Meet Home
Events
Swimmers
Clubs
Login
2016 SPMS and Southwest Zone Spring SCY Championship ( Sat, Apr 16, 2016 - Sun, Apr 17, 2016 )
Event Results
Event 34: Men 50 Y Free
Results by Age Group
Results by Result Time
Age Group 18-24
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
LVM
Jaffee, Alec
30.00
2/6
24.69
1
20
GRA
Betts, Joshua
35.50
NS
NS
0
Age Group 25-29
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
WH2O
Stryker, Samuel
24.47
8/6
24.28
1
20
GRA
Cook, Jacob
24.50
8/7
24.42
2
17
LVM
Griffard, Jared
26.00
6/3
24.80
3
16
GRA
Cox, Tony
20.48
9/5
DQ
0
ROSE
Castro, Daniel
24.84
NS
NS
0
RAA
Fiedler, Luke
28.00
NS
NS
0
ROSE
Kim, Gene
27.00
5/9
NS
0
GRA
Zambello, Luca
38.00
NS
NS
0
Age Group 30-34
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
GRA
Marshall, Mario
20.56
9/6
20.55
1
20
GRA
Serrano, Ivan
21.50
9/4
21.52
2
17
LVM
Jackson, Randy
22.50
9/8
22.02
3
16
ROSE
Mendoza, Jon
22.86
9/2
23.41
4
15
ROSE
Armour, Justin
25.06
7/3
25.35
5
14
WH2O
Hochstrasser, James
25.69
6/5
26.16
6
13
MSCM
Leloup, Paul
30.00
2/7
28.18
7
12
GRA
Steeves, Joshua
50.00
1/9
35.69
8
11
Age Group 35-39
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
LVM
Ford, Peter
22.36
9/7
22.75
1
20
GRA
Adair, Jarod
26.50
5/6
24.31
2
17
ROSE
Dailey, Erik
24.91
8/9
25.31
3
16
RAA
Popko, David
26.00
6/2
25.53
4
15
WH2O
Guzman, Erik
26.00
6/7
25.87
5
14
SWM
Godor, Frank
25.89
6/6
26.03
6
13
SDSM
Arrasmith, Frank
26.74
5/8
26.42
7
12
NOVA
Hwang, Wayne
24.00
NS
NS
0
MVN
Ramirez, Miguel
27.39
4/5
NS
0
NOVA
Yu, Peter
26.30
NS
NS
0
Age Group 40-44
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
LVM
Wegner, Dan
22.37
9/3
22.64
1
20
NOVA
Jackson, Scott
24.93
8/1
24.77
2
17
MSCM
Denson, Chris
26.00
6/9
25.07
3
16
LVM
Brady, Paul
26.00
6/8
25.91
4
15
GRA
Price, Joel
37.40
1/7
29.75
5
14
WH2O
Henkel, Joao
22.49
NS
NS
0
CVMM
Karren, Kelly
23.79
NS
NS
0
GRA
Kirsten, Jason
34.25
NS
NS
0
UC33
Naranjo, Omar
27.00
NS
NS
0
WCM
Wen, Patrick
26.09
NS
NS
0
Age Group 45-49
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
UC48
Dreitzler, Todd
25.00
7/4
22.51
1
20
ARIZ
Howard, Patrick
23.66
9/9
23.68
3
16
CTM
Moreno, David
23.82
9/1
23.84
4
15
SDSM
Strate, Brian
24.17
8/5
24.12
5
14
RAA
Timko, Kevin
24.50
8/4
24.34
6
13
SDSM
Rozow, Stephen
24.51
8/3
24.40
7
12
NBMS
Del Villar, Felipe
30.00
2/4
24.56
8
11
NOVA
Dietrich, Jim
25.42
7/9
24.72
9
9
SDSM
Hohn, Chris
24.63
8/8
24.80
10
7
WH2O
Kaplan, Keith
25.50
7/1
25.03
11
6
SDSM
Frogley, Terry
25.31
7/8
25.28
12
5
ROSE
Hilger, Eric
26.64
5/4
27.28
13
4
SDSM
Nitsch, Michael
27.38
5/1
28.25
14
3
SCAQ
Chang, Mike
29.50
3/8
28.61
15
2
RAA
Kolb, Matthew
30.00
2/5
29.30
16
1
UC36
Charpentier, Christophe
24.87
NS
NS
0
ROSE
Dubrick, Jon
30.18
NS
NS
0
MELO
Kaloust, Scott
26.21
NS
NS
0
Age Group 50-54
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
MVN
Barker, Douglas
25.00
7/7
23.74
1
20
SCMC
Compayre, Kevin
26.00
6/4
25.60
2
17
WH2O
Kirvan, David
27.83
4/4
26.57
3
16
PSP
Krueger, Dana
27.91
4/7
27.53
4
15
NOVA
Crosson, Jeffrey
27.50
4/6
27.89
5
14
MSCM
Camacho, Raymond
28.50
4/9
28.42
6
13
RAA
Moncayo, Lenin
32.04
2/2
30.50
7
12
LVM
Jauch, Peter
36.50
1/4
31.13
8
11
ARIZ
Everett, Douglas
32.54
2/1
31.32
9
9
SWM
Keating, David
32.00
NS
NS
0
Age Group 55-59
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SCMC
Meaney, Pat
24.65
8/2
24.10
1
20
GRA
Menefee, Bruce
28.49
4/2
25.32
2
17
GRA
Madden, Mark
26.69
5/7
26.70
3
16
LVM
Wyson, Joseph
26.32
5/5
27.47
4
15
LVM
Arpin, Dave
27.00
5/2
27.48
5
14
SDSM
Genz, Michael
28.49
4/8
28.39
6
13
GRA
Ruppert, William
55.00
1/1
28.97
7
12
UC33
Robinson, Keith
31.80
2/8
30.98
8
11
SDSM
Divjak, Zdravko
26.54
NS
NS
0
TSTT
Georges, Chris
30.87
2/3
NS
0
PSP
Harmon, Mark
30.00
NS
NS
0
SDSM
Komissarov, Andrey
24.60
NS
NS
0
TCC
Mitchell, Robert
29.00
NS
NS
0
MYST
Ramos, John
29.98
NS
NS
0
Age Group 60-64
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
CAQM
Wilson, Robert
24.98
7/5
24.61
1
20
PSM
Graham, Donald
25.00
7/6
25.17
2
17
MVN
Heather, Michael
26.73
5/3
26.49
3
16
ROSE
Sterne, Erik
28.13
4/3
27.94
4
15
OJAI
Umholtz, Ken
29.66
3/2
29.30
6
13
ROSE
Tulin, Michael
38.09
1/3
38.00
7
12
RAA
Vesely, Larry
49.53
1/2
48.60
8
11
Age Group 65-69
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
VCM
Gruber, Glenn
25.33
7/2
24.75
1
20
VCM
Rollins, Bruce
26.02
6/1
26.48
2
17
CVMM
Rosen, Robert
28.50
4/1
26.80
3
16
PSP
Hellwig, Christian
29.35
3/3
28.36
4
15
UC48
Ludwig, Terry
28.93
3/6
28.71
5
14
MVN
Balt, Randall
29.00
3/4
30.11
6
13
ROSE
Farmer, Michael
28.80
3/5
30.34
7
12
ARIZ
Bailey, Hop
33.50
1/5
33.28
8
11
VCM
Owens, Robert
30.00
3/1
NS
0
Age Group 70-74
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SDSM
Walker, Larry
29.95
3/9
30.97
1
20
CVMM
Freeman, Frank
32.22
2/9
33.33
2
17
Age Group 80-84
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SCMC
McMeekin, Robert
47.19
1/8
49.82
1
20
Key
NS
No Swim (or No Show)
DQ
Disqualified
For informational purposes only. All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Advertisement will open in a new window.
This Meet
>
Swim Meets
>
Home