SwimPhone
Meet Home | Events | Swimmers | Clubs

2014 SPMS Short Course Meters Championships

Event Results

<<< Previous Event    
Next Event >>>

Event 37 Men 100 M IM


Age Group 18-24
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
ROSE Jimenez, Hector 1:08.70 8/4 1:06.23 1 9
ROSE Sanchez, Ralph 1:19.83 4/3 1:20.13 2 7
ROSE Halley, Thomas 1:22.12 4/1 1:21.65 3 6

CVMM Berg, Kyle 1:00.50 NS NS 0
ROSE Esmaeilian Baboukani, Mohamm 1:03.00 10/8 NS 0
Age Group 25-29
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
TSTT Rogers, James 1:00.94 10/7 1:03.05 1 9
CVMM Ramos, Christopher 1:05.00 9/5 1:04.54 2 7

TSTT Cook, Jacob 1:08.00 NS NS 0
RIPT Doyle, Joseph 1:00.00 NS NS 0
Age Group 30-34
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
ROSE Burnett, Simon 58.71 10/5 55.99 1 9
LVM Hurst, Clayton 1:12.00 7/8 DQ 0
Age Group 35-39
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
LVM Counts, Glenn 57.34 10/4 56.72 1 9
LBG Blaney, Ryan 1:08.12 9/1 1:09.64 2 7
ROSE Keim, John 1:11.84 7/2 1:11.85 3 6
SDSM Arrasmith, Frank 1:20.00 4/2 1:19.45 4 5

MVN Polizos, George 1:15.00 NS NS 0
LVM VonSchoff, Scott 59.00 NS NS 0
Age Group 40-44
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
ROSE Desouza, JR 1:00.00 10/2 1:03.39 1 9
CRUZ Roberts, David 1:12.20 6/4 1:13.43 2 7
LBG Giacobe, Drew 1:11.62 7/3 1:13.49 3 6
MVN Arrow, Alexander 1:55.00 2/7 1:57.56 4 5

PSCM Dreitzler, Todd 1:10.00 NS NS 0
NOVA West, Steve 59.33 10/3 NS 0
Age Group 45-49
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
CVMM Boosin, Michael 1:08.50 9/8 1:05.72 1 9
CVMM Boshoff, Nick 1:07.89 9/7 1:07.69 2 7
SDSM Jones, Kenton 1:10.83 8/8 1:09.21 3 6
ROSE Parker, Greg 1:11.44 7/5 1:09.71 4 5
ROSE Hixson, Peter 1:18.10 5/8 1:11.65 5 4
SDSM Hohn, Chris 1:10.00 8/2 1:12.02 6 3
ROSE Cienega, Julio 1:15.00 5/4 1:14.47 7 2
RAM Elizondo, Bill 5:00.00 1/3 1:16.15 8 1
SDSM Wilson, Tom 1:18.28 4/4 1:16.43 9 0
RMDA Piner, Glenn 1:17.36 5/2 1:22.41 10 0
ROSE Dubrick, Jon 1:30.16 3/1 1:30.00 11 0

MVN Kondo, Ken 1:24.47 NS NS 0
ROSE Kreger, Jeff 1:25.00 3/3 NS 0
SDSM Webster, Dale 1:10.00 NS NS 0
Age Group 50-54
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
PSM Phillips, Dan 1:04.99 9/4 1:04.83 1 9
SCMC Helgason, Tryggvi 1:07.00 9/3 1:07.04 2 7
MVN Barker, Douglas 1:08.99 8/5 1:07.20 3 6
PSM Nalli, Lyle 1:07.00 9/2 1:09.80 4 5
LVM Jaffee, Laurence 1:15.00 6/8 1:10.88 5 4
MVN Peterson, Marlow 1:17.00 5/3 1:11.22 6 3
SCAL Golden, Spencer 1:15.00 6/1 1:11.54 7 2
IM Young, Bob 1:13.67 6/5 1:12.56 8 1
OAS Wong, John 1:14.19 6/3 1:12.82 9 0
FONT McKinley, Frank 1:14.24 6/2 1:17.05 10 0
WH2O Kirvan, David 1:18.00 5/1 1:17.22 11 0
MVN Santy, Jim 1:16.72 5/5 1:29.25 12 0
WH2O Bahamon, Luis 1:35.00 2/4 1:35.82 13 0

TSTT Collins, Chris 1:35.00 NS NS 0
SDSM Stone, Wes 1:15.50 NS NS 0
Age Group 55-59
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
NOVA Fowler, Jamie 1:02.00 10/1 1:03.14 1 9
ROSE Stephenson, Dan 1:10.50 8/1 1:07.68 2 7
ROSE Uchiyama, Winston 1:10.00 8/3 1:10.81 3 6
ROSE Davis, Thomas 1:30.00 3/7 1:18.17 4 5
ROSE Strybel, David 1:18.00 5/7 1:26.80 5 4
CVMM Losinski, Mark 1:35.00 2/5 1:34.14 6 3

MAM Heath, Robert 1:09.37 NS NS 0
RICE Kone, Bruce 1:04.31 NS NS 0
NOVA Von Hoffmann, Gerard 1:10.50 NS NS 0
Age Group 60-64
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
PSM Graham, Donald 1:12.00 7/1 1:07.58 1 9
CAQM Wilson, Robert 1:12.00 7/7 1:11.37 2 7
SAWS Templin, John 1:15.00 6/7 1:15.98 3 6
SDSM Mench, Lee 1:18.50 4/5 1:17.86 4 5
CVMM Rosen, Robert 1:21.00 4/7 1:20.67 5 4
RMDA Brower, Raymond 1:25.00 3/5 1:26.72 6 3
TSTT Cook, Kris 1:36.90 2/3 1:33.48 7 2
SDSM Astudillo, Fabio 1:30.00 3/2 1:36.95 8 1
NOVA Gatchell, Seth 2:00.00 1/4 1:56.87 9 0

NOVA Godfrey, Dana 1:48.92 NS NS 0
LVM Gordon, Stephen 1:49.00 NS NS 0
Age Group 65-69
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
VCM Kerns, Hubie 1:11.40 7/4 1:10.95 1 9

UC14 Abrahams, Richard 1:15.00 NS NS 0
MVN Campbell, John 1:26.96 NS NS 0
VCM Gruber, Glenn 1:13.65 NS NS 0
WH2O Olson, Jay 1:40.00 NS NS 0
SDSM O'Mara, Jerry 1:40.10 NS NS 0
SAWS Strand, Robert 1:10.26 8/7 NS 0
Age Group 70-74
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
SDSM Freshley, Mike 1:23.18 3/4 1:20.81 1 9
SDSM Andersen, Peter 1:22.75 4/8 1:23.50 2 7
SDSM Bell, John 1:30.77 3/8 1:37.38 3 6

MVN Tadir, Yona 1:27.29 NS NS 0
Age Group 75-79
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
ROSE Goode, Douglas 2:16.95 1/5 2:16.64 1 9
Age Group 80-84
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
SDSM Best, Bob 1:38.00 2/2 1:34.68 1 9
Key
NS No Swim (or No Show)
DQ Disqualified
<<< Previous Event    
Next Event >>>
For informational purposes only.  All times are unofficial just like a scoreboard.  For official times see official results at meet.
Club Assistant
Advertisement will open in a new window.
This Meet > Swim Meets > Home