Meet Home
Events
Swimmers
Clubs
Reports
Login
2019 U.S. Masters Swimming Summer National Championship ( Wed, Aug 7, 2019 - Sun, Aug 11, 2019 )
Event Results
Event 41: Men 200 M Free
Results by Age Group
Results by Result Time
Age Group 18-24
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SFTL
Woodrow, Blake
2:10.77
20/8
2:15.70
1
11
UC38
Beseris, Ethan
2:28.00
12/7
2:17.59
2
9
CTSM
Chua, Kaynen
2:11.26
NS
NS
0
MVN
Dimino, Andrew
1:56.31
NS
NS
0
TSTT
Guardado, Jese
2:24.99
13/6
NS
0
CVMM
Kim, Travis
2:28.01
NS
NS
0
NOVA
Kirk, Gabriel
2:01.92
22/7
NS
0
SFTL
Silverthorn, Nick
2:00.00
NS
NS
0
Age Group 25-29
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
ROSE
Porrazzo, Ralph
1:58.96
22/4
1:57.34
1
11
ARIZ
Sarikas, John
2:09.00
21/8
2:00.42
2
9
AQUAC
Alfaro, Rafael
2:00.12
22/3
2:00.63
3
8
PSCM
Saiko, Stanislav
2:01.00
22/2
2:01.82
4
7
NTXL
Sussmeier, Robert
2:00.50
22/6
2:03.92
5
6
GRA
Powers, Casey
2:08.09
21/7
2:04.48
6
5
BERK
Materniak, Eric
2:08.64
21/1
2:06.19
7
4
CVMM
Barmann, Andrew
2:15.00
18/7
2:08.57
8
3
LAPS
Pierce, Jonathan
2:11.69
19/6
2:09.91
9
2
UTES
Weber, Jan
2:10.54
20/1
2:18.02
10
1
NOVA
Babalev, Ivaylo
2:21.00
15/1
2:20.90
11
0
GRA
Daltorio, Robert
2:23.00
14/1
2:24.43
12
0
DCAC
El-Sayed, Amr
1:59.00
NS
NS
0
MINN
Josephson, Wilson
1:59.47
NS
NS
0
USF
Leber, Nathan
2:20.00
15/5
NS
0
UC44
Sherrier, David
1:56.00
NS
NS
0
Age Group 30-34
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
NOVA
Kraus, Evan
2:06.00
21/3
2:03.38
1
11
MVN
Giometti, Danny
2:05.01
21/4
2:04.32
2
9
SC
Gomez, Julio Cesar
2:02.00
22/1
2:05.84
3
8
LVM
Stewart, Marko
2:25.63
12/3
2:11.98
4
7
SFTL
Jackwin, Eric
2:24.60
13/3
2:16.94
5
6
SFTL
Wenzel, Serge
2:17.84
17/8
2:19.04
6
5
MVM
Pereira, Ed
2:28.34
11/3
2:26.36
7
4
GRA
Alexandrov, Mike
1:59.89
NS
NS
0
GRA
Banks, James
2:08.00
NS
NS
0
SCAQ
Barion, Christian
2:18.92
16/3
NS
0
PSM
Conroy, Chris
2:05.63
NS
NS
0
UC23
Karakivrak, Ross
2:23.19
14/8
NS
0
WH2O
Kunsch, Antoine
2:05.00
NS
NS
0
MVN
Lee, Jeff
2:30.00
NS
NS
0
ENSW
Michael, Tyler
2:35.00
8/1
NS
0
PSM
Yung, Cejih
2:14.00
18/6
NS
0
Age Group 35-39
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SFTL
Sintjago, Rinaldo
2:02.64
22/8
2:06.15
1
11
NOVA
Dmytrow, Robert
1:59.86
22/5
2:06.44
2
9
PSCM
Carpenter, Alex
2:13.45
18/5
2:09.30
3
8
UCLA
Rector, Joel
2:20.00
15/4
2:11.87
4
7
DAM
Roper, Matt
2:15.71
17/5
2:14.41
5
6
UC33
Morris, Jeffrey
2:17.01
17/2
2:14.74
6
5
SLOM
Gibbons, Daniel
2:19.64
16/7
2:20.74
7
4
NCMS
Havens, Kurt
2:17.13
17/7
2:21.84
8
3
MVN
Jarvis, Justin
2:30.00
10/1
2:30.09
9
2
SFTL
Wenzel, Phil
2:25.00
13/2
2:30.91
10
1
MILEN
Campos, Jorge
2:25.62
12/5
2:32.31
11
0
SON
Bost, Chris
2:10.84
19/4
NS
0
WH2O
Larson, Adam
2:20.00
NS
NS
0
NOVA
Ryan, Keith
2:09.00
20/4
NS
0
MVN
Trowbridge, Jesse
2:31.49
9/7
NS
0
Age Group 40-44
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
CONN
Virgil, Jeremy
2:05.85
21/5
2:06.42
1
11
PAACR
Garcia, Roberto
2:09.03
20/5
2:08.20
2
9
ROSE
Popko, David
2:09.59
20/6
2:08.72
3
8
ROSE
Schwartz, Joshua
2:25.00
13/8
2:09.02
4
7
MVN
Mundl, Paul
2:15.27
18/8
2:11.22
5
6
AQUAC
Sugisawa, Takashi
2:18.14
16/4
2:19.83
6
5
ROSE
Keim, John
2:23.21
13/4
2:21.98
7
4
CVMM
Kretz, Jonathan
2:28.14
11/4
2:23.38
8
3
MVN
Foos, Todd
2:40.00
7/6
2:37.52
9
2
NOVA
Delgado, Roberto
2:05.00
NS
NS
0
NOVA
Lyon, Rex
2:29.00
NS
NS
0
MILEN
Mora, Eduardo
2:19.13
16/2
NS
0
NOVA
Wojnowicz, Michael
3:05.00
NS
NS
0
Age Group 45-49
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
MVN
Cox, Ryan
2:09.09
20/3
2:05.76
1
11
ROSE
Galluzzi, David
2:11.88
19/2
2:07.10
2
9
RMST
Baldwin, Craig
2:10.96
19/5
2:10.91
3
8
SFTL
Williams, Ryan
2:13.00
18/4
2:13.10
4
7
MVN
Gunnell, Steve
2:13.58
18/3
2:15.00
5
6
GRA
Lucero, Michael
2:17.50
17/1
2:18.55
6
5
GS
Decker, John
2:15.86
17/3
2:18.85
7
4
MVN
Ahmadi-Kashani, Magid
2:30.00
10/7
2:19.75
8
3
SCAQ
Hansen, Nelson
2:30.15
9/5
2:22.54
9
2
SDSM
Frogley, Terry
2:21.47
14/4
2:23.49
10
1
LBG
Klugman, Jason
2:28.00
12/8
2:24.45
11
0
MVN
Ripic, Steve
2:30.22
9/6
2:28.20
12
0
GRA
Palmer, Kent
2:28.59
11/6
2:32.89
13
0
SDSM
Ackerman, Mark
2:33.40
8/3
2:33.14
14
0
NTXL
Glass, Mark
2:30.20
9/3
2:51.02
15
0
OCMT
Ulpindo, Edward
3:00.00
4/4
3:00.07
16
0
SCAQ
Dammann, Reid
2:10.00
20/2
NS
0
LBG
Giacobe, Drew
2:22.82
14/7
NS
0
HFFM
Hurvitz, Tate
2:18.41
NS
NS
0
TCC
Keep, Ryan
2:29.52
10/5
NS
0
LBG
Kremers, Brian
2:20.34
15/2
NS
0
SDSM
Lauritano, Giuseppe
3:57.00
2/3
NS
0
WH2O
Sinel, Craig
2:14.00
NS
NS
0
NOVA
West, Steve
2:05.00
NS
NS
0
Age Group 50-54
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
PSM
Nygren, Mats
2:07.57
21/2
2:07.36
1
11
CMS
Garland, Robert
2:12.00
19/8
2:07.94
2
9
OREG
Sullivan, Scot
2:11.93
19/7
2:11.64
3
8
SDSM
Jones, Kenton
2:19.99
16/1
2:16.94
4
7
GRA
Boshoff, Nick
2:18.85
16/5
2:17.20
5
6
SFTL
Mijares, Jorge
2:20.00
15/3
2:21.01
6
5
NOVA
Tobin, James
2:26.04
12/6
2:21.77
7
4
CVMM
Boosin, Michael
2:20.00
16/8
2:22.13
8
3
NOVA
Collins, Michael
2:22.00
14/3
2:23.15
9
2
MILEN
Bolaños, Federico
2:25.53
12/4
2:26.07
10
1
MVM
Goode, John
2:29.24
11/7
2:28.62
11
0
MVN
Daniel, Dean
2:29.52
10/4
2:32.00
12
0
MVN
Pinedo, Alex
2:32.02
8/4
2:32.78
13
0
WH2O
Whitehead, Michael
2:58.50
5/1
2:52.79
14
0
MVM
Vettel, Eric
2:45.00
7/8
2:54.18
15
0
EMSC
Summers, Scott
2:59.00
5/8
3:00.61
16
0
MVM
McMillan, Bret
3:16.34
3/4
3:17.75
17
0
VJO
Abegg, Michael
3:30.00
3/7
3:36.26
18
0
SDSM
Bouchard, Mike
2:25.00
NS
NS
0
ROSE
Breitenbach, Ross
2:23.88
NS
NS
0
SVY
Rees, Greg
2:27.50
12/2
NS
0
SDSM
Rozow, Stephen
2:25.00
13/7
NS
0
GRA
Skelly, Drew
2:25.99
NS
NS
0
SKY
Solano, Abraham
2:10.50
20/7
NS
0
Age Group 55-59
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
MICH
Anderson, Tony
2:06.88
21/6
2:06.50
1
11
ENSW
Harris, Patrick
2:24.24
13/5
2:17.78
2
9
WCM
Boone, Jon
2:15.65
17/4
2:22.12
3
8
OREG
Hathaway, David
2:21.07
15/8
2:22.53
4
7
PSM
Nalli, Lyle
2:22.33
14/6
2:25.23
5
6
CMS
Kahl, Steven
2:19.00
16/6
2:25.59
6
5
SFTL
Horwitz, Peter
2:20.44
15/7
2:25.92
7
4
MVN
Weissman, Kevin
2:35.00
8/7
2:27.83
8
3
NTXL
Doyle, Michael
2:29.29
11/1
2:28.98
9
2
GS
McAdam, Robert
2:29.31
11/8
2:31.38
10
1
SWLB
Soedel, Sven
2:32.00
9/8
2:37.51
11
0
WCM
Cook, Doug
2:29.15
11/2
2:38.15
12
0
ROSE
Fleming, Mark
2:48.40
6/2
2:40.32
13
0
SDSM
Thrasher, Michael
2:30.00
9/4
2:40.38
14
0
SFTL
Richards, Mark
2:31.00
9/2
2:42.93
15
0
CVMM
Aamoth, James
2:53.21
5/2
2:42.97
16
0
MVM
Campbell, Chris
2:50.00
6/8
2:46.70
17
0
EMSC
Morrison, John
2:43.50
7/1
2:47.84
18
0
UC33
Koujah, Samer
2:49.14
6/7
2:51.83
19
0
CARS
Brancamp, David
2:26.31
NS
NS
0
ARIZ
Cleveland, Geoffrey
2:22.79
NS
NS
0
SDSM
Harden, Jimmy
2:50.00
6/1
NS
0
MINN
Young, Robert
2:34.55
NS
NS
0
UC33
Zamora, Anthony
2:35.00
8/2
NS
0
Age Group 60-64
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
ROSE
Stephenson, Dan
2:11.66
19/3
2:12.73
1
11
CMS
Scott, Greg
2:12.00
19/1
2:13.98
2
9
UCLA
Morales, Tito
2:14.75
18/2
2:14.99
3
8
ARKM
Strauss, Trip
2:16.00
17/6
2:17.84
4
7
PALM
Dyer, Andy
2:21.56
14/5
2:20.48
5
6
ARIZ
Shake, Scott
2:22.50
14/2
2:23.74
6
5
VCM
Blatt, Michael
2:29.83
10/3
2:26.22
7
4
OPA
Glenn, Tim
2:36.49
8/8
2:28.17
8
3
DAMM
Myers, Ross
2:31.50
9/1
2:29.73
9
2
MVN
Jarvis, Scott
2:32.40
8/5
2:32.11
10
1
AQUAC
Alfaro, Rafael Camacho
2:33.84
8/6
2:33.51
11
0
YST
Ramos, John
2:40.83
7/7
2:37.85
12
0
CMS
Morrison, Jeffrey
2:48.00
6/6
2:52.32
13
0
CSMT
Bargar, Scott
2:52.38
5/6
2:56.45
14
0
UC42
White, Thomas
3:04.12
4/3
3:05.37
15
0
NOVA
Buckley, Tim
2:27.40
NS
NS
0
SCAQ
Ireland, Bill
2:36.32
NS
NS
0
SFTL
Shaalan, Sherif
2:40.01
7/2
NS
0
Age Group 65-69
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SHARK
Groselle, Jack
2:15.00
18/1
2:16.86
1
11
TOC
Ferroggiaro, Fred
2:30.00
10/2
2:26.64
2
9
WMAC
Fochios, Dean
2:25.00
13/1
2:28.62
3
8
SDSM
Behun, Bill
2:20.20
15/6
2:39.94
4
7
SDSM
Keeney, Mike
2:30.00
10/8
2:40.23
5
6
TTEX
Ravel, Rick
2:39.41
7/3
2:43.97
6
5
OREG
Larson, Allen
2:47.43
6/3
2:56.66
7
4
MICH
Thompson, Frank
2:50.00
5/4
2:59.62
8
3
NOVA
Graham, Edward
2:50.01
5/5
3:06.19
9
2
VCM
Lucas, James
3:35.86
3/8
3:34.49
10
1
UC33
Cannarella, Sam
3:57.20
2/6
NS
0
GMUP
Gandee, Brad
2:28.23
11/5
NS
0
CVMM
Lamb, Brent
3:01.74
NS
NS
0
CMS
Mann, Michael
2:10.00
NS
NS
0
NEM
Meltz, Steve
2:48.16
NS
NS
0
TXLA
Wood, Larry
2:28.00
12/1
NS
0
Age Group 70-74
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
VCM
Gruber, Glenn
2:29.88
10/6
2:31.97
1
11
SHARK
Couch, Bob
2:37.00
7/4
2:36.35
2
9
LRM
Schwartz, Marvin
2:45.28
6/5
2:46.20
3
8
MICH
Arneson, Gaard
2:55.01
5/7
2:51.96
4
7
QNA
Jolly, Robert
3:09.69
4/7
3:03.91
5
6
WH2O
Figueiredo, Paulo
3:00.00
4/5
3:18.40
6
5
MVN
Stuart, Ian
3:22.00
3/3
3:19.16
7
4
SFTL
Akbar, Clyde
5:35.95
1/2
6:43.78
8
3
CVMM
Freeman, Frank
3:22.49
NS
NS
0
Age Group 75-79
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SDSM
Ralphs, Tony
2:45.00
6/4
2:43.44
1
10
CTMS
Reed, Ed
2:38.21
7/5
2:43.44
1
10
LAPS
Anderson, Eric
3:15.00
4/1
2:58.56
3
8
SDSM
Andersen, Peter
2:51.49
5/3
3:02.53
4
7
SDSM
Walker, Laurence
3:18.91
3/5
3:11.46
5
6
WMAC
Mueller, Lawrence
3:26.44
3/6
3:30.92
6
5
SDSM
Carey, George
3:15.90
4/8
3:32.56
7
4
CLOV
Sanchez, David
3:49.84
2/4
4:06.71
8
3
NOVA
Andersen, Richard
4:24.03
1/3
NS
0
ROSE
Ronay, Peter
3:30.00
NS
NS
0
Age Group 80-84
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
TOC
Van Horn, William
3:07.24
4/6
3:07.56
1
11
SFTL
Trauber, Ami
3:08.00
4/2
3:11.82
2
9
NTMSC
Braaksma, Harry
3:27.83
3/2
3:29.79
3
8
DAM
Norris, Robert
3:52.02
2/5
3:44.41
4
7
ROSE
Fleming, William
3:35.00
3/1
3:48.91
5
6
RMST
Nobbe, Nick
4:20.00
1/4
4:21.86
6
5
SDSM
Haines, William
4:09.00
2/7
4:23.19
7
4
ROSE
Goode, Douglas
4:21.00
1/5
4:46.21
8
3
NOVA
Smethurst, Everett
4:05.00
2/2
NS
0
Age Group 85-89
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SDSM
Mitchell, Tom
4:13.00
2/1
4:46.22
1
11
SDSM
Baker, Donald
7:06.00
1/8
5:46.75
2
9
Age Group 90-94
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SDSM
Hubbard, Donald
4:47.00
1/6
5:10.89
1
11
GAJA
Stolz, Irwin
4:52.13
NS
NS
0
Age Group 95-99
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
OREG
Lamb, Willard
4:15.00
2/8
4:25.83
1
11
Key
NS
No Swim (or No Show)
For informational purposes only. All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Advertisement will open in a new window.
This Meet
>
Swim Meets
>
Home