SwimPhone
Meet Home | Events | Swimmers | Clubs

2014 SPMS Short Course Meters Championships

Event Results

<<< Previous Event    
Next Event >>>

Event 33 Men 200 M Breast


Age Group 25-29
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
ROSE Alders, Alec 2:59.23 5/4 2:58.71 1 9

SCAQ Higgins, Nate 5:10.72 NS NS 0
Age Group 30-34
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
PSP Syvertson, Aaron 2:32.00 8/3 2:27.87 1 9
LVM Hurst, Clayton 2:49.00 7/7 2:46.77 2 7
OREG Cleary, Kevin 3:05.00 5/1 2:49.63 3 6
Age Group 35-39
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
ROSE Durieux, Chad 2:41.20 7/5 2:40.10 1 9
Age Group 40-44
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
NOVA West, Steve 2:14.36 8/4 2:13.72 1 9
RYL Bagri, Val 2:28.27 8/5 2:25.69 2 7
SDSM Mendez-Ramirez, Libardo 2:35.50 8/2 2:34.63 3 6
ROSE Lucero, Lucky 3:00.10 5/3 2:47.48 4 5
CRUZ Roberts, David 2:49.83 7/1 2:54.93 5 4
SDSM Frogley, Terry 3:00.30 5/2 2:59.59 6 3
LBG Liu, Jeff 3:10.55 5/8 3:03.31 7 2
MVN Arrow, Alexander 3:45.00 3/5 4:07.13 8 1
FONT Slider, Tom 4:30.00 2/3 4:34.79 9 0
FONT Delgado, Nicholas 5:40.13 1/3 5:44.22 10 0
Age Group 45-49
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
LVM Magee, Mark 2:36.97 8/1 2:35.93 1 9
CVMM Koehler, Doug 2:38.11 8/8 2:38.68 2 7
CVMM Boshoff, Nick 2:49.90 7/8 2:48.96 3 6
ROSE Parker, Greg 2:56.44 6/1 2:53.08 4 5
TSTT Mulcahy, John 3:00.00 5/5 3:28.26 5 4
ROSE Kreger, Jeff 3:25.00 4/7 DQ 0

UC33 Charpentier, Christophe 2:56.99 NS NS 0
Age Group 50-54
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
PSM Phillips, Dan 2:39.94 7/4 2:33.97 1 9
SCMC Helgason, Tryggvi 2:35.74 8/7 2:38.02 2 7
MVN Peterson, Marlow 2:50.83 6/5 2:52.21 3 6
FONT McKinley, Frank 2:58.90 6/8 2:59.27 4 5
ROSE Mc Ginley, Patrick 3:00.49 5/7 3:02.36 5 4
LBG Werner, John 3:45.00 3/4 3:40.80 6 3
MVN Santy, Jim 4:50.00 2/1 3:43.79 7 2
ARIZ Everett, Douglas 4:00.00 3/7 4:03.11 8 1

OREG Washburne, Brent 2:54.82 NS NS 0
Age Group 55-59
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
NOVA Von Hoffmann, Gerard 2:47.00 7/3 2:41.13 1 9
ROSE Uchiyama, Winston 2:50.00 6/4 2:51.43 2 7
UC33 Smith, Donny 2:55.00 6/2 2:53.65 3 6
ROSE Soderstrom, Tom 3:15.00 4/4 3:10.39 4 5
RGSC Heins, Barry 3:15.17 4/5 3:16.96 5 4
LBG Parnes, Bart 4:05.00 2/5 4:04.13 6 3
LBG Baron, Mike 4:00.00 3/2 4:06.56 7 2

VCM Blatt, Michael 2:56.99 NS NS 0
Age Group 60-64
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
SAWS Templin, John 2:55.00 6/7 2:57.87 1 9
LVM Fulljames, Rick 3:36.00 4/1 3:37.12 2 7
LVM Gordon, Stephen 3:45.00 4/8 3:42.57 3 6
LBG French, Roger 4:02.00 2/4 3:56.40 4 5

NOVA Godfrey, Dana 4:05.90 NS NS 0
Age Group 65-69
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
SAWS Strand, Robert 2:48.50 7/2 2:52.68 1 9
OREG Stark, Allen 2:51.96 6/3 2:53.44 2 7
LBG Smith, Stanley 5:00.00 2/8 4:36.06 3 6
MACS Zheng, Chang 4:40.00 2/7 4:48.87 4 5
Age Group 70-74
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
SDSM Freshley, Mike 3:20.00 4/3 3:10.88 1 9
SDSM Andersen, Peter 3:24.00 4/2 3:24.80 2 7
VCM Carey, George 3:54.72 3/3 3:50.43 3 6
CVMM Johnson, Lloyd 4:00.58 3/8 NS 0
Age Group 75-79
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
SDSM Coles, Bill 5:39.19 1/5 5:08.92 1 9
ROSE Goode, Douglas 5:26.48 1/4 5:39.66 2 7
Age Group 80-84
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
SDSM Hubach, Eric 4:40.00 2/2 4:52.33 1 9
SDSM Best, Bob 4:00.00 3/1 NS 0
Age Group 90-94
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
MVN Schmidt, Jurgen 6:00.00 1/2 5:55.11 1 9
Key
NS No Swim (or No Show)
DQ Disqualified
<<< Previous Event    
Next Event >>>
For informational purposes only.  All times are unofficial just like a scoreboard.  For official times see official results at meet.
Advertise Here
Advertisement will open in a new window.
This Meet > Swim Meets > Home