SwimPhone
Meet Home | Events | Swimmers | Clubs

ILMSA Short Course State Championships 2019

Event Results

<<< Previous Event    
Next Event >>>

Event 13 Men 100 Y Free

Results by Age Group   Results by Result Time

Age Group 18-24
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
CMSC Haage, Bryan 49.00 17/4 48.57 1 11
SWAM Riordan, Chris 49.71 17/7 48.60 2 9
CMSC Haage, Matt 50.69 17/1 51.38 3 8
SWED Briones, Alberto 1:10.00 6/3 1:06.01 4 7
Age Group 25-29
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
WMAC Hines, Tyler 46.88 17/6 47.40 1 11
WLAC Boniface, Thomas 53.00 15/5 49.29 2 9
CHSM Hanson, Zac 50.33 17/9 50.15 3 8
JBT Koenig, Nicholas 52.41 16/8 51.19 4 7
PAWW Zerbonia, Nicholas 51.02 17/10 52.15 5 6
WLAC Connolly, Scott 53.00 16/9 53.00 6 5
WLAC Shopp, Colin 54.00 15/7 53.44 7 4
SWED Purvis, Glenn 55.03 15/10 53.64 8 3
WLAC Long, Alex 57.71 13/1 54.72 9 2
CHSM Gorman, Jake 57.60 13/9 56.97 10 1
VALM Langer, Robert 56.00 13/5 57.27 11 0
VALM Konway, Zak 1:08.46 7/2 1:04.15 12 0
JBT Ryan, Joseph 1:10.00 6/5 1:06.96 13 0
ELG Alvarez, Alexander 1:02.00 10/10 NS 0
WLAC Wolfe, Shaun 49.99 17/8 NS 0
VALM Kerr, Kyle 56.00 NS 0
Age Group 30-34
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
LSPS Fraser, Alex 46.71 17/5 48.19 1 11
NWSC Gensler, Benjamin 51.03 16/5 50.72 2 9
CHSM White, Patrick 54.06 15/3 55.31 3 8
EVM Kaiser, John 55.50 14/8 55.63 4 7
WLAC DeLacey, Mathias 55.45 14/3 57.75 5 6
SWED Poelsterl, Michael 1:11.00 6/10 1:01.91 6 5
SWED Nicholas, Trevor 1:07.61 7/6 1:08.55 7 4
LSPS Van Huis, Alex 52.55 16/2 NS 0
Age Group 35-39
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
ELG Weidner, Tim 49.74 17/3 49.93 1 11
SWED Wever, Matthew 51.05 16/6 50.95 2 9
EVM Harrington, Michael 53.42 15/6 51.37 3 8
LSPS Achtstatter, Tim 54.40 15/8 54.08 4 7
MMA Rokosz, Peter 53.78 15/4 54.11 5 6
NWSC Beard, Marc 55.41 14/7 54.91 6 5
UC21 Parr, John 55.00 15/9 55.54 7 4
UC21 Thomas, Jefferey 1:03.00 9/8 56.13 8 3
LYON Cunningham, Kevin 58.93 11/3 59.55 9 2
SWED Schrade, Todd 1:01.85 10/2 1:00.63 10 1
SWED Bessette, Aaron 1:16.00 4/4 1:10.54 11 0
MMA Rokosz, Adam 1:30.89 2/5 1:17.81 12 0
UC21 Eddington, Jantzen 1:23.68 3/7 1:26.28 13 0
LSPS Doerr, David 51.09 16/4 NS 0
Age Group 40-44
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
ABM Martin, Patrick 50.30 17/2 49.98 1 11
PAWW Butler, Kevin 53.00 16/1 52.22 2 9
UC16 Barnes, Nick 56.00 14/10 53.33 3 8
NWSC Kozlowski, Mark 55.03 14/5 53.85 4 7
NWSC Bardak, Peter 55.30 14/4 54.00 5 6
JBT Warren, Robert 56.24 13/6 54.45 6 5
ELG Tibbetts, Andrew 1:05.00 9/1 54.95 7 4
SWED Sutton, Grant 56.57 13/4 56.59 8 3
MMA Addison, Daniel 1:00.00 11/10 58.05 9 2
ELG Myszka, John 1:01.50 10/8 1:03.04 10 1
JBT Soenksen, Mark 1:10.00 6/6 1:07.62 11 0
ELG Mehl, David 1:09.30 7/1 1:09.51 12 0
UC21 Thomas, William 1:16.00 4/7 1:14.00 13 0
ELG Rajadhyax, Nilesh 1:17.55 4/3 1:17.09 14 0
EVM Corr, David 56.00 14/9 NS 0
NWSC Secor, Don 52.02 16/3 NS 0
EVM Lahey, Patrick 52.58 NS 0
Age Group 45-49
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
EVM Raese, TR 51.71 16/7 50.46 1 11
FF Urban, Mark 55.18 14/6 53.99 2 9
JBT Moss, Douglas 55.00 15/1 54.95 3 8
SWED Edie, Jacob 56.00 14/1 55.53 4 7
JBT Espinos, Bill 1:06.00 8/8 58.57 5 6
SWED Holck, Andy 58.00 12/9 59.19 6 5
WLAC Schoenauer, Steffan 59.83 11/1 59.45 7 4
SWED Lozier, Chris 59.41 11/2 1:01.07 8 3
JBT Kresno, Charles 1:10.00 6/4 1:03.64 9 2
EVM Strauder, Robert 1:15.00 5/9 1:05.33 10 1
VALM Lin, Eugene 1:05.03 8/5 1:05.62 11 0
DLMA Mountford, Roger 1:09.00 7/9 1:06.29 12 0
CHSM Ware, Sean 1:06.60 8/2 1:06.43 13 0
VALM Cunningham, Jeffrey 1:10.00 7/10 1:08.96 14 0
JBT Higgins, Patrick 1:14.00 5/7 1:10.53 15 0
IM Mulhall, Michael 1:14.59 5/3 1:16.06 16 0
DLMA Sutter, Michael 1:50.00 2/9 1:17.48 17 0
MMA Franco, Jorge 1:20.54 4/10 1:18.09 18 0
HRYB Fournier, Jacques 1:58.00 2/10 1:33.75 19 0
EVM Escalante, Ernesto 58.00 12/2 NS 0
SWED Hutcheson, Nate 1:05.00 9/10 NS 0
SWED McCurdy, Matthew 1:45.00 2/3 NS 0
FF Thielen, Aaron 55.00 NS 0
Age Group 50-54
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
FF Lundgren, Kurt 53.00 16/10 54.76 1 11
LSPS Hunneke, Kyle 57.82 12/6 57.55 2 8.5
WSUB Rosen, Daniel 57.57 13/8 57.55 2 8.5
MMA Livingston, Tommy 57.94 12/3 59.91 4 7
SWED McWeeny, Peter 1:04.52 9/9 1:02.87 5 6
CHSM Figg, Steven 1:02.00 10/9 1:04.55 6 5
FF Kaufman, Larry 1:20.00 4/1 1:08.83 7 4
PALA Meyle, Karl 1:04.38 9/2 1:10.04 8 3
JBT Danko, Jim 1:25.00 3/8 1:12.34 9 2
CHSM Nelson, Steve 1:13.13 5/4 1:13.13 10 1
JBT Palmer, Jeff 1:15.00 5/1 1:14.94 11 0
ELG Masters, Kevin 1:30.00 3/1 1:38.13 12 0
COHO Andrews, William 1:06.62 8/9 NS 0
COHO Teyema, Brian 1:05.60 8/7 NS 0
Age Group 55-59
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
FF Soltys, Ted 55.00 15/2 54.60 1 11
CHSM Gilberg, Steve 57.90 12/4 57.40 2 9
SWED Sullivan, James 57.57 13/2 57.80 3 8
COHO Reisner, Daniel 57.00 13/3 58.17 4 7
EVM Carroll, Frank 57.75 12/5 58.50 5 6
WSTM Considine, Jamie 58.42 11/6 59.09 6 5
LSPS McKeon, David 1:00.00 10/5 1:00.64 7 4
LSPS Francis, Lee 1:00.96 10/4 1:01.28 8 3
NAC Ward, Richard 1:05.32 8/6 1:02.08 9 2
ELG Goyette, Brian 1:08.00 7/8 1:03.70 10 1
LSPS Mitchell, John 1:03.00 9/3 1:04.75 11 0
CENT Brandt, Scott 1:02.00 9/6 1:05.01 12 0
CHSM Justice, Anthony 1:10.00 6/8 1:06.30 13 0
PALA Kanner, Gary 1:08.00 7/3 1:06.31 14 0
SWED Jolie, Francois 1:11.18 5/5 1:09.90 15 0
CMSC Platt, Casey 1:10.05 6/2 1:13.47 16 0
WLAC Barker, Peter 1:30.00 3/9 1:20.33 17 0
JBT Powers, Michael 2:05.00 1/5 1:28.71 18 0
JBT Bishop, David 1:21.69 3/6 NS 0
SWED Perry, Jed 1:45.00 2/8 NS 0
Age Group 60-64
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
CENT Merrill, Nick 56.75 13/7 57.04 1 11
CMSC Johnson, Eric 59.50 11/9 58.57 2 9
SAGE Scanlan, Kevin 58.00 12/8 58.67 3 8
EVM Ruderman, Richard 57.71 13/10 58.74 4 7
EVM Holmberg, Tom 58.40 11/5 58.76 5 6
ELG Mathieu, Bud 58.22 12/1 58.78 6 5
CMSC Blumenthal, Mark 1:00.50 10/6 59.66 7 4
MMA Hasse, William 57.90 12/7 59.67 8 3
PALA Bendix, Bruce 58.28 12/10 59.72 9 2
FF Radville, Gary 1:01.00 10/7 1:01.37 10 1
IM Drake, Rick 1:02.37 9/4 1:02.90 11 0
MMA Seaman, John 1:03.00 9/7 1:05.16 12 0
UC21 Samuels, Harry 1:07.88 7/7 1:07.96 13 0
JBT Marone, James 1:10.00 6/7 1:08.68 14 0
PALA Fauria, Rob 1:02.00 9/5 1:10.46 15 0
JBT Kennison, Dan 1:07.00 8/1 1:10.79 16 0
VALM Langer, Steven 1:15.00 4/5 1:13.43 17 0
UC21 Stine, Thomas 1:18.00 4/8 1:17.44 18 0
CHSM Rooney, Pat 1:07.00 8/10 1:18.07 19 0
CHSM Hartman, Van 1:18.91 4/2 1:19.24 20 0
HRYB Moss, Larry 1:15.61 4/6 1:24.10 21 0
CHSM Martin, Ken 1:37.00 2/6 1:36.99 22 0
SWED Bachtell, John 1:50.00 2/2 1:43.03 23 0
ELG Steenrod, David 1:07.35 7/5 NS 0
UC21 Stine, Thomas 1:18.00 NS 0
Age Group 65-69
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
VALM DeWitt, Peter 1:02.00 10/1 58.67 1 11
CMSC Blumenthal, Jeffrey 59.01 11/8 59.07 2 9
EVM Dodson, Phil 58.50 11/4 59.19 3 8
NWSC Toft, Victor 58.79 11/7 59.83 4 7
FF Roeing, Randy 1:05.50 8/4 1:04.84 5 6
HRYB Hoppe, David 1:06.00 8/3 1:05.28 6 5
MMA Magnuson, William 1:14.96 5/2 1:09.39 7 4
PALA Guilfoil, Scott 1:10.61 6/1 1:10.97 8 3
SBRM White, Daniel 1:11.59 5/6 1:14.40 9 2
PALA Robb, John 1:14.81 5/8 1:23.95 10 1
ELG Maude, Tom 1:39.40 2/4 1:27.90 11 0
SWED Barton, Terry 1:27.73 3/2 1:37.37 12 0
JBT Hackett, John 1:40.70 2/7 1:50.50 13 0
JBT Shortley, Thomas 1:50.00 2/1 NS 0
Age Group 70-74
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
CMSC Wendt, George 1:07.86 7/4 1:06.82 1 11
UC16 Campbell, Bob 1:10.46 6/9 1:11.54 2 9
CHSM Schein, Fred 1:15.00 5/10 1:20.95 3 8
MICH Ten Hoor, Richard 1:25.00 3/3 1:22.57 4 7
ELG Smith, Dave 1:22.00 3/4 1:22.80 5 6
FF Bateman, Bryan 1:01.50 10/3 NS 0
CHSM Schein, Howard 1:19.56 4/9 NS 0
Age Group 75-79
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
NWSC Klyce, Erskine 1:21.43 3/5 1:30.09 1 11
Age Group 85-89
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
PALA Schairer, Louis 2:59.86 1/6 3:33.06 1 11
LIB McClow, Richard 1:30.44 3/10 NS 0
Age Group 90-94
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
UC21 Erikson, Ted 3:50.00 1/4 3:30.38 1 11
Key
NS No Swim (or No Show)
<<< Previous Event    
Next Event >>>
For informational purposes only.  All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Strive Swim
Advertisement will open in a new window.
This Meet > Swim Meets > Home