMC Liebowitz, Daniel 2:15.93 5/4 2:17.15 6 13
GRA Steeves, Joshua 4:30.00 1/3 3:37.87 7 12
Age Group 35-39
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
VCM Chapman, Michael 2:08.00 7/1 2:01.19 1 20
NOVA Yu, Peter 2:10.00 6/4 2:05.67 2 17
SWM Godor, Frank 2:03.89 7/4 2:06.82 3 16
MVN Ramirez, Miguel 2:09.31 6/5 2:07.17 4 15
Age Group 40-44
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
LVM Wegner, Dan 1:48.15 9/4 1:48.70 1 20
WH2O Sinel, Craig 2:00.00 8/3 1:59.77 2 17
ROSE Passos, Andre 2:04.61 7/3 2:01.01 3 16
BGWM Sheela, Brock 2:22.02 4/5 2:01.64 4 15
ROSE Keim, John 2:07.46 7/9 2:01.81 5 14
GRA Price, Joel 3:10.00 2/2 2:26.31 6 13
ROSE Bostrom, Michael 2:49.00 2/4 2:43.31 7 12
Age Group 45-49
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
LVM Boshoff, Nick 1:57.06 9/9 1:53.61 1 20
OREG Sullivan, Scot 1:54.41 9/3 1:54.49 2 17
MVN Gunnell, Steve 1:56.89 9/2 1:55.90 3 16
SDSM Strate, Brian 1:58.00 9/1 2:00.13 4 15
SCMC Edge, Jonathan 1:58.69 8/6 2:01.58 5 14
SDSM Rozow, Stephen 2:11.59 6/7 2:02.13 6 13
SDSM Frogley, Terry 2:03.49 7/6 2:03.20 7 12
MELO Kaloust, Scott 2:12.24 6/8 2:05.78 8 11
SDSM Johnston, Steven 2:13.93 6/9 2:10.59 9 9
GRA Heath, Lee 2:15.00 5/6 2:14.95 10 7
SCAQ Chang, Mike 2:33.80 3/4 2:24.07 11 6
RAA Kolb, Matthew 2:45.00 2/6 2:25.70 12 5
SDSM Nitsch, Michael 2:28.48 4/8 2:35.92 13 4

GRA Lucero, Michael 1:53.27 NS NS 0
Age Group 50-54
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
NOVA Collins, Michael 2:01.99 8/2 1:59.74 1 20
ROSE Mc Ginley, Patrick 2:04.18 7/7 2:03.45 2 17
OREG Washburne, Brent 2:05.55 7/8 2:04.90 3 16
NOVA Crosson, Jeffrey 2:12.00 6/3 2:08.73 4 15
UC33 Engelhart, Chris 2:13.88 6/2 2:11.18 5 14
PSP Krueger, Dana 2:14.31 6/1 2:13.93 6 13
RAA Moncayo, Lenin 2:39.42 3/8 2:36.63 7 12
NOVA Parlett, Duncan 2:39.36 3/3 2:36.95 8 11
LVM Jauch, Peter 3:20.99 2/1 2:45.92 9 9
LVM Tarquino, Mario 3:07.00 2/8 3:07.26 10 7
Age Group 55-59
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
LVM Jaffee, Laurence 2:10.00 6/6 2:00.00 1 20
UCLA Morales, Tito 1:59.59 8/7 2:01.65 2 17
PSM Nalli, Lyle 2:00.00 8/8 2:03.30 3 16
GRA Jensen, Dan 2:03.40 7/5 2:04.42 4 15
GRA Menefee, Bruce 2:16.60 5/8 2:10.72 5 14
MVN Dozier, Earl 2:20.70 5/9 2:16.01 6 13
MYST Holbeck, John 2:16.00 5/3 2:17.78 7 12
LVM Wyson, Joseph 2:21.68 5/1 2:19.61 8 11
GRA Madden, Mark 3:00.00 2/7 2:21.40 9 9
LVM Arpin, Dave 2:15.00 5/5 2:22.34 10 7
GRA Hartmire, David 2:20.00 5/2 2:25.55 11 6
MYST Ramos, John 2:31.96 3/5 2:27.92 12 5
TVM Hektner, Eric 2:29.50 4/2 2:28.77 13 4
PSP Harmon, Mark 2:40.16 3/9 2:38.27 14 3
LBG Parnes, Bart 3:20.00 2/9 3:12.45 15 2
LBG Derbyshire, Donald 3:28.00 1/6 3:24.83 16 1

UCLA Magit, Brad 2:03.54 NS NS 0
Age Group 60-64
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
CVMM Losinski, Mark 2:35.93 3/7 2:29.49 2 17
ROSE Sterne, Erik 2:30.12 4/1 2:29.50 3 16
LVM Fulljames, Rick 2:32.00 3/6 2:30.00 4 15
UC33 Person, James 2:30.00 4/9 2:35.90 5 14
Age Group 65-69
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
VCM Gruber, Glenn 2:06.97 7/2 2:02.58 1 20
VCM Rollins, Bruce 2:25.02 4/3 2:18.25 2 17
UC48 Ludwig, Terry 2:23.27 4/6 2:25.74 3 16
ARIZ Bailey, Hop 2:41.73 2/5 2:36.05 4 15
MRSC Hitchcock, Robert 4:00.00 1/2 2:44.54 5 14
MVN Balt, Randall 2:25.00 4/7 2:56.96 6 13
LBG Smith, Stan 3:01.93 2/3 3:00.43 7 12
Age Group 70-74
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
CVMM Freeman, Frank 2:40.85 3/1 2:39.35 1 20
LVM Stone, Robert 4:10.00 1/7 3:29.60 2 17
Age Group 75-79
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
ROSE Goode, Douglas 3:45.72 1/4 3:35.09 1 20
Age Group 80-84
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
SDSM Mitchell, Tom 3:23.26 1/5 3:20.21 1 20
Key
NS No Swim (or No Show)
<<< Previous Event    
Next Event >>>
For informational purposes only.  All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Swim Smart
Advertisement will open in a new window.
This Meet > Swim Meets > Home