2019 U.S. Masters Swimming Spring National Championship

Event Results

<<< Previous Event    
Next Event >>>

Event 43 Men 100 Y Breast

Results by Age Group   Results by Result Time

Age Group 18-24
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
MICH Sebastian, Ryan 58.34 32/4 55.44 1 11
LVM Van Wynsberge, Francois 58.11 32/6 55.81 2 9
IM Riordan, Chris 58.58 32/7 57.31 3 8
NCMS Honnold, Matthew 1:03.42 31/6 58.01 4 7
LVM Beesley, Forrest 1:06.00 31/1 58.06 5 6
ARIZ Mills, Brandon 1:04.56 31/8 58.43 6 5
SFTL Torres, Luke 58.00 32/5 58.87 7 4
MICH Gartland, Mitchell 1:01.81 32/9 59.32 8 3
ARIZ Hartwick, Cameron 1:00.97 32/3 1:01.59 9 2
UC06 Ordabayev, Dayan 1:04.43 31/3 1:01.93 10 1
MVN Peralta, Daniel 1:04.00 31/4 1:02.24 11 0
UHM Arechy, Ateluk 1:00.98 32/8 1:02.25 12 0
LVM Buff, Brent 1:01.29 32/2 1:02.25 12 0
NEM Larson, Michael 1:03.09 32/1 1:02.50 14 0
OCY Nguyen, Hao 1:05.98 31/9 1:03.61 15 0
USF Palabrica, Juan Pablo 1:05.73 31/2 1:04.60 16 0
SKY Kolb, William 1:08.56 27/5 1:07.39 17 0
LVM Saricayir, Volkan 1:06.00 27/4 1:08.68 18 0
ARIZ Alexiou, Athanasios 1:06.75 27/3 1:10.18 19 0
ARIZ Tam, Allen 1:10.00 27/2 1:12.12 20 0
UC18 Studt, Caleb 1:13.22 27/1 1:14.30 21 0
PSM Baesler, Andrew 1:11.65 27/6 NS 0
GRA Costigan, Matthew 1:03.10 31/5 NS 0
SYS O'Connell, John 1:04.00 31/7 NS 0
Age Group 25-29
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
ALB Cobleigh, Hunter 57.50 30/3 54.49 1 11
ARIZ Garcia Mesa, Juan Jose 59.00 30/1 54.97 2 9
WH2O van Deventer, Steven 59.69 29/5 54.99 3 8
TOC Babcock, Colin 56.88 30/7 56.54 4 7
LVM Gutman, Thomas 58.00 30/2 57.35 5 6
TOC Korman, Matt 55.00 30/5 57.50 6 5
USF Bauchwitz, Benjamin 56.51 30/6 57.57 7 4
BERK Materniak, Eric 57.91 30/8 57.84 8 3
TOC Leopold, Jonathan 56.78 30/4 58.59 9 2
OREG Hargitt, Michael 1:06.29 28/3 59.22 10 1
TMAT Perkins, Dustin 59.97 29/4 59.30 11 0
MICH Ksebati, Fares 59.99 29/7 59.51 12 0
SYS Morris, Robbie 1:01.99 29/1 1:00.81 13 0
NAM Gutnayer, Daniel 1:01.50 29/9 1:01.02 14 0
SFTL Gibson, Harrison 1:00.00 29/8 1:01.83 15 0
ARIZ Batchelder, Stephen 1:03.33 28/5 1:01.86 16 0
STFL Kertesz, Kristof 59.99 29/3 1:02.09 17 0
IM Koenig, Nicholas 1:07.25 27/8 1:02.28 18 0
TOC Talmadge, Matthew 1:00.20 29/2 1:02.68 19 0
UC48 Hogen, Ben 1:06.83 28/2 1:02.92 20 0
MMAC Edgar, Richard 1:04.93 28/4 1:03.14 21 0
ROSE Lum, Andrew 1:06.43 28/8 1:05.02 22 0
ROSE Whitehead, Christopher 1:05.39 28/7 1:05.66 23 0
UC53 Quinones, Manuel 1:07.00 28/1 1:10.36 24 0
RGSC Word, Truman 1:07.00 28/9 1:10.89 25 0
UC12 Arroyo, Sito 1:03.66 28/6 NS 0
IM Binnig, Connor 59.70 29/6 NS 0
ARIZ Estes, Stephen 58.70 30/9 NS 0
NCMS Guittard, Grant 1:07.16 27/7 NS 0

NEM Soldatov, Viktor 57.50 NS NS 0
Age Group 30-34
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
GRA Alexandrov, Mike 54.55 26/5 55.72 1 11
SDSM Kukharskyi, Sergii 57.19 26/4 56.47 2 9
FREE Bezugliy, Alexander 56.55 26/6 56.65 3 8
DKTA Yagi, Keisuke 57.50 26/7 57.44 4 7
ARIZ Hekmati, Deniz 1:00.50 26/2 58.30 5 6
IM Gensler, Benjamin 1:00.07 26/8 58.45 6 5
ASC Vogel, Jake 59.99 26/3 59.45 7 4
NAM Tiemeier, Brian 1:01.25 26/1 1:00.32 8 3
NCMS Parks, Kevin 1:05.96 25/5 1:04.47 9 2
PALM Thaler, Daniel 1:06.81 25/6 1:06.29 10 1
SMS Bruno, Thomas 1:08.00 25/7 1:07.06 11 0
PBM Lebost, Daniel 1:08.82 25/8 1:07.23 12 0
WH2O Manning, James 1:07.35 25/4 1:08.17 13 0
ROSE Cohen, Jason 1:12.95 25/9 1:08.58 14 0
MMMT Divilbiss, Zachary 1:09.62 25/2 1:08.70 15 0
MAM Law, David 1:08.40 25/3 1:10.17 16 0
ROSE Freeman, Mike 1:14.76 25/1 NS 0
OJAI Newman, Keenan 1:00.79 26/9 NS 0
Age Group 35-39
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
IM Hamming, Mark 1:01.40 24/6 58.54 1 11
ARIZ Gertenbach, Randy 1:02.30 24/4 58.85 2 9
CMS Trinidad, Reuben 58.67 24/5 58.96 3 8
UC45 Snyder, Dan 1:04.84 24/2 1:01.29 4 7
IM Harrington, Michael 1:04.00 24/8 1:01.35 5 6
ROSE Durieux, Chad 1:02.55 24/7 1:03.91 6 5
CGM De Voss, Christopher 1:06.28 24/9 1:04.37 7 4
ROSE Ecklund, Tait 1:03.52 24/3 1:04.70 8 3
UC31 Cole, John 1:08.59 18/4 1:06.62 9 2
EQX Rose, Cyrus 1:09.00 18/2 1:07.97 10 1
NCMS Havens, Kurt 1:07.50 24/1 1:08.55 11 0
CMS Bergford, Brian 1:10.60 18/1 1:10.77 12 0
OREG Dingeldein, George 1:08.23 18/3 NS 0
CLOV Stephenson, Travis 1:09.55 18/5 NS 0
Age Group 40-44
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
NAM Holden, Blake 56.56 23/5 57.63 1 11
PBM Garland, Barry 1:00.07 23/7 59.05 2 9
IM Lahey, Patrick 1:03.37 23/9 1:00.27 3 8
COOG Bermudez, Oscar 1:00.94 23/3 1:01.13 4 7
CRUZ Shaw, Bradley 59.75 23/4 1:02.03 5 6
MLAC Klepchick, Paul 1:02.58 23/2 1:02.32 6 5
WMAC Whowell, Steele 1:01.00 23/8 1:02.47 7 4
NAM Hill, Keith 1:04.50 22/5 1:03.74 8 3
1693 Williams, Rich 1:03.98 23/1 1:03.86 9 2
MMAC Beltran, Juan 1:05.70 22/4 1:04.52 10 1
IM Kozlowski, Mark 1:07.77 22/8 1:04.87 11 0
IM Warren, Robert 1:05.78 22/7 1:06.16 12 0
GBM Whitford, Matthew 1:08.00 22/2 1:08.14 13 0
ROSE Durieux, Kyle 1:07.64 22/3 1:08.88 14 0
RIO Ray, Brennan 1:10.25 22/9 1:10.77 15 0
AKMS Pinkston, Brian 1:12.58 22/1 1:12.20 16 0
NBA Weiner, Jonathon 1:12.59 18/6 1:13.91 17 0
DAM Waterson, Kevin 1:19.48 18/7 1:17.21 18 0
GOLD Beckwith, Harvey 57.33 23/6 NS 0

PSCM El Dokor, Tarek 1:05.55 NS NS 0
Age Group 45-49
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
ARIZ Commings, Jeff 57.04 21/6 56.07 1 11
NOVA West, Steve 55.69 21/5 56.19 2 9
RICE Connolly, James 1:00.03 21/4 1:00.83 3 8
UBC Hooper, James 1:01.89 21/3 1:01.25 4 7
NAM Wharton, Dave 1:03.69 21/1 1:02.63 5 6
NCMS Andersen, Morten 1:05.71 20/2 1:02.75 6 5
UMAC Goodison, Michael 1:01.84 21/7 1:02.88 7 4
PSM Carmosino, Vince 1:03.17 21/9 1:03.42 8 3
MINN Jacobson, Brian 1:01.96 21/8 1:03.46 9 2
TXLA Huggins, Dale 1:04.00 20/5 1:03.76 10 1
MVN Sumner, David 1:05.50 20/8 1:04.13 11 0
NICK Tothero, Steven 1:05.99 20/9 1:05.10 12 0
CRUZ Roberts, David 1:07.86 19/6 1:05.34 13 0
PBM Hanssen, Erik 1:07.19 19/5 1:06.01 14 0
NCMS Dunson, David 1:05.30 20/3 1:06.29 15 0
MICH Michel, Patrick 1:06.15 20/1 1:07.36 16 0
TULS Herrold, David 1:05.13 20/7 1:07.44 17 0
AKMS Hamilton, Kent 1:11.44 19/8 1:09.89 18 0
LVM Tsang, Derek 1:05.00 20/4 1:10.03 19 0
WMAC Wu, Bobby 1:09.98 19/4 1:10.39 20 0
MICH Yencer, Jeff 1:10.52 19/3 1:10.96 21 0
ABM Colburn, Christopher 1:13.20 19/9 1:12.11 22 0
DAM Muir, Scott 1:10.29 19/7 1:12.71 23 0
PSM Castle, Matt 1:11.90 19/2 1:12.78 24 0
NCMS Robling, Steve 1:17.32 19/1 1:13.93 25 0
GRA Winslow, Scott 1:25.87 18/9 1:28.04 26 0
OREG Kinder, John 1:22.69 18/8 NS 0
PBM Kitzman, Scott 1:02.50 21/2 NS 0
PBM Tessin, Chris 1:04.20 20/6 NS 0
Age Group 50-54
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
MMAC Biegel, Mark 1:03.84 17/4 1:03.70 1 11
MOVY Mugford, Stephen 1:04.00 17/7 1:03.84 2 9
WIN Oliva, Steve 1:03.61 17/6 1:03.88 3 8
PSM Kays, David 1:05.50 17/8 1:04.87 4 7
PSM St.Martin, Christophe 1:04.50 17/3 1:04.98 5 6
IM Espino, Rudy 1:06.23 17/2 1:05.32 6 5
CVMM Koehler, Doug 1:06.82 17/9 1:06.19 7 4
SKY Luebbe, James 1:07.37 17/1 1:07.49 8 3
PSCM Gomez, Dave 1:14.00 16/2 1:07.71 9 2
ROSE Paxton, Sean 1:14.06 16/9 1:09.71 10 1
UMAC Ellis, Andrew 1:10.00 16/5 1:10.28 11 0
NICK Adams, Colin 1:12.82 16/8 1:10.60 12 0
MMAC Adamavich, Doug 1:10.99 16/6 1:11.27 13 0
NAM Wilhelm, John 1:15.00 16/1 1:15.62 14 0
ARIZ Blanchard, Douglas 1:18.44 6/2 1:17.49 15 0
SCAQ Chang, Mike 1:21.80 6/4 1:24.36 16 0
WMAC Hansen, Joseph 1:29.00 6/1 1:34.71 17 0
ROSE Beubis, Michael 1:12.33 16/7 NS 0
WMAC Brudnak, Mark 1:15.09 6/3 NS 0
SDSM Jones, Kenton 1:11.07 16/4 NS 0
YCFM Livingston, Terry 1:02.00 17/5 NS 0
OREG Meier, Eric 1:12.50 16/3 NS 0
Age Group 55-59
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
MVN Travaini, Carlo 57.95 15/5 58.55 1 11
GS McAdam, Robert 1:03.42 15/6 1:05.19 2 9
LAPS Kelca, Brian 1:05.76 15/7 1:05.55 3 8
CMS Scott, Greg 1:05.14 15/4 1:05.90 4 7
CRUZ Smith, Donny 1:06.52 15/3 1:07.72 5 6
WMAC Fischer, James 1:12.00 14/1 1:07.95 6 4.5
PSM Haynie, Carl 1:08.77 14/5 1:07.95 6 4.5
MOVY Thompson, Anthony 1:07.77 15/9 1:09.56 8 3
NEM Weissman, Greg 1:10.55 14/2 1:09.94 9 2
ARIZ Evans, Dave 1:09.10 14/4 1:10.29 10 1
LAPS Raine, Charlie 1:12.00 14/9 1:10.48 11 0
WCM Tittle, Kenneth 1:08.85 14/6 1:11.06 12 0
ARIZ Vargas, Daniel 1:08.00 15/1 1:11.12 13 0
MOST Richey, Steven 1:09.55 14/7 1:11.66 14 0
RHMS Laudenslager, Greg 1:13.72 13/3 1:12.17 15 0
MVN Gibson, Mike 1:14.69 13/8 1:14.39 16 0
ROSE Mc Ginley, Patrick 1:13.23 13/7 1:14.67 17 0
SAWS Cleaver, Oliver 1:12.37 13/6 1:15.13 18 0
ARIZ Holt, Daniel 1:12.45 13/4 1:18.45 19 0
NEM Mansilla, Frankin 1:15.98 13/2 1:18.88 20 0
ENSW Turner, David 1:18.40 13/9 1:21.38 21 0
ARIZ Legore, Jeffrey 1:21.78 13/1 1:22.52 22 0
MVN Hayward, David 1:45.00 6/7 1:32.83 23 0
ARIZ Baird, Jeff 1:12.23 13/5 NS 0
WMAC Blommel, Gregory 1:07.64 15/2 NS 0
AKMS Forgit, Robert 1:10.09 14/8 NS 0
TNYA Putterman, Dean 1:06.90 15/8 NS 0
ROSE Taylor, Thomas 1:09.56 14/3 NS 0
Age Group 60-64
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
LASH Oxley, Gregory 1:08.60 12/9 1:04.39 1 11
MICH Parker, Randy 1:06.32 12/6 1:05.90 2 9
PALM Dyer, Andy 1:06.67 12/4 1:06.24 3 8
UC25 Kone, Bruce 1:08.00 12/3 1:06.35 4 7
NTXL Neville, Richard 1:07.10 12/7 1:06.97 5 6
KM Hamm, Michael 1:08.51 12/2 1:07.35 6 5
NEM Naylor, Jeff 1:06.29 12/5 1:07.50 7 4
CRUZ Smith, David 1:08.04 12/8 1:09.38 8 3
MOVY Sherman, Bill 1:11.81 11/3 1:10.02 9 2
UC21 Magiera, Joseph 1:12.85 11/8 1:10.11 10 1
IM Seybold, Harvey 1:10.50 11/6 1:10.18 11 0
LAPS Lindstedt, David 1:09.51 11/5 1:11.30 12 0
WMAC Davis, William 1:15.16 10/6 1:11.54 13 0
IM Holmberg, Tom 1:11.61 11/7 1:11.73 14 0
ARIZ Yalung, Patrick 1:15.45 10/4 1:13.70 15 0
GRA Burke, Tom 1:14.06 11/9 1:14.25 16 0
ARIZ Wang, Ke 1:14.70 10/5 1:14.96 17 0
DAM Swenor, Gary 1:11.42 11/4 1:15.19 18 0
IM Merrill, Nick 1:14.67 11/1 1:15.38 19 0
SNM Schouweiler, Pete 1:13.60 11/2 1:15.74 20 0
NAM Tarnapoll, Pete 1:18.97 9/7 1:17.28 21 0
CVMM Robinson, Keith 1:18.78 9/4 1:17.64 22 0
MOST Michaels, Charles 1:17.14 10/8 1:17.77 23 0
TVM Hektner, Eric 1:18.36 9/5 1:18.04 24 0
CONN Lamontagne, Robert 1:17.30 10/2 1:18.23 25 0
WMAC Van De Laarschot, Keith 1:18.67 9/6 1:18.56 26 0
CONN Burbank, Gerald 1:17.93 10/9 1:19.00 27 0
PCCM Anderson, Robert 1:16.63 10/3 1:19.02 28 0
SBM Johannsen, David 1:20.85 9/8 1:23.62 29 0
CMS Morrison, Jeffrey 1:32.00 9/9 1:26.19 30 0
OREG Roth, Steven 1:34.42 9/1 1:29.05 31 0
OREG Carter, Walter 2:00.00 6/8 2:02.05 32 0
SFTL Dondi, Beda 1:22.00 9/2 NS 0
PBM Moreno, Al 1:09.46 12/1 NS 0
YST Ramos, John 1:18.11 10/1 NS 0
NIAG Shea, Kevin 1:16.47 10/7 NS 0
SACMA Shevlin, Jeff 1:20.00 9/3 NS 0
Age Group 65-69
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
PSM Colella, Rick 1:02.75 8/5 1:03.23 1 11
SFTL Shead, Timothy 1:08.00 8/6 1:06.86 2 9
CMS Waterbury, Stuart 1:08.42 8/4 1:08.33 3 8
VCM Kerns, Hubie 1:12.51 8/3 1:13.06 4 7
CVMM Edwards, Clive 1:20.28 8/9 1:16.48 5 6
IM Dahlberg, Peder 1:11.22 8/7 1:16.82 6 5
TCYS Gibson, Kevin 1:18.83 8/8 1:18.25 7 4
PSCM Liotta, Robert 1:23.14 7/6 1:20.12 8 3
SLAM Wisland, Dave 1:21.15 8/1 1:20.85 9 2
ARIZ Wiseley, Dale 1:21.86 7/5 1:21.27 10 1
MINN Strother, Patrick 1:19.70 8/2 1:22.17 11 0
SUSA Schroeder, Bruce 1:24.92 7/4 1:22.52 12 0
RGSC Stanton, Wright 1:25.00 7/7 1:23.89 13 0
CSPM Stanza, Mark 1:36.39 7/1 1:30.33 14 0
LVM Ghan, Jeff 1:27.43 7/8 1:31.85 15 0
PSM Reeder, Bill 1:28.47 7/2 1:35.63 16 0
ARIZ Feerer, Jeffrey 1:46.05 6/6 NS 0
ARIZ Morgan, Bruce 1:27.00 7/3 NS 0
WMAC Murray, Mike 1:39.37 6/5 NS 0
OCMT Stevens, Rhoads 1:31.63 7/9 NS 0
Age Group 70-74
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
ARIZ Springer, Douglas 1:12.80 5/5 1:15.08 1 11
SAWS Strand, Robert 1:13.50 5/6 1:15.18 2 9
PSM Peterson, Steven 1:20.90 5/7 1:19.70 3 8
TAM Moskovits, Alexander 1:19.30 5/4 1:19.72 4 7
VCM Derr, John 1:22.00 5/3 1:20.37 5 6
GAJA Reid, Joe 1:27.82 5/9 1:24.42 6 5
TNAQ McCord, John 1:22.53 5/8 1:24.70 7 4
PALM Brzezinski, Jay 1:25.64 5/2 1:26.00 8 3
UC42 White, Robert 1:50.00 4/7 1:26.05 9 2
WMAC Knuth, Clark 1:33.06 4/5 1:31.92 10 1
WMAC Corris, Robert 1:29.33 5/1 1:34.45 11 0
CONN Epstein, Paul 1:33.74 4/6 1:35.20 12 0
DOT Chedekel, Miles 2:02.52 4/8 1:41.19 13 0
TOC McCarty, Thomas 1:50.00 4/3 1:50.65 14 0
PSM Walker, Thomas 2:30.00 4/2 2:03.75 15 0
GOLD Riker, Tony 1:34.80 4/4 NS 0
Age Group 75-79
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
MELO Gildea, David 1:19.80 3/6 1:19.08 1 11
SDSM Andersen, Peter 1:18.69 3/5 1:20.77 2 9
PSM Sawyer, Dennis 1:30.91 3/7 1:26.34 3 8
MESC Cooke, Andrew 1:28.65 3/4 1:27.69 4 7
WMST Boak, Thomas 1:33.00 3/3 1:28.15 5 6
ARIZ Lewis, Robert 1:33.90 3/8 1:31.83 6 5
NCMS Fletcher, Doug 1:42.28 3/2 1:40.30 7 4
MMAC Colonnese, Michael 1:50.00 3/1 1:46.90 8 3
MMAC Eisenklam, Peter 1:44.73 3/9 1:58.14 9 2
UC48 Brada, Josef 2:04.40 1/7 2:03.59 10 1
MOST Watts, Guy 2:21.46 1/8 2:38.28 11 0
PSCM Hahm, Martin 2:04.96 1/5 DQ 0
UC42 Templet, Paul 1:50.00 1/6 NS 0
Age Group 80-84
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
ARIZ McKinney, Kenneth 1:30.44 2/5 1:42.58 1 11
PSM Truong, Dominique 1:42.34 2/6 1:50.74 2 9
PBM Lyon, Bruce 3:10.00 2/2 3:13.44 3 8
PBM Johnston, Bob 1:58.55 2/7 DQ 0
TULS Nelson, Don 2:05.94 2/3 DQ 0
ARIZ Bellem, Ray 1:53.00 2/4 NS 0
LVM Hecker, Victor 2:08.50 2/8 NS 0
Age Group 85-89
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
NCMS Barrett, Steve 2:17.09 1/3 2:19.12 1 11
ARIZ Fritz, Jack 2:40.89 1/4 2:52.91 2 9
Age Group 90-94
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
LVM Leipziger, Fred 2:55.00 1/2 NS 0
Key
NS No Swim (or No Show)
DQ Disqualified
<<< Previous Event    
Next Event >>>
For informational purposes only.  All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Swim Smart
Advertisement will open in a new window.
This Meet > Swim Meets > Home