2019 U.S. Masters Swimming Summer National Championship ( Wed, Aug 7, 2019 - Sun, Aug 11, 2019 )

Event Results

Event 11 Men 100 M Free

Results by Age Group   Results by Result Time

Age Group 18-24
Age Group 25-29
Age Group 30-34
Age Group 35-39
Age Group 40-44
Age Group 45-49
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
LVM Wegner, Dan 58.43 28/2 56.91 1 11
KENM Landreth, John 57.50 28/3 57.14 2 9
NEM Phillips, Tom 57.03 28/4 57.72 3 8
MVN Kurr, Kyle 1:01.48 27/5 59.68 4 7
RMST Baldwin, Craig 58.72 28/7 1:00.15 5 6
MVN Gunnell, Steve 59.17 28/8 1:00.25 6 5
CVMM Ball, Stephen 57.44 28/5 1:01.05 7 4
RICE Maeda, Takeshi 1:05.00 26/7 1:01.11 8 3
MVN Ahmadi-Kashani, Magid 1:02.00 27/7 1:01.66 9 2
SDSM Campbell, Alex 1:01.56 27/6 1:01.74 10 1
UCLA Shenfeld, Brad 1:02.09 27/1 1:01.79 11 0
MILEN Weisleder, Rodney 1:05.41 25/4 1:01.93 12 0
MVN Fujimoto, Andy 1:05.90 25/3 1:01.96 13 0
CVMM Buschmann, Darin 1:02.00 27/2 1:01.97 14 0
MINN Dowd, Jeffrey 1:01.51 27/3 1:03.89 15 0
ABM Colburn, Christopher 1:05.55 25/5 1:05.50 16 0
SCAQ Dammann, Reid 1:04.00 26/5 1:06.20 17 0
SPP McPeak, Charles 1:05.09 26/8 1:06.85 18 0
DAM Muir, Scott 1:06.22 25/2 1:06.97 19 0
UC38 Spencer, Stuart 1:08.90 25/1 1:08.41 20 0
MILEN Wattson, Adrian 1:06.80 25/7 1:11.11 21 0
NOVA Kennedy, Frank 1:20.50 24/7 1:12.12 22 0
MILEN Robles, Sergio 1:09.80 25/8 1:12.54 23 0
RICE Mastracchio, Dominic 1:05.00 26/2 1:14.81 24 0
NOVA Atkinson, Mitch 1:35.95 24/5 1:23.66 25 0
SDSM Isaac, David 1:17.00 24/6 1:30.06 26 0
UC33 Castro, Sal 1:03.50 26/4 NS 0
SDSM Hughes, David 1:05.02 26/1 NS 0
HFFM Hurvitz, Tate 1:02.37 27/8 NS 0
CVMM Karren, Kelly 59.26 27/4 NS 0
TCC Keep, Ryan 1:06.15 25/6 NS 0
MPNY Krasykov, Volodymyr 59.00 28/1 NS 0
UC07 Matheson, Kurt 58.23 28/6 NS 0
GRA Reason, Matt 1:04.80 26/3 NS 0
TAM Shoenberger, Deacon 1:04.96 26/6 NS 0
Age Group 50-54
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
1776 Hiltabiddle, Steve 56.12 23/4 55.73 1 11
PSM Nygren, Mats 58.14 23/5 57.60 2 9
WAMS Bergen, Bert 1:00.43 22/4 58.64 3 8
SBM Power, Michael 59.53 23/7 58.81 4 7
MESC Waldfried, Carlo 58.74 23/3 59.03 5 6
OREG McComish, John 59.09 23/6 59.23 6 5
SKY Luebbe, James 59.85 23/8 59.59 7 4
ARIZ Dickson, Kurt 1:00.52 22/5 59.84 8 3
SDSM Bouchard, Mike 1:01.55 22/6 1:00.14 9 2
GRA Boshoff, Nick 59.42 23/2 1:00.73 10 1
CVMM Boosin, Michael 1:01.03 22/3 1:01.06 11 0
MVN Mitchell, Jeffrey 1:04.69 21/3 1:02.85 12 0
WIND McClung, Paton 1:02.47 22/1 1:02.86 13 0
1693 Tingstrom, Michael 1:04.14 21/5 1:03.13 14 0
SDSM Webster, Dale 1:03.76 21/4 1:04.06 15 0
NOVA Tobin, James 1:05.02 21/2 1:04.59 16 0
UC33 Whitten, Hesu 1:09.40 20/6 1:04.86 17 0
SDSM Rozow, Stephen 1:05.00 21/6 1:05.03 18 0
DAM Krovetz, Ted 1:06.81 20/5 1:05.18 19 0
MILEN Bolaños, Federico 1:05.62 21/7 1:05.61 20 0
UC26 Harman, Brad 1:07.70 20/3 1:05.83 21 0
MVN Daniel, Dean 1:05.84 21/1 1:06.44 22 0
UC43 Gomez, Javier 1:06.74 20/4 1:07.60 23 0
MVM Goode, John 1:10.00 20/2 1:08.93 24 0
UC38 Fields, Eric 1:10.49 20/1 1:09.56 25 0
UC33 Williamson, Jeff 1:10.00 20/7 1:11.81 26 0
GAJA Gaw, Mike 1:13.00 20/8 1:12.37 27 0
MVN Dowdle, Thomas 1:18.00 19/3 1:14.02 28 0
SCAQ Chang, Mike 1:14.60 19/4 1:15.47 29 0
SKY Sheets, Eric 1:16.58 19/5 1:17.56 30 0
EMSC Summers, Scott 1:19.00 19/6 1:22.12 31 0
MILEN Gonzalez, Cesar 1:47.29 19/1 1:47.86 32 0
ROSE Breitenbach, Ross 1:02.18 22/7 NS 0
CVMM Marnoch, Eric 1:03.30 22/8 NS 0
UC32 Matheson, Brent 59.75 23/1 NS 0
MVN Parker, John 1:28.00 19/2 NS 0
MVN Pinedo, Alex 1:05.99 21/8 NS 0
MVN Seyhun, Serdar 1:40.00 19/7 NS 0
SDSM Strate, Brian 1:01.78 22/2 NS 0
Age Group 55-59
Age Group 60-64
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
ROSE Stephenson, Dan 59.22 14/4 1:00.40 1 11
CMS Scott, Greg 1:00.50 14/5 1:00.56 2 9
MOVY Sherman, Bill 1:01.05 14/3 1:01.55 3 8
PALM Dyer, Andy 1:03.18 14/8 1:02.35 4 7
GRA Meaney, Pat 1:03.00 14/1 1:02.97 5 6
VCM Blatt, Michael 1:04.51 13/5 1:03.47 6 5
OREG Patterson, Gary 1:03.00 14/7 1:04.56 7 4
AQUAC Alfaro, Rafael Camacho 1:05.74 13/3 1:04.93 8 3
DAMM Myers, Ross 1:06.00 13/7 1:05.73 9 2
WIND Fremont, Robert 1:06.50 13/1 1:05.81 10 1
GRA Burke, Tom 1:07.06 13/8 1:05.85 11 0
MAM Heath, Robert 1:04.00 13/4 1:06.22 12 0
GRA Menefee, Bruce 1:05.95 13/6 1:06.56 13 0
NOVA Tapp, Jay 1:09.24 11/3 1:06.70 14 0
OPA Glenn, Tim 1:10.93 11/1 1:06.72 15 0
NOVA Lorenz, John 1:06.00 13/2 1:07.02 16 0
AWJ Hildebrandt, David 1:07.99 12/6 1:07.46 17 0
SFTL Shaalan, Sherif 1:09.64 11/2 1:08.02 18 0
CMS Bowman, Herbert 1:07.10 12/5 1:08.04 19 0
MVN Hiller, Michael 1:08.55 12/1 1:09.00 20 0
UC33 Rieger, Carl 1:08.95 12/8 1:09.06 21 0
MVN Jarvis, Scott 1:08.54 12/7 1:09.51 22 0
WCM O'Brien, Kerry 1:09.00 11/4 1:10.06 23 0
CONN Burbank, Gerald 1:16.50 10/5 1:12.77 24 0
CSMT Bargar, Scott 1:10.81 11/7 1:13.23 25 0
CMS Morrison, Jeffrey 1:14.86 10/4 1:13.39 26 0
MVN Walton, Norman 1:08.00 12/2 1:14.00 27 0
SDSM Genz, Michael 1:09.61 11/6 1:14.39 28 0
LBG Onisko, Kim 1:14.00 11/8 1:14.69 29 0
SBM Fasth, Michael 1:18.36 10/3 1:22.11 30 0
CVMM Losinski, Mark 1:32.00 10/1 1:22.70 31 0
ROSE Purgason, H Lee 1:25.64 10/2 1:27.93 32 0
NOVA Catlin, Michael 1:28.30 10/7 NS 0
SDSM Perry, James 1:07.17 12/3 NS 0
NOVA Stevens, Jeffrey 1:01.60 14/6 NS 0
ARKM Strauss, Trip 1:09.00 11/5 NS 0
SCYM Tsuzuki, Ed 1:07.07 12/4 NS 0
MVN Walker, Frank 1:21.97 10/6 NS 0
NOVA Tapp, Jay 1:09.24 11/3 NS 0
Age Group 65-69
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
SHARK Groselle, Jack 59.88 9/5 59.49 1 11
PSM Colella, Rick 59.04 9/4 1:00.86 2 9
WMAC Fochios, Dean 1:05.00 9/2 1:05.47 3 8
GMUP Gandee, Brad 1:05.42 9/7 1:06.68 4 7
OREG Brockbank, Doug 1:09.04 8/6 1:06.84 5 6
CVMM Buckley, Mark 1:07.76 8/4 1:07.86 6 5
SDSM Keeney, Mike 1:07.00 9/8 1:08.78 7 4
TTEX Ravel, Rick 1:08.42 8/5 1:09.43 8 3
SWLB Hayes, Robert 1:13.00 7/4 1:11.05 9 2
SCAQ Pitzer, John 1:13.75 7/3 1:11.99 10 1
WIND Scheff, Jonathan 1:14.00 7/6 1:12.34 11 0
NOVA Bregman, Michael 1:15.00 7/2 1:14.29 12 0
MHSM Burgess, Doug 1:12.00 8/1 1:15.35 13 0
MVN Longworth, Mark 1:20.03 6/6 1:15.56 14 0
MINN Bovard, Ralph 1:12.00 8/7 1:16.03 15 0
ROSE Hitch, Walter 1:17.00 7/1 1:16.25 16 0
OREG Larson, Allen 1:13.16 7/5 1:16.64 17 0
VCM Foote, David 1:17.48 7/8 1:18.88 18 0
CVMM Lamb, Brent 1:18.50 6/4 1:20.44 19 0
ARIZ Modjeska, Mark 2:00.00 1/4 1:22.77 20 0
UC33 Bower, Jerry 1:15.00 7/7 1:23.14 21 0
MOVY Recalde, Marco 1:20.00 6/3 1:24.51 22 0
UC33 Case, Bruce 1:39.22 6/1 1:31.05 23 0
SBM Beguhl, Philip 1:32.92 6/2 1:35.07 24 0
LRM Martin, Doug 1:01.00 9/3 1:35.69 25 0
ROSE Tulin, Michael 1:36.27 6/7 1:38.89 26 0
UC33 Cannarella, Sam 1:43.29 6/8 1:43.70 27 0
PBM Beuttenmuller, David 1:19.00 6/5 NS 0
OREG Edwards, Wes 1:09.00 8/3 NS 0
FREM Harter, Phillip 1:11.10 8/2 NS 0
CMS Mann, Michael 1:03.00 9/6 NS 0
NEM Meltz, Steve 1:12.04 8/8 NS 0
Age Group 70-74
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
VCM Gruber, Glenn 1:06.41 5/5 1:05.98 1 11
DAM McPherson, Andrew 1:08.00 5/3 1:08.60 2 9
SHARK Couch, Bob 1:09.60 5/2 1:08.73 3 8
PSP Hassett, Chris 1:05.00 5/4 1:09.84 4 7
JAWS Hammerstrom, John 1:17.00 5/1 1:14.62 5 6
PSM Peterson, Steven 1:18.20 4/4 1:15.99 6 5
MICH Arneson, Gaard 1:20.00 4/3 1:19.06 7 4
ARIZ Bailey, Hop 1:29.00 4/1 1:28.64 8 3
MVN Stuart, Ian 1:31.00 4/8 1:32.48 9 2
LVM Cochran, Victor 1:19.96 4/5 1:33.76 10 1
SBM Rencus, Oded 1:36.45 2/1 1:36.12 11 0
CMS Abbott, William 1:18.10 5/8 NS 0
UC33 Batten, Hugh 1:25.00 4/2 NS 0
CVMM Freeman, Frank 1:22.93 4/6 NS 0
PBM Heacock, Robert 1:09.45 5/6 NS 0
TAM Sherrill, Mike 1:16.00 5/7 NS 0
Age Group 75-79
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
TAM Burns, Richard 1:11.00 3/4 1:06.55 1 11
SDSM Ralphs, Tony 1:12.60 3/6 1:12.34 2 9
TOC Elder, James 1:12.00 3/3 1:12.41 3 8
SDSM Andersen, Peter 1:15.37 3/2 1:16.16 4 7
SDSM Freshley, Mike 1:11.27 3/5 1:19.84 5 6
SDSM Carey, George 1:25.88 3/1 1:32.51 6 5
PBM Reynolds, Wiley 1:33.00 3/8 1:36.26 7 4
ROSE House, John 1:33.37 1/1 1:38.27 8 3
CLOV Sanchez, David 1:36.59 1/2 1:43.97 9 2
PKPR Straka, Peter 1:19.01 3/7 NS 0
Age Group 80-84
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
SBM Farrell, Jeff 1:16.10 2/4 1:21.68 1 11
OREG Nakata, Ronald 1:25.00 2/3 1:22.30 2 9
SFTL Trauber, Ami 1:22.00 2/5 1:23.11 3 8
NOVA Smethurst, Everett 2:00.00 2/6 1:52.51 4 7
RMST Nobbe, Nick 2:00.00 2/2 2:01.49 5 6
Age Group 85-89
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
SDSM Best, Bob 1:45.00 2/7 1:38.02 1 11
Age Group 90-94
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
SDSM Hubbard, Donald 2:19.51 1/5 2:11.23 1 11
FACT Cornell, John 2:13.58 1/7 2:29.04 2 9
GAJA Stolz, Irwin 2:09.13 1/6 NS 0
Age Group 95-99
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
OREG Lamb, Willard 2:00.00 1/8 1:58.23 1 11
Key
NS No Swim (or No Show)
For informational purposes only.  All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Strive Swim
Advertisement will open in a new window.
This Meet > Swim Meets > Home