2019 U.S. Masters Swimming Summer National Championship ( Wed, Aug 7, 2019 - Sun, Aug 11, 2019 )

Event Results

Event 41 Men 200 M Free

Results by Age Group   Results by Result Time

Age Group 18-24
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
SFTL Woodrow, Blake 2:10.77 20/8 2:15.70 1 11
UC38 Beseris, Ethan 2:28.00 12/7 2:17.59 2 9

CTSM Chua, Kaynen 2:11.26 NS NS 0
MVN Dimino, Andrew 1:56.31 NS NS 0
TSTT Guardado, Jese 2:24.99 13/6 NS 0
CVMM Kim, Travis 2:28.01 NS NS 0
NOVA Kirk, Gabriel 2:01.92 22/7 NS 0
SFTL Silverthorn, Nick 2:00.00 NS NS 0
Age Group 25-29
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
ROSE Porrazzo, Ralph 1:58.96 22/4 1:57.34 1 11
ARIZ Sarikas, John 2:09.00 21/8 2:00.42 2 9
AQUAC Alfaro, Rafael 2:00.12 22/3 2:00.63 3 8
PSCM Saiko, Stanislav 2:01.00 22/2 2:01.82 4 7
NTXL Sussmeier, Robert 2:00.50 22/6 2:03.92 5 6
GRA Powers, Casey 2:08.09 21/7 2:04.48 6 5
BERK Materniak, Eric 2:08.64 21/1 2:06.19 7 4
CVMM Barmann, Andrew 2:15.00 18/7 2:08.57 8 3
LAPS Pierce, Jonathan 2:11.69 19/6 2:09.91 9 2
UTES Weber, Jan 2:10.54 20/1 2:18.02 10 1
NOVA Babalev, Ivaylo 2:21.00 15/1 2:20.90 11 0
GRA Daltorio, Robert 2:23.00 14/1 2:24.43 12 0

DCAC El-Sayed, Amr 1:59.00 NS NS 0
MINN Josephson, Wilson 1:59.47 NS NS 0
USF Leber, Nathan 2:20.00 15/5 NS 0
UC44 Sherrier, David 1:56.00 NS NS 0
Age Group 30-34
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
NOVA Kraus, Evan 2:06.00 21/3 2:03.38 1 11
MVN Giometti, Danny 2:05.01 21/4 2:04.32 2 9
SC Gomez, Julio Cesar 2:02.00 22/1 2:05.84 3 8
LVM Stewart, Marko 2:25.63 12/3 2:11.98 4 7
SFTL Jackwin, Eric 2:24.60 13/3 2:16.94 5 6
SFTL Wenzel, Serge 2:17.84 17/8 2:19.04 6 5
MVM Pereira, Ed 2:28.34 11/3 2:26.36 7 4

GRA Alexandrov, Mike 1:59.89 NS NS 0
GRA Banks, James 2:08.00 NS NS 0
SCAQ Barion, Christian 2:18.92 16/3 NS 0
PSM Conroy, Chris 2:05.63 NS NS 0
UC23 Karakivrak, Ross 2:23.19 14/8 NS 0
WH2O Kunsch, Antoine 2:05.00 NS NS 0
MVN Lee, Jeff 2:30.00 NS NS 0
ENSW Michael, Tyler 2:35.00 8/1 NS 0
PSM Yung, Cejih 2:14.00 18/6 NS 0
Age Group 35-39
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
SFTL Sintjago, Rinaldo 2:02.64 22/8 2:06.15 1 11
NOVA Dmytrow, Robert 1:59.86 22/5 2:06.44 2 9
PSCM Carpenter, Alex 2:13.45 18/5 2:09.30 3 8
UCLA Rector, Joel 2:20.00 15/4 2:11.87 4 7
DAM Roper, Matt 2:15.71 17/5 2:14.41 5 6
UC33 Morris, Jeffrey 2:17.01 17/2 2:14.74 6 5
SLOM Gibbons, Daniel 2:19.64 16/7 2:20.74 7 4
NCMS Havens, Kurt 2:17.13 17/7 2:21.84 8 3
MVN Jarvis, Justin 2:30.00 10/1 2:30.09 9 2
SFTL Wenzel, Phil 2:25.00 13/2 2:30.91 10 1
MILEN Campos, Jorge 2:25.62 12/5 2:32.31 11 0
SON Bost, Chris 2:10.84 19/4 NS 0

WH2O Larson, Adam 2:20.00 NS NS 0
NOVA Ryan, Keith 2:09.00 20/4 NS 0
MVN Trowbridge, Jesse 2:31.49 9/7 NS 0
Age Group 40-44
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
CONN Virgil, Jeremy 2:05.85 21/5 2:06.42 1 11
PAACR Garcia, Roberto 2:09.03 20/5 2:08.20 2 9
ROSE Popko, David 2:09.59 20/6 2:08.72 3 8
ROSE Schwartz, Joshua 2:25.00 13/8 2:09.02 4 7
MVN Mundl, Paul 2:15.27 18/8 2:11.22 5 6
AQUAC Sugisawa, Takashi 2:18.14 16/4 2:19.83 6 5
ROSE Keim, John 2:23.21 13/4 2:21.98 7 4
CVMM Kretz, Jonathan 2:28.14 11/4 2:23.38 8 3
MVN Foos, Todd 2:40.00 7/6 2:37.52 9 2

NOVA Delgado, Roberto 2:05.00 NS NS 0
NOVA Lyon, Rex 2:29.00 NS NS 0
MILEN Mora, Eduardo 2:19.13 16/2 NS 0
NOVA Wojnowicz, Michael 3:05.00 NS NS 0
Age Group 45-49
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
MVN Cox, Ryan 2:09.09 20/3 2:05.76 1 11
ROSE Galluzzi, David 2:11.88 19/2 2:07.10 2 9
RMST Baldwin, Craig 2:10.96 19/5 2:10.91 3 8
SFTL Williams, Ryan 2:13.00 18/4 2:13.10 4 7
MVN Gunnell, Steve 2:13.58 18/3 2:15.00 5 6
GRA Lucero, Michael 2:17.50 17/1 2:18.55 6 5
GS Decker, John 2:15.86 17/3 2:18.85 7 4
MVN Ahmadi-Kashani, Magid 2:30.00 10/7 2:19.75 8 3
SCAQ Hansen, Nelson 2:30.15 9/5 2:22.54 9 2
SDSM Frogley, Terry 2:21.47 14/4 2:23.49 10 1
LBG Klugman, Jason 2:28.00 12/8 2:24.45 11 0
MVN Ripic, Steve 2:30.22 9/6 2:28.20 12 0
GRA Palmer, Kent 2:28.59 11/6 2:32.89 13 0
SDSM Ackerman, Mark 2:33.40 8/3 2:33.14 14 0
NTXL Glass, Mark 2:30.20 9/3 2:51.02 15 0
OCMT Ulpindo, Edward 3:00.00 4/4 3:00.07 16 0
SCAQ Dammann, Reid 2:10.00 20/2 NS 0
LBG Giacobe, Drew 2:22.82 14/7 NS 0

HFFM Hurvitz, Tate 2:18.41 NS NS 0
TCC Keep, Ryan 2:29.52 10/5 NS 0
LBG Kremers, Brian 2:20.34 15/2 NS 0
SDSM Lauritano, Giuseppe 3:57.00 2/3 NS 0
WH2O Sinel, Craig 2:14.00 NS NS 0
NOVA West, Steve 2:05.00 NS NS 0
Age Group 50-54
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
PSM Nygren, Mats 2:07.57 21/2 2:07.36 1 11
CMS Garland, Robert 2:12.00 19/8 2:07.94 2 9
OREG Sullivan, Scot 2:11.93 19/7 2:11.64 3 8
SDSM Jones, Kenton 2:19.99 16/1 2:16.94 4 7
GRA Boshoff, Nick 2:18.85 16/5 2:17.20 5 6
SFTL Mijares, Jorge 2:20.00 15/3 2:21.01 6 5
NOVA Tobin, James 2:26.04 12/6 2:21.77 7 4
CVMM Boosin, Michael 2:20.00 16/8 2:22.13 8 3
NOVA Collins, Michael 2:22.00 14/3 2:23.15 9 2
MILEN Bolaños, Federico 2:25.53 12/4 2:26.07 10 1
MVM Goode, John 2:29.24 11/7 2:28.62 11 0
MVN Daniel, Dean 2:29.52 10/4 2:32.00 12 0
MVN Pinedo, Alex 2:32.02 8/4 2:32.78 13 0
WH2O Whitehead, Michael 2:58.50 5/1 2:52.79 14 0
MVM Vettel, Eric 2:45.00 7/8 2:54.18 15 0
EMSC Summers, Scott 2:59.00 5/8 3:00.61 16 0
MVM McMillan, Bret 3:16.34 3/4 3:17.75 17 0
VJO Abegg, Michael 3:30.00 3/7 3:36.26 18 0

SDSM Bouchard, Mike 2:25.00 NS NS 0
ROSE Breitenbach, Ross 2:23.88 NS NS 0
SVY Rees, Greg 2:27.50 12/2 NS 0
SDSM Rozow, Stephen 2:25.00 13/7 NS 0
GRA Skelly, Drew 2:25.99 NS NS 0
SKY Solano, Abraham 2:10.50 20/7 NS 0
Age Group 55-59
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
MICH Anderson, Tony 2:06.88 21/6 2:06.50 1 11
ENSW Harris, Patrick 2:24.24 13/5 2:17.78 2 9
WCM Boone, Jon 2:15.65 17/4 2:22.12 3 8
OREG Hathaway, David 2:21.07 15/8 2:22.53 4 7
PSM Nalli, Lyle 2:22.33 14/6 2:25.23 5 6
CMS Kahl, Steven 2:19.00 16/6 2:25.59 6 5
SFTL Horwitz, Peter 2:20.44 15/7 2:25.92 7 4
MVN Weissman, Kevin 2:35.00 8/7 2:27.83 8 3
NTXL Doyle, Michael 2:29.29 11/1 2:28.98 9 2
GS McAdam, Robert 2:29.31 11/8 2:31.38 10 1
SWLB Soedel, Sven 2:32.00 9/8 2:37.51 11 0
WCM Cook, Doug 2:29.15 11/2 2:38.15 12 0
ROSE Fleming, Mark 2:48.40 6/2 2:40.32 13 0
SDSM Thrasher, Michael 2:30.00 9/4 2:40.38 14 0
SFTL Richards, Mark 2:31.00 9/2 2:42.93 15 0
CVMM Aamoth, James 2:53.21 5/2 2:42.97 16 0
MVM Campbell, Chris 2:50.00 6/8 2:46.70 17 0
EMSC Morrison, John 2:43.50 7/1 2:47.84 18 0
UC33 Koujah, Samer 2:49.14 6/7 2:51.83 19 0

CARS Brancamp, David 2:26.31 NS NS 0
ARIZ Cleveland, Geoffrey 2:22.79 NS NS 0
SDSM Harden, Jimmy 2:50.00 6/1 NS 0
MINN Young, Robert 2:34.55 NS NS 0
UC33 Zamora, Anthony 2:35.00 8/2 NS 0
Age Group 60-64
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
ROSE Stephenson, Dan 2:11.66 19/3 2:12.73 1 11
CMS Scott, Greg 2:12.00 19/1 2:13.98 2 9
UCLA Morales, Tito 2:14.75 18/2 2:14.99 3 8
ARKM Strauss, Trip 2:16.00 17/6 2:17.84 4 7
PALM Dyer, Andy 2:21.56 14/5 2:20.48 5 6
ARIZ Shake, Scott 2:22.50 14/2 2:23.74 6 5
VCM Blatt, Michael 2:29.83 10/3 2:26.22 7 4
OPA Glenn, Tim 2:36.49 8/8 2:28.17 8 3
DAMM Myers, Ross 2:31.50 9/1 2:29.73 9 2
MVN Jarvis, Scott 2:32.40 8/5 2:32.11 10 1
AQUAC Alfaro, Rafael Camacho 2:33.84 8/6 2:33.51 11 0
YST Ramos, John 2:40.83 7/7 2:37.85 12 0
CMS Morrison, Jeffrey 2:48.00 6/6 2:52.32 13 0
CSMT Bargar, Scott 2:52.38 5/6 2:56.45 14 0
UC42 White, Thomas 3:04.12 4/3 3:05.37 15 0

NOVA Buckley, Tim 2:27.40 NS NS 0
SCAQ Ireland, Bill 2:36.32 NS NS 0
SFTL Shaalan, Sherif 2:40.01 7/2 NS 0
Age Group 65-69
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
SHARK Groselle, Jack 2:15.00 18/1 2:16.86 1 11
TOC Ferroggiaro, Fred 2:30.00 10/2 2:26.64 2 9
WMAC Fochios, Dean 2:25.00 13/1 2:28.62 3 8
SDSM Behun, Bill 2:20.20 15/6 2:39.94 4 7
SDSM Keeney, Mike 2:30.00 10/8 2:40.23 5 6
TTEX Ravel, Rick 2:39.41 7/3 2:43.97 6 5
OREG Larson, Allen 2:47.43 6/3 2:56.66 7 4
MICH Thompson, Frank 2:50.00 5/4 2:59.62 8 3
NOVA Graham, Edward 2:50.01 5/5 3:06.19 9 2
VCM Lucas, James 3:35.86 3/8 3:34.49 10 1
UC33 Cannarella, Sam 3:57.20 2/6 NS 0
GMUP Gandee, Brad 2:28.23 11/5 NS 0

CVMM Lamb, Brent 3:01.74 NS NS 0
CMS Mann, Michael 2:10.00 NS NS 0
NEM Meltz, Steve 2:48.16 NS NS 0
TXLA Wood, Larry 2:28.00 12/1 NS 0
Age Group 70-74
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
VCM Gruber, Glenn 2:29.88 10/6 2:31.97 1 11
SHARK Couch, Bob 2:37.00 7/4 2:36.35 2 9
LRM Schwartz, Marvin 2:45.28 6/5 2:46.20 3 8
MICH Arneson, Gaard 2:55.01 5/7 2:51.96 4 7
QNA Jolly, Robert 3:09.69 4/7 3:03.91 5 6
WH2O Figueiredo, Paulo 3:00.00 4/5 3:18.40 6 5
MVN Stuart, Ian 3:22.00 3/3 3:19.16 7 4
SFTL Akbar, Clyde 5:35.95 1/2 6:43.78 8 3

CVMM Freeman, Frank 3:22.49 NS NS 0
Age Group 75-79
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
SDSM Ralphs, Tony 2:45.00 6/4 2:43.44 1 10
CTMS Reed, Ed 2:38.21 7/5 2:43.44 1 10
LAPS Anderson, Eric 3:15.00 4/1 2:58.56 3 8
SDSM Andersen, Peter 2:51.49 5/3 3:02.53 4 7
SDSM Walker, Laurence 3:18.91 3/5 3:11.46 5 6
WMAC Mueller, Lawrence 3:26.44 3/6 3:30.92 6 5
SDSM Carey, George 3:15.90 4/8 3:32.56 7 4
CLOV Sanchez, David 3:49.84 2/4 4:06.71 8 3
NOVA Andersen, Richard 4:24.03 1/3 NS 0

ROSE Ronay, Peter 3:30.00 NS NS 0
Age Group 80-84
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
TOC Van Horn, William 3:07.24 4/6 3:07.56 1 11
SFTL Trauber, Ami 3:08.00 4/2 3:11.82 2 9
NTMSC Braaksma, Harry 3:27.83 3/2 3:29.79 3 8
DAM Norris, Robert 3:52.02 2/5 3:44.41 4 7
ROSE Fleming, William 3:35.00 3/1 3:48.91 5 6
RMST Nobbe, Nick 4:20.00 1/4 4:21.86 6 5
SDSM Haines, William 4:09.00 2/7 4:23.19 7 4
ROSE Goode, Douglas 4:21.00 1/5 4:46.21 8 3
NOVA Smethurst, Everett 4:05.00 2/2 NS 0
Age Group 85-89
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
SDSM Mitchell, Tom 4:13.00 2/1 4:46.22 1 11
SDSM Baker, Donald 7:06.00 1/8 5:46.75 2 9
Age Group 90-94
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
SDSM Hubbard, Donald 4:47.00 1/6 5:10.89 1 11

GAJA Stolz, Irwin 4:52.13 NS NS 0
Age Group 95-99
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
OREG Lamb, Willard 4:15.00 2/8 4:25.83 1 11
Key
NS No Swim (or No Show)
For informational purposes only.  All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
FINIS
Advertisement will open in a new window.
This Meet > Swim Meets > Home