SwimPhone
Meet Home | Events | Swimmers | Clubs

2014 NE-LMSC SCM Champs Meet & Zones North

Event Results

<<< Previous Event    
Next Event >>>

Event 10 Men 50 M Fly

Results by Age Group   Results by Result Time
Show 2014 Virtual Colonies Zone Championship

Age Group 18-24
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
WAM Coffin, Spencer 27.45 10/8 27.28 1 17
WAM Green, Alford 27.71 10/9 27.54 2 15
SWMR Jelaska, Duje 31.30 7/8 31.29 3 14
BUMS Kostelecky, Nicolas 30.00 8/7 31.30 4 13
WAM Mitchell, Craig 34.70 5/10 35.15 5 12
CMSC Zhitnik, Alex 55.00 1/9 46.19 6 11
Age Group 25-29
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
CMSC Russell, David 25.00 10/5 24.20 1 17
CMSC Veatch, Kyle 26.00 10/6 26.12 2 15
MAMA Nilsson, Eric 26.19 10/4 26.28 3 14
CMSC Mc Inerney, Scott 27.99 10/10 27.52 4 13
GBM Schuster, Kevin 27.81 10/1 27.66 5 12
GBM Pozzetta, Lucas 28.00 9/6 28.49 6 11
SWMR Wallace, Connor 31.00 7/4 30.31 7 10
CMSC Russell, Jonathan 30.00 8/3 30.73 8 9
WAM Stucker, William 33.40 6/10 31.25 9 8
LANE Jackman, Derek 36.00 4/1 36.57 10 7
Age Group 30-34
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
WCMS Ahmed, Ahmed 28.00 9/5 28.73 1 17
MIT Mueller, Joshua 35.15 4/4 31.83 2 15
NEM Korkut, Erman 35.91 4/9 35.72 3 14
Age Group 35-39
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
MAMA Doucet, Douglas 28.65 9/8 27.89 1 17
WAM Hammond, Ben 28.31 9/7 28.96 2 15
CASE Marin, Thierry 29.50 9/9 29.89 3 14
GBM Westgeest, Bart 33.00 6/7 30.35 4 13
GSP Wright, Brendan 32.30 7/1 31.17 5 12
CMSC Dean, Nathaniel 34.32 5/2 34.05 6 11
GBM Danielson, Kurt 36.33 4/10 35.25 7 10
GBM Cloitre, Christophe 35.32 4/7 36.31 8 9
NEM Rose, Bruce 38.47 3/3 DQ 0
Age Group 40-44
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
MESC Lecrone, Timothy 27.52 10/2 27.42 1 17
GSP Ohman, Niclas 27.45 10/3 27.48 2 15
LANE Fehlau, Brian 28.35 9/3 27.83 3 14
GWDM Phillips, Tom 29.99 8/6 29.20 4 13
GBM Harker, Travis 30.63 8/10 29.58 5 12
UCLB Dornaus, David 30.29 8/2 30.40 6 11
GWDM Graham, David 31.24 7/3 32.03 7 10
MAMA Nemirovsky, Sergei 33.26 6/9 32.99 8 9
CMSC Dragoni, Stephen 38.60 3/8 38.19 9 8
WALT Roznitsky, Yoel 40.30 2/5 38.74 10 7
SFTL Martz, Adam 44.79 2/1 44.80 11 6
LANE White, Alan 51.55 1/7 51.35 12 5
Age Group 45-49
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
WCMS Williams, Michael 28.00 9/4 28.43 1 17
CMSC Baker, Henry 30.50 8/1 30.32 2 15
WCMS Blood, Jonathan 30.36 8/9 30.73 3 14
SIMM Clarke, David 30.15 8/8 30.79 4 13
MAMA Knoedler, Andrew 32.43 7/10 31.12 5 12
SWMR Theroux, Trent 30.99 7/6 31.22 6 11
NMEG Gerber, Robert 30.00 8/4 31.52 7 10
WM Levy, Dan 30.71 7/5 31.61 8 9
WCMS Locken, Mark 32.11 7/9 31.68 9 8
WCMS Strehle, Andrew 32.89 6/4 32.13 10 7
CMSC Quinn, Thomas 32.86 6/6 32.34 11 6
LANE Martini, Paolo 32.00 7/2 32.90 12 5
BUMS Reyes, David 34.30 5/8 34.50 13 4
UCLB Chestnut, Wendell 35.33 4/3 37.17 14 3
GSP McDermot, Patrick 40.89 2/6 38.96 15 2
BUMS Paschalidis, Yannis 47.00 1/4 41.15 16 1

THOR Carter, Seanbaker 32.53 NS NS 0
SWMR Sayles, Douglas 34.21 NS NS 0
Age Group 50-54
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
UVRA Bedford, Fritz 26.62 10/7 26.04 1 17
MESC Pride, Douglas 29.00 9/2 27.88 2 15
GBM Gendreau, Edmund 33.00 6/2 31.09 3 14
LANE Mansilla, Frankin 33.00 6/3 31.86 4 13
MESC Endicott, John 32.70 6/5 32.31 5 12
WCMS Brown, Phil 33.34 6/1 32.59 6 11
GBM Schmuhl, Frederick 34.81 4/6 33.23 7 10
UCLB Gordon, Peter 34.10 5/3 34.11 8 9
YNS Dearmin, Carl 37.66 3/6 34.39 9 8
GBM Moran, Terence 34.75 4/5 35.05 10 7
YNS Sandt, Mark 38.00 3/7 37.74 11 6
GBM Madden, Peter 45.00 1/5 39.11 12 5

CMSC Autissier, Patrick 30.00 NS NS 0
LANE Coombs, John 38.00 NS NS 0
GBM MacMahon, John 36.00 NS NS 0
WM Polhill, Brad 38.00 NS NS 0
IM Sims, David 26.83 NS NS 0
Age Group 55-59
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
NEM Phillips, Timothy 29.70 9/1 29.47 1 17
GBM Davis, Guy 29.99 8/5 29.97 2 15
WAM McCombs, Michael 31.00 7/7 31.04 3 14
UCLB Davis, Bill 34.60 5/1 33.61 4 13
CMSC Wallace, Thomas 33.44 5/5 34.58 5 12
UCLB Estabrook, Todd 35.82 4/2 35.46 6 11
BUMS Mahar, James 37.87 3/4 38.84 7 10
ABC Geist, Dan 43.00 2/3 46.86 8 9
Age Group 60-64
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
NEM Shaw, Greg 29.90 9/10 29.75 1 17
WAM Allen, Tim 34.50 5/9 33.08 2 15
WAM Oates, David 33.00 6/8 33.25 3 14
GSP Plencner, Bob 33.95 5/4 33.49 4 13
UC02 Hauty, Andy 35.50 4/8 34.00 5 12
UCLB Wood, Kirkham 33.90 5/6 34.62 6 11
SWMR Elturkmani, Majed 40.00 3/9 36.88 7 10
SRPM Olander, John 40.20 3/10 39.65 8 9
ABC Garrison, Richard 45.00 2/10 42.10 9 8
UCLB Jaye, David 42.37 2/4 42.21 10 7
BUMS Burke, Jay 40.00 3/1 42.62 11 6
MAMA Hicks, Robert 43.00 2/7 44.79 12 5
NEM Skolnick, Stewart 43.48 2/9 46.01 13 4
ABC Garbero, Armando 55.00 1/2 57.60 14 3

SWMR Dow, Paul 35.00 NS NS 0
Age Group 65-69
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
BASS Radimer, John 34.00 5/7 32.45 1 17
GBM Newkirk, Thomas 39.00 3/2 39.09 2 15
BUMS Fiedler, Tom 43.47 2/2 44.60 3 14
UC02 Borshay, Robert 1:00.00 1/1 52.93 4 13
GBM Siegal, Byron 52.00 1/3 54.42 5 12
SWMR McQuiggan, Frank 36.92 3/5 NS 0
Age Group 70-74
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
ABC Baxter, David 46.00 1/6 46.34 1 17
MAMA Coupe, George 43.00 2/8 47.78 2 15
GBM Read, Philip 54.50 1/8 57.75 3 14

UCLB Boynton, Robert 2:00.00 NS NS 0
SWMR Manfredi, Thomas 38.30 NS NS 0
Age Group 80-84
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
GBM Arnold, Richard 1:11.61 1/10 1:44.96 1 17
Key
NS No Swim (or No Show)
DQ Disqualified
<<< Previous Event    
Next Event >>>
For informational purposes only.  All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Club Assistant
Advertisement will open in a new window.
This Meet > Swim Meets > Home