SwimPhone
Meet Home | Events | Swimmers | Clubs

ILMSA Short Course State Championships 2019

Event Results

<<< Previous Event    
Next Event >>>

Event 29 Men 100 Y IM

Results by Age Group   Results by Result Time

Age Group 18-24
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
CMSC Haage, Bryan 58.00 13/9 55.30 1 11
SWAM Riordan, Chris 56.99 13/3 56.14 2 9
WLAC Carter, Samuel 1:02.23 11/2 1:01.24 3 8
UC21 Haney, James 1:06.74 10/3 1:08.81 4 7
SWED Mingo-Mojica, Kelly 1:10.57 8/8 1:10.21 5 6
SWED Briones, Alberto 1:40.00 2/6 1:19.02 6 5
Age Group 25-29
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
JBT Koenig, Nicholas 1:01.56 11/7 58.06 1 11
CENT Davis, Joshua 59.00 13/10 58.61 2 9
CHSM Hanson, Zac 59.22 12/5 59.05 3 8
WLAC Shopp, Colin 1:02.00 11/3 1:01.24 4 7
SWED Purvis, Glenn 1:01.50 11/4 1:04.80 5 6
VALM Kerr, Kyle 1:25.00 4/3 1:08.42 6 5
CHSM Gorman, Jake 1:15.00 7/9 1:11.85 7 4
WLAC Wolfe, Shaun 55.07 13/6 NS 0
Age Group 30-34
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
MMA Peterson, David 55.58 13/4 56.50 1 11
HRYB Pedersen, Robert 1:02.00 11/8 1:00.67 2 9
EVM Kaiser, John 1:01.09 12/10 1:03.58 3 8
WLAC Mikati, Rami 1:08.00 9/6 1:04.14 4 7
CHSM Kujat, Scot 1:04.29 11/9 1:05.22 5 6
CHSM Holmes, CJ 1:01.29 11/5 1:06.19 6 5
CHSM White, Patrick 1:09.43 9/9 1:10.34 7 4
SWED Poelsterl, Michael 1:30.00 3/7 1:15.59 8 3
CHSM Cowen, Michael 1:33.25 3/2 1:17.65 9 2
SWED Nicholas, Trevor 1:18.05 6/9 DQ 0
LIB McDonnell, Michael 1:17.59 6/8 NS 0
Age Group 35-39
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
EVM Hamming, Mark 53.44 13/5 53.16 1 11
ELG Weidner, Tim 56.53 13/7 56.85 2 9
LSPS Doerr, David 59.69 12/6 59.11 3 8
EVM Harrington, Michael 1:01.37 11/6 59.27 4 7
UC21 Parr, John 1:01.00 12/2 1:02.77 5 6
MMA Rokosz, Peter 1:07.62 10/10 1:06.35 6 5
NWSC Beard, Marc 1:11.00 8/9 1:06.59 7 4
CHSM Goudge, Ryan 1:12.55 8/10 1:09.63 8 3
SWED Bessette, Aaron 1:30.00 3/4 1:26.72 9 2
UC21 Eddington, Jantzen 1:30.01 3/3 1:32.38 10 1
Age Group 40-44
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
EVM Lahey, Patrick 57.69 13/2 57.95 1 11
PAWW Butler, Kevin 1:01.00 12/7 1:00.29 2 9
NWSC Kozlowski, Mark 1:01.01 12/1 1:00.78 3 8
NWSC Bardak, Peter 1:01.00 12/8 1:02.05 4 7
MMA Addison, Daniel 1:20.00 5/3 1:07.70 5 6
ELG Tibbetts, Andrew 1:10.00 8/6 1:07.91 6 5
SWED Burris, Jeffrey 1:13.05 7/6 1:12.13 7 4
ELG Myszka, John 1:13.50 7/3 1:15.85 8 3
JBT Soenksen, Mark 1:20.00 5/7 1:19.87 9 2
HRYB Gubaras, Aldas 1:28.05 4/10 1:31.05 10 1
SWED Kulans, John 1:45.00 2/3 1:32.85 11 0
WLAC Metz, Chris 1:01.00 12/9 NS 0
Age Group 45-49
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
EVM Raese, TR 57.62 13/8 58.14 1 11
JBT Moss, Douglas 1:10.00 8/4 1:03.77 2 9
SWED Edie, Jacob 1:06.00 11/10 1:05.15 3 8
CMSC Slad, Thomas 1:06.35 10/6 1:05.76 4 7
LSPS Morrison, John 1:08.11 9/4 1:05.89 5 6
NAC Frech, Raymond 1:07.38 10/9 1:07.45 6 5
WLAC Weigand, TJ 1:06.12 10/5 1:08.16 7 4
SWED Lozier, Chris 1:06.88 10/8 1:08.34 8 3
CHSM Misener, Jim 1:13.13 7/4 1:10.54 9 2
WLAC Schoenauer, Steffan 1:10.20 8/3 1:11.16 10 1
JBT Kresno, Charles 1:16.00 6/5 1:14.49 11 0
CHSM Ware, Sean 1:14.72 7/2 1:16.01 12 0
DLMA Mountford, Roger 1:18.22 6/1 1:17.88 13 0
DLMA McAloon, Ken 1:19.37 5/6 1:18.87 14 0
VALM Lin, Eugene 1:24.79 4/6 1:21.92 15 0
SWED Hutcheson, Nate 1:22.86 5/1 1:23.98 16 0
VALM White, Jason 1:24.76 4/5 1:27.26 17 0
ELG Tratt, Kerric 2:15.00 1/4 2:01.77 18 0
HRYB Fournier, Jacques 2:10.00 1/6 DQ 0
Age Group 50-54
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
CHSM Espino, Rudy 59.94 12/4 1:02.49 1 11
FF Lundgren, Kurt 1:01.00 12/3 1:02.58 2 9
FF Lutz, Chris 1:07.00 10/2 1:02.65 3 8
LSPS Hunneke, Kyle 1:05.81 11/1 1:06.43 4 7
NWSC Pollowy, Tim 1:10.00 8/5 1:08.41 5 6
SWED McWeeny, Peter 1:10.90 8/2 1:09.11 6 5
CHSM Figg, Steven 1:20.00 5/8 1:13.53 7 4
PALA Steininger, Dan 1:16.00 6/6 1:13.80 8 3
SWED Marcy, Peter 1:18.50 6/10 1:18.46 9 2
SWED Jillson, Robert 1:20.20 5/2 1:18.95 10 1
PALA Flowers, Michael 1:23.74 5/10 1:20.68 11 0
ELG Marsh, Edward 1:25.31 4/2 1:25.81 12 0
ELG Masters, Kevin 1:45.00 2/7 2:03.32 13 0
LSPS Malas, Bryan 58.24 13/1 NS 0
WSUB Rosen, Daniel 1:07.44 10/1 NS 0
Age Group 55-59
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
CHSM Gilberg, Steve 1:06.50 10/4 1:06.71 1 11
NWSC Depew, Richard 1:13.26 7/7 1:10.36 2 9
NAC Ward, Richard 1:12.83 7/5 1:11.53 3 8
LSPS McKeon, David 1:11.30 8/1 1:12.37 4 7
LSPS Mitchell, John 1:15.00 7/10 1:14.27 5 6
PALA Robie, Michael 1:14.35 7/8 1:14.56 6 5
JBT Morimoto, David 1:16.86 6/7 1:20.15 7 4
SWED Creelman, Brit 1:35.00 3/9 1:43.34 8 3
Age Group 60-64
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
FF Seibt, Andreas 1:09.00 9/8 1:05.12 1 11
ELG Ursu, Andrei 1:09.00 9/2 1:07.07 2 9
EVM Holmberg, Tom 1:08.50 9/3 1:07.74 3 8
PALA Bendix, Bruce 1:06.69 10/7 1:08.61 4 7
CMSC Johnson, Eric 1:09.81 9/10 1:09.01 5 6
CENT Merrill, Nick 1:07.88 9/5 1:09.12 6 5
ELG Ellis, Joel 1:08.38 9/7 1:10.55 7 4
EVM Ruderman, Richard 1:09.64 9/1 1:10.67 8 3
JBT Marone, James 1:25.00 4/4 1:20.38 9 2
UC21 Stine, Thomas 1:25.00 4/8 1:25.16 10 1
HRYB Moss, Larry 1:30.97 3/8 1:36.37 11 0
ELG Gordon, Steven 1:50.00 2/2 1:44.33 12 0
SWED Bachtell, John 2:01.62 1/5 2:10.30 13 0
MMA Hasse, William 1:10.00 8/7 NS 0
UC21 Stine, Thomas 1:25.00 NS 0
Age Group 65-69
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
VALM DeWitt, Peter 1:15.00 7/1 1:09.11 1 11
SWED Milner, Paul 1:16.05 6/4 1:17.58 2 9
CHSM Patronsky, Ross 1:19.00 5/5 1:17.74 3 8
FF Roeing, Randy 1:20.75 5/9 1:19.78 4 7
PALA Spaulding, Bob 1:18.00 6/2 1:22.61 5 6
PALA Guilfoil, Scott 1:26.84 4/1 1:25.00 6 5
PALA Robb, John 1:28.36 3/6 1:40.44 7 4
HRYB Prince, Clifford 1:38.53 3/10 1:41.86 8 3
EVM Hertel, Robert 1:41.00 2/4 1:42.82 9 2
ELG Maude, Tom 1:58.60 2/9 1:58.83 10 1
EVM Carroll, Joe 1:17.42 6/3 NS 0
JBT Shortley, Thomas 2:00.00 2/1 NS 0
Age Group 70-74
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
SHARK Brinkman, Terry 1:20.00 5/4 1:20.71 1 11
UC16 Campbell, Bob 1:28.24 3/5 1:27.28 2 9
ELG Ota, Ken 1:25.00 4/7 1:30.45 3 8
ELG Stitt, John 1:26.44 4/9 1:34.78 4 7
ELG Smith, Dave 1:40.00 2/5 1:37.23 5 6
CHSM Schein, Howard 1:38.38 3/1 NS 0
Age Group 85-89
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
LIB McClow, Richard 1:49.20 2/8 NS 0
Key
NS No Swim (or No Show)
DQ Disqualified
<<< Previous Event    
Next Event >>>
For informational purposes only.  All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Strive Swim
Advertisement will open in a new window.
This Meet > Swim Meets > Home