2019 U.S. Masters Swimming Summer National Championship ( Wed, Aug 7, 2019 - Sun, Aug 11, 2019 )

Event Results

Event 1 Men 1500 M Free

Results by Age Group   Results by Result Time

Age Group 18-24
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
SPP Galvez, Anthony 22:00.19 4/7 21:36.97 1 11
Age Group 25-29
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
ARIZ Sarikas, John 17:30.00 9/6 17:21.40 1 11
SFTL Rosenbaum, Ryan 17:00.00 9/5 17:39.99 2 9
GRA Daltorio, Robert 22:00.00 4/2 20:42.29 3 8
UCLA Anderson, Kyle 17:57.90 8/4 DQ 0

LAPS Pierce, Jonathan 18:50.49 NS NS 0
Age Group 30-34
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
TOC La Tourette, Chad 15:46.62 9/4 15:52.24 1 11
HOPK Anderson, Joseph 17:31.32 9/2 18:16.22 2 9
Age Group 35-39
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
UCLA Rogan, Markus 17:00.00 9/3 16:43.67 1 11
DAM Roper, Matt 19:23.55 7/4 19:02.14 2 9
PALM Malik, Michael 18:36.25 8/6 19:10.17 3 8
NOVA Bolcoa, Scott 21:26.12 5/1 22:39.79 4 7
Age Group 40-44
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
CONN Virgil, Jeremy 17:54.18 9/8 18:05.16 1 11
NICK Stimson, Eric 19:15.30 8/8 18:30.38 2 9
ROSE Popko, David 18:59.59 8/1 18:50.35 3 8
ARIZ Wallach, Ted 20:44.28 6/2 19:57.63 4 7
UC38 Meyer, Brian 19:51.03 7/2 20:20.58 5 6
CVMM Kretz, Jonathan 22:13.42 3/5 20:50.78 6 5
MVN Mester, Matthew 21:50.03 4/3 21:50.88 7 4
1693 Ahlgren, Kyle 22:16.69 3/2 21:53.25 8 3
NOVA Lyon, Rex 22:00.00 4/6 22:29.38 9 2
HFFM Compton II, Mitchell 20:59.99 5/5 22:42.00 10 1
Age Group 45-49
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
MVN Cox, Ryan 17:54.16 9/1 17:25.32 1 11
ROSE Galluzzi, David 18:45.55 8/7 18:05.98 2 9
ADSC Morales, Sergio 18:28.52 8/3 18:31.22 3 8
NICK Quagliano, Bill 18:42.59 8/2 19:17.58 4 7
NEM Broglio, Mike 19:26.29 7/5 19:43.00 5 6
SNM Hatch, Eric 19:55.00 7/1 19:54.34 6 5
SBM Zahony, Gabriel 20:44.67 6/7 20:18.28 7 4
MVN Ripic, Steve 22:02.38 4/1 20:50.21 8 3
SDSM Hughes, David 21:03.96 5/6 21:29.40 9 2
ROSE Chaney, C Scott 22:07.48 4/8 21:42.98 10 1
DAM Muir, Scott 22:20.00 3/7 22:11.55 11 0
TCC Keep, Ryan 22:15.12 3/6 23:38.70 12 0
SDSM Isaac, David 22:30.00 3/1 27:50.33 13 0
Age Group 50-54
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
UC38 Wells, Barton 17:50.94 9/7 18:13.61 1 11
SFTL Mijares, Jorge 20:35.00 6/3 20:20.05 2 9
GRA Skelly, Drew 20:12.91 6/4 20:47.43 3 8
ROSE Borton, Dan 20:40.06 6/6 20:57.08 4 7

GRA Germain, Stephen 22:02.00 NS NS 0
RMDA Piner, Glenn 22:10.37 3/4 NS 0
Age Group 55-59
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
MICH Anderson, Tony 17:57.97 8/5 18:02.60 1 11
ARIZ Cleveland, Geoffrey 19:30.99 7/3 19:41.80 2 9
NOVA Crosson, Jeffrey 19:52.95 7/7 20:08.78 3 8
OREG Hathaway, David 20:17.00 6/5 20:33.03 4 7
OPA Edgerton, Karl 20:06.66 7/8 20:43.07 5 6
NTXL Doyle, Michael 21:08.14 5/2 20:49.58 6 5
NOVA Serbia, George 21:30.00 5/8 21:08.74 7 4
UC33 Zamora, Anthony 22:58.00 3/8 22:55.63 8 3

CARS Brancamp, David 19:48.96 NS NS 0
MELO Sheeper, Tim 22:33.24 NS NS 0
Age Group 60-64
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
TXLA Archer, Branch 19:44.64 7/6 19:54.41 1 11
YST Holbeck, John 20:52.82 6/1 20:42.09 2 9
IM Seibt, Andreas 21:00.00 5/3 20:52.10 3 8
GTX Seagraves, Bob 20:54.03 6/8 21:19.83 4 7
MVN Jarvis, Scott 21:38.54 4/4 21:37.36 5 6
SFTL Hendrick, Marty 22:14.57 3/3 23:05.24 6 5

UC33 Bray, Andrew 18:01.45 NS NS 0
LVM Christensen, Thomas 22:45.15 NS NS 0
Age Group 65-69
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
TOC Ferroggiaro, Fred 20:59.00 5/4 20:21.11 1 11
ARIZ Modjeska, Mark 21:24.18 5/7 20:35.33 2 9
SAWS Clemmons, Jim 21:49.50 4/5 21:53.65 3 8
ROSE Hitch, Walter 23:15.00 2/4 23:04.84 4 7
WMAC Millholland, Carl 23:45.00 2/6 24:08.56 5 6
VCM Foote, David 23:48.18 2/2 24:55.26 6 5
NOVA Bregman, Michael 24:30.00 2/7 24:56.81 7 4
WH2O Larson, Charles 25:00.00 1/4 25:17.96 8 3
OREG Larson, Allen 24:30.24 2/1 25:35.65 9 2

PSM Bell, Alan 21:48.00 NS NS 0
CVMM Buckley, Mark 21:22.37 NS NS 0
TOC McCaffery, Mike 20:00.00 NS NS 0
MICH Thompson, Frank 25:00.00 2/8 NS 0
Age Group 70-74
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
TOC Rudloff, Edward 23:44.00 2/3 23:10.22 1 11
MICH Arneson, Gaard 25:00.01 1/5 24:16.66 2 9
PCST Ebel, Mark 25:26.86 1/3 26:00.01 3 8

CVMM Freeman, Frank 26:58.81 NS NS 0
Age Group 75-79
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
SDSM Ralphs, Tony 23:30.00 2/5 23:43.63 1 11
MELO Dawson, Bill 26:00.00 1/6 26:32.63 2 9
FMT Bergstrom, Robert 30:43.11 1/2 30:28.73 3 8
AKMS Hamilton, Raymond 31:16.28 1/8 32:25.52 4 7
Age Group 80-84
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
DAM Norris, Robert 31:41.89 1/7 32:41.56 1 11
RMST Nobbe, Nick 36:00.00 1/1 35:06.37 2 9
Age Group 90-94
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts

GAJA Stolz, Irwin 42:30.00 NS NS 0
Key
NS No Swim (or No Show)
DQ Disqualified
For informational purposes only.  All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Swim Smart
Advertisement will open in a new window.
This Meet > Swim Meets > Home