Meet Home
Events
Swimmers
Clubs
Login
2014 NE-LMSC SCM Champs Meet & Zones North ( Fri, Dec 12, 2014 - Sun, Dec 14, 2014 )
Event Results
Event 6: Men 200 M Free
Results by Age Group
Results by Result Time
Show 2014 Virtual Colonies Zone Championship
Age Group 18-24
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
WAM
Coffin, Spencer
2:05.51
11/9
2:03.54
1
17
BUMS
Yburan, Jan
2:08.99
10/6
2:07.66
2
15
BUMS
Kostelecky, Nicolas
2:00.00
11/3
2:11.51
3
14
NUSC
Desrochers, Nate
2:10.00
10/3
2:13.31
4
13
WAM
McGahie, Brian
2:16.50
9/10
2:13.58
5
12
SWMR
Jelaska, Duje
2:08.00
10/5
2:16.47
6
11
WAM
Mitchell, Craig
2:24.40
7/6
2:19.92
7
10
WAM
Morette, Kyle
3:20.00
2/5
3:35.67
8
9
CMSC
Boretti, James
2:03.50
NS
NS
0
Age Group 25-29
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
MAMA
Nilsson, Eric
1:52.82
11/5
1:54.59
1
17
CMSC
Barguil, Frederic
2:01.00
11/8
2:03.53
2
15
GBM
Pozzetta, Lucas
2:00.00
11/7
2:04.28
3
14
GBM
Schuster, Kevin
2:09.88
10/4
2:12.32
4
13
SWMR
Wallace, Connor
2:12.00
9/5
2:15.65
5
12
WAM
Stucker, William
2:24.40
7/5
2:35.10
6
11
WAM
Vanacore, Mark
3:15.00
3/9
3:10.80
7
10
SWMR
Kleinert, Ryan
2:12.00
NS
NS
0
MINN
Rosales Yepez, Jose
2:04.15
NS
NS
0
Age Group 30-34
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
CMSC
Emmons, Michael
1:57.89
11/4
2:00.46
1
17
UCLB
Joseph, Reid
2:22.00
8/9
2:17.50
2
15
LANE
Kimball, Andrew
2:14.50
9/7
2:18.40
3
14
MIT
Mueller, Joshua
2:22.55
8/10
2:19.39
4
13
SFTL
Sigalus, Aleksandr
2:25.83
7/3
2:29.39
5
12
LANE
Moynihan, Brian
2:36.40
6/10
2:39.65
6
11
SWMR
Mulcahy, Seann
2:50.00
4/4
2:54.93
7
10
NEM
Korkut, Erman
2:54.71
4/1
NS
0
Age Group 35-39
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
MAMA
Doucet, Douglas
2:11.14
10/1
2:10.47
1
17
GBM
Whitford, Matthew
2:15.00
9/8
2:17.53
2
15
GSP
Wright, Brendan
2:13.00
9/6
2:20.07
3
14
CMSC
Dean, Nathaniel
2:22.43
8/1
2:21.68
4
13
GBM
Cloitre, Christophe
2:33.52
6/2
2:34.62
5
12
GBM
Danielson, Kurt
2:33.93
6/9
2:36.05
6
11
NEM
Rose, Bruce
2:54.85
NS
NS
0
Age Group 40-44
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
GSP
Ohman, Niclas
2:03.19
11/2
2:04.22
1
17
GBM
Harker, Travis
2:07.42
11/1
2:10.69
2
15
SWMR
Duru, Kaan
2:11.63
10/10
2:12.39
3
14
UCLB
Dornaus, David
2:15.40
9/9
2:17.02
4
13
MAMA
Nemirovsky, Sergei
2:19.85
8/7
2:20.92
5
12
WAM
Sharon, Gil
2:15.00
9/2
2:21.21
6
11
MAMA
Foley, TJ
2:17.62
8/6
2:26.76
7
10
LANE
Day, Matt
2:33.24
6/8
2:43.82
8
9
WALT
Roznitsky, Yoel
2:52.00
4/3
2:46.67
9
8
SFTL
Martz, Adam
3:11.54
3/8
3:00.87
10
7
LANE
White, Alan
3:19.44
3/10
3:09.29
11
6
Age Group 45-49
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
WCMS
Williams, Michael
2:10.00
10/7
2:10.70
1
17
SWMR
Gilson, Matthew
2:11.00
10/9
2:11.07
2
15
WCMS
Blood, Jonathan
2:10.49
10/8
2:11.49
3
14
WCMS
Strehle, Andrew
2:16.89
8/5
2:16.79
4
13
NMEG
Gerber, Robert
2:20.00
8/8
2:20.53
5
12
CMSC
Quinn, Thomas
2:20.00
8/3
2:24.55
6
11
WM
Levy, Dan
2:30.97
6/7
2:25.11
7
10
WCMS
Locken, Mark
2:27.78
7/2
2:26.27
8
9
WALT
Patrick, Eric
2:40.00
5/4
2:29.71
9
8
BUMS
Reyes, David
2:40.00
5/6
2:36.44
10
7
GSP
McDermot, Patrick
2:43.95
5/3
2:44.57
11
6
MAMA
Prescott, Al
2:45.00
5/1
2:44.67
12
5
WALT
Connors, Curt
3:00.00
3/6
3:05.37
13
4
NMEG
Marrinan, Neil
3:55.55
1/5
3:54.83
14
3
SWMR
Sayles, Douglas
2:25.76
NS
NS
0
Age Group 50-54
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
IM
Sims, David
1:57.69
11/6
1:57.37
1
17
MESC
Schmidt, Michael
2:07.90
11/10
2:07.65
2
15
CMSC
Autissier, Patrick
2:10.81
10/2
2:12.20
3
14
BUMS
Anderson, James
2:15.00
9/3
2:12.92
4
13
SWMR
Burks, Vincent
2:30.00
6/5
2:23.62
5
12
UCLB
Gordon, Peter
2:29.54
7/10
2:33.92
6
11
GBM
Schmuhl, Frederick
2:44.94
5/2
2:39.93
7
10
GBM
Madden, Peter
2:44.00
5/8
2:40.81
8
9
YNS
Dearmin, Carl
2:51.37
4/7
2:41.01
9
8
WAM
Arsenault, Paul
2:46.10
5/10
2:46.00
10
7
SRPM
O'Donnell, Steve
3:45.00
2/1
2:54.03
11
6
LANE
Mansour, Marc
3:05.00
3/7
2:58.81
12
5
THOR
Mackin, Robert
3:30.00
2/4
3:06.91
13
4
SRPM
Ramirez, Francisco
3:10.00
3/3
3:14.86
14
3
WM
Burkhardt, Martin
2:41.53
NS
NS
0
LANE
Coombs, John
2:55.00
NS
NS
0
WM
Polhill, Brad
2:46.00
NS
NS
0
Age Group 55-59
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
GBM
Davis, Guy
2:13.00
9/4
2:16.32
1
17
PAA
Gibson, Christopher
2:15.94
9/1
2:17.20
2
15
NEM
Phillips, Timothy
2:22.00
8/2
2:18.01
3
14
WAM
McCombs, Michael
2:19.00
8/4
2:20.34
4
13
CMSC
Alexander, Mark
2:25.15
7/7
2:24.69
5
12
CMSC
Wallace, Thomas
2:27.23
7/8
2:25.74
6
11
SFTL
Hendrick, Marty
2:37.88
5/5
2:26.92
7
10
LANE
O'Brien, David
2:30.00
6/6
2:30.41
8
9
GBM
Mack, Tom
2:29.10
7/9
2:30.75
9
8
ABC
McLaughlin, Brian
2:36.31
6/1
2:37.67
10
7
BUMS
Goldberg, Bennett
2:55.00
4/10
2:54.58
11
6
ABC
Geist, Dan
3:20.00
2/6
3:21.93
12
5
Age Group 60-64
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
WAM
Oates, David
2:25.00
7/4
2:21.23
1
17
WAM
Allen, Tim
2:29.50
7/1
2:25.44
2
15
WELL
Donnelly, Kevin
2:30.82
6/4
2:32.28
3
14
WMW
Gambrel, Patrick
2:32.60
6/3
2:38.49
4
13
SRPM
Olander, John
2:47.20
4/6
2:48.04
5
12
UCLB
Jaye, David
2:52.45
4/2
2:53.22
6
11
BSCH
Fuerman, Ross
2:46.84
4/5
2:55.26
7
10
BUMS
Holler, Denis
3:30.00
2/8
3:01.05
8
9
ABC
Garrison, Richard
3:30.00
2/3
3:05.61
9
8
NEM
Skolnick, Stewart
3:30.00
2/7
3:12.06
10
7
SWMR
Dow, Paul
2:50.00
NS
NS
0
1776
Martin, Jack
2:26.00
NS
NS
0
MAMA
Ryan, Bill
2:29.00
NS
NS
0
Age Group 65-69
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
BASS
Radimer, John
2:45.00
5/9
2:32.94
1
17
GBM
Newkirk, Thomas
2:52.00
4/8
2:51.92
2
15
SWMR
McQuiggan, Frank
2:42.70
5/7
2:53.81
3
14
BUMS
Fiedler, Tom
3:01.10
3/4
3:01.47
4
13
ABC
Song, Mingjie
3:15.10
3/1
3:03.28
5
12
AGUA
Bernstein, Rich
2:45.00
NS
NS
0
UC02
Borshay, Robert
4:30.00
NS
NS
0
SWMR
Morse, Tim
3:00.00
NS
NS
0
Age Group 70-74
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
GWDM
Hutchings, Dick
2:53.66
4/9
2:51.76
1
17
ABC
Pope, James
2:57.00
3/5
2:59.47
2
15
MAMA
Coupe, George
3:15.00
3/2
3:17.10
3
14
ABC
Baxter, David
3:50.00
2/10
3:26.45
4
13
GBM
Read, Philip
3:36.68
2/9
3:37.83
5
12
ABC
Ribush, Nicholas
3:32.89
2/2
3:44.29
6
11
UCLB
Boynton, Robert
5:00.00
NS
NS
0
SWMR
Roccabello, John
5:13.12
1/7
NS
0
Age Group 75-79
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
MESC
Kerr, Philip
4:00.00
1/3
4:16.91
1
17
SYSM
Mitchell, Jack
4:48.60
1/4
5:02.23
2
15
Age Group 80-84
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
CONN
Alkoff, Howard
4:09.00
1/6
3:58.12
1
17
Key
NS
No Swim (or No Show)
For informational purposes only. All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Advertisement will open in a new window.
This Meet
>
Swim Meets
>
Home