SwimPhone
Meet Home | Events | Swimmers | Clubs

ILMSA Short Course State Championships 2019

Event Results

<<< Previous Event    
Next Event >>>

Event 22 Men 100 Y Breast

Results by Age Group   Results by Result Time

Age Group 18-24
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
SWAM Riordan, Chris 59.74 11/6 59.94 1 11
CMSC Haage, Matt 1:05.00 11/10 1:05.48 2 9
SWED Briones, Alberto 1:35.00 3/10 1:21.73 3 8
Age Group 25-29
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
PAWW Zerbonia, Nicholas 1:10.65 9/7 1:04.40 1 11
CENT Davis, Joshua 1:05.40 10/4 1:05.50 2 9
JBT Koenig, Nicholas 1:07.25 10/2 1:05.96 3 8
WLAC Connolly, Scott 1:05.00 10/5 1:12.54 4 7
SWED Campbell, Dallas 1:27.16 5/7 1:27.93 5 6
SWED Villacis, Josue 1:40.00 2/7 1:45.64 6 5
ELG Alvarez, Alexander 1:24.00 6/2 NS 0
WLAC Wolfe, Shaun 1:02.80 11/2 NS 0
Age Group 30-34
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
MMA Peterson, David 59.55 11/5 1:00.39 1 11
NWSC Gensler, Benjamin 1:00.07 11/4 1:01.67 2 9
LSPS Fraser, Alex 1:00.14 11/7 1:02.52 3 8
NAST Rosier, Nicholas 1:08.00 10/10 1:07.85 4 7
WLAC DeLacey, Mathias 1:06.69 10/8 1:10.12 5 6
WLAC Mikati, Rami 1:08.92 9/6 1:12.31 6 5
CHSM Kujat, Scot 1:15.38 8/10 1:15.65 7 4
SWED Poelsterl, Michael 1:20.00 7/8 1:22.53 8 3
SWED Hanzalik, Adam 1:21.97 6/6 1:29.07 9 2
Age Group 35-39
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
ELG Sur, Thomas 1:01.11 11/3 1:01.14 1 11
ELG Weidner, Tim 1:04.25 11/1 1:02.59 2 9
EVM Harrington, Michael 1:05.00 10/6 1:03.32 3 8
UC21 Thomas, Jefferey 1:11.11 9/8 1:11.80 4 7
CHSM Benning, Chris 1:20.00 7/2 1:14.17 5 6
MMA Rokosz, Peter 1:14.94 8/9 1:16.43 6 5
CHSM Goudge, Ryan 1:25.00 5/5 1:16.86 7 4
SWED Johnson, Andrew 1:20.00 7/3 1:23.01 8 3
CHSM Lavender, Lemikas 1:20.00 7/9 1:23.80 9 2
SWED Schrade, Todd 1:24.83 6/1 1:25.57 10 1
UC21 Eddington, Jantzen 1:30.37 3/4 NS 0
Age Group 40-44
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
EVM Lahey, Patrick 1:03.37 11/9 1:03.02 1 11
JBT Warren, Robert 1:05.78 10/7 1:05.81 2 9
NWSC Kozlowski, Mark 1:08.00 10/1 1:06.28 3 8
PAWW Butler, Kevin 1:08.00 10/9 1:10.35 4 7
NWSC Bardak, Peter 1:14.00 8/7 1:12.22 5 6
SWED Sutton, Grant 1:13.00 8/5 1:13.98 6 5
MMA Addison, Daniel 1:20.00 7/1 1:16.27 7 4
ELG Myszka, John 1:22.00 6/7 1:21.12 8 3
SWED Kulans, John 1:27.86 5/9 1:26.60 9 2
JBT Soenksen, Mark 1:35.00 3/1 NS 0
Age Group 45-49
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
CMSC Slad, Thomas 1:11.10 9/3 1:10.22 1 11
FF Urban, Mark 1:12.10 9/10 1:11.92 2 9
EVM Escalante, Ernesto 1:13.36 8/4 1:13.54 3 8
LSPS Morrison, John 1:14.46 8/3 1:14.11 4 7
SWED Lozier, Chris 1:13.33 8/6 1:14.38 5 6
JBT Espinos, Bill 1:30.00 4/9 1:18.87 6 5
DLMA Mountford, Roger 1:15.50 7/5 1:20.28 7 4
CHSM Ware, Sean 1:22.78 6/8 1:21.98 8 3
CHSM Misener, Jim 1:29.92 4/7 1:24.22 9 2
JBT Kresno, Charles 1:30.00 4/2 1:25.79 10 1
EVM Strauder, Robert 1:22.00 6/3 1:27.25 11 0
HRYB Fournier, Jacques 1:34.00 3/9 1:30.15 12 0
ELG Tratt, Kerric 2:20.00 1/10 2:06.84 13 0
Age Group 50-54
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
FF Tuchler, Jim 1:02.50 11/8 1:02.03 1 11
CHSM Espino, Rudy 1:06.23 10/3 1:07.58 2 9
FF Costello, John 1:08.62 9/5 1:08.72 3 8
LSPS Hunneke, Kyle 1:14.84 8/2 1:14.18 4 7
PALA Steininger, Dan 1:19.86 7/7 1:21.09 5 6
FF Kaufman, Larry 1:30.00 3/6 1:28.04 6 5
PALA Meyle, Karl 1:25.78 5/4 1:28.63 7 4
SWED Jillson, Robert 1:28.68 5/1 1:28.91 8 3
SWAM Perrot, Pascal 1:27.24 5/3 1:28.95 9 2
ELG Marsh, Edward 1:32.27 3/3 1:38.85 10 1
ELG Masters, Kevin 1:45.00 2/2 2:16.88 11 0
Age Group 55-59
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
LSPS Francis, Lee 1:18.93 7/6 1:18.72 1 11
FF Maser, Jörg 1:20.61 6/5 1:21.06 2 9
JBT Jennings, Todd 1:27.73 5/8 1:27.37 3 8
JBT Morimoto, David 1:30.00 4/10 1:27.85 4 7
SWED Jolie, Francois 1:28.76 5/10 1:28.61 5 6
LBF Olson, Mark 1:27.74 5/2 1:29.18 6 5
NAC Ward, Richard 1:33.00 3/2 1:29.37 7 4
ELG Goyette, Brian 1:32.00 3/7 1:30.60 8 3
WLAC Barker, Peter 1:30.00 4/3 1:35.71 9 2
ELG Woerner, Bruce 1:29.26 4/4 1:42.52 10 1
JBT Powers, Michael 2:20.00 1/1 1:55.19 11 0
EVM Bychowski, James 1:24.64 6/9 NS 0
Age Group 60-64
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
FF Seybold, Harvey 1:10.50 9/4 1:10.66 1 11
UC21 Magiera, Joseph 1:11.49 9/9 1:12.13 2 9
EVM Holmberg, Tom 1:11.61 9/1 1:12.15 3 8
CENT Merrill, Nick 1:14.67 8/8 1:15.88 4 7
PALA Bendix, Bruce 1:15.35 8/1 1:17.06 5 6
ELG Hillegonds, Michael 1:25.44 5/6 1:27.67 6 5
CHSM Rooney, Pat 1:30.00 4/1 1:29.36 7 4
JBT Marone, James 1:30.00 4/8 1:29.91 8 3
EVM Hill, Gordon 1:55.00 1/7 1:31.43 9 2
BAM Shekleton, Tim 1:37.00 2/6 1:32.45 10 1
MMA Seaman, John 1:29.00 4/6 1:33.08 11 0
UC21 Stine, Thomas 1:30.00 3/5 1:36.76 12 0
SWED Station, John 1:40.00 2/4 1:37.94 13 0
HRYB Moss, Larry 1:32.49 3/8 1:39.75 14 0
ELG Gordon, Steven 1:46.00 2/1 1:50.68 15 0
ELG Ursu, Andrei 1:19.00 7/4 NS 0
UC21 Stine, Thomas 1:30.00 NS 0
Age Group 65-69
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
CMSC Dahlberg, Peder 1:11.22 9/2 1:12.13 1 11
CHSM Patronsky, Ross 1:22.00 6/4 1:24.44 2 9
SWED Milner, Paul 1:24.88 6/10 1:25.28 3 8
PALA Spaulding, Bob 1:29.00 4/5 1:34.66 4 7
EVM Hertel, Robert 1:44.00 2/8 1:45.51 5 6
PALA Robb, John 1:45.00 2/9 1:47.05 6 5
PALA Alsen, Donald 1:48.00 1/5 1:57.03 7 4
ELG Manheim, Chris 2:01.26 1/8 2:06.75 8 3
Age Group 70-74
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
CMSC Wendt, George 1:20.50 7/10 1:23.52 1 11
ELG Stitt, John 1:36.00 2/5 1:44.60 2 9
ELG Garcia, Jaime 1:48.51 1/6 1:46.87 3 8
ELG Smith, Dave 1:48.00 2/10 1:50.61 4 7
ELG Kracen, Scott 2:05.00 1/2 NS 0
CHSM Schein, Howard 1:51.87 1/4 NS 0
Age Group 75-79
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
CHSM Casebolt, Dave 2:12.00 1/9 2:13.54 1 11
NWSC Klyce, Erskine 2:00.26 1/3 2:14.77 2 9
Age Group 85-89
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
LIB McClow, Richard 1:43.97 2/3 NS 0
Key
NS No Swim (or No Show)
<<< Previous Event    
Next Event >>>
For informational purposes only.  All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Advertise Here
Advertisement will open in a new window.
This Meet > Swim Meets > Home