2019 U.S. Masters Swimming Spring National Championship

Event Results

<<< Previous Event    

Event 44 Women 100 Y Breast

Results by Age Group   Results by Result Time

Age Group 18-24
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
LVM Beachler, Joelle 1:10.99 26/6 1:09.81 1 11
LVM Taylor, Jaclyn 1:12.00 26/4 1:10.02 2 9
NASH Klinsky, Logan 1:18.23 26/8 1:11.83 3 8
UC18 Schley, Mackenzie 1:17.28 26/7 1:16.33 4 7
CVMM DeValk, Brittany 1:18.55 26/2 1:17.66 5 6
MMAC Perkins, Tajia 1:20.86 26/1 1:20.67 6 4.5
ARIZ Thirtyacre, Jayla 1:19.90 26/9 1:20.67 6 4.5
NAM Holub, Maddie 1:10.00 26/5 NS 0
PSM Moss, Julie 1:17.57 26/3 NS 0
PSM Smith, Marysia 1:22.25 23/7 NS 0
PSM Vail, Frances 1:27.40 23/8 NS 0
Age Group 25-29
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
UC48 Young, Carmen 1:04.67 25/5 1:03.77 1 11
NYAC Ripley, Rachel 1:05.20 25/6 1:05.74 2 9
KM Sharpe, Anna 1:08.19 25/7 1:06.71 3 8
HFS Santoro, Emma 1:14.00 24/4 1:07.89 4 7
OREG Stacy, Jessica 1:06.29 25/4 1:07.97 5 6
LTCO Barancoski, Victoria 1:08.30 25/8 1:08.79 6 5
BCTM Hall, Lindsay 1:08.85 25/2 1:08.99 7 4
CMS Paknys, Storrie 1:09.76 25/1 1:10.73 8 3
TOC Olson, Christine 1:09.66 25/9 1:11.39 9 2
PSCM Graves, Molly 1:10.00 24/5 1:11.74 10 1
GRA Alva, Olivia 1:10.21 24/6 1:11.76 11 0
OREG Clark, Allison 1:18.90 23/5 1:13.64 12 0
ARIZ Ottaviano, Hilary 1:18.08 24/1 1:13.82 13 0
MVM Maisel, Sabrina 1:15.96 24/3 1:14.04 14 0
LVM Hoffman, Shekinah 1:22.00 23/2 1:14.58 15 0
BOON Tenbarge, Kelley 1:24.26 23/6 1:17.09 16 0
UC16 Lovell, Brianna 1:15.90 24/7 1:17.15 17 0
ARIZ Rosser, Lauren 1:18.08 23/4 1:18.46 18 0
HFS Stuart, Hannah 1:18.22 23/3 1:19.26 19 0
GRA Piskunova, Olga 1:18.00 24/2 1:21.46 20 0
ARIZ Halagarda, Michelle 1:28.00 23/1 1:24.29 21 0
ROSE Duraj, Michelle 1:08.27 25/3 DQ 0
LVM Hank, Stephanie 1:18.08 24/9 NS 0
AKMS Rawson, Leslie 1:17.56 24/8 NS 0
Age Group 30-34
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
L4S Fuchs, Lauren 1:14.42 22/8 1:08.34 1 11
TOC Houston, Katy 1:06.99 22/5 1:09.63 2 9
ROSE Frendreis, Lauren 1:10.12 22/6 1:11.13 3 8
ROSE Capizzi, Stefanie 1:11.53 22/7 1:11.18 4 7
NEM Bonin, Angelina 1:13.59 22/3 1:12.70 5 6
KENM Johnson, Allison 1:17.81 22/1 1:15.42 6 5
WMAC Schneider, Leah 1:16.69 22/9 1:16.62 7 4
PBM Dundey, Caitlin 1:19.59 21/5 1:17.03 8 3
GBM Cook, Emily 1:21.03 21/6 1:20.10 9 2
ENSW Twist, Christina 1:22.10 21/4 1:21.73 10 1
WH2O Wong, Irene 1:23.10 21/7 1:24.52 11 0
ROSE Mansfield, Nikkie 1:24.22 21/3 1:26.52 12 0
SPP Adler, Katie 1:37.39 21/8 1:36.77 13 0
ROSE Freeman, Anna 1:44.53 21/2 DQ 0
UC38 Ballenger, Marie 1:11.12 22/4 NS 0
BCTM Sciacca, Krysten 1:14.46 22/2 NS 0
Age Group 35-39
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
MINN Melsen, Krisie 1:09.57 20/5 1:09.63 1 11
GMUP Geskos, Evangeline 1:12.19 20/4 1:11.33 2 9
AMAC Chamberlin, Melissa 1:11.42 20/6 1:11.41 3 8
ARIZ Hine, Clare 1:12.25 20/7 1:11.81 4 7
OMAH Connolly, Molly 1:14.25 20/8 1:11.95 5 6
SRM Rueda, Marcela 1:15.38 20/2 1:15.21 6 5
NBA Buskirk, Emily 1:17.92 19/6 1:15.45 7 4
ARIZ Craig, Jordan 1:17.35 19/5 1:15.71 8 3
ALEX Jakubchak, Lindsey 1:18.42 19/4 1:16.07 9 2
WMAC Kintop, Kristy 1:19.33 19/7 1:16.17 10 1
SDM Bagley, Blair 1:13.90 20/3 1:16.61 11 0
L4S Glasgow, Ginny Ann 1:19.84 19/8 1:16.97 12 0
OREG Metz, Amanda 1:19.33 19/3 1:17.35 13 0
PSM Ferries, Jenny 1:16.14 20/9 1:17.94 14 0
WMAC Seidler, Mindy 1:21.23 19/2 1:22.87 15 0
MWA Puertas, Kenia 1:16.82 20/1 NS 0
Age Group 40-44
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
CMS Lee, Jodi 1:10.50 18/5 1:10.71 1 11
TXLA McCarthy, Charis 1:11.12 18/6 1:11.95 2 9
MMAC Jean, Brandy 1:16.18 18/8 1:13.50 3 8
OREG Weisshaar, Meredith 1:15.11 18/7 1:14.81 4 7
SCYM Morchio, Paola 1:21.07 17/6 1:15.85 5 6
KENM Detwiler, Erin 1:17.33 18/2 1:16.17 6 5
IM Lingner, Heather 1:19.65 18/1 1:16.44 7 4
NYAC Sung, Chanterelle 1:22.00 17/7 1:19.71 8 3
OREG Rogers, Sarah 1:20.70 17/5 1:20.96 9 2
LASH Lovett, Mandy 1:24.61 17/8 1:23.30 10 1
FAC Algera, Bonnie 1:26.46 17/2 1:28.26 11 0
FAC Comune, Tracey 1:22.00 17/4 1:30.40 12 0
AKMS Conway, Kieara 1:18.36 18/9 NS 0
CONN Matarese, Christine 1:23.93 17/3 NS 0
LVM Santoro, Shelly 1:14.70 18/4 NS 0

ARIZ Worden, Michelle 1:15.12 NS NS 0
Age Group 45-49
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
NCMS Dunn, Sara 1:08.98 16/5 1:08.35 1 11
WMAC Schaetz, Trina 1:09.00 16/6 1:09.72 2 9
COOG Visser, Linda 1:11.45 16/4 1:11.37 3 8
MVN Condor-Fisher, Sarah 1:11.91 16/7 1:13.06 4 7
OREG Mcclafferty, Christine 1:16.35 16/8 1:15.76 5 6
TNAQ Burton, Amy 1:19.24 16/2 1:18.90 6 5
SDM Forest, Anna Marie 1:43.92 5/2 1:20.33 7 4
UC48 Lyons, Bridget 1:25.80 16/9 1:20.35 8 3
CONN Stephenson, Rebecca 1:25.96 16/1 1:23.42 9 2
CTM Romoli, Sian 1:35.00 5/5 1:24.08 10 1
LVM Wegner, Karin 1:30.10 5/4 1:25.21 11 0
ROSE Huang, Chi-Ying 1:42.92 5/6 1:37.62 12 0
ASC Rivera, Joan Marie 1:38.00 5/3 1:39.83 13 0
MAM Rublein, Susanne 1:15.22 16/3 NS 0
Age Group 50-54
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
ARIZ Hill, Laurel 1:10.13 15/6 1:11.95 1 11
MICH Buck, Corrin 1:11.34 15/4 1:13.62 2 9
IM Wilhelm, Annika 1:16.17 15/2 1:13.88 3 8
GAJA Buzzelli, Tara 1:15.60 15/8 1:15.32 4 7
KAC Cleven, Detra 1:15.40 15/3 1:15.79 5 6
CVMM Weiderman, Jennifer 1:14.04 15/7 1:16.18 6 5
CMS Tobey, Stacey 1:16.86 15/9 1:16.44 7 4
MMAC Arredondo, Sheila 1:28.30 12/6 1:17.12 8 2.5
UC39 McGinnis, Sonya 1:24.80 13/7 1:17.12 8 2.5
PSCM So, Louise 1:28.79 12/4 1:17.23 10 1
WMAC Hall, Julie 1:19.50 14/4 1:17.48 11 0
MMAC Dunn, Sara 1:18.37 14/5 1:18.27 12 0
PALM Wilson, Jamie 1:18.04 15/1 1:18.74 13 0
NBA Salmi, Andrea 1:20.46 14/7 1:18.77 14 0
CMS Hendricks, Melissa 1:26.57 13/8 1:19.01 15 0
DAM Garforth, Emma 1:19.46 14/6 1:19.41 16 0
IM Biegler-Ciaccio, Leslie 1:23.00 13/6 1:19.66 17 0
SDSM Simpson, Lisa 1:21.75 14/2 1:19.94 18 0
SPM Zien, Livia 1:23.18 13/4 1:20.78 19 0
MICH Michel, Emmanuelle 1:21.03 14/3 1:20.87 20 0
MWA Meyerfreund, Karin 1:27.75 13/1 1:21.79 21 0
SRM Bulman, Robin 1:21.37 14/8 1:23.47 22 0
DAM Le Febre, Karen 1:28.00 12/5 1:25.27 23 0
LVM Faure, Caroline 1:22.88 13/5 1:25.60 24 0
NEM KielyKilpatrick, Carolyn 1:27.09 13/2 1:27.37 25 0
DAM Phalen, Jennifer 1:26.03 13/3 1:28.55 26 0
WMAC Leeds, Patricia 1:29.90 12/7 1:28.76 27 0
UC34 Frye, Alison 1:35.30 12/3 1:31.55 28 0
DAM Crow, Joan 1:37.55 12/2 1:35.29 29 0
SPP McPeak, Kris 1:55.35 12/9 1:57.67 30 0
UC48 Parker, Sarah 1:57.10 12/1 2:12.23 31 0

OREG Hecksel, Toni 1:27.12 NS NS 0
WMAC May, Jennifer 1:22.37 14/9 NS 0
AWJ Rossi, Leann 1:22.37 14/1 NS 0
BCTM Willeboordse, Fall 1:09.79 15/5 NS 0
ARIZ Woeslaw, Dawn 1:35.83 12/8 NS 0
Age Group 55-59
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
NCMS Nowak, Elizabeth 1:14.50 11/5 1:14.51 1 11
DKTA Tracy, Robin 1:15.40 11/6 1:17.55 2 9
CMS Campbell, Ellen 1:17.96 11/4 1:18.62 3 8
ARIZ Bunch, Brigid 1:33.63 9/8 1:20.57 4 7
ARIZ Lepinski, Cokie 1:20.39 11/3 1:21.30 5 6
BSMT Albershardt, Louise 1:24.63 11/9 1:21.35 6 5
OREG Delmage, Arlene 1:24.66 11/1 1:21.86 7 4
PSM Dillan, Gloria 1:24.93 10/5 1:23.88 8 3
SLAM Petersen, Stephanie 1:26.60 10/4 1:24.36 9 2
OREG Vincent, Nancy 1:25.83 10/6 1:24.70 10 1
ASC Burgeson, Holly 1:26.72 10/7 1:25.03 11 0
ARIZ Washburn, Lynette 1:22.47 11/8 1:25.35 12 0
RAMS Dodd, Dina 1:26.99 10/3 1:26.01 13 0
LVM Ivey, Pamela 1:30.00 10/9 1:28.50 14 0
ARIZ Martoni, Samantha 1:24.17 11/2 1:28.95 15 0
IM Roose, Lynn 1:27.69 10/8 1:29.55 16 0
ARIZ Mitchell, Susan 1:30.30 10/1 1:29.70 17 0
CTM Rodriguez, Nancie 1:28.76 10/2 1:30.14 18 0
IM Schwartz, Lisa 1:34.21 9/1 1:30.74 19 0
CMS McDonald, Kae 1:31.59 9/6 1:31.43 20 0
MMAC Rexer, Marianne 1:32.19 9/3 1:31.59 21 0
MVN Fava, Silvia 1:32.00 9/7 1:33.08 22 0
LVM Cushman, Susan 1:31.56 9/5 1:33.13 23 0
PSCM Creswell Liotta, Brenda 1:37.75 5/7 1:33.89 24 0
CMS Eldridge, Audrey 1:34.06 9/9 1:34.12 25 0
MMAC Clutter, Cynthia 1:33.79 9/2 1:34.24 26 0
UC32 Crouch, Kim 1:19.65 11/7 NS 0
RPM Gregory, Ellen 1:32.00 9/4 NS 0
Age Group 60-64
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
GSCGB Iseppi, Esther 1:19.00 8/4 1:18.11 1 11
NEM Mareb, Karen 1:17.50 8/5 1:18.70 2 9
PALM De Herder, Elizabeth 1:17.95 8/6 1:19.37 3 8
RGSC Tomlin, Julie 1:28.74 7/6 1:21.20 4 7
PSM Berg, Tonya 1:20.00 8/7 1:22.24 5 6
MINN Lee, Susan 1:24.50 8/2 1:22.44 6 5
TAM Wheeler, Barbara 1:28.00 7/5 1:22.52 7 4
CMS Bennett, Lisa 1:21.00 8/3 1:23.85 8 3
L4S Wallack, Mary 1:25.00 8/9 1:24.04 9 2
AWJ Almand, Jennifer 1:23.20 8/8 1:24.11 10 1
SFTL Albano, Carla 1:33.52 7/1 1:29.87 11 0
WMAC Van Cleave, Julie 1:27.94 8/1 1:30.45 12 0
ARIZ McTavish, Sandie 1:30.13 7/4 1:30.69 13 0
O*H* Marshfield, Ann 1:32.58 7/8 1:31.13 14 0
CMS Achterberg, Elaine 1:33.06 7/9 1:31.35 15 0
MICH Szymczak, Wendy 1:40.40 6/3 1:31.35 15 0
PBM Moak, Mary 1:31.60 7/3 1:32.65 17 0
WMAC Mering, Kathleen 1:45.00 6/8 1:33.39 18 0
FAC Calobong-Pierce, Carol Lynn 1:32.91 7/2 1:33.41 19 0
MICH Steil, Tamara 1:31.40 7/7 1:34.87 20 0
SFTL Henley, Cynthia 1:34.48 6/6 1:36.21 21 0
ROSE Bennett, Kristin 1:34.04 6/5 1:37.84 22 0
1776 Hood, Patricia 1:36.90 6/4 1:44.50 23 0
SKY Smath, Meg 1:46.17 6/2 1:53.28 24 0
SPM Seril, Suzzette 1:57.01 6/1 1:54.02 25 0
CMS Anderson, Cynthia 1:39.90 6/7 NS 0
PSM Wong, Nancy 1:51.78 6/9 NS 0
Age Group 65-69
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
1776 Wolff, Melinda 1:24.92 4/6 1:22.80 1 11
CMS Rosener, Karen 1:26.30 4/7 1:29.29 2 9
CHEL Merena, Elizabeth 1:33.04 4/3 1:32.90 3 8
PBM Fitzpatrick, Maureen 1:38.12 4/2 1:36.82 4 7
WH2O Seaton, Jessica 1:35.00 4/8 1:36.96 5 6
ARIZ Ornelas, Jean 1:55.00 3/2 1:38.38 6 5
IM Swedler, Susan 1:42.50 3/5 1:38.44 7 4
MICH Zirger, Brigitte 1:39.95 4/9 1:40.22 8 3
KM Penn, Jodi 1:43.08 3/6 1:40.46 9 2
BSMT Stringer, Peggy 1:42.42 4/1 1:44.79 10 1
WMAC Ehrke, Nancy 1:44.64 3/7 1:46.23 11 0
ARIZ Speer, Pam 1:47.43 3/8 1:48.67 12 0
WMAC Schneider, Mary 1:56.90 3/9 1:54.59 13 0
PSM Davis, Charlotte 1:24.00 4/5 NS 0

DAM Gill, Kathy 1:45.10 NS NS 0
IM Sarovich, Sheila 1:44.00 3/4 NS 0
SVB Steiger, Regula 1:25.70 4/4 NS 0
LVM Zink, Susan 3:10.53 3/1 NS 0
Age Group 70-74
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
OREG Gettling, Janet 1:32.50 2/5 1:32.08 1 11
KM Waggoner, Gloria 1:35.00 2/6 1:37.12 2 9
SFTL Webb, Linda 1:41.47 2/4 1:40.31 3 8
ARIZ Stillwell, Mickey 1:51.35 2/3 1:53.65 4 7
MAM Caso, Susie 1:52.50 2/8 1:53.77 5 6
DAM Hornof, Kristine 1:55.16 2/2 1:58.55 6 5
WMAC Christenson, Candy 1:56.19 2/9 NS 0
VMST Lyttle, Ann 1:48.90 2/7 NS 0
Age Group 75-79
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
STAN Barnea, Daniela 1:37.20 1/3 1:34.55 1 11
GBM Caron, Aagje 1:53.89 1/4 1:57.39 2 9
VMST Hlavacek, Ida 2:29.70 1/5 2:24.00 3 8

DAM Norris, Roswita 3:07.47 NS NS 0
TOC Stretch, Nancy 2:01.00 1/2 NS 0
Age Group 80-84
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
TAM Jaffe, Kristin 2:00.00 1/8 1:55.43 1 11
NUTS Flesh, Anice 2:16.21 1/9 2:19.57 2 9
Age Group 85-89
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
NMMS Van Dinter, Yenny 2:18.99 1/6 2:14.58 1 11
RINC Callison, Barbara 2:23.00 1/7 NS 0
Age Group 95-99
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts

BSMT Sanddal, Charlotte 3:58.91 NS NS 0
Key
NS No Swim (or No Show)
DQ Disqualified
<<< Previous Event    
For informational purposes only.  All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
FINIS
Advertisement will open in a new window.
This Meet > Swim Meets > Home