SwimPhone
Meet Home | Events | Swimmers | Clubs

ILMSA Short Course State Championships 2019

Event Results

<<< Previous Event    
Next Event >>>

Event 41 Men 100 Y Fly

Results by Age Group   Results by Result Time

Age Group 18-24
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
MMA Wallace, Eric 53.01 7/6 54.11 1 11
WLAC Carter, Samuel 59.47 6/2 58.65 2 9
SWED Mingo-Mojica, Kelly 1:10.99 4/3 NS 0
Age Group 25-29
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
PAWW Zerbonia, Nicholas 54.89 7/3 56.65 1 11
CHSM Hanson, Zac 59.09 6/3 57.72 2 9
WLAC Shopp, Colin 59.00 6/4 58.86 3 8
WLAC Long, Alex 1:06.05 5/8 1:02.52 4 7
CHSM Gorman, Jake 1:11.90 4/2 1:11.33 5 6
WLAC Wolfe, Shaun 54.50 7/7 NS 0
Age Group 30-34
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
HRYB Pedersen, Robert 58.00 7/10 56.21 1 11
CHSM Perkey, Dan 58.58 6/6 57.68 2 9
CHSM Holmes, CJ 59.40 6/8 1:01.02 3 8
WLAC Bourgraf, Christopher 1:08.00 5/1 1:03.82 4 7
SWED Hanzalik, Adam 1:13.19 4/9 1:24.27 5 6
CHSM Kujat, Scot 1:02.40 6/10 DQ 0
EVM Kaiser, John 59.00 6/7 NS 0
LIB McDonnell, Michael 1:16.98 3/7 NS 0
Age Group 35-39
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
NWSC Beard, Marc 1:15.00 3/6 1:05.81 1 11
MMA Rokosz, Peter 1:05.19 5/7 1:08.03 2 9
SWED Schrade, Todd 1:22.19 3/1 1:27.59 3 8
EVM Hamming, Mark 50.99 7/5 NS 0
Age Group 40-44
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
EVM Newhouse, John 53.85 7/4 54.30 1 11
ELG Culver, Benjamin 55.50 7/2 56.29 2 9
NWSC Bardak, Peter 57.00 7/1 56.71 3 8
MMA Addison, Daniel 1:20.00 3/2 1:08.59 4 7
EVM Corr, David 1:15.00 3/5 NS 0
ABM Martin, Patrick 57.00 7/9 NS 0
ELG Rajadhyax, Nilesh 1:46.23 1/4 NS 0
Age Group 45-49
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
SWED Edie, Jacob 1:04.00 5/6 1:02.51 1 11
NAC Frech, Raymond 1:07.07 5/2 1:04.83 2 9
LSPS Wallace, Andrew 1:20.00 3/9 1:16.59 3 8
MMA Franco, Jorge 1:45.00 1/5 1:21.95 4 7
VALM Lin, Eugene 1:40.00 2/9 1:27.57 5 6
ELG Tratt, Kerric 2:15.04 1/3 2:10.30 6 5
Age Group 50-54
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
FF Lundgren, Kurt 58.00 6/5 59.33 1 11
NWSC Pollowy, Tim 1:10.00 4/6 1:11.62 2 9
JBT Collet, John 1:26.31 2/6 1:25.32 3 8
PALA Flowers, Michael 1:32.13 2/7 1:30.61 4 7
ELG Marsh, Edward 1:38.43 2/2 1:42.91 5 6
SWED Marcy, Peter 1:28.00 2/4 NS 0
WSUB Rosen, Daniel 1:09.75 5/10 NS 0
FF Tuchler, Jim 55.50 7/8 NS 0
Age Group 55-59
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
CHSM Gilberg, Steve 1:01.50 6/1 1:03.16 1 11
WSTM Considine, Jamie 1:11.78 4/8 1:07.35 2 9
WLAC Hasak, Amit 1:10.00 4/4 1:07.78 3 8
PALA Robie, Michael 1:10.50 4/7 1:16.27 4 7
FF Maser, Jörg 1:18.00 3/3 1:17.57 5 6
NAC Ward, Richard 1:15.85 3/4 1:18.25 6 5
FF Soltys, Ted 1:00.00 6/9 NS 0
Age Group 60-64
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
ELG Ursu, Andrei 1:03.80 5/5 1:04.02 1 11
ELG Ellis, Joel 1:05.55 5/3 1:05.97 2 9
IM Drake, Rick 1:14.33 4/1 1:13.87 3 8
BAM Shekleton, Tim 1:18.00 3/8 1:16.76 4 7
UC21 Samuels, Harry 1:26.01 2/5 1:21.93 5 6
ELG Gordon, Steven 1:56.60 1/7 2:01.71 6 5
CMSC Blumenthal, Mark 1:15.00 4/10 NS 0
FF Radville, Gary 1:08.00 5/9 NS 0
LIB Reed, Michael 1:41.49 2/1 NS 0
SAGE Scanlan, Kevin 1:10.00 4/5 NS 0
Age Group 65-69
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
EVM Dodson, Phil 1:04.50 5/4 1:05.43 1 11
HRYB Hoppe, David 1:33.00 2/3 1:38.83 2 9
SWED Inch, Les 1:45.00 1/6 1:45.11 3 8
PALA Alsen, Donald 2:16.04 1/8 NS 0
Age Group 70-74
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
CHSM Schein, Fred 1:24.10 3/10 1:23.92 1 11
ELG Osborne, Oz 1:34.94 2/8 1:38.68 2 9
CHSM Schein, Howard 1:43.95 2/10 NS 0
Key
NS No Swim (or No Show)
DQ Disqualified
<<< Previous Event    
Next Event >>>
For informational purposes only.  All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Advertise Here
Advertisement will open in a new window.
This Meet > Swim Meets > Home