Meet Home
Events
Swimmers
Clubs
Login
2019 Pacific Masters Short Course Meters Championships ( Fri, Oct 11, 2019 - Sun, Oct 13, 2019 )
Event Results
Event 22: Men 100 M Free
Results by Age Group
Results by Result Time
Age Group 18-24
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
WCM
Lutzker, Michael
55.00
1/1
56.20
1
21
WCM
York, Paul
59.50
2/6
59.61
2
19
WCM
Rivera, Diego
56.00
2/3
1:02.16
3
18
MEMO
Redd, Cameron
1:08.85
8/6
1:09.20
4
17
Age Group 25-29
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
WCM
Ward, Lee
52.00
1/4
53.01
1
21
ALB
Rossbach, Alexander
1:00.88
3/6
1:02.51
3
18
MEMO
Harding, Keevan
1:05.00
6/6
1:05.60
4
17
MEMO
Duncan, Jacob
1:05.00
6/5
1:06.45
5
16
WCM
Mefford, Jake
1:02.60
5/3
1:08.64
6
15
ALB
Large, Robbie
1:28.67
11/6
1:25.71
7
14
EBAT
Greer, George
1:00.00
3/5
NS
0
WCM
Lahl, Stephen
1:00.00
3/4
NS
0
Age Group 30-34
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
USF
Owen, Cameron
51.88
1/3
51.39
1
21
USF
Gouvea, Arthur
56.00
1/6
54.46
2
19
RPM
Frink, Stephen
58.83
2/1
57.49
3
18
RHMS
Arrigo, Nicholas
1:00.00
3/2
58.65
4
17
UC38
Revelli, Reid
1:04.14
5/1
1:00.83
5
16
MEMO
Dankman, Aaron
1:08.00
8/4
1:05.00
6
15
MVM
Pereira, Ed
1:04.49
6/3
1:05.04
7
14
MEMO
Owens, Derek
1:25.00
11/5
1:14.47
8
13
WCM
Teasdale-Schafle, Nolan
1:20.00
10/6
1:22.28
9
12
MVM
Phan, Jason
1:06.60
7/1
NS
0
MVM
Stinson, Ian
1:02.81
5/4
NS
0
Age Group 35-39
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
TOC
Valdivieso, Juan
56.00
2/4
53.84
1
21
USF
Samotyj, John
54.58
1/5
55.15
2
19
MAM
Dunlap, Ryan
1:00.93
4/3
1:02.87
3
18
MEMO
Ramirez, Brent
1:06.68
7/6
1:08.73
4
17
ALB
Metzger, Louis
1:30.00
12/4
1:11.13
5
16
ALB
Kolb, Vladyslav
1:25.43
11/1
1:23.46
6
15
Age Group 40-44
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
WCM
Nonaka, Andy
56.17
2/2
55.65
1
21
VACA
Hanley, Nicholas
1:08.00
8/5
1:03.23
2
19
WCM
Mellinger, Jeff
1:02.00
4/1
1:03.35
3
18
Age Group 45-49
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
OREG
Osborn, Matthew
1:01.00
4/4
1:01.28
1
21
MAAC
Fahlen, Mark
1:01.50
4/2
1:02.32
2
19
WCM
Stump, R Chris
1:05.00
7/3
1:04.07
3
18
RPM
Kneubuhler, Yann
1:04.04
5/5
1:08.52
4
17
TCAM
Stock, Kyle
1:23.25
11/2
1:26.78
5
16
ALB
Brownlow, Jacob
1:42.00
13/3
NS
0
MEMO
Wehmann, Todd
1:06.36
7/4
NS
0
Age Group 50-54
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
UC38
Gorek, Thomas
1:01.50
4/5
1:00.73
1
21
WCM
Stahl, Stephen
1:03.50
5/2
1:02.13
2
19
WCM
France, Kermit
1:14.10
10/2
1:17.09
3
18
CSTS
Reed, Doug
1:20.22
11/3
1:20.86
4
17
WCM
Heaney, Michael
1:10.00
9/3
NS
0
Age Group 55-59
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
WCM
Boone, Jon
1:00.69
3/1
59.37
1
21
SRM
Riblet, Jean-Philippe
58.00
2/5
1:00.85
2
19
WCM
Ennis, Steven
59.65
3/3
1:01.40
3
18
WCM
Gothberg, Brad
1:02.10
4/6
1:01.47
4
17
QSSSJ
Keighley, Tim
1:04.14
5/6
1:03.31
5
16
SMAC
Keating, Kevin
1:04.50
6/4
1:05.33
6
15
RPM
Taylor, Ron
1:06.54
7/5
1:05.80
7
14
WCM
King, Ian
1:06.48
7/2
1:08.74
8
13
WCM
Romdhane, Bechir
1:11.85
9/1
1:14.06
10
11
MVM
Campbell, Chris
1:17.00
10/1
1:15.97
11
10
MEMO
Ardourel, Franck
1:15.74
10/5
1:16.87
12
9
Age Group 60-64
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
MAM
Cutting, Steve
1:04.99
6/2
1:02.50
1
21
WCM
Druz, Loren
1:05.00
6/1
1:05.55
2
19
WCM
Guadagni, Peter
1:10.45
9/5
1:08.49
3
18
WCM
O'Brien, Kerry
1:08.55
8/1
1:09.23
4
17
TCAM
Gass, Matthew
1:12.01
10/4
1:13.39
5
16
RHMS
Maritzen, Michael
1:22.00
11/4
1:14.91
6
15
MEMO
Aikele, Mark
1:54.00
14/4
1:30.28
7
14
Age Group 65-69
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
CSTS
Hoag, Scott
1:12.00
9/6
1:19.41
1
21
ALB
Terusaki, Steven
1:34.41
12/1
1:33.17
2
19
WCM
Hahner, Joseph
1:52.00
14/3
1:42.25
3
18
TCAM
Johnson, Gary
1:41.69
12/6
1:46.80
4
17
MEMO
Maxwell, Irving
1:47.05
13/5
2:20.36
5
16
Age Group 70-74
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
TAM
Bernard, Alan
1:07.99
8/3
1:06.82
1
21
TCAM
Smith, Kirby
1:32.97
12/5
1:34.97
2
19
UC38
Woodruff, Michael
1:47.30
13/1
1:48.20
3
18
WCM
DeLacy, James
1:12.00
10/3
NS
0
DAM
McPherson, Andrew
1:10.00
9/4
NS
0
ALB
Sweeney, James
1:45.00
13/2
NS
0
Age Group 75-79
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
TAM
Burns, Richard
1:10.00
9/2
1:07.75
1
21
Age Group 80-84
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
TCAM
Fairfield, David
1:30.00
12/2
1:31.44
1
21
WCM
Bledsoe, Dennis
1:30.00
12/3
1:32.57
2
19
OREG
Fasbender, Barry
1:54.34
14/2
1:48.08
3
18
TAM
Krueger, James
1:50.00
13/6
NS
0
Age Group 85-89
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
WCM
Morner, Stan
1:44.63
13/4
1:46.37
1
21
MEMO
Galvin, Barry
2:10.00
14/5
2:15.67
2
19
Age Group 90-94
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
UC38
Edgerton, Albert
6:00.00
14/1
NS
0
Key
NS
No Swim (or No Show)
For informational purposes only. All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Advertisement will open in a new window.
This Meet
>
Swim Meets
>
Home