Meet Home
Events
Swimmers
Clubs
Login
ILMSA Short Course State Championships 2019 ( Fri, Apr 12, 2019 - Sun, Apr 14, 2019 )
Event Results
Event 13: Men 100 Y Free
Results by Age Group
Results by Result Time
Age Group 18-24
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
CMSC
Haage, Bryan
49.00
17/4
48.57
1
11
SWAM
Riordan, Chris
49.71
17/7
48.60
2
9
CMSC
Haage, Matt
50.69
17/1
51.38
3
8
SWED
Briones, Alberto
1:10.00
6/3
1:06.01
4
7
Age Group 25-29
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
WMAC
Hines, Tyler
46.88
17/6
47.40
1
11
WLAC
Boniface, Thomas
53.00
15/5
49.29
2
9
CHSM
Hanson, Zac
50.33
17/9
50.15
3
8
JBT
Koenig, Nicholas
52.41
16/8
51.19
4
7
PAWW
Zerbonia, Nicholas
51.02
17/10
52.15
5
6
WLAC
Connolly, Scott
53.00
16/9
53.00
6
5
WLAC
Shopp, Colin
54.00
15/7
53.44
7
4
SWED
Purvis, Glenn
55.03
15/10
53.64
8
3
WLAC
Long, Alex
57.71
13/1
54.72
9
2
CHSM
Gorman, Jake
57.60
13/9
56.97
10
1
VALM
Langer, Robert
56.00
13/5
57.27
11
0
VALM
Konway, Zak
1:08.46
7/2
1:04.15
12
0
JBT
Ryan, Joseph
1:10.00
6/5
1:06.96
13
0
ELG
Alvarez, Alexander
1:02.00
10/10
NS
0
WLAC
Wolfe, Shaun
49.99
17/8
NS
0
VALM
Kerr, Kyle
56.00
NS
0
Age Group 30-34
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
LSPS
Fraser, Alex
46.71
17/5
48.19
1
11
NWSC
Gensler, Benjamin
51.03
16/5
50.72
2
9
CHSM
White, Patrick
54.06
15/3
55.31
3
8
EVM
Kaiser, John
55.50
14/8
55.63
4
7
WLAC
DeLacey, Mathias
55.45
14/3
57.75
5
6
SWED
Poelsterl, Michael
1:11.00
6/10
1:01.91
6
5
SWED
Nicholas, Trevor
1:07.61
7/6
1:08.55
7
4
LSPS
Van Huis, Alex
52.55
16/2
NS
0
Age Group 35-39
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
ELG
Weidner, Tim
49.74
17/3
49.93
1
11
SWED
Wever, Matthew
51.05
16/6
50.95
2
9
EVM
Harrington, Michael
53.42
15/6
51.37
3
8
LSPS
Achtstatter, Tim
54.40
15/8
54.08
4
7
MMA
Rokosz, Peter
53.78
15/4
54.11
5
6
NWSC
Beard, Marc
55.41
14/7
54.91
6
5
UC21
Parr, John
55.00
15/9
55.54
7
4
UC21
Thomas, Jefferey
1:03.00
9/8
56.13
8
3
LYON
Cunningham, Kevin
58.93
11/3
59.55
9
2
SWED
Schrade, Todd
1:01.85
10/2
1:00.63
10
1
SWED
Bessette, Aaron
1:16.00
4/4
1:10.54
11
0
MMA
Rokosz, Adam
1:30.89
2/5
1:17.81
12
0
UC21
Eddington, Jantzen
1:23.68
3/7
1:26.28
13
0
LSPS
Doerr, David
51.09
16/4
NS
0
Age Group 40-44
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
ABM
Martin, Patrick
50.30
17/2
49.98
1
11
PAWW
Butler, Kevin
53.00
16/1
52.22
2
9
UC16
Barnes, Nick
56.00
14/10
53.33
3
8
NWSC
Kozlowski, Mark
55.03
14/5
53.85
4
7
NWSC
Bardak, Peter
55.30
14/4
54.00
5
6
JBT
Warren, Robert
56.24
13/6
54.45
6
5
ELG
Tibbetts, Andrew
1:05.00
9/1
54.95
7
4
SWED
Sutton, Grant
56.57
13/4
56.59
8
3
MMA
Addison, Daniel
1:00.00
11/10
58.05
9
2
ELG
Myszka, John
1:01.50
10/8
1:03.04
10
1
JBT
Soenksen, Mark
1:10.00
6/6
1:07.62
11
0
ELG
Mehl, David
1:09.30
7/1
1:09.51
12
0
UC21
Thomas, William
1:16.00
4/7
1:14.00
13
0
ELG
Rajadhyax, Nilesh
1:17.55
4/3
1:17.09
14
0
EVM
Corr, David
56.00
14/9
NS
0
NWSC
Secor, Don
52.02
16/3
NS
0
EVM
Lahey, Patrick
52.58
NS
0
Age Group 45-49
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
EVM
Raese, TR
51.71
16/7
50.46
1
11
FF
Urban, Mark
55.18
14/6
53.99
2
9
JBT
Moss, Douglas
55.00
15/1
54.95
3
8
SWED
Edie, Jacob
56.00
14/1
55.53
4
7
JBT
Espinos, Bill
1:06.00
8/8
58.57
5
6
SWED
Holck, Andy
58.00
12/9
59.19
6
5
WLAC
Schoenauer, Steffan
59.83
11/1
59.45
7
4
SWED
Lozier, Chris
59.41
11/2
1:01.07
8
3
JBT
Kresno, Charles
1:10.00
6/4
1:03.64
9
2
EVM
Strauder, Robert
1:15.00
5/9
1:05.33
10
1
VALM
Lin, Eugene
1:05.03
8/5
1:05.62
11
0
DLMA
Mountford, Roger
1:09.00
7/9
1:06.29
12
0
CHSM
Ware, Sean
1:06.60
8/2
1:06.43
13
0
VALM
Cunningham, Jeffrey
1:10.00
7/10
1:08.96
14
0
JBT
Higgins, Patrick
1:14.00
5/7
1:10.53
15
0
IM
Mulhall, Michael
1:14.59
5/3
1:16.06
16
0
DLMA
Sutter, Michael
1:50.00
2/9
1:17.48
17
0
MMA
Franco, Jorge
1:20.54
4/10
1:18.09
18
0
HRYB
Fournier, Jacques
1:58.00
2/10
1:33.75
19
0
EVM
Escalante, Ernesto
58.00
12/2
NS
0
SWED
Hutcheson, Nate
1:05.00
9/10
NS
0
SWED
McCurdy, Matthew
1:45.00
2/3
NS
0
FF
Thielen, Aaron
55.00
NS
0
Age Group 50-54
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
FF
Lundgren, Kurt
53.00
16/10
54.76
1
11
LSPS
Hunneke, Kyle
57.82
12/6
57.55
2
8.5
WSUB
Rosen, Daniel
57.57
13/8
57.55
2
8.5
MMA
Livingston, Tommy
57.94
12/3
59.91
4
7
SWED
McWeeny, Peter
1:04.52
9/9
1:02.87
5
6
CHSM
Figg, Steven
1:02.00
10/9
1:04.55
6
5
FF
Kaufman, Larry
1:20.00
4/1
1:08.83
7
4
PALA
Meyle, Karl
1:04.38
9/2
1:10.04
8
3
JBT
Danko, Jim
1:25.00
3/8
1:12.34
9
2
CHSM
Nelson, Steve
1:13.13
5/4
1:13.13
10
1
JBT
Palmer, Jeff
1:15.00
5/1
1:14.94
11
0
ELG
Masters, Kevin
1:30.00
3/1
1:38.13
12
0
COHO
Andrews, William
1:06.62
8/9
NS
0
COHO
Teyema, Brian
1:05.60
8/7
NS
0
Age Group 55-59
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
FF
Soltys, Ted
55.00
15/2
54.60
1
11
CHSM
Gilberg, Steve
57.90
12/4
57.40
2
9
SWED
Sullivan, James
57.57
13/2
57.80
3
8
COHO
Reisner, Daniel
57.00
13/3
58.17
4
7
EVM
Carroll, Frank
57.75
12/5
58.50
5
6
WSTM
Considine, Jamie
58.42
11/6
59.09
6
5
LSPS
McKeon, David
1:00.00
10/5
1:00.64
7
4
LSPS
Francis, Lee
1:00.96
10/4
1:01.28
8
3
NAC
Ward, Richard
1:05.32
8/6
1:02.08
9
2
ELG
Goyette, Brian
1:08.00
7/8
1:03.70
10
1
LSPS
Mitchell, John
1:03.00
9/3
1:04.75
11
0
CENT
Brandt, Scott
1:02.00
9/6
1:05.01
12
0
CHSM
Justice, Anthony
1:10.00
6/8
1:06.30
13
0
PALA
Kanner, Gary
1:08.00
7/3
1:06.31
14
0
SWED
Jolie, Francois
1:11.18
5/5
1:09.90
15
0
CMSC
Platt, Casey
1:10.05
6/2
1:13.47
16
0
WLAC
Barker, Peter
1:30.00
3/9
1:20.33
17
0
JBT
Powers, Michael
2:05.00
1/5
1:28.71
18
0
JBT
Bishop, David
1:21.69
3/6
NS
0
SWED
Perry, Jed
1:45.00
2/8
NS
0
Age Group 60-64
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
CENT
Merrill, Nick
56.75
13/7
57.04
1
11
CMSC
Johnson, Eric
59.50
11/9
58.57
2
9
SAGE
Scanlan, Kevin
58.00
12/8
58.67
3
8
EVM
Ruderman, Richard
57.71
13/10
58.74
4
7
EVM
Holmberg, Tom
58.40
11/5
58.76
5
6
ELG
Mathieu, Bud
58.22
12/1
58.78
6
5
CMSC
Blumenthal, Mark
1:00.50
10/6
59.66
7
4
MMA
Hasse, William
57.90
12/7
59.67
8
3
PALA
Bendix, Bruce
58.28
12/10
59.72
9
2
FF
Radville, Gary
1:01.00
10/7
1:01.37
10
1
IM
Drake, Rick
1:02.37
9/4
1:02.90
11
0
MMA
Seaman, John
1:03.00
9/7
1:05.16
12
0
UC21
Samuels, Harry
1:07.88
7/7
1:07.96
13
0
JBT
Marone, James
1:10.00
6/7
1:08.68
14
0
PALA
Fauria, Rob
1:02.00
9/5
1:10.46
15
0
JBT
Kennison, Dan
1:07.00
8/1
1:10.79
16
0
VALM
Langer, Steven
1:15.00
4/5
1:13.43
17
0
UC21
Stine, Thomas
1:18.00
4/8
1:17.44
18
0
CHSM
Rooney, Pat
1:07.00
8/10
1:18.07
19
0
CHSM
Hartman, Van
1:18.91
4/2
1:19.24
20
0
HRYB
Moss, Larry
1:15.61
4/6
1:24.10
21
0
CHSM
Martin, Ken
1:37.00
2/6
1:36.99
22
0
SWED
Bachtell, John
1:50.00
2/2
1:43.03
23
0
ELG
Steenrod, David
1:07.35
7/5
NS
0
UC21
Stine, Thomas
1:18.00
NS
0
Age Group 65-69
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
VALM
DeWitt, Peter
1:02.00
10/1
58.67
1
11
CMSC
Blumenthal, Jeffrey
59.01
11/8
59.07
2
9
EVM
Dodson, Phil
58.50
11/4
59.19
3
8
NWSC
Toft, Victor
58.79
11/7
59.83
4
7
FF
Roeing, Randy
1:05.50
8/4
1:04.84
5
6
HRYB
Hoppe, David
1:06.00
8/3
1:05.28
6
5
MMA
Magnuson, William
1:14.96
5/2
1:09.39
7
4
PALA
Guilfoil, Scott
1:10.61
6/1
1:10.97
8
3
SBRM
White, Daniel
1:11.59
5/6
1:14.40
9
2
PALA
Robb, John
1:14.81
5/8
1:23.95
10
1
ELG
Maude, Tom
1:39.40
2/4
1:27.90
11
0
SWED
Barton, Terry
1:27.73
3/2
1:37.37
12
0
JBT
Hackett, John
1:40.70
2/7
1:50.50
13
0
JBT
Shortley, Thomas
1:50.00
2/1
NS
0
Age Group 70-74
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
CMSC
Wendt, George
1:07.86
7/4
1:06.82
1
11
UC16
Campbell, Bob
1:10.46
6/9
1:11.54
2
9
CHSM
Schein, Fred
1:15.00
5/10
1:20.95
3
8
MICH
Ten Hoor, Richard
1:25.00
3/3
1:22.57
4
7
ELG
Smith, Dave
1:22.00
3/4
1:22.80
5
6
FF
Bateman, Bryan
1:01.50
10/3
NS
0
CHSM
Schein, Howard
1:19.56
4/9
NS
0
Age Group 75-79
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
NWSC
Klyce, Erskine
1:21.43
3/5
1:30.09
1
11
Age Group 85-89
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
PALA
Schairer, Louis
2:59.86
1/6
3:33.06
1
11
LIB
McClow, Richard
1:30.44
3/10
NS
0
Age Group 90-94
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
UC21
Erikson, Ted
3:50.00
1/4
3:30.38
1
11
Key
NS
No Swim (or No Show)
For informational purposes only. All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Advertisement will open in a new window.
This Meet
>
Swim Meets
>
Home