2019 U.S. Masters Swimming Summer National Championship ( Wed, Aug 7, 2019 - Sun, Aug 11, 2019 )

Event Results

Event 31 Men 400 M Free

Results by Age Group   Results by Result Time

Age Group 18-24
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
UC33 Graves, Joshua 4:25.00 22/8 4:22.11 1 11
SCSC McKenzie, Brandon 4:25.00 21/4 4:31.75 2 9
SFTL Woodrow, Blake 4:30.77 20/5 4:42.83 3 8
DAM Krovetz, Avery 5:00.00 16/3 5:07.87 4 7

MVN Dimino, Andrew 4:41.31 NS NS 0
CVMM Kim, Travis 5:00.01 NS NS 0
Age Group 25-29
Age Group 30-34
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
SC Gomez, Julio Cesar 4:23.00 22/3 4:26.36 1 11
NOVA Kraus, Evan 4:28.00 21/1 4:26.49 2 9
HOPK Anderson, Joseph 4:23.26 22/6 4:27.65 3 8
MVN Giometti, Danny 4:28.00 21/8 4:33.00 4 7
LVM Stewart, Marko 5:25.80 9/3 4:39.95 5 6
SDSM Hershberger, Jordan 4:29.99 20/4 4:41.35 6 5
UC23 Karakivrak, Ross 5:05.36 14/3 4:51.03 7 4
SFTL Jackwin, Eric 5:15.32 12/6 4:58.11 8 3
GRA Cook, Jacob 5:20.00 11/4 5:03.84 9 2
SCAQ Shcheglov, Alexander 5:37.67 8/2 5:17.82 10 1

WH2O Kunsch, Antoine 4:25.00 NS NS 0
CTSM Miller, Daniel 7:15.99 NS NS 0
Age Group 35-39
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
UCLA Rogan, Markus 4:12.00 22/4 4:10.11 1 11
PALM Malik, Michael 4:40.70 19/5 4:44.19 2 9
DAM Roper, Matt 4:47.68 19/1 4:46.50 3 8
UMAC Oloughlin, Jonathan 5:01.33 16/8 4:49.82 4 7
UMAC Strahota, Jeffrey 5:01.05 16/7 4:50.70 5 6
SLOM Gibbons, Daniel 4:53.58 17/5 4:56.68 6 5
NOVA Marelli, Mattia 5:10.00 13/4 5:04.08 7 4
ROSE Pansing, Craig 5:25.00 10/2 5:15.63 8 3
ROSE Hsu, Howard 5:25.41 9/4 5:21.43 9 2
Age Group 40-44
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
CONN Virgil, Jeremy 4:24.00 22/2 4:27.06 1 11
NOVA Tabbert, Thomas 4:58.60 17/1 4:34.68 2 9
ROSE Popko, David 4:44.44 19/6 4:39.20 3 8
PAACR Garcia, Roberto 4:38.77 20/8 4:39.33 4 7
MILEN Mora, Eduardo 4:52.12 18/8 5:02.43 5 6
AQUAC Sugisawa, Takashi 4:58.17 17/7 5:04.64 6 5
CVMM Kretz, Jonathan 5:20.18 11/7 5:11.64 7 4
SDSM Al-mashat, Hashim 5:23.62 10/5 5:15.27 8 3
ROSE Blackway, Derek 6:00.00 5/7 5:19.38 9 2
MVN Rogers, Alan 5:01.57 15/4 5:21.66 10 1
GRA Kim, Steve 5:21.05 11/8 5:24.95 11 0
RPM Solberg, Sean 5:26.00 9/2 5:26.79 12 0
1693 Ahlgren, Kyle 5:52.69 6/2 5:34.30 13 0
NOVA Blaisdell, Aaron 6:00.00 5/1 5:56.52 14 0
Age Group 45-49
Age Group 50-54
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
PSM Nygren, Mats 4:30.78 20/3 4:33.45 1 11
CMS Garland, Robert 4:40.00 19/4 4:34.09 2 9
OREG Sullivan, Scot 4:43.18 19/3 4:40.07 3 8
SDSM Jones, Kenton 4:49.99 18/3 4:48.90 4 7
NOVA Collins, Michael 4:55.00 17/3 4:57.89 5 6
DAM Krovetz, Ted 5:10.47 13/3 5:00.45 6 5
SFTL Mijares, Jorge 5:00.00 16/6 5:01.00 7 4
GRA Skelly, Drew 5:06.68 14/6 5:08.51 8 3
MVM Goode, John 5:12.38 13/6 5:13.78 9 2
MILEN Bolaños, Federico 5:10.06 13/5 5:14.69 10 1
SFTL Fiser, Graeme 4:55.78 17/6 5:16.60 11 0
SCAQ Hickey, Brendan 5:33.30 8/4 5:19.96 12 0
MVN Daniel, Dean 5:24.61 10/6 5:40.01 13 0
GRA Kreger, Jeffrey 5:59.00 5/6 6:00.85 14 0
EMSC Summers, Scott 5:59.00 5/5 6:18.42 15 0
MVM McMillan, Bret 7:19.13 3/7 7:02.39 16 0
SFTL Burt, Byron 7:30.00 2/4 8:15.89 17 0

VJO Abegg, Michael 7:30.00 NS NS 0
GRA Heath, Lee 5:32.00 NS NS 0
ARIZ Johnson, Kent 5:13.41 NS NS 0
WH2O Mair, Matthew 5:13.55 NS NS 0
Age Group 55-59
Age Group 60-64
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
ARKM Strauss, Trip 4:51.00 18/2 4:51.60 1 11
UCLA Morales, Tito 4:48.75 18/5 4:53.07 2 9
SFTL Zubero, David 5:01.22 16/1 4:56.47 3 8
TXLA Archer, Branch 4:57.59 17/2 5:00.21 4 7
SRM Morales, John 5:08.66 14/7 5:10.09 5 6
OPA Glenn, Tim 5:41.45 7/3 5:17.68 6 5
GRA Jensen, Dan 5:05.00 14/4 5:18.28 7 4
MOVY Sherman, Bill 5:25.25 10/8 5:19.39 8 3
NOVA Weissert, Toby 5:18.44 12/8 5:21.25 9 2
YST Holbeck, John 5:20.89 11/1 5:21.89 10 1
PSCM Cahoon, Bradley 5:25.13 10/1 5:24.22 11 0
CMS Bowman, Herbert 5:14.24 12/4 5:24.54 12 0
MVN Goodell, Brian 5:42.07 7/6 5:29.41 13 0
MVN Jarvis, Scott 5:25.00 10/7 5:30.77 14 0
WCM O'Brien, Kerry 5:30.00 9/7 5:31.58 15 0
SDSM Genz, Michael 6:31.07 4/8 5:57.08 16 0
SDSM Jett, Darrell 6:09.18 4/5 6:07.70 17 0
SDSM Rockwell, David 8:57.77 1/5 7:43.77 18 0

UC33 Bray, Andrew 4:36.89 NS NS 0
NOVA Catlin, Michael 6:40.00 NS NS 0
YST Ramos, John 5:46.61 NS NS 0
SFTL Shaalan, Sherif 5:42.07 7/2 NS 0
Age Group 65-69
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
TOC Ferroggiaro, Fred 5:30.00 9/1 5:07.70 1 11
TXLA Wood, Larry 5:20.00 11/5 5:14.98 2 9
ARIZ Modjeska, Mark 5:15.31 12/3 5:16.53 3 8
GMUP Gandee, Brad 5:30.00 9/8 5:24.57 4 7
SAWS Clemmons, Jim 5:49.50 6/5 5:31.48 5 6
ROSE Hitch, Walter 5:55.00 6/1 5:47.03 6 5
SALT Reeves, William 5:48.26 6/4 5:50.53 7 4
MHSM Burgess, Doug 6:03.00 5/8 6:05.59 8 3
OREG Larson, Allen 6:05.55 4/4 6:18.88 9 2

NEM Battistini, Rick 6:15.00 NS NS 0
CVMM Buckley, Mark 5:41.87 NS NS 0
CVMM Lamb, Brent 6:10.50 NS NS 0
WH2O Larson, Charles 6:00.00 NS NS 0
CMS Mann, Michael 4:45.00 NS NS 0
NEM Meltz, Steve 5:55.86 NS NS 0
PSP Menduno, Michael 6:30.00 NS NS 0
MICH Thompson, Frank 6:06.00 NS NS 0
Age Group 70-74
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
VCM Kerns, Hubie 5:25.82 9/6 5:16.42 1 11
VCM Gruber, Glenn 5:24.09 10/3 5:35.98 2 9
LRM Schwartz, Marvin 5:37.54 8/6 5:40.43 3 8
SHARK Couch, Bob 5:39.00 8/7 5:47.03 4 7
IAMA LeMaster, Stan 5:46.20 7/1 5:50.83 5 6
MICH Arneson, Gaard 5:58.01 5/4 5:57.77 6 5
ARIZ Bailey, Hop 6:44.00 3/4 6:43.92 7 4
LVM Cochran, Victor 8:00.00 2/3 8:08.87 8 3
SFTL Akbar, Clyde 13:43.45 1/7 14:23.38 9 2

PCST Ebel, Mark 6:25.67 NS NS 0
WH2O Figueiredo, Paulo 6:30.00 4/1 NS 0
CVMM Freeman, Frank 6:56.61 NS NS 0
TAM Sherrill, Mike 6:02.00 NS NS 0
Age Group 75-79
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
SDSM Ralphs, Tony 5:55.00 6/7 5:49.68 1 11
CTMS Reed, Ed 5:47.21 7/8 5:54.26 2 9
LAPS Anderson, Eric 6:30.00 4/7 6:26.75 3 8
SDSM Walker, Laurence 7:00.00 3/5 7:05.67 4 7
SDSM Carey, George 7:10.32 3/6 7:45.13 5 6
WMAC Mueller, Lawrence 7:22.98 3/8 7:59.76 6 5
VMST Frogley, Christopher 8:50.00 2/8 8:19.29 7 4
NOVA Andersen, Richard 8:36.35 2/7 NS 0
Age Group 80-84
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
TOC Van Horn, William 7:10.00 3/3 6:47.98 1 11
SFTL Trauber, Ami 7:15.00 3/2 6:49.12 2 9
NTMSC Braaksma, Harry 7:21.78 3/1 7:27.26 3 8
SDSM Hill, Laurance 8:20.00 2/2 7:34.61 4 7
DAM Norris, Robert 7:53.51 2/5 7:58.99 5 6
ROSE Fleming, William 8:01.00 2/6 8:01.75 6 5
RMST Nobbe, Nick 8:42.01 2/1 9:07.04 7 4
SDSM Haines, William 8:55.00 1/4 9:21.66 8 3
Age Group 85-89
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
SDSM Mitchell, Tom 10:10.00 1/6 9:51.13 1 11
SDSM Baker, Donald 14:12.00 1/1 12:49.01 2 9
Age Group 90-94
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
SDSM Hubbard, Donald 12:00.00 1/2 11:44.41 1 11

GAJA Stolz, Irwin 9:58.03 NS NS 0
Age Group 95-99
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
OREG Lamb, Willard 9:00.00 1/3 9:01.67 1 11
Key
NS No Swim (or No Show)
For informational purposes only.  All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Club Assistant
Advertisement will open in a new window.
This Meet > Swim Meets > Home