ILMSA Short Course State Championships 2019

Event Results

<<< Previous Event    
Next Event >>>

Event 15 Men 200 Y IM

Results by Age Group   Results by Result Time

Age Group 18-24
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
CMSC Haage, Bryan 2:00.00 10/6 1:59.42 1 11
SWED Mingo-Mojica, Kelly 2:58.35 4/6 2:50.67 2 9
Age Group 25-29
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
CENT Davis, Joshua 2:10.00 10/1 2:05.35 1 11
WLAC Connolly, Scott 2:10.00 10/10 2:17.07 2 9
SWED Purvis, Glenn 2:20.30 8/8 2:27.80 3 8
ELG Anderson, Matthew 3:00.00 4/4 3:03.13 4 7
CMSC Wheatley, Zach 2:25.00 7/5 NS 0
Age Group 30-34
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
LSPS Fraser, Alex 1:59.42 10/5 2:02.19 1 11
MMA Peterson, David 2:06.38 10/8 2:03.99 2 9
CHSM Perkey, Dan 2:08.20 9/9 2:10.27 3 8
NAST Rosier, Nicholas 2:17.99 8/4 2:14.54 4 7
EVM Kaiser, John 2:15.00 9/2 2:21.13 5 6
WLAC DeLacey, Mathias 2:15.46 9/10 2:21.84 6 5
CHSM Holmes, CJ 2:15.15 9/1 2:28.94 7 4
WLAC Mikati, Rami 2:24.00 8/1 2:32.92 8 3
CHSM Misch, Daniel 2:30.00 7/9 2:36.58 9 2
SWED Nicholas, Trevor 2:52.27 5/8 3:07.64 10 1
LIB McDonnell, Michael 2:51.29 5/3 NS 0
SWED Hanzalik, Adam 2:41.50 6/9 1:24.51 0
Age Group 35-39
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
ELG Sur, Thomas 2:04.56 10/4 2:01.25 1 11
UC21 Parr, John 2:16.00 8/5 2:24.95 2 9
CHSM Benning, Chris 2:35.00 6/6 2:30.45 3 8
LYON Cunningham, Kevin 2:30.00 7/8 2:45.30 4 7
CHSM Goudge, Ryan 3:00.00 4/7 2:49.23 5 6
SWED Schrade, Todd 2:52.44 5/2 2:52.21 6 5
SWED Johnson, Andrew 3:05.00 4/2 3:04.61 7 4
LSPS Doerr, David 2:11.79 9/6 NS 0
Age Group 40-44
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
ELG Culver, Benjamin 2:06.00 10/3 2:04.67 1 11
NWSC Secor, Don 2:13.03 9/7 2:06.00 2 9
EVM Newhouse, John 2:07.55 10/2 2:07.50 3 8
ABM Martin, Patrick 2:17.00 8/6 2:17.14 4 7
LIB Myhre, Adam 2:20.02 8/3 2:20.74 5 6
SWED Burris, Jeffrey 2:40.00 6/2 2:43.89 6 5
ELG Mehl, David 3:10.07 3/4 3:06.84 7 4
ELG Rajadhyax, Nilesh 3:48.15 2/3 3:46.08 8 3
EVM Corr, David 2:25.00 8/10 NS 0
PALA Reader, Paul 2:15.00 10/9 NS 0
Age Group 45-49
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
EVM Raese, TR 2:10.99 9/5 2:07.72 1 11
PALA Keller, Matt 2:12.50 9/4 2:12.71 2 9
LSPS Morrison, John 2:29.21 7/7 2:24.25 3 8
NAC Frech, Raymond 2:30.90 7/1 2:29.50 4 7
SWED Holck, Andy 2:35.00 6/4 2:36.36 5 6
CHSM Lizano, Antonio 2:34.97 6/5 2:41.00 6 5
CHSM Ware, Sean 2:43.76 6/1 2:47.19 7 4
EVM Strauder, Robert 3:45.00 2/4 3:03.65 8 3
ELG Tratt, Kerric 4:30.00 1/4 4:31.20 9 2
WMAC Conley, Scotty 2:53.00 5/9 NS 0
Age Group 50-54
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
FF Tuchler, Jim 2:05.50 10/7 2:06.08 1 11
CHSM Espino, Rudy 2:13.92 9/3 2:16.35 2 9
PALA Gabriel, Aaron 2:22.00 8/9 2:17.92 3 8
FF Lundgren, Kurt 2:14.00 9/8 2:19.10 4 7
PALA King, Paul 2:50.00 5/7 2:33.57 5 6
SWED Jillson, Robert 3:08.42 4/10 2:57.62 6 5
PALA Meyle, Karl 2:45.12 5/5 2:58.72 7 4
JBT Collet, John 3:15.00 3/2 3:02.35 8 3
PALA Flowers, Michael 3:06.94 4/1 3:04.22 9 2
SWAM Perrot, Pascal 3:30.00 2/5 3:11.88 10 1
ELG Marsh, Edward 3:11.79 3/7 3:31.38 11 0
ELG Masters, Kevin 3:50.00 2/8 4:24.11 12 0
CMSC Andrews, Melissa 3:20.00 4/7 NS 0
COHO Krull, David 2:20.00 8/7 NS 0
WSUB Rosen, Daniel 2:32.92 7/10 NS 0
COHO Teyema, Brian 3:10.00 3/6 NS 0
COHO Andrews, William 3:20.00 NS 0
Age Group 55-59
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
SWED Sullivan, James 2:26.00 7/6 2:25.15 1 11
WLAC Hasak, Amit 2:40.00 6/8 2:38.99 2 9
FF Maser, Jörg 2:46.34 5/6 2:46.51 3 8
ELG Goyette, Brian 2:54.00 5/1 2:54.58 4 7
ELG Schark, Mark 3:06.54 4/9 3:02.04 5 6
PALA Kanner, Gary 3:04.00 4/8 3:02.09 6 5
JBT Miller, Michael 3:10.00 3/5 3:06.07 7 4
ELG Caffero, Louie 3:55.00 2/9 3:24.55 8 3
ELG Woerner, Bruce 3:22.74 3/1 3:46.33 9 2
NAC Ward, Richard 2:55.21 5/10 DQ 0
EVM Bychowski, James 2:46.94 5/4 NS 0
LSPS Francis, Lee 2:44.47 6/10 NS 0
Age Group 60-64
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
UC21 Magiera, Joseph 2:21.43 8/2 2:21.38 1 11
FF Seibt, Andreas 2:30.00 7/2 2:22.39 2 9
ELG Ursu, Andrei 2:35.00 6/7 2:29.18 3 8
ELG Mathieu, Bud 2:38.17 6/3 2:32.38 4 7
LIB Reed, Michael 3:32.43 2/6 3:20.73 5 6
ELG Gordon, Steven 3:51.00 2/2 3:56.42 6 5
EVM Hill, Gordon 4:00.00 2/1 DQ 0
EVM Holmberg, Tom 2:29.50 7/3 NS 0
Age Group 65-69
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
EVM Dodson, Phil 2:27.50 7/4 2:31.53 1 11
SWED Milner, Paul 3:00.73 4/3 2:51.56 2 9
CHSM Patronsky, Ross 2:58.00 4/5 2:53.42 3 8
PALA Guilfoil, Scott 3:12.85 3/3 3:12.22 4 7
PALA Alsen, Donald 4:00.00 1/5 4:17.52 5 6
Age Group 70-74
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
ELG Osborne, Oz 3:25.38 3/10 3:27.22 1 11
ELG Stitt, John 3:13.15 3/8 3:38.72 2 9
CHSM Schein, Howard 3:45.19 2/7 NS 0
Age Group 75-79
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
CHSM Casebolt, Dave 4:08.00 1/6 4:11.02 1 11
Key
NS No Swim (or No Show)
DQ Disqualified
<<< Previous Event    
Next Event >>>
For informational purposes only.  All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Swim Smart
Advertisement will open in a new window.
This Meet > Swim Meets > Home