Meet Home
Events
Swimmers
Clubs
Login
ILMSA Short Course State Championships 2019 ( Fri, Apr 12, 2019 - Sun, Apr 14, 2019 )
Event Results
Event 6: Women 500 Y Free
Results by Age Group
Results by Result Time
Age Group 18-24
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
JBT
Krull, Caitlin
5:50.00
8/5
5:23.33
1
11
WLAC
Minnich, Shannon
5:45.00
9/8
5:36.83
2
9
CMSC
Bergman, Abigail
5:56.85
8/3
5:47.09
3
8
Age Group 25-29
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
WMAC
Holtzen, Jenny
5:10.14
9/5
5:15.64
1
11
LSPS
Bolin, Ashley
5:30.00
9/6
5:24.41
2
9
WLAC
Golembeski, Keri
5:35.26
9/4
5:41.82
3
8
VALM
Fozkos, Brittany
5:35.80
9/7
5:55.44
4
7
CHSM
Edsall, Shanda
5:56.35
8/7
5:56.55
5
6
WLAC
Rowland, Emily
6:00.00
8/8
5:56.83
6
5
CHSM
Yusim, Alexis
6:13.56
8/1
6:06.79
7
4
EVM
Nelson, Laura
6:38.12
7/10
6:38.41
8
3
CHSM
Davis, Jordan
7:08.39
5/7
7:04.80
9
2
ELG
Tharnstrom, Anika
7:15.00
5/8
7:25.47
10
1
SWED
High, Melissa
7:35.00
4/5
7:27.76
11
0
SWED
Leber, Renee
8:08.00
3/5
7:53.60
12
0
Age Group 30-34
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
CHSM
Comella, Anna
5:45.00
9/2
5:47.23
1
11
SWED
Fishbein, Allison
5:50.00
9/10
5:47.93
2
9
SWED
Tonelli, Marlena
5:48.70
9/9
5:49.27
3
8
ABM
Luedtke, Nicole
6:31.66
7/2
6:04.19
4
7
VALM
Hoffer, Amanda
6:29.73
7/4
6:11.96
5
6
CHSM
Puhala, Alexis
6:16.81
7/5
6:13.18
6
5
WLAC
Dangremond, Emily
6:06.91
8/9
6:14.41
7
4
SWED
Tang, Alexa
6:41.28
6/4
6:45.44
8
3
CHSM
Kipphut, Allison
6:37.13
7/1
6:46.77
9
2
CHSM
Bolf, Victoria
6:16.25
8/10
6:55.03
10
1
SWED
Spray, Molly
6:50.00
6/7
7:01.25
11
0
SWED
Ohms, Laura
7:11.00
5/3
7:02.61
12
0
SWED
Spray, Sara
8:02.89
4/1
8:08.37
13
0
CHSM
Cherubini, Alisa
6:01.60
NS
0
Age Group 35-39
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
JBT
Tan, Camille
6:41.00
6/6
6:20.25
1
11
ELG
Hennessey, Deirdre
6:30.00
7/3
6:39.44
2
9
SWED
Scott, Megan
7:00.00
6/9
6:41.78
3
8
CMSC
Andrews, Melissa
NT
10/10
6:48.93
4
7
SWED
Balcken, Dianna
6:53.89
6/3
6:58.06
5
6
CHSM
Traw, Emily
7:03.60
6/10
7:00.29
6
5
CHSM
Chapman, Sara
6:55.99
6/8
7:01.82
7
4
SWED
Jankovich, Christine
7:05.00
5/6
7:17.46
8
3
JBT
Moreno, Heather
7:45.71
4/7
7:44.81
9
2
MMA
Skinner, Jamie
20:00.00
1/9
10:43.42
10
1
HRYB
Goodwin, Amy
7:00.00
NS
0
EVM
Yanaga, Stephanie
6:37.67
NS
0
Age Group 40-44
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
WLAC
Gold, Anne
5:48.97
9/1
5:44.89
1
11
WLAC
Sheehan, Nichole
5:50.34
8/4
5:49.29
2
9
SWED
Glick, Meredith
6:31.60
7/8
6:35.83
3
8
NWSC
Chang, Rosa
7:05.00
5/4
6:46.84
4
7
EVM
Gjerde, Elizabeth
7:35.00
5/10
7:18.25
5
6
SWED
Manzano, Tonya
15:00.00
1/2
9:04.79
6
5
SWED
Niedfeldt, Kate
11:00.00
2/1
9:49.95
7
4
SWED
Gomez, Tseggy
12:00.00
1/5
10:24.38
8
3
Age Group 45-49
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
ELG
Cimilluca, Krista
6:05.24
8/2
5:59.60
1
11
SWED
Igoe, Ruth
8:15.00
3/7
7:12.06
2
9
ELG
Matczynski, Carrie
8:10.00
3/4
8:05.65
3
8
WLAC
Lord, Tracy
NT
1/10
8:16.01
4
7
SWED
Kristl, Eileen
8:50.39
3/1
8:53.24
5
6
SWED
Vidales, Nicole
8:53.58
3/10
10:18.70
6
5
SWED
McKeever, Judy
10:50.00
2/9
10:24.49
7
4
FF
Darling, Pattie
7:00.00
NS
0
Age Group 50-54
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
NAC
Sands, Liz
5:43.96
9/3
5:44.47
1
11
BAM
Kottke, Brenda
6:26.63
7/6
6:14.37
2
9
PAWW
Miller, Tracy
6:35.18
7/9
6:31.62
3
8
ELG
Staudacher, Janine
7:30.50
5/1
7:16.83
4
7
SWED
McBride, Jennifer
7:30.00
5/9
7:33.42
5
6
SWED
Jillson, Lisa
8:25.04
3/3
7:54.80
6
5
JBT
Franck-Palmer, Maxine
7:01.23
6/1
8:30.01
7
4
ELG
Sepulveda, Migdalia
7:45.00
4/4
8:36.69
8
3
MMA
Cullen, Diane
11:12.12
2/10
8:50.23
9
2
JBT
Lansbery, Marie
9:16.00
2/4
9:20.67
10
1
SWED
Yutzy, Heather
8:42.00
3/2
9:21.26
11
0
SWED
Musser, Heidi
13:19.81
1/7
14:56.54
12
0
ELG
Schlau, Tammy
10:10.45
NS
0
Age Group 55-59
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
FF
Block, Andrea
5:50.33
8/6
5:53.37
1
11
CMSC
Goodridge, Janet
6:40.00
6/5
6:03.01
2
9
CHSM
Bossert-Hartman, Carol
7:00.00
6/2
6:53.26
3
8
CENT
Eggert, Anne
7:55.11
4/2
7:38.43
4
7
SWED
Coady, Linda
8:49.50
3/9
8:12.19
5
6
SWED
Albano, Terrie
8:06.27
4/10
8:14.13
6
5
Age Group 60-64
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
JBT
Conroy, Paula
6:30.00
7/7
6:11.87
1
11
NWSC
Kerr, Terry
7:05.00
5/5
6:49.88
2
9
ELG
Schneeberger, Jill
7:47.00
4/3
7:35.47
3
8
CENT
Lyons, Roxane
7:58.59
4/9
7:41.93
4
7
JBT
Strand, Marjorie
8:09.00
3/6
7:51.70
5
6
NAC
Kulak, Marilyn
9:05.00
2/6
8:21.87
6
5
NWSC
Coffey, Janet
13:30.00
1/3
11:24.87
7
4
SWED
Cohen, Marla
10:10.99
2/8
11:35.91
8
3
JBT
Lisy, Cheryl
8:28.16
3/8
NS
0
Age Group 65-69
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
NWSC
Swedler, Susan
7:40.00
4/6
7:23.62
1
11
ELG
Vogel, Aileen
7:21.70
5/2
7:49.05
2
9
NWSC
Stapleton, Carol
NT
1/1
8:41.96
3
8
SWED
Stranc, Sheila
8:55.50
2/5
8:49.26
4
7
ELG
Kracen, Cindy
9:38.69
2/7
9:05.96
5
6
PALA
Robb, Nancy
9:45.00
2/3
9:07.40
6
5
SWED
Mellow, Karen
10:42.80
2/2
10:45.34
7
4
CHSM
Bard, Judy
11:00.00
NS
0
Age Group 70-74
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
NWSC
Burfeind, Betty
7:51.46
4/8
8:14.17
1
11
Age Group 75-79
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
LSPS
Fox, Mary
12:41.40
1/4
12:25.94
1
11
NWSC
Kim, Soon
12:23.10
1/6
12:32.06
2
9
Age Group 80-84
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
NWSC
Pagano, Judy
13:30.00
1/8
13:05.55
1
11
Key
NS
No Swim (or No Show)
For informational purposes only. All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Advertisement will open in a new window.
This Meet
>
Swim Meets
>
Home