2019 U.S. Masters Swimming Summer National Championship ( Wed, Aug 7, 2019 - Sun, Aug 11, 2019 )

Event Results

Event 13 Men 200 M Fly

Results by Age Group   Results by Result Time

Age Group 18-24
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
UTES Wagner, John 2:12.00 9/4 2:18.16 1 11
ROSE Fisher, Sean 2:40.00 7/8 2:36.38 2 9
ART Chan, Amos 3:01.88 3/4 2:59.37 3 8

GRA Havton, Chris 2:07.50 NS NS 0
CVMM Kim, Travis 2:40.01 NS NS 0
Age Group 25-29
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
DAM Blumberg, Marc 2:19.00 9/1 2:11.85 1 11
GRA Powers, Casey 2:20.00 8/4 2:14.69 2 9
MINN Josephson, Wilson 2:12.54 9/5 2:16.61 3 8
BERK Materniak, Eric 2:17.09 9/7 2:18.64 4 7
UC32 Schmuhl, Stephen 2:16.21 9/6 2:23.89 5 6
ROSE Lum, Andrew 2:43.96 6/3 2:36.30 6 5
GRA Daltorio, Robert 2:48.00 5/4 2:45.00 7 4
MVN Roa, Daniel 2:49.22 5/5 2:47.55 8 3
MVM Thomas, Michael 2:56.72 4/3 3:03.59 9 2

SFTL Kertesz, Kristof 2:20.00 NS NS 0
Age Group 30-34
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
FREE Bezugliy, Alexander 2:14.44 9/3 2:13.72 1 11
USF Owen, Cameron 2:29.07 8/6 2:21.95 2 9
UC06 Smorodin, Maksim 2:30.00 8/2 2:25.33 3 8
PSM Petersen, Erik 2:33.06 8/8 2:29.74 4 7
Age Group 35-39
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
NOVA Ryan, Keith 2:20.00 9/8 2:22.18 1 11
PALM Malik, Michael 2:26.66 8/3 2:29.60 2 9
NOVA Dmytrow, Robert 2:33.19 7/5 2:33.01 3 8
OREG Cleary, Kevin 2:42.34 6/4 2:41.27 4 7
NOVA Goler, Jonathan 2:50.00 5/6 2:53.86 5 6
Age Group 40-44
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
ROSE Schwartz, Joshua 2:50.00 5/2 2:15.54 1 11
CONN Virgil, Jeremy 2:16.99 9/2 2:18.77 2 9
SHARK Albino, Jorge 2:35.35 7/6 2:43.51 3 8
MVN Herlihy, Brendan 3:00.00 4/8 2:46.41 4 7
MILEN Mora, Eduardo 2:52.12 5/8 2:49.25 5 6
GRA Kim, Steve 3:13.89 3/8 3:15.08 6 5
ROSE Petty, Richard 3:19.99 2/3 3:30.82 7 4
Age Group 45-49
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
SAWS Rubocki, John 2:32.88 8/1 2:26.98 1 11
GS Decker, John 2:39.50 7/1 2:41.61 2 9
SDSM Ascher, Nathan 2:51.97 5/1 2:45.53 3 8
LBG Giacobe, Drew 3:10.66 3/6 3:24.49 4 7
MILEN Brenes, Marco 3:40.00 2/8 3:49.63 5 6
GRA Reason, Matt 3:20.00 2/6 NS 0
Age Group 50-54
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
VCM Shaffer, Mike 2:22.41 8/5 2:25.24 1 11
ARIZ Dickson, Kurt 2:30.03 8/7 2:30.52 2 9
1776 Hiltabiddle, Steve 2:34.00 7/3 2:38.03 3 8
SFTL Mijares, Jorge 2:45.71 6/7 2:38.84 4 7
CVMM Koehler, Doug 2:50.23 5/7 2:45.60 5 6
ROSE Borton, Dan 2:42.35 6/5 2:46.46 6 5
NOVA Collins, Michael 2:45.00 6/2 3:01.78 7 4
SDSM Viloria, Luis 2:54.54 4/4 DQ 0

SFTL Fischer, Andy 2:36.00 NS NS 0
WIND Frontis, Scot 2:20.50 NS NS 0
GRA Germain, Stephen 2:58.00 NS NS 0
Age Group 55-59
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
NTXL Doyle, Michael 2:36.43 7/2 2:40.93 1 11
AWJ Vazhenin, Igor 2:55.55 4/5 2:55.06 2 9
MVN Wasko, Frank 3:29.00 2/2 3:04.37 3 8
SDSM Given, Michael 3:07.22 3/5 3:14.54 4 7
MOVY Thompson, Anthony 2:59.09 4/6 3:20.69 5 6
CB Garcia, Juan 3:12.00 3/2 3:26.34 6 5
UTAH Treiman, Gerald 3:57.73 1/5 3:57.96 7 4
MVN Hayward, David 4:00.00 1/3 4:38.24 8 3

NOVA Kruger, Mark 3:10.11 NS NS 0
PSM Phillips, Daniel 2:45.00 6/6 NS 0
Age Group 60-64
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
NCMS Sanchez, Greg 2:33.13 7/4 2:29.88 1 11
TXLA Archer, Branch 2:38.68 7/7 2:39.29 2 9
CMS Brackett, Bill 2:47.00 6/1 2:47.85 3 8
IM Seibt, Andreas 2:50.00 5/3 2:56.72 4 7
YST Holbeck, John 2:59.36 4/2 3:00.05 5 6
SKY Haberek, Cork 3:14.04 2/4 3:13.05 6 5
MVN Mitchell, Robert 3:45.12 1/4 3:45.67 7 4
SDSM Walsh, Bill 4:21.69 1/2 4:28.51 8 3
GTX Seagraves, Bob 3:16.67 2/5 NS 0
Age Group 65-69
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
ARIZ Modjeska, Mark 2:47.48 6/8 2:51.29 1 11
TOC Ferroggiaro, Fred 3:00.00 4/1 3:03.64 2 9
TXLA Wood, Larry 3:12.00 3/7 3:07.16 3 8
SALT Reeves, William 3:12.14 3/1 3:17.32 4 7
SDSM Behun, Bill 2:59.59 4/7 3:34.72 5 6
SDSM Durell, Bill 4:43.19 1/7 4:35.08 6 5
MICH Forgione, David 8:34.15 1/8 7:17.29 7 4

WH2O Larson, Charles 3:40.00 NS NS 0
NCMS Miller, Jamie 5:31.81 NS NS 0
Age Group 70-74
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
VCM Kerns, Hubie 3:09.05 3/3 3:01.21 1 11
VCM Rollins, Bruce 3:36.02 2/7 3:23.30 2 9
IAMA LeMaster, Stan 3:36.93 2/1 3:30.87 3 8

TAM Meyerhoff, Rick 4:20.00 NS NS 0
Age Group 75-79
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
PKPR Straka, Peter 4:10.00 1/6 4:31.54 1 11

ROSE Ronay, Peter 5:20.00 NS NS 0
Age Group 80-84
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
USF Fleming, Jack 5:05.49 1/1 5:12.49 1 11
Key
NS No Swim (or No Show)
DQ Disqualified
For informational purposes only.  All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Strive Swim
Advertisement will open in a new window.
This Meet > Swim Meets > Home