ILMSA Short Course State Championships 2019

Event Results

<<< Previous Event    
Next Event >>>

Event 9 Men 50 Y Back

Results by Age Group   Results by Result Time

Age Group 18-24
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
CMSC Haage, Bryan 28.00 10/10 25.41 1 11
NWSC Carpenter, Harry 27.00 10/2 27.32 2 9
Age Group 25-29
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
WMAC Hines, Tyler 23.49 10/5 24.84 1 11
CHSM Hanson, Zac 28.03 9/5 27.09 2 9
WLAC Boniface, Thomas 31.00 8/2 27.48 3 8
CENT Davis, Joshua 29.00 9/3 27.78 4 7
WLAC Long, Alex 32.00 7/5 32.09 5 6
CHSM Gorman, Jake 34.34 6/7 35.18 6 5
ELG Anderson, Matthew 35.00 5/5 36.99 7 4
JBT Ryan, Joseph 35.00 6/1 42.94 8 3
Age Group 30-34
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
NWSC Gensler, Benjamin 28.03 9/6 27.45 1 11
HRYB Pedersen, Robert 29.50 9/8 28.49 2 9
CHSM Holmes, CJ 29.91 8/6 29.17 3 8
CHSM Misch, Daniel 33.00 7/1 31.23 4 7
CHSM White, Patrick 32.85 7/8 32.54 5 6
SWED Poelsterl, Michael 40.00 4/9 35.77 6 5
SWED Nicholas, Trevor 37.77 4/6 35.98 7 4
LIB McDonnell, Michael 37.00 5/10 NS 0
Age Group 35-39
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
EVM Hamming, Mark 26.50 10/7 25.19 1 11
ELG Weidner, Tim 26.69 10/8 26.54 2 9
SWED Wever, Matthew 27.20 10/9 27.01 3 8
UC21 Parr, John 28.00 10/1 29.08 4 7
LSPS Achtstatter, Tim 29.75 9/1 29.54 5 6
MMA Rokosz, Peter 31.47 8/9 32.53 6 5
LYON Cunningham, Kevin 35.10 5/4 34.21 7 4
SWED Bessette, Aaron 45.00 3/8 41.42 8 3
Age Group 40-44
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
LIB Myhre, Adam 28.24 9/4 27.96 1 11
ELG Tibbetts, Andrew 35.00 6/10 29.21 2 9
UC16 Barnes, Nick 29.00 9/7 29.65 3 8
WLAC Metz, Chris 29.50 9/2 31.77 4 7
MMA Addison, Daniel 40.00 4/10 33.16 5 6
SWED Burris, Jeffrey 36.70 5/2 36.00 6 5
UC21 Thomas, William 39.80 4/2 37.91 7 4
Age Group 45-49
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
EVM Raese, TR 26.60 10/3 25.96 1 11
FF Urban, Mark 29.87 8/5 27.98 2 9
SWED Lozier, Chris 32.00 8/10 33.14 3 8
CHSM Misener, Jim 34.45 6/8 35.38 4 7
JBT Kresno, Charles 40.00 4/1 36.50 5 6
CHSM Ware, Sean 37.96 4/4 38.09 6 5
SWED Hutcheson, Nate 42.00 3/6 39.20 7 4
DLMA Sutter, Michael 1:30.00 1/3 42.26 8 3
VALM Cunningham, Jeffrey 50.00 2/8 46.06 9 2
HRYB Fournier, Jacques 1:10.00 1/4 53.01 10 1
Age Group 50-54
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
LSPS Malas, Bryan 25.21 10/6 25.90 1 11
FF Tuchler, Jim 26.22 10/4 26.76 2 9
SWED Cordero, Billy 30.00 8/4 29.20 3 8
CHSM Espino, Rudy 29.86 9/10 29.54 4 7
LSPS Hunneke, Kyle 30.00 8/7 30.66 5 6
MMA Livingston, Tommy 30.97 8/3 32.52 6 5
SWED McWeeny, Peter 32.14 7/6 33.21 7 4
CHSM Figg, Steven 32.53 7/3 34.53 8 3
SWED Marcy, Peter 34.25 6/4 35.54 9 2
PALA Flowers, Michael 39.32 4/8 38.64 10 1
JBT Danko, Jim 55.00 2/1 43.21 11 0
JBT Palmer, Jeff 46.00 2/5 48.65 12 0
Age Group 55-59
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
SWED Sullivan, James 29.67 9/9 30.20 1 11
CHSM Gilberg, Steve 31.00 8/8 31.29 2 9
LSPS McKeon, David 33.00 7/9 31.65 3 8
ELG Schark, Mark 32.96 7/2 34.38 4 7
PALA Robie, Michael 36.22 5/8 34.68 5 6
CENT Brandt, Scott 35.50 5/7 36.19 6 5
CHSM Justice, Anthony 40.00 3/5 36.34 7 4
UC21 Toth, Peter 37.00 5/1 36.88 8 3
JBT Bishop, David 47.00 2/6 41.34 9 2
IM Backo, Anatolijus 34.00 6/6 NS 0
Age Group 60-64
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
EVM Ruderman, Richard 31.67 8/1 30.82 1 11
CMSC Johnson, Eric 32.50 7/7 32.18 2 9
MMA Seaman, John 33.50 6/5 33.63 3 8
IM Drake, Rick 34.42 6/3 34.45 4 7
FF Seybold, Harvey 36.00 5/3 35.75 5 6
ELG Massow, Randy 39.12 4/3 40.92 6 5
SWED Station, John 45.00 3/3 45.05 7 4
HRYB Moss, Larry 50.40 2/2 48.85 8 3
SWED Bachtell, John 55.00 2/10 1:00.19 9 2
ELG Steenrod, David 36.87 5/9 NS 0
Age Group 65-69
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
VALM DeWitt, Peter 32.30 7/4 32.08 1 11
PALA Spaulding, Bob 35.00 5/6 36.78 2 9
SWED Milner, Paul 37.31 4/5 37.00 3 8
MMA Magnuson, William 45.01 3/2 37.36 4 7
SWED Raines, Pete 39.00 4/7 39.22 5 6
PALA Robb, John 42.24 3/4 46.53 6 5
EVM Hertel, Robert 46.00 3/1 47.88 7 4
ELG Maude, Tom 49.50 2/3 48.36 8 3
ELG Brown, Paul 56.72 1/5 53.34 9 2
SWED Inch, Les 46.00 3/9 NS 0
JBT Shortley, Thomas 1:15.00 1/7 NS 0
Age Group 70-74
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
MICH Ten Hoor, Richard 35.00 6/9 34.44 1 11
CMSC Wendt, George 34.69 6/2 34.92 2 9
UC16 Campbell, Bob 42.71 3/7 39.29 3 8
ELG Smith, Dave 46.00 3/10 44.08 4 7
ELG Garcia, Jaime 52.92 2/9 53.21 5 6
FF Bateman, Bryan 33.50 7/10 NS 0
ELG Kracen, Scott 48.00 2/4 NS 0
Age Group 75-79
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
NWSC Klyce, Erskine 1:00.00 1/6 51.79 1 11
Age Group 85-89
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
LIB McClow, Richard 49.21 2/7 NS 0
Age Group 90-94
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
UC21 Erikson, Ted 1:55.40 1/8 1:29.72 1 11
Key
NS No Swim (or No Show)
<<< Previous Event    
Next Event >>>
For informational purposes only.  All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
FINIS
Advertisement will open in a new window.
This Meet > Swim Meets > Home