2019 U.S. Masters Swimming Summer National Championship ( Wed, Aug 7, 2019 - Sun, Aug 11, 2019 )

Event Results

Event 21 Men 100 M Fly

Results by Age Group   Results by Result Time

Age Group 18-24
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
PSCM Hotta, Meguru 1:03.19 20/7 58.40 1 11
OREG McComish, Matthew 57.70 20/5 58.57 2 9
UC33 Graves, Joshua 1:03.00 20/2 1:00.27 3 8
UTES Wagner, John 1:03.21 20/1 1:01.47 4 7
NOVA Kirk, Gabriel 1:04.32 19/4 1:01.49 5 6
MVN Peralta, Daniel 1:02.84 20/6 1:03.62 6 5
SFTL Woodrow, Blake 1:04.77 19/5 1:06.47 7 4
MVN Deloney, Nicholas 1:06.90 19/6 1:07.43 8 3
ROSE Fisher, Sean 1:05.00 19/3 1:08.44 9 2
UC38 Beseris, Ethan 1:11.00 19/1 1:15.65 10 1
TSTT Guardado, Jese 1:10.99 19/7 1:18.50 11 0
GRA Havton, Chris 58.02 20/3 NS 0
ARIZ O?neil, Sam 1:09.99 19/2 NS 0
UTES Raber, Sam 1:04.22 20/8 NS 0
ROSE Ubellacker, Samuel 56.00 20/4 NS 0
Age Group 25-29
Age Group 30-34
Age Group 35-39
Age Group 40-44
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
ROSE Schwartz, Joshua 1:10.00 12/1 1:01.25 1 11
NOVA Delgado, Roberto 1:00.00 12/4 1:02.18 2 9
PSM Gray, Trever 1:01.50 12/5 1:02.54 3 8
CONN Virgil, Jeremy 1:02.56 12/3 1:03.25 4 7
SFTL Garis, Damian 1:04.00 12/6 1:06.02 5 6
MVN Herlihy, Brendan 1:12.00 11/6 1:07.59 6 5
NOVA Tabbert, Thomas 1:07.19 12/2 1:08.24 7 4
ROSE Blackway, Derek 1:20.00 11/7 1:12.24 8 3
ROSE Durieux, Chad 1:09.83 12/7 1:12.59 9 2
NOVA Lyon, Rex 1:12.00 12/8 NS 0
Age Group 45-49
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
KENM Landreth, John 1:03.01 10/4 1:01.13 1 11
SAWS Rubocki, John 1:07.37 10/7 1:04.62 2 9
MVN Sumner, David 1:04.99 10/6 1:05.91 3 8
SFTL Williams, Ryan 1:07.00 10/2 1:06.40 4 7
PSM Yamamoto, Jin 1:13.80 10/8 1:17.27 5 6
GRA Palmer, Kent 1:11.68 10/1 1:17.58 6 5
LBG Giacobe, Drew 1:14.51 9/4 1:18.04 7 4
GRA Reason, Matt 1:16.00 9/3 1:20.25 8 3
UC38 Spencer, Stuart 1:17.90 9/6 1:22.48 9 2
ROSE Bostrom, Michael 1:41.16 9/1 1:47.52 10 1
CVMM Ball, Stephen 1:03.50 10/5 NS 0
SCAQ Dammann, Reid 1:15.00 9/5 NS 0
CVMM Karren, Kelly 1:04.23 10/3 NS 0
SDSM Parnes, Jason 1:30.00 9/2 NS 0
ARIZ Schreiber, Tim 1:30.30 9/7 NS 0
Age Group 50-54
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
1776 Hiltabiddle, Steve 1:00.00 8/4 1:01.84 1 11
WIND Frontis, Scot 1:03.50 8/5 1:04.00 2 9
VCM Shaffer, Mike 1:03.58 8/3 1:04.09 3 8
OREG McComish, John 1:04.26 8/6 1:06.50 4 7
SDSM Bouchard, Mike 1:10.00 8/8 1:07.36 5 6
MESC Waldfried, Carlo 1:08.26 8/7 1:07.56 6 5
NOVA Tobin, James 1:13.07 7/7 1:10.13 7 4
SFTL Mijares, Jorge 1:09.00 8/1 1:11.82 8 3
UC33 Whitten, Hesu 1:11.60 7/5 1:12.81 9 2
ROSE Borton, Dan 1:10.68 7/4 1:13.35 10 1
GRA Skelly, Drew 1:13.20 7/1 1:16.73 11 0
USF Mc Bride, Patrick 1:13.00 7/6 1:18.70 12 0
SDSM Viloria, Luis 1:13.00 7/2 1:20.24 13 0
SFTL Burt, Byron 1:50.00 7/8 2:05.67 14 0
ROSE Breitenbach, Ross 1:12.00 7/3 NS 0
SFTL Fischer, Andy 1:08.00 8/2 NS 0
Age Group 55-59
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
PALM Ekman, Evan 1:04.23 6/4 1:05.38 1 11
WCM Boone, Jon 1:05.48 6/5 1:09.26 2 9
NTXL Doyle, Michael 1:09.49 6/3 1:09.86 3 8
AWJ Vazhenin, Igor 1:10.55 6/2 1:12.94 4 7
CONN Wyckoff, Benjamin 1:10.99 6/7 1:14.49 5 6
MVN Wasko, Frank 1:19.00 5/2 1:15.21 6 5
OREG Hathaway, David 1:17.00 5/5 1:16.51 7 4
NOVA Podmajersky, Tom 1:16.90 5/4 1:18.66 8 3
WCM Cook, Doug 1:19.03 5/1 1:21.51 9 2
1776 Reilly, Jeff 1:12.12 6/1 1:22.17 10 1
SCAQ Condon, Jeff 1:19.00 5/7 1:23.28 11 0
MOVY Thompson, Anthony 1:14.27 6/8 1:25.06 12 0
MVN Hayward, David 2:00.00 3/8 1:45.70 13 0
ARIZ Everett, Douglas 1:58.28 3/6 1:54.92 14 0
UC33 Banfer, Paul 1:28.00 5/8 NS 0
SDSM Given, Michael 1:17.57 5/6 NS 0
NOVA Johnson, Eric 1:10.50 6/6 NS 0
NOVA Kruger, Mark 1:17.11 5/3 NS 0
MVN Santy, James 1:30.69 3/7 NS 0
Age Group 60-64
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
NCMS Sanchez, Greg 1:07.78 4/4 1:08.32 1 11
ROSE Stephenson, Dan 1:08.04 4/5 1:08.76 2 9
SRM Morales, John 1:12.88 4/2 1:14.14 3 8
AWJ Hildebrandt, David 1:11.57 4/3 1:16.69 4 7
WCM O'Brien, Kerry 1:11.71 4/6 1:17.70 5 6
IM Ellis, Joel 1:14.16 4/7 1:17.80 6 5
SKY Haberek, Cork 1:16.95 4/8 1:23.38 7 4
YST Holbeck, John 1:22.22 3/2 1:23.83 8 3
PSCM Cahoon, Bradley 1:18.50 3/3 1:24.91 9 2
SCAQ Ireland, Bill 1:15.98 4/1 1:26.47 10 1
WH2O Graham, Errol 1:32.40 3/5 1:31.22 11 0
MVN Mitchell, Robert 1:20.04 3/4 1:32.99 12 0
UC33 Bonano, Greg 1:45.00 3/1 DQ 0
Age Group 65-69
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
SHARK Groselle, Jack 1:09.70 2/4 1:09.95 1 11
NMMS Wilson, Robert 1:16.00 2/3 1:19.35 2 9
CVMM Buckley, Mark 1:18.93 2/2 1:23.10 3 8
ARIZ Modjeska, Mark 1:19.34 2/7 1:23.45 4 7
SDSM Behun, Bill 1:16.16 2/6 1:27.45 5 6
MVN Heather, Michael 1:20.01 2/1 1:36.04 6 5
SDSM Russell, Joe 1:25.10 2/8 DQ 0
Age Group 70-74
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
VCM Gruber, Glenn 1:22.23 1/3 1:23.88 1 11
VCM Rollins, Bruce 1:36.02 1/4 1:32.50 2 9
PCST Ebel, Mark 1:40.57 1/1 1:45.19 3 8
TAM Meyerhoff, Rick 1:30.00 1/2 NS 0
Age Group 75-79
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
TOC Elder, James 1:30.00 1/6 1:39.95 1 11
PKPR Straka, Peter 1:41.50 1/7 1:44.26 2 9
ROSE Ronay, Peter 2:21.00 1/5 NS 0
Age Group 80-84
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
USF Fleming, Jack 2:08.95 1/8 2:13.17 1 11
Key
NS No Swim (or No Show)
DQ Disqualified
For informational purposes only.  All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Strive Swim
Advertisement will open in a new window.
This Meet > Swim Meets > Home